Miroslav Hruška: Noční můra pro životní prostředí

Tento zákon byl spáchán ve spolupráci s Hospodářskou komorou a za účasti soukromé advokátní kanceláře. Na přípravě nového stavebního zákona se podíleli i další subjekty jako je Svaz průmyslu, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká společnost pro stavební právo, ČKA a ČKAIT. Tyto pracovní skupiny byly dále rozšířeny o zástupce všech resortů. Stručně řečeno, do přípravy zákona mluvil každý, kdo měl ústa, ale bohužel ne ti, kdo do něj mluvit měli.
Koho tím myslím? Především ministerstvo životního prostředí, ministerstvo zemědělství, možná i ministerstvo dopravy. Ti se v zákoně vyskytují pouze jako chudí příbuzní, ačkoli by měli mít, pokud tedy chceme v této zemi žít, hlavní slovo. Místo nich jsou zde developeři, stavební firmy, vesměs zahraniční, a Hospodářská komora.
Pokud se nemýlím, má naše země Parlament České republiky, který je také nazýván Zákonodárným sborem. Proč nám tedy nový stavební zákon nedaroval tento zákonodárný sbor, ale ministerstvo pro místní rozvoj spolu s výše uvedenými spolupachateli? 201 členů Parlamentu má ve velké většině před, někdy i za svým jménem tituly Mudr., Judr., Mgr., Bc., i CSc., proč tedy nedarovali národu něco lepšího? Nechce se mi věřit, že by jejich IQ na to nestačilo.
Pokud se pustíme do čtení zákona, zjistíme, že je zde postaráno o ochranu památek, o předpisy HZS a další, ale jak už jsem se zmínil, životní prostředí a s tím i související zemědělství, které má ve své činnosti ochranu zemědělského půdního fondu, z rozhodování o povolení ke stavbám téměř zcela vypadlo. Rozhodně souhlasím s tím, že památky jsou součástí naší minulosti a patří i k naší přítomnosti. Ale pokud bych se měl rozhodnout, zda zachránit kapličku, nebo prameniště spodní vody, pak bych rozhodně dal přednost vodě. O těchto otázkách bude rozhodovat úředník s razítkem hlavního nebo nejvyššího stavebního úřadu patrně v Praze. Veřejnost, obce, spolky a další, koho se stavební povolení dotkne, jsou prakticky vyloučeni z rozhodování.
To, že stavební řízení je u nás dlouhé a úředního šimla jak známo ke cvalu nedonutíme, je údajně zaviněno z velké části právě ekologickými aktivisty, kteří na špatná rozhodnutí podávají odvolání, ve skutečnosti jen upozorňují na chyby a nedostatky. Ale například projekt dálnice D3 je podle odborníka zpracován tak, že "Dokumentace DÚR, tak, jak byla předložena, obsahuje fatální chyby a nesrovnalosti, svědčící o chybějící kontrole a selhání kontrolního mechanismu investora stavby. Dokumentace DÚR není způsobilá k závaznému stanovisku obce do té doby, než bude doplněna a opravena.“ Zřejmě tedy u projektů začíná to, co zdržuje stavební řízení a nikoli u těch, kdo na tyto nedostatky ukazují a snaží se tak chránit naše životní prostředí, tedy pole lesy a hlavně vodu pře likvidací zabetonováním.
K návrhu nového stavebního zákona byly podány stovky připomínek jak občanů, obcí, odborníků, včetně 101 akademiků, kteří žádají, aby tento zákon nebyl schválen. Ve znění, v jakém je, by se skutečně dal přirovnat na kladivu na životní prostředí. Takto vlastně umožňuje velkým stavebním a developerským podnikům postavit kdekoli cokoli jakkoli a kdykoli, co budou chtít.
Pokud chce svým občanům, kteří jej zvolili0 dát jejich Zákonodárný sbor něco rozumného darem, pak tedy nejlépe udělá, když tento zákon neschválí.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Jan Šimůnek
12.1.2020 09:29Jinak stavby, kterých se zákon týká, tady nejsou pro "ničení životního prostředí", ale pro to, aby přinášely benefity celé společnosti.
MMCH bez nových liniových staveb typu vedení VN a VVN zcela ztrácejí jakýkoli smysl solární a větrné elektrárny.

Miroslav Vinkler
12.1.2020 09:46Stavební zákon patří k nejdůležitějším právním normám a měla mu být věnována skutečně solidní odborná i veřejná příprava a péče.
Což se nestalo, protože stát se má řídit jako firma . (ANO)
Podle toho taky vypadá, slátanina šitá na míru developerům od Aše po Hodonín.
Nejenže je nezákonný, ale je přímo protiústavní neboť neguje veřejný zájem na ochraně životního prostředí limitně k nule. Předminulý týden v TV debatě na ČT1 prokázal moderátor Václav Moravec premiérovi Babišovi , že i vláda porušila procesní pravidla při jeho přípravě a schvalování.
Možná je to i dobře, protože paradoxně místo urychlení výstavby povede k jejímu zdržení. Vůbec nepochybuji o tom, že i když bude schválen, dostane ho na stůl Ústavní soud a tomu nezbude nic jiného než ho zrušit.
Návrh zákona svoji kvalitou odpovídá kvalitě ministryně Dostálové
( letech 1995 až 1997 - účetní u společnosti Dias a v letech 1997 až 2001 úvěrový specialista v České spořitelně, 2001 a 2002 - banquet manažerka v Amber Hotelu Černigov, 2004 až 2014 ředitelka Centra evropského projektování (CEP) , zde čelila podezření z manipulace tendru na opravu náměstí v Hořicích - CEP připravilo žádost o dotaci a ve výběrovém řízení následně zvítězila firma Hochtief, kde byl prokuristou její otec.)
Je vidět praktické zkušenosti, jak dělat stavby metodou ŽAVES (žádné velké sr...í) jí nescházejí.
Potom to samozřejmě vypadá jak to vypadá :-) Co se mě týká, já bych ale klidně mnohem více posiloval právo lidí stavět si na svém a za své podle sebe, s tím že by úřady mohly zasahovat jenom do opravdu vražedných excesů.
Daniel Vondrouš
14.1.2020 09:27 Reaguje naJan Šimůnek
15.1.2020 11:09 Reaguje na Daniel Vondroušhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-uzemnimu-rozhodnuti-pro-obchvat-mikulova-je-podana-zaloba
Dokud nebudou totálně znemožněny těmto škůdcům veškeré aktivity, pořád budeme mít torza dálnic, silnic a tratí, přerušená pozemky, o něž se léta vedou spory s těmito ze zahraničí (většinou) placenými aktivisty.
Druhá věc je, že tyto organizace a jednotlivci by měli mít povinnost zaplatit v případě prohry nejen soudní výdaje, ale i ekonomické náklady, které státu vznikly zdržením těchto staveb (což mohou být i stamiliony ročně).
Richard Vacek
12.1.2020 09:53
Miroslav Vinkler
12.1.2020 10:50 Reaguje na Richard VacekSebrat spolkům právo být účastníkem takových řízení je stejné jako uzákonit, že jsou čarodejnice,které lidem škodí a k jejich likvidaci lze užít spisku Malleus Maleficarum - Kladivo na čarodejnice.

Daniel Vondrouš
14.1.2020 09:33 Reaguje naJan Šimůnek
12.1.2020 14:15 Reaguje naDaniel Vondrouš
14.1.2020 09:34 Reaguje na Jan ŠimůnekDaniel Vondrouš
14.1.2020 09:30 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
12.1.2020 14:07 Reaguje naDaniel Vondrouš
14.1.2020 09:37 Reaguje na Richard VacekJan Šimůnek
12.1.2020 14:13 Reaguje naNetvrdím, že bez ekologů by zde byl ráj na Zemi, ale bylo by zde jednoznačně líp.