Miroslav Vinkler: Proč se o suchu v ČR přestalo psát?
Bohužel, nic nemůže být realitě vzdálenější.
Naši sousedé, Poláci, Němci, Rakušané, ale i Maďaři si již přímo zoufají a rok 2020 má být podle předpovědí amerických, britských i německých meteo ústavů vůbec nejhorším z posledních bídných let – extrémní horka a sucha.
Namátkou pár titulků - Susza w 2020 roku będzie najgorsza od 100 lat? Tak suchej wiosny bez deszczu nikt nie pamięta / Deutschland droht schon wieder ein Dürresommer! / Trockenheit, die nicht enden will – Österreich / Egyre nagyobb az aszály! – Sucho se zvyšuje /
Modely předpovídají, že červen, červenec i srpen budou srážkově bídné, na území Německa mají teploty překračovat 40 °C, polští zemědělci předvídají kritický nedostatek vody pro pěstování plodin, dramatické navýšení cen ovoce a zeleniny a super bídný rok pro obiloviny také.
Již dnes maďarská agrární komora předpokládá, že na podzim značná část řepky oseté na 290 000 hektarech vůbec nepřežije, bude třeba zorat desítky tisíc hektarů. Kromě toho se očekává výrazné poškození u ozimé pšenice produkované na 950 tisíc hektarech.
Kromě toho, že se o suchu v uvedených zemích píše, přijímají tamější orgány státní správy řadu konkrétních opatření pro zmírnění očekávaných dopadů sucha na společnost v tomto roce.
To v ČR jsme jiní kabrňáci - na stránkách MZe ČR se dočtete - MZe dělá řadu aktivit k omezení následků nedostatku vody. Loni do těchto opatření investovalo 13,7 mld. Kč. V následujících deseti letech plánuje investovat také 6,2 mld. Kč do budování koncových vodovodů v obcích… V legislativním procesu je i novela vodního zákona, která mimo jiné zavede tzv. komise pro období sucha. Ty budou fungovat na krajské i celostátní úrovni a v případě potřeby budou moci upravit, omezit nebo zakázat nakládání s vodami
MŽP pro jistotu taky nedělá nic, asi podle přísloví, kdo nic nedělá, nic nepokazí. Z jeho webové stránky:
Omezení provozu úřadu po dobu vyhlášeného nouzového stavu - Hledá se Zelená střecha roku 2020 - jak nakládat s použitými ochrannými pomůckami na pracovištích apod.
Abych nekřivdil, ministerstvo vydalo dubnové číslo Věstníku MŽP – témata: Národní program monitorování shody se zásadami správné laboratorní praxe, vyhlášení přírodní památky Jindřichova skála, Sdělení o zajištění zpracování souhrnů doporučených opatření pro evropsky významné lokality.
Marným hlasem volajícího na poušti tak zůstávají informace z portálu Intersucho, ČHMÚ, popř. Meteoboxu. (Počasí nechystá vláhu. Sucho nastoupí hned od jara)
Kde hledat příčiny stávajícího a neutěšeného stavu?
Ve vědecké obci zajisté nikoli, byla zveřejněna řada odborných i populárně odborných článků i prací, které správně identifikují příčiny a ukazují cestu k nápravě – namátkou Václav Cílek, profesor Sklenička, zakladatel portálu Intersucho, prof. Žalud, doktor Pokorný, prof. Šarapatka a mnoho jiných, včetně vrcholové organizace České akademie věd.
Vláda také přijala řadu dokumentů, zejména Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR, jako závazné usnesení vlády. (Pozn. materiál na skutečně dobré úrovni.)
Nechyběla ani silná slova premiéra - "Pro naši vládu je voda a strategie řešení problémů s vodou to nejdůležitější, co máme na stole, protože bez vody zkrátka není život," řekl Babiš a skutek ministra ŽP Brabce ,který dokonce založil Národní koalici pro boj se suchem.
Kde se nám tedy zadrhlo soukolí trvale udržitelného rozvoje České republiky na poli boje se suchem?
Nejblíže pravdě se dostal Nejvyšší kontrolní úřad, který v r. 2019 zveřejnil tuto kontrolní zprávu:
„V Česku chybí zásadní opatření pro boj se suchem, stejně jako potřebná právní úprava. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na ministerstvo zemědělství (MZ) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle kontrolorů také nejsou současné dotační programy na řešení problematiky sucha připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Škody, které sucho způsobilo loni, činily podle NKÚ 24 miliard korun.NKÚ uvedl, že sucho a nedostatek vody měla ministerstva řešit prostřednictvím 49 úkolů stanovených vládou v roce 2015. Většina plánů podle NKÚ zatím realizována nebyla. Podle NKÚ obě ministerstva financují boj se suchem ze 37 dotačních programů, z nichž v letech 2017 a 2018 rozdělila téměř 28 miliard korun. "V naprosté většině se však jedná o mnoho let trvající programy, které na boj se suchem a nedostatkem vody nejsou přizpůsobeny. Většina z nich tak neobsahovala konkrétní a měřitelné cíle pro tuto oblast.“
Laik se diví, odborník žasne a daňový poplatník pláče. Věci se mají tak, že se papírově přemalovaly dotační tituly, aby se z nich čerpalo na tzv. boj proti suchu, proti kterému se ve skutečnosti nebojuje.
Desítky miliard ročně mizí hlavně ve chřtánu průmyslově zemědělského komplexu a občanům naší republiky se doslova lže, jak se vláda stará o naše základní potřeby,kam dostatek vody a zdravá krajina bezesporu patří.
Více než pět let se MŽP a MZe nebyly schopny dohodnout ani na takové trivialitě jakou měla být tzv. protierozní vyhláška. Ta doslova začala připomínat yettiho. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji neviděl.
Přitom se ví, kde nás bota tlačí a jak bychom měli k problematice sucha přistupovat.
Perfektně to vystihl profesor Žalud v rozhovoru pro Asociaci soukromých zemědělců:
“Jednu z hlavních rolí hraje půda a její schopnost infiltrovat vodu. Například kvalitní černozemě zadrží ve svrchních 150 cm půdního profilu až 300-350 mm vody (tj. skoro polovinu průměrného ročního srážkového úhrnu v ČR)… Systém velkých bloků se ukazuje na mnoha místech jako neudržitelný vzhledem k ochraně půdy… Zaběhlé modely chování, vinou variability klimatu, často nefungují, klima, a v jeho důsledku i počasí, se mění tak rychle, že jen historická zkušenost nestačí. Co fungovalo dříve, nemusí a často nebude účinkovat nyní… Velká pole rovná se velká mechanizace, vysoká efektivita práce, úspora nafty a času. Bohužel tyto výhody počátečního scelování překonaly negativní účinky eroze a utužení. Systém velkých bloků se ukazuje na mnoha místech jako neudržitelný vzhledem k ochraně půdy. A to nemluvím o charakteru krajiny a jeho mimoprodukční funkci. Půda a její stav, je zcela zásadní faktor! Efektivita využití vody se odráží od toho, kdo ji má v rukou, jaké jsou zákony a zájem státu.“
Pan profesor to vystřihl zcela přesně – k problému se přistupuje tak, aby maximum zisku zůstalo v rukách těch, kteří drží státní moc a současně profitují na agrobyznysu ve velkém.
Takový kultivovaný švindl ve velkém.
Změnu přístupu tak přinese pouze kritická událost, obdoba pandemie, která si vynutí změnu přístupu pod tlakem veřejného mínění a vysokých materiálních škod. Z tohoto úhlu pohledu si přeji, aby předpověď počasí na rok 2020 pro střední Evropu britským a americkým meteorologům skutečně vyšla a změna přístupu k české krajině byla realitou a nikoli planým slibem.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (312)
Pavla Žídková
19.4.2020 09:40Václav Kain
19.4.2020 09:44 Reaguje na Pavla ŽídkováPavel Hanzl
19.4.2020 10:45 Reaguje na Václav KainJan Šimůnek
19.4.2020 17:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.4.2020 07:57 Reaguje na Jan ŠimůnekSkutečné gigarozkrádačky probíhaly na ROP Severozápad v době, kdy tam bačovalo duo ČSSD a KSČM, možná taky IZIP, který vymyslela a spustila vláda ČSSD. Zato dnes jedou tunely stamiliónové až miliardové zcela běžně. Koronáč je zase další příležitost pro gigantické hrabání pod sebe.
Jiří Sovák
6.5.2020 18:51 Reaguje na Pavel HanzlVezměte si příklad, že jedna země posílá dřevitou drť do jiné země, která z ní vyrábí papír. Drť ta země vykupuje za $7 za tunu, ale prodává papír zpět za $1000 za tunu. Jedna země si ničí prostředí a chudne, druhá má vynikající, lesnaté prostředí (74% rozlohy) a bohatne. (Jde o skutečný případ, nebudu země jmenovat.) Vyvážet štěrk (již jsme jej téměř všechen prodali), stromy nastojato či málo kvalifikovanou montážní práci a skladovací prostory – a pak dovážet finální výrobky s vysokou přidanou hodnotou je charakteristikou špatně transformovaných zemí. Žijeme z mezd, ne z kapitálu.
Karel Potoček
20.4.2020 05:27 Reaguje na Václav KainPavel Hanzl
20.4.2020 08:00 Reaguje na Karel PotočekPetr Eliáš
21.4.2020 22:25 Reaguje na Karel PotočekVáclav Kain
19.4.2020 09:41Jaromír Lukavský
19.4.2020 09:46J.L. end
Jiří Daneš
19.4.2020 14:05 Reaguje na Jaromír LukavskýOvšem, pokud nenaprší a v řekách neteče voda, tak je lidské úsilí předem určeno k neúspěchu. Všichni by se měli zamyslet, co se opravdu změnilo, třeba na pobřeží Evropy, co by mohlo být překážkou, že vítr místo, aby přihnal dešťové mraky, jen vysušuje ještě více krajinu.
Zdeněk Kučera
19.4.2020 15:37 Reaguje na Jiří DanešKarel Ploranský
19.4.2020 15:59 Reaguje na Zdeněk KučeraPodle ekofašistů je přece každý, kdo jí hovězí, škůdcem lidstva a vrahem klimatu!
Navíc hnůj smrdí.
Mimochodem - to co vypadne krávě či býkovi zpod ocasu, není hnůj. Hnůj vznikne teprve tak, že se to smíchá se slámou a nechá fermentovat.
Nojo - ale co by se pak vozilo do bioplynových stanic, kdyby se sláma znesvěcovala tímto barbarským způsobem?
Takhle ty cíle Green Deal nesplníme, soudruzi!
Jiří Daneš
19.4.2020 19:35 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
20.4.2020 08:03 Reaguje na Jiří Daneš"Zabij drozda, zachráníš žížalu".
Radek Novák
19.4.2020 09:53Milan G
19.4.2020 10:47 Reaguje na Radek NovákPavel Hanzl
19.4.2020 11:24 Reaguje na Radek NovákJenom nevím, který ten jev je podstatný pro změnu vodonosného proudění v kilometrových výškách.
Milan G
19.4.2020 14:07 Reaguje na Pavel HanzlTo, že vrtule jsou zlo, už poznávají i Němci, výstavba nových prakticky ustala.
Pavel Hanzl
19.4.2020 16:37 Reaguje na Milan GDokážete změřit, o kolik se ten průvan snížil?
Fakt si myslíte, že ten průvan tímhle zastavíte nebo dokonce otočíte?
Jiří Daneš
19.4.2020 14:19 Reaguje na Pavel HanzlNezachrání to ani blbé vtipkování ekologických aktivistů.
Pavel Hanzl
19.4.2020 16:40 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
19.4.2020 19:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.4.2020 20:22 Reaguje na Jiří Danešhttps://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Milan G
20.4.2020 15:39 Reaguje na Pavel HanzlA přestaňte to tady pořád tapetovat tím vaším odkazem, už víc lidí vás upozornilo, že vypovídací hodnota toho textu je nula.
Pavel Hanzl
20.4.2020 21:07 Reaguje na Milan GKdyž v tom pokoji změníte zásadně teplotu, ten průvan se taky změní, když tam nasypete vagón propisek, nezmění se nic.
Milan G
21.4.2020 10:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.4.2020 18:55 Reaguje na Milan GProč vůbec fučí ten průvan? Protože je tam rozdíl atmosférického tlaku a ten je funkcí teploty.
Propiska ani větřák nemají vliv na atmosférický tlak.
Kdyby těch větřáků tam bylo milión, i tak rozdíl tlaku vytvoří vzduchové proudění, které nese vodu.
Pokud se změní teplota, to proudění se zastaví.
Je možné to vysvětlit polopatističtěji?
Karel Ploranský
22.4.2020 00:07 Reaguje na Pavel HanzlOpakuji se, ale je to myslím potřeba:
Za dobu mého života přibylo na Zemi víc než 4 miliardy lidí. Kdyby ti lidé co jsou tu navíc JEN PRDĚLI, vyprodukují tolik CO2 jako evropský průmysl.
Jenže oni jen neprdí. Oni také jedí, vaří, topí, svítí si, i oni jezdí auty, a hlavně - I PRO NĚ musely fabriky vychrlit miliardy tun spotřebního zboží a to zboží se k nim muselo dopravit.
Jiří S
20.4.2020 09:03 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
20.4.2020 21:08 Reaguje na Jiří SJiří S
21.4.2020 07:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.4.2020 19:03 Reaguje na Jiří SJiří S
24.4.2020 12:21 Reaguje na Pavel HanzlBabiše si troufnu tvrdit nevolí nadpoloviční množství zemědělců a to včetně mě.
Jiří Svoboda
19.4.2020 10:07Měl by ale následovat i:
krok 2 - jasně říct jakými reálnými/technickými/technologickými opatřeními je tento negativní stav možno plošně změnit a
krok 3 - jasně říci jakými účinnými politickými prostředky/nástroji potřebné změny nastartovat/dosáhnout.
Prostě nelze ustrnout na pozici Gréty, která volá, udělejte něco s klimatem. Však to sám vidíte, jak se politici pod takovým tlakem chovají. Pod rouškou boje proti suchu utrácejí nesmyslně obrovské peníze a velká část veřejnosti jim to baští. Politik prostě řekne: bojujeme proti suchu, dali jsme na to tolik (vašich) desítek miliard, co nám tu vyčítáte.
Pavel Hanzl
19.4.2020 10:52 Reaguje na Jiří SvobodaAd 3) Tohle je ale už úplně jiný level, naše politická opozice není schopna udělat VŮBEC NIC, jen se čeká na spasitele, který vyhraje volby a pošle současnou garnituru tam, kam patří (k soudu).
Návodem hodným následování je současný vývoj na Slovensku.
Jenže to by se musela naše demokratická opozice spojit stejně, jako na Slovensku kdysi proti Mečiarovi.
Jiří Daneš
19.4.2020 14:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.4.2020 16:42 Reaguje na Jiří DanešJiří Svoboda
19.4.2020 15:19 Reaguje na Pavel Hanzl3) Pokud se neví, co se má dělat, nemůžeme čekat ani prosazení vhodných politických nástrojů. Tam by nepomohl ani Bursík premiérem.
Pořád jen doufám, že pan Vinkler dá smysluplnou odpověď.
Pavel Hanzl
19.4.2020 16:43 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
20.4.2020 08:58 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
19.4.2020 10:13Pavel Hanzl
19.4.2020 10:53 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
19.4.2020 15:23 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
19.4.2020 16:07 Reaguje na Jiří SvobodaRozdíl je v tom, že jich vzhledem k velikosti našeho Babišistánu bylo podstatně méně, takže celková částka, byť pro nás obří, s tou německo-bruselskou zlodějnou srovnatelná není.
Radim Polášek
19.4.2020 16:28 Reaguje na Karel PloranskýKdyž se kapsuje kapitalisticky, tak to se pozná podle toho, že se ty vytunelované peníze někde shromažďují, někde v něčí kapse. Tam potom stačí, když se ten člověk identifikuje a ty peníze se mu vezmou a normálně použijou.
Ovšem když se kapsuje socialisticky, tak v tomto procesu k žádnému shromažďování peněz nedochází. Lidi jsou ochuzováni či dokonce ožebračováni, ale peníze se nikde nehromadí, jsou prostě nějak někde zmarňovány házením do nějaké žumpy. Tam je náprava velmi obtížná a trvá velmi dlouho, protože ty peníze jsou prostě pryč a musí se počkat hodně let a přitom ještě tvrdě pracovat, než se ty peníze zase vydělají a shromáždí.
Obávám se, že Energiewende není kapitalistické, ale z valné většiny spíš to socialistické kapsování, že ty peníze, co se vydřou z lidí, směřují do žumpy a z manažerů Energiewende, pokud se to zvrátí, se víc než nějaká symbolická částka nepodaří získat.
Pavel Hanzl
19.4.2020 16:59 Reaguje na Radim PolášekNěmecko má z OZE už asi 48% své energie a to se jako jen tak vyskytlo?
Kolik se balíkuje ropných magnátů a celých států na kšeftu s ropou a plynem?
Jan Šimůnek
19.4.2020 17:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.4.2020 20:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.4.2020 06:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.4.2020 19:06 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.4.2020 09:51 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
19.4.2020 18:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.4.2020 20:26 Reaguje na Radim PolášekJan Šimůnek
20.4.2020 06:30 Reaguje na Pavel HanzlKdo bere dotace, ten krade.
Pavel Hanzl
20.4.2020 08:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.4.2020 11:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.4.2020 19:08 Reaguje na Jan ŠimůnekZa zničenou krajinu si jděte stěžovat třeba do Počerad.
Karel Ploranský
21.4.2020 11:23 Reaguje na Pavel HanzlJeště před 20 lety byste si bez nich taky moc neposvítil!.. Kromě nich byly jen Dukovany, Temelín se přidal před 18 lety a s plným výkonem teprve před 15 lety. O podílu vodních elektráren nemá v měřítkách celkové spotřeby smysl mluvit.
Myslíte, že komerční škody napáchané "uhláky" za těch 20 let jsou srovnatelné se škodami, které (jen dosud) napáchalo uplatňování FVE a větrníků?
Ano, pan Šimůnek to napsal velmi výstižně: Kdo bere dotace, ten krade.
Pavel Hanzl
22.4.2020 19:13 Reaguje na Karel PloranskýNěmčouři a jiní lidé, kteří nemají v hlavách nasráno, velmi intenzívně vyvíjeli čisté zdroje energie. V ropáckém čecháčkistánu se to nepochopilo dodnes, za komára jsme získali 20 let zpoždění, dnes to bude aspoň 30.
Jan Šimůnek
23.4.2020 09:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.4.2020 19:18 Reaguje na Karel PloranskýCo proboha pořád přepočítáte na groše?
Už letos nám pomře polovina lesů a vy kdákáte furt jen pizdoviny o "dotacích"!!
Jan Šimůnek
23.4.2020 09:53 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
19.4.2020 19:56 Reaguje na Radim PolášekV socialismu určitě stačí dát na tu žumpu víko, ale to se právě nemohlo dařit, protože i za budování socialismu se kapsovalo kapitalisticky, no a pak přišla kuponová privatizace a bylo hotovo. Co zbylo po komunistech spadlo do žumpy. Tentokrát demokraticky kapitalistické, okradeni byli i restituenti.
Pavel Hanzl
19.4.2020 16:55 Reaguje na Jiří SvobodaPřitom našemu parapremiérovi našli stamiliónové podvody v každém auditu, který EU dělala.
Solární tunel ovšem nebyl asi nic moc, protože ty panely se tenkrát kupovaly snad 10x dráže, než dneska. A pokud je investice už splacená, měly být dotace patřičně upraveny (naposled, co vím, tu cenu výrazně snižoval Kalousek).
Takže jděte plakat k Bábovi a ne k solárníkům, on to celé má už asi 7 let v rukách.
Jiří Svoboda
20.4.2020 09:09 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-svoboda-uvedme-podporu-oze-do-souladu-s-ustavou-a-zakonem-obnovme-pravni-stat-a-usetreme-300-miliard-kc
Pavel Hanzl
20.4.2020 21:14 Reaguje na Jiří Svobodamavíc jste napadl manažery z EU, kteří s naším tulelem nic společného neměli.
Jan Šimůnek
21.4.2020 11:04 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
21.4.2020 11:31 Reaguje na Jan ŠimůnekNejsmutnější je, že se tady pořád dohadujeme o prdu. Jeden křičí, že jediný přípustný zdroj energie jsou OZE, druhý že ne - a jen výjimečně se objeví nějaký příspěvek, který by se zabýval cestami ke SNÍŽENÍ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI všeho: Jak ve výrobní, tak v osobní sféře.
Protože nejčistší a nejlevnější je ta energie, kterou nebylo nutné vyrobit.
Karel Ploranský
21.4.2020 12:07 Reaguje na Pavel HanzlPro mne je indicií nesoulad mezi přínosem a náklady.
Na to abych viděl, že přínos opatření, která si na sebe primárně vymysleli Němci v podobě Energiewende (ne všichni - vymyslelo to pár hlav a ty ostatní se prostě jen disciplinovaně podřídily) a která teď Brusel vnucuje celé Evropě, není s náklady v souladu, není potřebná ani kalkulačka.
Takže pokud to neindikuje zlodějnu, indikuje to totální nekompetentnost. Ale co je pravděpodobnější?
Ta opatření spočívají v uplatnění technologií, které se dnes nakupují v drtivé většině z Číny, případně jiné východoasijské země. Takže v konečném důsledku ta "žumpa", do níž naše peníze mizejí, je tam.
Nejenže dáme Číně možnost vydělat - EXTRÉMNĚ vydělat vzhledem k extrémnímu objemu nakupovaných elementů. My navíc těmi opatřeními tvrdě drtíme evropské firmy, které už tak jako tak mají problém udržet si konkurenceschopnost. K jejich už tak vysokým nákladům se přidávají ještě položky, které jim výrazně prodražují energie. Plus řada dalších omezení nefinanční povahy, která výrobu komplikují a prodražují. Takže Číňani si musejí myslet, že se jim to jen zdá...
Mně je nakonec úplně jedno, jestli je za tím vyčuranost a zlodějna nebo "jen" tupost. Prostě nemohu skousnout, že s prostředky, které mi mocní svými rozhodnutími tahají z kapsy, nezacházejí "s péčí řádného hospodáře". A že se přitom ani moc nenamáhají vymyslet pro ta svá "opatření" zdůvodnění, která by nebyla tak průhledně blbá, že to až uráží.
Jiří Svoboda
22.4.2020 09:49 Reaguje na Karel PloranskýPane Hanzle, polepšete se!
Pavel Hanzl
19.4.2020 20:31 Reaguje na Jan ŠimůnekZnáte tak děsivě zkorumpovanou státní správu nějaké jiné země, která není schopna vyřešit za asi 8 let ani jednoduchý podvod jménem Čapí hnízdo??
Jan Šimůnek
20.4.2020 06:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.4.2020 08:12 Reaguje na Jan ŠimůnekStačí se podívat do Rakouska nebo kamkoliv jinam, kdo a jak čerpá dotace a jak tam malé podnikání vypadá.
Pavel Hanzl
20.4.2020 08:14 Reaguje na Jan ŠimůnekVoni sou hlava, pane vachmajstr.....
Karel Ploranský
22.4.2020 00:19 Reaguje na Pavel HanzlA uvedl jste, že "našemu parapremiérovi našli stamiliónové podvody v každém auditu, který EU dělala."
Tak teď kárám já vás. Na rozdíl od vás ale OPRÁVNĚNĚ.
A ptám se: Vy jste nějaké ty audity četl?
Určitě ne, protože podle informace, kterou odvysílala ČT1, dopadly všechny audity pro Babiše dobře (až na jednu marginální částku necelé 2 miliony). Což má pro ČR ten příjemný dopad, že žádnou ze zpochybněných dotací pro Agrofert, u kterých hrozilo že je budeme muset EU vrátit, vracet NEMUSÍME.
Pavel Hanzl
22.4.2020 19:32 Reaguje na Karel PloranskýAle ten největší problém je, že tu závěrečnou kvalifikaci může určit jen soud. A proč dělá stále (v některých případech už asi 8 let) mrtvého brouka??
Jak se definuje "systémová korupce"???
Jak se definuje fašistický systém? Stačí nahlédnout na Wikipedii (nebo kamkoliv jinam).
Jan Šimůnek
23.4.2020 09:57 Reaguje na Pavel HanzlS. Melichar
19.4.2020 10:26Radim Polášek
19.4.2020 10:26A dost možná, že naprší už v květnu. Ono už měsíční předpověď je ke konci nespolehlivá, počasí prostě z principu nelze spolehlivěji předpovídat na větší časové období než 3 - 6 dnů.
Z tohoto důvodu článek řadím mezi alarmistické, populistické a manipulativní propagandistické články. Zvláště manipulativní je onen důraz na velikost polí, nijak nemíním podporovat návrat našeho zemědělství o 50 - 100 let zpět s tehdejšími malými políčky, a hlavně s tím spojenou velmi mizernou produktivitou tehdejšího zemědělství.
Jediný problém, ketrý nyní vidím, je ten, že v zimě bylo jen minimum srážek a ty srážky nyní chybí, jinak je průběh letošního jara jen s malými odchylkami stejný jako tomu bylo jiné roky.
Pavel Hanzl
19.4.2020 10:57 Reaguje na Radim PolášekJak je požné, že u nás jsou jednoznačně největší zemědělské podniky z celé EU? Proč nemáme doatce zastropovány na 100 ha jako většina ostatních zemí EU?
Radim Polášek
19.4.2020 11:03 Reaguje na Pavel HanzlV obchodech, kde 80 - 90 % Rakušanů denně nakupuje, je většina zemědělských produktů z velkých firem.
Pavel Hanzl
19.4.2020 11:15 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 11:37 Reaguje na Pavel HanzlOstatně před pár lety byla svým způspobem určitá aféra, takzvaná Mochovská zelenina, konzervovaná a hlavně ta mražená v Kauflandu a možná i v jiných supermaketech byla tradičně dodávána naším výrobcem. Ovšem tehdy Kaufland zrušil kontrakt s českým dodavatelem a začal tu zeleninu nakupovat od rakouského výrobce.
A co myslíte, nakupoval to Kaufland od jednoho velkovýrobce úplně všechnu zeleninu pro supermakety minimálně v ČR, nebo poslal dodávky, aby objížděly rakouské vesničky a po 10 - 20 kilech nakupovaly ty sáčky se zeleninou od jednotlivých malých rakouských farmářů?
Radim Polášek
19.4.2020 14:59 Reaguje na Petr EliášKarel Zvářal
19.4.2020 15:31 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 16:34 Reaguje na Karel ZvářalA kromě toho, lidí, co přichází do styku s půdou. je tam spíš menšina. Takoví lidi jako laborantky , jako specialisté na výpočet krmné dávky, na automatické míchání krmné dávky třeba i přesně na konkrétní zvíře, na automatické udržování prostředí v tom chovu atd v podstatě nikdy do kontaktu s půdou nepřichází.
Martin Králík
19.4.2020 21:12 Reaguje na Radim PolášekJiří S
20.4.2020 09:16 Reaguje na Martin KrálíkMilan G
20.4.2020 15:47 Reaguje na Radim PolášekJiří S
21.4.2020 07:45 Reaguje na Milan GMilan G
21.4.2020 14:23 Reaguje na Jiří SCo se týká rajčat, která mám rád, pokud přijde robot a zničí celou tu úrodu červených kuliček, kterým v Holandsku nevím z jakého důvodu říkají rajský bude to jen dobře. Ten humus, který nám tady prodávají se ani při nejlepší vůli nedá nazvat rajčetem. Fuj
Radek Novák
19.4.2020 11:15 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
19.4.2020 14:52 Reaguje na Radek NovákOvšem problém je v tom, že i tady, jak se postupně vyvíjí technické možnosti, čím dál přesnější secí stroje, postřikové stroje, čím dál složitejší sklízecí stroje atd a jak se rozvíjí robotizace a automatize vhodná i pro zemědělskou produkci, objevují se stroje i tady. Tím pádem se produktivita zvyšuje, ale současně s použitím takového stroje se i u těch produktů zvyšuje optimální rozloha půdy pro pěstování jedním subjektu s vysokou produktivitou práce vysoko nad těch 50 - 100 hektarů.
Karel Zvářal
19.4.2020 15:15 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 15:18 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.4.2020 15:23 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 15:40 Reaguje na Karel ZvářalKdyž zfragmentujeme všechno, tak zdražíme zemědělskou výrobu tolik, že ti zemědělci vesměs zkrachují, protože většina lidí bude kupovat dováženou levnou dotovanou zemědělskou produkci z jiných států a ne drahou místní.
No a když ti zemědělci zkrachují, tak logicky budou nuceni půdu prodávat. No a komu ji asi prodají? Tomu, kdo má peníze a to jsou nejvíc zájemci o půdu ze Západní Evropy.
Neboli ty bláboly o fragmentaci půdy nemusí být nic jiného než příprava výprodeje našeho národního bohatství, české ( a moravské) půdy.
Karel Zvářal
19.4.2020 15:52 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 16:35 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.4.2020 16:40 Reaguje na Radim PolášekMiroslav Vinkler
19.4.2020 16:41 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 17:00 Reaguje na Miroslav VinklerTen proces, přestávání fungování něčeho takového jako našeho zemědělství probíhá vždy pomalu a trvá mnoho desítek let. Nejdřív by kvůli neúŕodě a suchu končili jednotliví zemědělci v nejhorších oblastech a ti, kteří zemědělství nejméně umí. Tak jeden z padesáti, ze sta. Postupně během desítek let by se to rozšiřovalo na ty zemědělce, co jsou v průměrných oblastech a umí to zemědělstváí průměrně. Až nakonec, za těch 50 nebo víc let by teprve skončili ti zemědělci, co jsou ve velmi příhodných podmínkách a ti, co to umí nejlépe.
No a zatím, čistě jen kvůli suchu, nekrachují ani ti nejhorší hospodařící na těch z hlediska sucha nevhodných místech.
Jestli jste to, co u sebe píšete a čemu se skutečně věnujete "Autor je předseda spolku Malínské aleje, věnuje se ochraně přírody a krajiny, aspektům krajinného plánování, obnovitelným zdrojům energie a problematice práva v oblasti životního prostředí a územního plánování." tak to musíte vědět taky.
Anebo neděláte, to co píšete a potom jste jen obyčejný panelákový zelený alarmistický ekologista.
Karel Zvářal
19.4.2020 17:12 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 17:49 Reaguje na Karel ZvářalJá jen bráním klasické zemědělství proti snahám ho zničit, snahám zelených, alarmistů atd. Nebo třeba těch, co by rádi levně skoupili půdu zemědělců po tom, co zemědělce přivedou ke krachu.
Miroslav Vinkler
19.4.2020 18:15 Reaguje na Radim PolášekV podstatě jste ji vymazali z mapy- s těmi velkolány a "efektivní" zemědělskou výrobou.
Karel Zvářal
19.4.2020 16:37 Reaguje na Radim Polášekhttps://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/
Radim Polášek
19.4.2020 17:03 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.4.2020 17:06 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 18:29 Reaguje na Karel ZvářalVlastní text petice je v pořádku, i když oněch 20 hektarů jako maximální rozloha pole je už s odřenýma ušima i nosem hraniční rozloha, se kterou se dá ještě souhlasit.
Ale ty aktivistické zelené kecy v přiložených článcích, třeba v "Co mohu udělat pro krajinu" nezakryté lobování pro bioprodukty nebo v "Co děláme v kampani Vraťme život do krajiny" věci kolem Stutoxu.
Obával bych se, že by můj podpis pod petici byl zneužit pro prosazování zelených aktivistických cílů a tudíž spíš pro ničení krajiny, respektive zemědělců než pro její udržování.
Karel Zvářal
19.4.2020 19:24 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
19.4.2020 17:06 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 17:58 Reaguje na Pavel HanzlJinak já se tomu taky divím.
Zemědělec má dělat potraviny. Pokud má zemědělec dělat krajinu, tak ať to je na jindy a na jiném pozemku a potom to může klidně být za ty dotace.
Klidně to může být stejně jako když zemědělci ke konci socíku dělali plošné meliorace polí. Když byla práce na poli, tak zemědělec dělal na poli a když práce na poli nebyla, tak místo toho, aby dělal přidruženou výrobu někde v JZD v dílně, tak venku v přírodě na čerstvém vzduchu dělal na poli ty meliorace.
Dnes může, jak má práci na poli, dělat na poli a když práci na poli nemá, může klidně dělat hned vedle mimo pole něco na údržbě krajiny financované z dotací. Třeba sekání trávy, čištění a ořezávání porostu atd.
Jiří Daneš
19.4.2020 20:14 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
20.4.2020 15:30 Reaguje na Jiří DanešPetr Eliáš
21.4.2020 22:37 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
20.4.2020 08:20 Reaguje na Radek NovákU nás je ovšem zaveden systém Benita Mussoliniho, který hlásal, že bude "řídit stát jako firmu" a proto jsou státní dotace posílány do kapes oligarchie a skutečného vlastníka státu, nikoliv sedlákům.
Milan G
20.4.2020 16:00 Reaguje na Pavel HanzlVíte vůbec, že existují tkzv. nárokové dotace? Na které má nárok i ten Babiš?
To, že dotace jsou svinstvo, to je bez debaty.
Pavel Hanzl
20.4.2020 21:16 Reaguje na Milan GJiří S
21.4.2020 07:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.4.2020 19:35 Reaguje na Jiří SJiří S
24.4.2020 12:28 Reaguje na Pavel HanzlNemorální? Ano. Nelegální? Ne.
Jediné u čeho mohlo být pochybeno, bylo čapí hnízdo, kde figuroval menší propojenou firmou. Nakonec dotaci vrátil, když se jakože našlo pochybení, to je standartní postup. Po vyplacení dotací chodí úředníci kontrolovat, pokud nedodržujete stanovená pravidla, vracíte peníze, ale není psáno, že budete obžalován. I když je mi to proti srsti, v tomto se musím Babiše zastat. Všichni hledají, jak ho dostat, ale na takové hlouposti ho nedostanou.
Ale můžu vám poradit, protože v dotacích PRV chodím. Pokud ho budete chtít na něčem dostat, tak je to manipulace při zakázkách (otvírání obálek).
Karel Zvářal
19.4.2020 11:09 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 15:12 Reaguje na Karel ZvářalNeboli je třeba znovu obnovit "kostru krajiny" v takové rozloze a v takovém množství, aby to byl rezervoár jednak těch vodních zásob, jednak volné přírody s příslušnými živočichy.
Fragmentace naopak probíhat nesmí, protože dnešní technologie většiny zemědělských plodin jsou takové, že jakmile zmenšíme rozlohu jedné pěstované plodiny jednoho zemědělského subjektu pod stovky hektarů, výrazně poklesne produktivita a zdraží se produkce. A to si nesmíme dovolit,protože už dnes je naše zemědělská produkce neefektivní a předražená, tudíž globálně nekonkurenceschopná. Kvůli velmi vysokým evropským mzdám, zejména minimálním, kvůli pracovnímu právu i kvůli spoustě omezujících předpisů, zejména těch zelených.
Miroslav Vinkler
19.4.2020 16:39 Reaguje na Radim PolášekRozdíl se nemusí kompenzovat navýšením cen, ale navýšením dotací do zemědělství. Tak to chodí třeba v Německu,Rakousku,Holandsku,Francii... Mají vyšší platby pro zemědělce.
Radim Polášek
19.4.2020 17:06 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
19.4.2020 18:08 Reaguje na Radim PolášekA měli by pobírat ve stejné výši,nebo skončí.
Radim Polášek
19.4.2020 18:42 Reaguje na Miroslav VinklerJakým právem bychom potom měli slavit třeba Sametovou revoluci a třeba Havla, když tady sami směřujeme ke komunististým moresům a systémům hospodaření.
Neměli bychom to tedy potom sami vzdát a pozvat třeba Kima ze Severní Koreje, aby nás naučil ještě lepším komunistickým způsobům než zatím my zvládáme?
Karel Zvářal
19.4.2020 18:54 Reaguje na Radim PolášekMiroslav Vinkler
19.4.2020 21:04 Reaguje na Radim PolášekNáš sedlák by měl mít stejné podmínky jako sedlák ve Francii nebo Rakousku.
Vy, být zemědělcem byste o dotace nežádal ?
Jiří Daneš
19.4.2020 14:31 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 15:27 Reaguje na Jiří DanešAle vyrostl jsem na vesnici, od svých cca 8 - 10 let jsem dělal na poli, na družstevním a i na rodinném záhumenku a políčku na zahradě. Dělali jsem na záhumenku seno, měli tam sad, dělali tam řepu na krmení i obilí pro slepice. Viděl jsem, jak pěstují socialističtí zemědělci, v době, kdy to moc neuměli a neměli stroje stejně jako v době, kdy ty stroje ( i agrochemikálie) už měli. I jak potom pěstovali a pěstují soukromníci.
A taky chodím do přírody, koukám kolem sebe a uvažuji vlastním rozumem. Nemám hlavu vymytou všelijakými zelenými, aktivistickými a všelijakými alarmistickými výmysly a nesmysly, kterými se spousta šmejdů snaží ovlivňovat lidi a ždímat z nich prachy, případně moc.
Jiří Daneš
19.4.2020 20:21 Reaguje na Radim PolášekJiří S
20.4.2020 15:19 Reaguje na Jiří DanešRadim Polášek
20.4.2020 15:34 Reaguje na Jiří SStejně jako nemůže ta restaurace prodávat dvojnásobný stejk za poloviční cenu, protože restauratér i zaměstnanci taky musí z něčeho žít.
Martin Králík
19.4.2020 21:25 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
20.4.2020 15:43 Reaguje na Martin KrálíkA voda nejspíš s dost vysokou pravděpodobností naprší.
Je toho prostě jen o něco méně než je třeba. Až bude dostatek prostředků skončí koronavirová krize, tak bude čas toto postupně napravovat, pokud bude vůle.
A co se týká zisku, ten je při každé činnosti podstatný. Ono zemědělci nejsou ekologičtí aktivisti, kteří mají zajištěné živobytí, ti mladí kapesným od rodičů, ti starší a organizovaní v neziskovkách státními granty a žebráním u lidí. Zemědělci rodiče, kteří by je mohli živit kapesným, nemají a na granty či žebrání od lidí a na zelené lhaní nemají žaludek. Proto, aby mohli ty pole i nadále obdělávat, musí na tom vydělávat. Na třeba nové traktory a jiné stroje i na sebe.
Jiří S
21.4.2020 07:52 Reaguje na Radim PolášekKarel Ploranský
19.4.2020 16:15 Reaguje na Radim PolášekAle pokud naprší, tak právě pak se projeví ten problém.
Voda steče, protože půda ji nebude schopna vsáknout.
Nakonec se budeme modlit, aby přínos toho deště pro úrodu nebyl menší než škody napáchané rozvodněním řek.
Takže pravdu nemáte.
A co se týká velikosti polí, doporučuji Vám rozkliknout si Mapy.cz, přepnout na leteckou mapu a podívat se na rozdíl ve velikosti polí u nás a v Rakousku nebo Německu. A chcete tvrdit, že jejich zemědělství má mizernou produktivitu?
Miroslav Vinkler
19.4.2020 16:35 Reaguje na Karel PloranskýRadim Polášek
19.4.2020 16:49 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
19.4.2020 17:13 Reaguje na Radim PolášekKarel Zvářal
19.4.2020 17:38 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 17:46 Reaguje na Karel ZvářalAle zkuste si najít, kolik lidí v Polsku dnes pracuje v zemědělství a kolik procentuálně u nás.
Karel Zvářal
19.4.2020 17:57 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 18:01 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.4.2020 18:19 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 18:46 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.4.2020 20:50 Reaguje na Radim PolášekJiří S
20.4.2020 15:22 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
19.4.2020 16:46 Reaguje na Karel PloranskýPokud někdo argumentuje v období sucha nadměrnými srážkami, stékáním deště z pole a erozí, hodnotím to jako alarmistické strašení.
Co se týká velikosti polí, my máme ,dnes se to už snad může říkat, díky socialistickým zemědělským družstvům sjednocená velká pole s vysokou produktivitou produkce, zatímco třeba v tom Rakousku ti zemědělci na těch drobných políčkách pracují v průměru 10 - 15 hodin denně a ještě jim to sotva stačí na udržení jejich hospodářství před bankrotem.
Pokud se ovšem nedají na zelenou propagandu a neprodávají svoje produkty násobně dráž jako bio a eko produkty, v takovém případě věřím tomu, že si žijí slušně.
Pavel Hanzl
19.4.2020 17:16 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 17:41 Reaguje na Pavel HanzlSplachy, když jsou , tak jsou téměř vždy jen tehdy, když prší do mokré půdy s dostatkem až přebytkem vody. Téměř nikdy ne do suché půdy, na to by už musela být průtrž mračen , aby se to nevsáklo a byly větší splachy..
Jinak na "tom mlatu" plodiny rostou normálně a to dokonce mnohem lépe než za hospodaření komunistů. Za komunistů bylo běžné, že na začátku pole až řekněme 50 metrů do pole se vyskytovaly holé plochy, buď bez setí nebo naopak se jim tam vysypala hromada semene nebo tam půdu špatně připravili atd. To se dnes prakticky nevyskytuje, dnes je doslova hned 10 centimetrů od okraje pole dovnitř stejně hustá, stejnorodá a kvalitní kultura jak o někde ve středu pole. Aspoń u velkých zemědělců, drobní zemědělci to mají naseto všelijak.
Jediná holá místa jsou v současných letech na poli tam, kde když je příliš mokré jaro, stojí tam voda a kultura na tom místě pod vodou uhyne. To ale letos zatím nevypadá.
Pavel Hanzl
19.4.2020 20:39 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
20.4.2020 15:54 Reaguje na Pavel HanzlMimochodem syenit je vyvřelá hornina, tudíž taková půda má rozkladem matečné horniny pořád přísun živin, fosforu, vápníku, draslíku... pouze dusík není, ten se ale do půdy dostává ze vzduchu.
Martin Králík
19.4.2020 21:32 Reaguje na Radim PolášekJiří S
20.4.2020 15:25 Reaguje na Martin KrálíkRadim Polášek
20.4.2020 15:50 Reaguje na Martin KrálíkDneska je myslím pětiletý cyklus jen doporučený, zakázáno je myslím jen pěstovat jednu plodinu déle než tři roky. A zemědělec funguje v tržním prostředí, pokud nevydělá, zbankrotuje a může jít do nájmu do paneláku dělat někde do montovny.
Ale jediná plodina, která je dnes zaručeně zisková, je řepka. Plus většinou, ale někdy ne, je ziskové obilí. U jiných plodin je s ziskovostí problém.
Proto leckde dnes zemědělec dává řepku co druhý rok , mezi tím obilí a jinak nic.
Jan Škrdla
20.4.2020 20:30 Reaguje na Radim PolášekJiří S
20.4.2020 20:49 Reaguje na Radim PolášekJan Škrdla
20.4.2020 20:37 Reaguje na Radim PolášekOno je to totiž tak, že máte 2-3 roky sucho a pak příjde ten příval, který jste viděl naposledy před 15-20 lety.
Karel Ploranský
21.4.2020 12:28 Reaguje na Radim PolášekTady u nás je od nepaměti aridní oblast (srážkový stín Krušných Hor) a teď je to s vodou ještě horší než bývalo. Přesto i tady po každém tolik vytouženém dešti dochází ke splachu ornice. Vůbec to nemusí být nějaká průtrž mračen.
Jsem už starý pán a pěšky už se moc krajinou netoulám - ale stačí co vidím z auta. Jsou místa, kde je po dešti bahno se štěrkem přes celou silnici.
Pavel Kalenda
19.4.2020 10:43V roce 2016 (2017?) byl v USA přijat program "Permanent drought", který umožňoval sankcionovat čerpání vody z vrtů a odstavovat zavlažování a vodu pro domácnosti zejména v Kalifornii. Taky přehrada Oroville byla na svém historickém minimu. Pak přišly katastrofické deště a přehrada Oroville se přelila a málem protrhla:
https://www.lidovky.cz/svet/urady-evakuuji-pres-16-tisic-lidi-pod-nejvyssi-prehradou-usa-hrozi-selhani-nouzoveho-prepadu.A170213_030616_ln_zahranici_gib
Obdobný vývoj počasí byl ve 40. - 60. letech, kdy po období velkého sucha (1940 - 57) přišlo období velkých povodní (https://wattsupwiththat.com/2019/03/16/californias-permanent-drought-now-officially-over-after-376-straight-weeks/). Vývoj v USA je v předstihu před ČR asi o 2 roky a za loňský rok napršelo v USA průměrně 130% ročního průměru srážek. Na Punkvě byly nejnižší vodní stavy mezi lety 1941 - 58 a největší povodně postihly Žitný ostrov v roce 1965. Tento cyklus má délku 62,5 let, takže nyní jsme ve skutečnosti na konci suché periody (na Punkvě 2004 - 2020) a blížíme se do období katastrofických povodní jako v 60. letech. Odhaduji, že vrchol srážek bude někdy okolo roku roku 2027.
Karel Zvářal
19.4.2020 10:59 Reaguje na Pavel KalendaPavel Hanzl
19.4.2020 11:14 Reaguje na Pavel KalendaMyslím si, že jinak poskládanými stejnými daty se mohu dostat ke třeba zcela opačnému výkladu.
Pokud tam nemáte zakomponován ten nejsilněší vliv, tj. prudké oteplení za poslední dekádu, tak je to asi o ničem.
Pavel Kalenda
19.4.2020 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl11.00 Piers Corbyn: European weather in the last years – extreme or normal? And the challenges
https://www.portoconference2018.org/presentations.html
Pavel Hanzl
19.4.2020 17:34 Reaguje na Pavel KalendaJá spíš věřím tomu, že tak razantní a rychá změna teploty celé zeměkoule je prostě ta nejsilnější a základní příčina, ostatní jsou od ní víceméně odvozené.
Pavel Kalenda
19.4.2020 19:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.4.2020 20:42 Reaguje na Pavel KalendaSamo od sebe to nastat nemohlo, stejně jak dneska. A to jsme dnes daleko výš a celý to neštěstí se zrychluje.
Pavel Kalenda
20.4.2020 05:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.4.2020 08:38 Reaguje na Pavel KalendaA jak dopadli, když přišla "nukleární zima", což byla razantní změna klimatu podobná té dnešní?
My jsme na začátku podobného vývoje a už dnes se registrují stovky (tisíce?) vyhynulých druhů.
Pavel Kalenda
20.4.2020 09:26 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
19.4.2020 11:21 Reaguje na Pavel Kalenda"18. dubna 1945. Krvavé slunce těžce kleslo za obzor. Zvířený prach po detonacích bomb, granátů a min sedal v hustých vrstvách na rašící pupeny stromů. Do tmy rudě zářily požáry zapálených stavení, jejich ohořelé, rozbité zdi chmurně trčely k temné obloze. "
" 17 dubna 1945. „Granáty vybuchovaly bez ustání na vysušených polích jako při krupobití. Každý výbuch následoval příval zvednutého prachu asi 20 metrů do výšky. Vlastně jsme skrz tu hnědošedou stěnu z hlíny nic neviděli. Sotva utichla bubnová palba a mračna prachu spadla zpět na zem, zaútočili ruští pěšáci na naše pozice od Velkých Hoštic. Ti z nás, kteří přežili,...."
Jsou to vzpomínky pamětníků Ostravské operace nyní zveřejňovány v seriálu na www.patriotmagazin.cz.
Ty vzpomínky ukazují, že tehdy v roce 1945 přesně před 75 lety bylo tady na Ostravsku podobné sucho jako je nyní. Vzpomínky mohou být částečně zkresleny, ale pokud by sucho nebylo, prostě by ten prach taky nebyl a ty vzpomínky tehdejších účastníků by přece jen byly trochu jiné.
Koneckonců podobné vzpomínky jsou i z Pražského povstání, ať už od účastníků v Praze nebo od ruských vojáků, kteří jeli na pomoc Praze. Co si pamatuji, nikde není zmíněn žádný déšť, mlhy, mokro.
Dokonce i co se dá poskládat o sněhových srážkách v zimě 1944 - 45, v Německu kolem Berlína a na východě německa, u nás , tehdy v protektorátu.... bylo jich tehdy velmi málo, zima se tehdy mohla dost podobat třeba letošní zimě.
Jiří Daneš
19.4.2020 15:01 Reaguje na Radim PolášekViděl jste někdy výbuch letecké bomby po dopadu do pole, já ano a jsem proto přesvědčen, že jde v tom popisu o literární nadsázku. Při dopadu bomby do mělké vody (a výbuchu), je ten mrak "prachu" ještě větší. Nevím z čeho jste co poskládal, ale zima se tehdy skutečně nepodobala letošní zimě. v zimě 1944 -45 jsme sáňkovali na silnicích (auta nejezdila, nebyl benzin) a lyžovali třeba na Palackého vrchu mezi Kr. Polem a Komínem v Brně. Zima 1945-46 se lišila od zimy předešlé jen v tom, že jsme chodili lyžovat o 25 km dál na západ od Brna na Tišnovsku.
Radim Polášek
19.4.2020 15:15 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
19.4.2020 20:34 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
20.4.2020 15:57 Reaguje na Jiří DanešTakže nejdřív bylo kolem Ostravy sucho , asi i kolem Brna, potom sprchlo a potom jste se vydali do lesa, kde po tom dešti bylo vlhko.
pavel peregrin
19.4.2020 17:56 Reaguje na Pavel KalendaPavel Hanzl
19.4.2020 20:45 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.4.2020 07:25 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
19.4.2020 10:44Vůbec se mně poslední dobou zdá, že zvláště pro srážky, které přicházejí jako první po delším období sucha mají meteorologové blbě zkalibrované srážkové radary, které tak ukazují podstatně větší srážky než skutečně jsou. Že by to asi chtělo trošku přitlačit, aby si ty meteoradary zkalibrovali, ať jim to neukazuje hausnumera.
Karel Zvářal
19.4.2020 11:02 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
19.4.2020 11:07 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
19.4.2020 11:29 Reaguje na Pavel HanzlTen problém je totiž i opačný, jakmile je už pořádně sprchnuto a vzdušná vlhkost vysoká, vykazují meteoradary opačnou odchylku, ukazují slabý nebo i žádný deštík tam, kde slušně prší.
Pavel Hanzl
19.4.2020 17:36 Reaguje na Radim PolášekMartin Králík
19.4.2020 21:39 Reaguje na Radim Polášekpavel peregrin
19.4.2020 11:05Miroslav Vinkler
19.4.2020 13:081) ČR je rozvodím Evropy. Nemáme k dispozici jinou vodu než tu, co napadne
ve formě deště či sněhu. Srážek v posledních letech ubývá. Roční
srážkový úhrn na území České republiky např. za rok 2018 (522 mm) činí
pouhých 76 % normálu 1981–2010 , v r. 2015 532 mm.
2) Krajina se v létě ochlazuje výparem. Podle VÚMOPU (výzk. ústav meliorací
a ochrany půdy, Brno, který je na top úrovni) nám v krajině schází 3,6
mld. m3 vody pouze díky špatnému stavu zemědělské půdy. Ztráta
infiltrační a zadržovací schopností půdy. A to díky dlouholeté nevhodné
zemědělské praxi. Pro porovnání objem Lipna je 0,31 mld. m3.
Pro laiky- v chladiči=půdě nám schází 3,6 mld chladící kapaliny.
3) Veřejnost naprosto tápe v hydrologii.
Základní rovnice vypadá zjednodušeně takto.
Srážky = odtok území ČR + výpar + spotřeba vody v území
Zredukováno pouze na odtok a výpar číselně za r. 2018 v mld. m3 :
41,170 = 8,185 + 33,305
Taky vám přechází zrak ? Cca 81% vody se odpařuje !!
(zdroj Modrá zpráva MZe za r. 2018 - http://eagri.cz/public/web/file/640731/Modra_zprava_2018_web.pdf )
4) průměrná teplota v ČR se zvyšuje = prodloužení vegetační doby = zvýšený
výpar. Rok 2018 byl na území České republiky teplotně mimořádně
nadnormální, průměrná roční teplota vzduchu na našem území (9,6 °C) byla
o 1,7 °C vyšší než normál 1981–2010.
5) neustále narůstá zpevněných ploch = tepelné zářiče , které dále vysušují
své okolí zjevným teplem . Pouze 1 km2 zpevněné plochy za jasného
letního dne vydá 1000 MW tepelné energie = jeden blok Temelína.
(plocha Prahy = 496 km² )
6) Díky kůrovci jsme ztratili a ztratíme obrovský klimatizační efekt
stromů, které krajinu ochlazují . Těžba pouze r. 2019 = 27,5 mil. m3 ,
chladící výkon jednoho stromu cca 10 kW
Pouze z tohoto stručného souboru čísel byste měli dostat nejméně kopřivku.
Úspěšně jsme nabourali malý vodní cyklus, krajina stále ztrácí vodu, je přehřátá a horký vzduch nad ní brání tvorbě i nasouvání srážkové oblačnosti. Typicky tepelné ostrovy měst.
Zjednodušeně, čím víc se prohřejeme, tím méně vody sem napadne.
A jako naschvál naše monzumové měsíce ,kdy má napadat nejvíce srážek jsou červen,červenec.
Jak jsem uvedl, máme slušný vládní program boje proti suchu, ale zůstává pouze na papíru !!! Sucho nebude čekat na komise a usnesení , a my si trestuhodně necháme ubíhat čas , který už nedoženeme.
Vláda již měla předložit žádost parlamentu o vyhlášení nouzového stavu a konat . Tedy realizovat to, co jsme si již odsouhlasili.
Karel Zvářal
19.4.2020 14:27 Reaguje na Miroslav VinklerJestli na něčem co nejdříve začít dělat (a investovat), tak je to revitalizace vytěžených území, potažmo jejich zavodnění. Pomůže to nejen v místě, ten MVC půjde s SZ větrem dále na Česko.
Města nezboráme, prostě s těmi tepelnými otrovy musíme počítat, lepší to určitě nebude. O to více pozornosti je třeba věnovat půdě, přirozenému chladiči. Aby tu vlhkost uvolňovala postupně, aby se déšť stačil zasáknout a nemizel s velkou vodou, prostě vše, o čem si tu vykládáme. Ta fragmentace krajiny, meze, remízky, hájky... - to vše má vliv na MVC, i ochranu půdy=chladiče před erozí + pomalejší výpar. Voda je život! Ale ta vsáknutá. Rychle odtečená je navíc nebezpečná, viz. 97, 02, 10, 13. Náš monzun na "betonovou" zem. Pořád to někomu nedochází???
Jiří Daneš
19.4.2020 15:11 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
19.4.2020 15:51 Reaguje na Miroslav VinklerNebo jsem vás špatně pochopil a 81 % odpařené vody je pořád málo a chceme jít na 90 %? Pak je samozřejmě potřeba více stromů a méně asfaltu.
Miroslav Vinkler
19.4.2020 16:31 Reaguje na Jiří Svobodaa) vysokou zádržností vody v půdě. To umí jenom zdravá půda s vysokým obsahem organiky , edafonu a odpovídající vegetací.
b) vysokou biodiverzitou, to zase vyžaduje určitou fragmentaci ploch s rozdílnými druhy vegetace a živočichů
c) obnovení vodního režimu krajiny- zejména prameništních oblastí a přirozených meandrujících drobných vodních toků
a+b+C = SNÍŽENÍ ODTOKU VODY Z OBLASTI = zásoba vody pro epizody sucha = potom navýšení výparu je udržitelné.
A rovná se také spolehlivému dotování spodních vod.
Je to jen nástřel hrubých obrysů stavby .
Z antropogenní oblasti - skutečně šetrné organické zemědělství, s dostatečným počtem agrolesnických ploch cca 10% .
V takové krajině potom lze umístit i klasickou přehradu,jako zdroj pitné vody pro aglomerace.
U nás se na to jde naopak. Do zbídačené vysychající krajiny napereme přehradní nádrže. Co tam tak bude stékat ???
Radim Polášek
19.4.2020 17:24 Reaguje na Jiří SvobodaJan Škrdla
19.4.2020 22:05 Reaguje na Jiří Svoboda1 - kolik toho odteče ze zpevněné plochy hodinu po skončení srážek?
2 - kolik toho odteče z odvodněného a zhutněného lánu, když týden pořádně neprší (ve srovnání se zdravou krajinou)?
3 - kde byste si raději dal v červencovém horku šlofíka. Ve stínu stromu, nebo na asfaltu?
Jiří Svoboda
20.4.2020 20:20 Reaguje na Jan Škrdla2. V obou případech nic
3. Pod stromem ale klidně v jakémkoli jiném stínu.
Jaký je smysl dotazníku? To je zase kontrolní otázka na vás.
Jan Škrdla
20.4.2020 22:49 Reaguje na Jiří SvobodaJinak ty stromy kromě odparu pomáhají vodu i vsakovat.
Jiří Svoboda
21.4.2020 11:59 Reaguje na Jan ŠkrdlaLes (nemyslím v horách) dnes zjevně do povrchových vod pustí úplné minimum. Dnes je to nebezpečí, že les odpaří více než naprší, razantně ubývá spodních vod a les uschne. To je, myslím, ten mechanismus, proč nám při současné rychlé změně klimatu lesy schnou. Mnozí to však tady neradi slyší a říkají, jen houšť lesů. Ale jakých, aby za 30 let znovu neuschly.
Miroslav Vinkler
21.4.2020 16:06 Reaguje na Jiří SvobodaMáte aspoň zahrádku nebo vyjdete občas mimo město?
Viděl jste někdy alespoň meliorační síť ?
Zkuste se alespoň seznámit se základy hydrologie nebo nějakou solidní přednáškou.
Jan Šimůnek
23.4.2020 09:58 Reaguje na Jiří SvobodaJan Škrdla
21.4.2020 21:45 Reaguje na Jiří SvobodaNezanedbatelná část vody se vsákne do půdy, naopak jen malá část (ve srovnání s jinými povrchy) odteče po povrchu. Právě proto jsem se ptal na tu zpevněnou pochu a zhutněné pole. Samozřejmě vše záleží na druhové skladbě, taková smrčina v nížině není to pravé ořechové.
K vaší poslední otázce mám napřed proti otázku - jak bude za 30 let - můžete to s jistotou říct?
Lesy by měly být především pestré, pokud máte více druhů, tak máte aspoň trochu jistotu, že to některý z nich zvládne.
Jiří Svoboda
23.4.2020 11:22 Reaguje na Jan ŠkrdlaMůj názor na výsadbu lesů je následující: Les musí být druhově pestrý a mít riskantní druh 1 - ten přináší velký užitek a předpokládá snížení sucha, druh 2 - odpovídající zachování současného sucha a druh 3, z jižních oblastí, - který se udrží i při dalším prohlubování sucha. Mám obavu, že současné představy docela ingnorují potřebu druhu 3.
Každopádně takovou skladbu nezajistí přirozená obnova lesa po kůrovcových kalamitách a proto je toto, dle mého názoru, špatně.
Jan Škrdla
23.4.2020 22:08 Reaguje na Jiří SvobodaAd 2) souhlas
Ad 3) není vždy potřeba usilovat o vertikální posun (z jihu na sever). Taky je možné pěstovat dřeviny z nišších poloh (počítat s posunem o 2-3 vegetační stupně oproti současnosti). Např. známý vysadil dub (který běžně roste v nizších polohách) v lese na vysočině.
V případě nejteplejších poloh pak bude potřeba také druhy z jižních oblastí. Nabízí se třeba takový jeřáb břek nebo oskeruše.
Jinak přirozené obnova má smysl. I když nebude druhová skaldba optimální, může se použít jako přípravný porost. Ten pak postupně převést na porost cílové druhové skladby.
Jiří Svoboda
24.4.2020 20:40 Reaguje na Jan ŠkrdlaChce to investovat spoustu peněz, úsilí i času do nejistého výsledku (klimatický rozvrat může mít hodně drsné následky), to se dnes moc nenosí. Čest a sláva výjimkám.
Kde však sehnat tolik všelijakých sazenic a aby nám neuschly, nebyly sežrány...
Jan Škrdla
25.4.2020 23:31 Reaguje na Jiří SvobodaCo se týká uschnutí, tak je dobré zalesňovat na podzim nebo co nejdříve na jaře, aby stromky chytly zimnní vláhu (pokud je). Proti sežrání se standartně natírá, jistější je výsadba do oplocenky nebo individuální ochrana.
Jiří Svoboda
28.4.2020 21:31 Reaguje na Jan ŠkrdlaNení opravdu jednodušší a možná i správnější ponechat pokůrovcovou mýtinu svému osudu?
Karel Ploranský
21.4.2020 12:36 Reaguje na Jiří SvobodaDokonce úplně špatně.
Jiří Svoboda
22.4.2020 10:15 Reaguje na Karel PloranskýFrantišek Dvořák
19.4.2020 17:32Miroslav Vinkler
19.4.2020 18:03 Reaguje na František DvořákFrantišek Dvořák
20.4.2020 15:51 Reaguje na Miroslav VinklerFrantišek Dvořák
20.4.2020 16:12 Reaguje na František DvořákJiří Svoboda
23.4.2020 11:29 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
24.4.2020 12:34 Reaguje na Jiří SvobodaA problém spočívá v tom, že klimapodvodníci v podstatě dvě až tři desítky let znemožňují výzkum na tomto poli.
Jiří Svoboda
24.4.2020 20:45 Reaguje na Jan ŠimůnekPatrik Novotný
19.4.2020 17:55Miroslav Vinkler
19.4.2020 18:01 Reaguje na Patrik NovotnýJiří Svoboda
28.4.2020 21:34 Reaguje na Patrik Novotnýpavel peregrin
19.4.2020 18:11Miroslav Vinkler
19.4.2020 18:21 Reaguje na pavel peregrin"Vybral by si Praotec Čech ještě naši zem?"
odkaz: https://www.sedmagenerace.cz/vybral-by-si-praotec-cech-jeste-nasi-zem/
pavel peregrin
19.4.2020 20:41 Reaguje na Miroslav VinklerZa další článek ani v nejmenším neodpovídá na moji poznámku o tom, že co někde ubyde, jinde přibude a to jsem chtěl vyvrátit, takže se ptám znovu. A ve velikosti polí to také není, na což už správně reagoval výše nade mnou pan Dvořák.
Je načase přestat se honit za chimérami a začít dělat smysluplná opatření, která má každý hospodář v ruce, viz. zlepšující plodiny apod. S tím souhlasím a proti tomu samozřejmě nemohu mít námitek. Ale zabývat se nesmysly odmítám.
Miroslav Vinkler
19.4.2020 20:56 Reaguje na pavel peregrinAle pro vás i to je málo.
pavel peregrin
20.4.2020 07:52 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
19.4.2020 20:50 Reaguje na Miroslav VinklerJenže to, co si přivedl sebou, bylo asi už jiný kafe.
Ta otázka by měla znít asi taktu: zasloužíme si my tuhle zemi, chováme se k ní tak, jak si zaslouží??
Michal Vaclavik
19.4.2020 23:45 Reaguje na Pavel Hanzl8 Proto dodržujte všechna přikázání, která vám dnes udílím. Pak budete mít sílu vejít a obsadit zem, kterou přicházíte obsadit, 9 a budete užívat dlouhého života v zemi, o níž Hospodin přísahal vašim otcům, že ji dá jim a jejich semeni – zem oplývající mlékem a medem. 10 Země, kterou přicházíš obsadit, totiž není jako egyptská zem, z níž jste vyšli, kterou jsi osíval semenem a zavlažoval ji prací svých nohou jako zelinářskou zahradu. 11 Země, kterou jdete obsadit, je země hor a údolí, zavlažovaná nebeským deštěm. 12 Je to země, o niž pečuje Hospodin, tvůj Bůh. Oči Hospodina, tvého Boha, jsou stále obráceny k ní, od počátku roku do jeho konce.
Toto zaslíbení však pokračuje varováním, jehož následky (jak věřím a jak se bojím, pozorujeme v dnešních dnech) - tedy "uzavření nebeské vláhy":
16 ... Mějte se však na pozoru, abyste se v srdcích nedali svést a neodvrátili se k cizím bohům (mamonu, úspěchu, tělesnému potěšení, výkonu, obdivu, moci…) 17 Hospodin by proti vám vzplanul hněvem, zavřel by nebe, aby nevydalo déšť, a země by nevydala svou úrodu. ...
Pavel Hanzl
20.4.2020 08:45 Reaguje na Michal VaclavikAle cesta zpátky je už zavřena, člověk získá pokoru asi až v době, kdy bude pozdě.
Michal Vaclavik
19.4.2020 23:325. kniha Mojžíšova, kapitola 11, verš 13: ... Budete-li opravdu poslouchat přikázání, která vám dnes udílím, totiž abyste milovali Hospodina, svého Boha, a sloužili mu celým srdcem a celou duší, 14 dám vaší zemi déšť v patřičný čas – déšť na podzim i na jaře, abys mohl sklízet své obilí, víno i olej. 15 Na tvých pastvinách dám vyrůst trávě pro tvůj dobytek. Budeš moci jíst do sytosti.
16 Mějte se však na pozoru, abyste se v srdcích nedali svést a neodvrátili se k cizím bohům. Kdybyste jim sloužili a klaněli se jim, (pozn.: „bohové“ mamonu, úspěchu, tělesného potěšení, výkonu, obdivu, moci…) 17 Hospodin by proti vám vzplanul hněvem, zavřel by nebe, aby nevydalo déšť, a země by nevydala svou úrodu. Tak byste v té krásné zemi, kterou vám Hospodin dává, rychle vymřeli. ...
Jistě pro mnohé řádky pohoršení, ale věřím, že čtenář čtoucí s chladnou hlavou musí být zaujat, jak text starý tisíce let zapadá do aktuální situace... Jako křesťané máme ze svaté trojice obykle nejraději Ježíšovu milosrdnost, za kterou jsme vděční, ale je potřeba vědět i o Starém zákonu a slovech Boha Otce (Hospodina), byť jsou nepopulární...
pavel peregrin
20.4.2020 07:55 Reaguje na Michal VaclavikMiroslav Vinkler
20.4.2020 08:31 Reaguje na Michal VaclavikVe starověku ,na začátku třetího tisíciletí př.Kr.pokrývaly hornatý Střední východ obrovské cedrové lesy. Tyto lesy zmizely v tisíciletí před Kristovým narozením asi před dvěma tisíci lety. Zničení cedrových lesů na Středním východě je vyprávěno v nejstarším známém, přežívajícím písemném příběhu na světě: Epos o Gilgamešovi .(Mezopotamie).
"Gilgameš tedy porazil stromy lesů a Endiku vyčistil jejich kořeny až k břehu Eufratu." Osud cedrových lesů byl zpečetěn.
Féničané, jeden z nejstarších námořních národů na světě, potřebovali pro své lodě dřevo a na jejich stavbu použili libanonský cedr. Spisovatelé jako Homér, Plinius a Platón spolu se Starým zákonem nám poskytují dobře zdokumentované popisy kdysi bohatě zalesněných hor Libanonu. Bible také živě popisuje praxi vládců ve starověkém Středním východě, kdy vykáceli cedrové lesy, aby stavěli obrovské památky.
Zpráva o stavbě prvního chrámu v Jeruzalémě nám říká, že král Šalomoun žádá tyranského krále, aby mu poskytl dřevo: „tak přikazujte libanonským cedrům“. Následuje podrobný popis toho, jak jsou stromy strženy z pohoří Libanonu a přepraveny na vorech po moři do Izraele. Atd.atd.
Kdo má zájem : https://www.eh-resources.org/the-role-of-wood-in-world-history/
Jan Bajus
20.4.2020 07:56je v ČR -4 205 000 ha půdy (cca 100 000 - cca2.4 % Agrofert) , 54000 právnických a 3.2 mil soukromých vlastníků - a za sucho může BABIŠ !!! - jak jednoduché řešení sucha - Agrofert ( cca 250 právních subjektů) se rozpustí a z ČR se bude voda vyvážet jak elektřina !!! hura !
Miroslav Vinkler
20.4.2020 08:36 Reaguje na Jan BajusDruhou věcí je (a to autor článku neměl na mysli) , kdo nese politickou odpovědnost za tento stav.
a) ministr Toman ( ANO )
b) premiér Babiš (ANO)
Obecně se ví, že privatizace zemědělského sektoru po r. 90 v ČR patří k nejtemnějším stránkám ekonomického polistopadového vývoje.
Za to nese politickou odpovědnost ODA, ODA a KDU-ČSL.
Pavel Hanzl
20.4.2020 08:46 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
20.4.2020 09:36 Reaguje na Pavel Hanzlzásadní omezení dotací do zemědělství (dotace ve výši asi 40 % zemědělské výroby mělo Československo v 80. letech srovnatelné s výší zemědělských dotací tehdejších států Evropské unie).
velké restituce zemědělského majetku (práce byla oceněna pouze 10 % hodnoty družstev, takže mnozí získali značné majetky, s kterými si často nevěděli rady, zátěž restitucí v podobě vysokého podílu pronajímané zemědělské půdy za sebou zemědělci ČR vleče dodnes)
Otevření domácího trhu s potravinami silně dotované konkurenci EU, aniž by došlo k reciprocitě
Rozhodnutí o vstupu ČR do EU bylo učiněno až v roce 1997, tj. pozdě a za zlých podmínek. Václav Klaus se v žádosti o přijetí zavázal přijmout jakékoliv podmínky, které budou platit v Unii.
To Poláci se zatvrdili a vyjednali si řadu výjimek pod hrozbou NEVSTUPU Polska do EU. Dnes to Polákům závidíme.
K tomu bych dodal obrovské kšefty s restitučními nároky (typicky velkostatek Bečvářů-Praha).Rodina dostala jen několik milionů. Zato Janoušek a spol. vydělali miliardu.
Restituce zemědělské půdy začaly v roce 1991 na základě zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku (č. 229/1991 Sb.). Na podání žádostí pak bylo pět let. Ani po dalších 22 letech se však státu nepodařilo vypořádat všechny žádosti.
O skandálech Pozemkového fondu s restitučními nároky se dále bohatě dočtete na webu, stačí si kliknout.
Ještě nějaký dotaz ?
Jakub Graňák
20.4.2020 13:10 Reaguje na Miroslav VinklerDana Vojáčková
20.4.2020 08:40pavel peregrin
20.4.2020 09:01 Reaguje na Dana VojáčkováMilan Štrupl
20.4.2020 09:08pavel peregrin
20.4.2020 09:22 Reaguje na Milan ŠtruplMiroslav Vinkler
20.4.2020 09:38 Reaguje na pavel peregrinPavel Kalenda
20.4.2020 09:53 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
20.4.2020 19:51 Reaguje na Pavel KalendaMiroslav Vinkler
21.4.2020 09:01 Reaguje na Pavel HanzlKarel Zvářal
20.4.2020 13:00 Reaguje na Milan ŠtruplSucho posledních let je opravdu způsobeno změnou klimatu, tj. globálním oteplením. Loni hořelo dlouhé týdny, ne-li měsíce, na Sibiři, a podle této teorie by se musely požáry samy rychle uhasit, protože ve vzduchu kromě kouře byly zajisté i částečky popela (z jehličí, kůry). iráčané po napadení v r. 91 zapálili ropné věže, ale i několik týdnů po této události tam reportéři snímali suchou pouštní krajinu zahalenou černým kouřem. Moc by mě zajímalo, kde v jižní Asii tedy v tom roce pršelo, když množství pevných částeček bylo enormní. Zajisté by to šlo v archivech dohledat.
Pokud je to ale opravdu tak, stačí postavit obří komín(y) a chrlit do vzduchu mouku či piliny a začnou se tvořit mračna. A to bychom konečně dokázali tomu dešti poručit:-))
Karel Tejkal
20.4.2020 15:07 Reaguje na Milan ŠtruplRadim Polášek
20.4.2020 16:09 Reaguje na Milan ŠtruplDneska bouřky začínají čistě jen ve frontách a to výhradně nad horami a do nížin a nad Ostravu se šíří obvykle až dodatečně a obvykle tam jsou slabé a končí tam.
Jakub Graňák
20.4.2020 19:30 Reaguje na Milan ŠtruplPrachové částice jistě mají vliv, pokud se dostanou do stratosféry, nicméně na celkovém úhrnu ročních srážek se budou podílet minimálně (si dovolím tvrdit).
Jakub Graňák
20.4.2020 19:38 Reaguje na Milan ŠtruplPříště bych prosil fakta, nikoli domněnky, děkuji.
Jiří S
21.4.2020 08:20 Reaguje na Jakub GraňákMiroslav Vinkler
21.4.2020 09:00 Reaguje na Jiří SJan Šimůnek
25.4.2020 11:50 Reaguje na Miroslav VinklerJakub Graňák
21.4.2020 09:50 Reaguje na Jiří SKarel Tejkal
20.4.2020 14:29Sucho nezaženeme větrníky, fotovoltaikou, zelenou propagandou nebo zákazem energie z jádra, ale účelně vynaloženou prací v krajině. Je třeba zalesnit holiny po kůrovci, chránit mokřady a rašeliniště, obnovit zrušené rybníky, na polích pěstovat především potraviny a krmivo, ne přísady do nafty nebo biomasu pro elektrárny. Zamyslel bych se i nad GMO, pěstování geneticky upravených plodin může omezit chemizaci v zemědělství. Atp.
Karel Zvářal
20.4.2020 14:54V zaprděnistánu nepadá do úvahy.
pavel peregrin
20.4.2020 15:09 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
20.4.2020 16:13 Reaguje na pavel peregrinMilan G
20.4.2020 20:53 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.4.2020 06:02 Reaguje na Milan GMilan G
21.4.2020 09:41 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.4.2020 14:01 Reaguje na Milan GMilan G
21.4.2020 14:47 Reaguje na Karel ZvářalPokud tedy souhlasíte s opravdu progresivním zdanění příjmů, zisku a bohatství tak je to pro mě zklamáním. Co je to vůbec nešetrná forma spotřeby a cestování? A to vše ve jménu čeho? A to pominu, že ti kteří nejvíc vřeští se po sléze k tomu šetření nemají. Myšleno u nich samých.
Když tohle všechno vezmete do úvahy, tak musíte přeci zjistit, že už to tady jednou bylo. A jak to dopadlo víme všichni.
Karel Zvářal
21.4.2020 15:58 Reaguje na Milan Ghttps://www.youtube.com/watch?v=m_dUD1kGYz8
Milan G
21.4.2020 21:36 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
22.4.2020 08:08 Reaguje na Milan GMilan Jirsa
21.4.2020 18:09Pan Štrupl má bohužel pravdu i v tom, že v předindustriální etapě našeho letopočtu trvající cca 1800 let u nás byly významně nižší srážky než ve 20. století, jak prokázali Markonis Y, a spol. (Nature Communications 2018;9:1767). Odkaz na článek je zde: https://www.nature.com/articles/s41467-018-04207-7.
Jakub Graňák
21.4.2020 18:23 Reaguje na Milan JirsaJakub Graňák
21.4.2020 18:30 Reaguje na Milan JirsaPavel Kalenda
21.4.2020 18:48 Reaguje na Jakub GraňákKarel Zvářal
21.4.2020 19:08 Reaguje na Pavel Kalendahttps://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1t%C3%A9_p%C3%ADsky_u_Bzence
Jakub Graňák
21.4.2020 19:13 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.4.2020 19:33 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
21.4.2020 19:50 Reaguje na Karel ZvářalJinak Barrande, to je světová paleontologická hvězda první kategorie. Co mě na něm fascinuje je především dokonalá dokumentace a úroveň jeho ilustrací.
Karel Zvářal
21.4.2020 19:56 Reaguje na Jakub GraňákPavel Kalenda
21.4.2020 20:19 Reaguje na Karel Zvářalhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Spra%C5%A1
kde mocnosti spraší dosahují 5 - 15 m, místy i přes 30 m.
Karel Zvářal
21.4.2020 20:37 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
21.4.2020 20:54 Reaguje na Karel ZvářalI dnes k nám občas proudí dokonce i písek z Afriky a to je trochu větší rozměr, než spraš.
Jakub Graňák
21.4.2020 19:08 Reaguje na Pavel KalendaMiroslav Vinkler
21.4.2020 20:21 Reaguje na Milan JirsaA byl jsem zklamaný - samé mohlo by se , jeví se , prostě vyber si co chceš. Jediné co mě potěšilo je věta:
"Studie simulací EURO-CORDEX rovněž naznačuje, že šíření evropských letních veder by mohlo být spojeno s nelineárními interakcemi mezi půdní vlhkostí a atmosférickou cirkulací ."
V podstatě podezření na to, že zpevněné plochy v létě mohou hrát významnou roli v regionálním podnebí.
Což tvrdí RNDr. Pokorný a panové Metelka s Tolaszem (ČHMÚ) popírají.
Karel Zvářal
21.4.2020 20:55 Reaguje na Miroslav VinklerMilan Jirsa
22.4.2020 16:34A ještě dodatek ke kondenzačním jádrům: Předmětem této diskuse jsou srážky nad kontinentem a kontinentální aerosol, ve kterém kapičky mořské vody a jejich odpařením vzniklé krystaly soli na rozdíl od maritimálního aerosolu nehrají významnou roli.
Miroslav Vinkler
22.4.2020 19:44 Reaguje na Milan JirsaZásadní problém vidím ve střetu s většinově prosazovaným názorem EU ,která se jednoznačně ztotožnila s doktrínou IPCC o rozhodujícím vlivu antropogenního CO2 na změnu klimatu.
Místo šílenství s 0vou uhlíkovou stopou a lány FVE,VE bychom měli urychleně přijmout krajinná adaptační opatření.
Pavel Hanzl
23.4.2020 12:03 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
23.4.2020 13:16 Reaguje na Pavel HanzlKdyž nebudete líný , můžete si je přečíst .
Zde:
http://eagri.cz/public/web/file/545860/Koncepce_ochrany_pred_nasledky_sucha_pro_uzemi_CR.pdf
Pavel Hanzl
23.4.2020 23:04 Reaguje na Miroslav VinklerKdybyste si dal dohromady všechny strategie, komplexní řešení, filosofie a adaptační a jiná opatření, museli bychom žít už dávno na Paroukově Marsu.
Jan Šimůnek
24.4.2020 12:35 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
24.4.2020 15:25 Reaguje na Jan ŠimůnekKdybych žil v USA tak se společně domluvíme a podáme na stát hromadnou žalobu.
Pavel Hanzl
23.4.2020 12:01 Reaguje na Milan JirsaPošlte mi link.
Když se ale podívám na staré mlýny na takových čúrcích, kde voda v létě neteče skoro vůbec, tak to museli stavět v době daleko větších průtoků, než dnes. A ty mlýny jsou většinou z 19. století.
Radim Polášek
24.4.2020 11:02 Reaguje na Pavel HanzlTyto mlynářská vodní díla už většinou neexistují, protože vodní pohony už před takovými 100 lety vytlačila elektřina a následně ty vodní díla začala chátrat. A nejpozději za socialismu jako všelijaké, tehdy považované za neproduktivní rybníčky, případně bažiny a zbytečné polozanešené strouhy byly proměněny na pole nebo stavební parcely.
Jakub Graňák
23.4.2020 12:57 Reaguje na Milan JirsaMiroslav Vinkler
24.4.2020 15:22 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.4.2020 16:29 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
24.4.2020 10:50Radim Polášek
24.4.2020 12:02 Reaguje na Radim Polášekpavel peregrin
24.4.2020 13:11 Reaguje na Radim PolášekMiroslav Vinkler
24.4.2020 15:23 Reaguje na pavel peregrinRadim Polášek
25.4.2020 09:10 Reaguje na Miroslav VinklerA zákaz odběru povrchových vod je stejně automatický, bez povolení nikdo nemá právo strčit do řeky či potoka čerpadlo a zalévat s tou vodou zahradu. Nebo zemědělec, podnikatel své pole.
Že se to mezi majitel i zahrádek dělá běžně a že se to, pokud není nízký stav vody, toleruje, je už věc jiná.