https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/oldrich-janeba-jak-se-pripravit-na-dalsi-vlnu-veder-nutnosti-budou-kvalitni-renovace-budov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Jak se připravit na další vlnu veder? Nutností budou kvalitní renovace budov

6.8.2019
Rekonstrukce domu? Myslete na to, aby byl dům řádně zaizolován.
Rekonstrukce domu? Myslete na to, aby byl dům řádně zaizolován.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tropické počasí, které postihlo minulý měsíc Evropu, se bude podle meteorologů v příštích letech opakovat stále častěji. Musíme se připravit nato, že počet tropických nocí, kdy teplota v noci neklesne pod 20 stupňů Celsia, se zdvojnásobí. Nejúčinnějším nástrojem je kvalitní renovace budov, ve kterých trávíme 90 procent svého času.
 

Kvalitní izolace a okna


Budovy renovované do vysoce energeticky úsporného standardu či nově postavené v pasivním standardu – tzn. s potřebnou tloušťkou izolace a okny s trojskly – dokáží v zimě držet chlad a v létě teplo mimo obytné prostory. To je první předpoklad pro to, aby se budova v parném létě nepřehřívala.

Zelené střechy a fasády


Zelené střechy a fasády narušují efekt tepelných ostrovů tím, že přirozeně ochlazují své okolí. Teplota zelené střechy může být až o 40 °C nižší než teplota tradiční střechy. To přispívá nejen k ochlazení nejbližšího okolí, ale i konstrukce domu, díky čemuž je v těchto budovách možné snížit spotřebu energie na chlazení. V případě přívalových dešťů mohou zelené střechy napomáhat při hospodaření s dešťovou vodou, kterou dokáží částečně zadržet. Tím sníží nápor vody na kanalizační systém, který nemusí být na podobné výkyvy dostatečně dimenzovaný.

Venkovní stínění


Vhodné venkovní stínění prosklených částí domu v podobě vnějších žaluzií, markýz, pergol nebo například listnatých stromů dokáže zachytit sluneční paprsky dříve, než dopadnou na okenní sklo. Například některé venkovní žaluzie dokáží odstínit až 80 % světelného záření. Nežádoucí tepelné zisky tedy redukují mnohem účinněji, než tradiční vnitřní žaluzie či rolety.



Chlazení vodou


V budovách lze využít také tzv. sálavé stropní či stěnové chlazení pomocí vody. Tento systém může uspořit až 50 % elektřiny oproti běžné vzduchové klimatizaci. V porovnání s uvedenými klimatizacemi sálavé chlazení rozvádí teplo rovnoměrně, bez silného proudění vzduchu a je proto nejkomfortnější možnou variantou. Náklady na chlazení lze uspořit obnovitelnými zdroji energie.


reklama

 
foto - Holub Petr
Petr Holub
Autor je ředitelem aliance Šance pro budovy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

6.8.2019 16:26
O potřebě/nutnosti kvalitní tepelné izolace není absolutně pochyb. Pak se dá využít řada synergetických efektů viz www.optimalizmus.cz.

Rozhodně však nelze doporučovat zelené střechy a fasády. Jsou drahé a zranitelné. Z hlediska přehřívání domu i okolí udělá mnohem lepší službu bílá střecha (např. bílý trapézový plech jako krytina), neboť odráží maximum slunečního záření a v noci silně vyzařuje i v tepelné oblasti. Vodu ze střechy lze zasáknout a před domem úspěšně pěstovat listnaté/ovocné stromy, které v létě stíní a v zimě opadají a pustí slunce do domu. Ty stromy též vylepší teplotní poměry v létě ve vedrech v okolí domu mnohem lépe než polopoušť vzniklá na "zelené" střeše.

Řekl bych, že autor moc dobrých šancí pro budovy nenabídl. Poskytl jen jakási obecná doporučení a mnohá zdaleka ne ta nejlepší. Bohužel.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.8.2019 09:51
Zapomenul jste na jeden důležitý faktor, a to je (vý)stavba z kvalitních materiálů s vysokou tepelnou kapacitou (a tedy zajišťujících vysokou tepelnou setrvačnost budovy). Problémy s přehříváním nemá prvorepubliční zástavba, protože se stavělo z cihel. Solidní 40 - 50 cm tlusté cihlové obvodové zdi (a stejné nosné zdi uvnitř budovy) způsobí, že je v domě v létě chládek a v zimě se udrží teplo. Moderní haluzny z podřadných materiálů (sádrokarton vycpaný skelnou vatou) teplo ani chlad nedrží a v létě stačí otevřít okno a máte tam pár dní nedýchatelno (pokud nemáte klimatizaci). A to samé většinou udělá hodina slunečního svitu do oken.

Venkovní stínění vám v řadě lokalit, zejména pokud jsou v něm kovové prvky, vydrží jen pár dní, v některých lokalitách jen pár hodin. Sběrači kovů jsou velmi aktivní a v praxi beztrestní.

Zelená střecha vyžaduje důkladnou a trvanlivou izolaci. Taková prostě neexistuje (respektive její životnost je pár let). Pak se musí kompletně vyměnit, to taky něco stojí a má to i svou "ekologickou stopu". Daleko efektivnější by byly osázené truhlíky na spádované střeše. Klidně i s tím, že by dešťovka byla vedena skrze ně.

A nějaká forma kontejnerů by vyřešila konflikt venkovní zeleně ve městech se sítěmi. Nedávno byla zvýšena norma na bezpečnostní koridor kolem plynu a vody a výsledkem bylo vykácení všech stromů před domy na naší ulici. Zasázeli tam sice jakási košťata, ale je viditelné, že ta budou vzrůstu spíše zakrslého (měli jsme na JV straně domu dva 10m+ modříny, které v létě stínily a v zimě propouštěly světlo a teplo).
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

7.8.2023 21:29
My máme zateplený dům, trojskla a na oknech rolety den a noc v systému MAXI z https://www.zebra-shop.cz/rolety-den-a-noc-maxi/ a přes léto tu máme docela hezky :-) . Ty venkovní rolety ani nejsou potřeba. Klimatizaci taky nemáme, přes noc a pak ráno, než se udělá znova teplo, tak celý dům vyvětrám :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist