https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-do-tvorby-komunitni-energetiky-patri-i-podnikatelska-sfera
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Do tvorby komunitní energetiky patří i podnikatelská sféra

16.12.2022
Firmy mohou na vybudování obnovitelného zdroje energie získat dotaci. Doporučuji podnikatelům, aby si podmínky dotace, o kterou chtějí požádat, detailně prostudovali. V opačném případě mohou být nemile překvapeni, že se v budoucnu nebudou moci stát součástí energetického společenství, tedy vzájemně s dalšími členy sdílet vyrobenou energii z obnovitelných zdrojů.
 
Asociace komunitní energetiky ČR sdružuje příznivce komunitní energetiky s cílem posílit decentralizaci energetiky a vytvořit po celé České republice energetické komunity, jejichž členové mezi sebou budou moci navzájem sdílet energii, kterou si vyrobí. Rádi bychom mezi námi viděli každého, kdo má zájem vytvářet zelenou energii, a to jakýmkoliv způsobem, a sdílet ji mezi sebou v rámci institucí, ať už jde o spolky, družstva, či společnosti. Součástí těchto komunit mohou být obce, města, podnikatelé nebo majitelé rodinných domů.

Dovolte mi se tentokrát blíže zaměřit na podnikatele. Ti mohou pro výstavbu obnovitelného zdroje energie využít finanční podporu – dotaci. Aktuálně je vypsaných několik dotačních výzev. Firmám doporučuji, aby si podmínky jednotlivých výzev detailně prostudovaly. Například níže uvedené podmínky jim totiž znemožňují stát se v budoucnu součástí nějakého energetického společenství:

      • Žadatel/příjemce dotace nesmí poskytnout nepřímou výhodu (podporu) zákazníkům, konečným spotřebitelům a obchodníkům s elektřinou oceněním silové elektřiny z výrobny elektřiny cenou nižší, než je v daném místě a čase obvyklé.
      • V rámci projektu lze uplatnit pouze jedno místo realizace, což znamená jedno odběrné nebo předávací místo.

Osobně nevidím důvod, proč by se podnikatel, který si za finanční prostředky Evropské unie pořídí obnovitelný zdroj energie, nemohl stát součástí energetického společenství. Jakožto člen takového společenství by měl jeden hlas a podílel by se tak demokraticky s ostatními členy na možnostech sdílení energie a nastavení výhodných podmínek pro efektivní využití OZE pro všechny členy komunity. Je třeba podotknout, že vstup do společenství je dobrovolný a prospěšný pro životní prostředí, společnost i energetiku a také vystoupit z něj lze zcela svobodně. Proč by měl být příjemce dotace takto znevýhodněn oproti například municipalitám? I podnikatelská sféra by měla mít možnost podílet se na komunitní energetice. Její zapojení výrazně urychlí postupný přechod na čistší zdroje energie a ještě více nás přiblíží ekologičtější budoucnosti.

Dávám na zvážení, zda by nestálo za snahu to v budoucnu změnit. Zkrátka se na danou věc podívat jinou optikou.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (37)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.12.2022 07:26
Komunitní energetika má jednu "zvláštnost", můžete spotřebovávat EE když je vyroben proud, nikoli když EE na něco potřebujete. To není nic moc pro podnikatele.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.12.2022 13:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale ten podnikatel může spotřebovávat EE z OZE, když je, a od ČEZu, když není. Tady se prostě chystá další tunel, že si komunity budou za dotace sdílet EE z OZE a energetické firmy budou za další dotace hlavně vyrovnávat nabídku a poptávku po EE.
Odpovědět
va

vaber

16.12.2022 10:13
komunitní energetika ?
proč ne ,ale za své a ne aby zase na ni dopláceli všichni ostatní,
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.12.2022 13:16
Za elektřinu, jako velmi draze akumulovatelnou komoditu, by se předně mělo začít platit podle její aktuální ceny dané okamžitým rozdílem mezi nabídkou a poptávkou. Pak by se jasně ukázalo, k čemu jsou OZE a komunity dobré.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.12.2022 16:14 Reaguje na Jiří Svoboda
A kdo by měl co platit, komu a proč? Další ouřední buzerace o ničem? proč?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2022 19:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektroměr, který by násobil příkon aktuální cenou a sčítal to v čase jistě není problém.

Jakápak buzerace a ouředničení, makovče?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.12.2022 21:12 Reaguje na Jiří Svoboda
A proč?
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.12.2022 08:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Vždyť tak to přesně funguje, že se platí podle její aktuální ceny dané okamžitým rozdílem mezi nabídkou a poptávkou.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.12.2022 09:34 Reaguje na Emil Novák
Bohužel ne. Výkup od výrobce je povinný (i v okamžiku, kdy je reálná cena záporná).
Nejšílenější ukázkou je "virtuální akumulátor". To pošlete distributorovi do sítě elektřinu ve chvíli, kdy o ni nemá ani ten nejmenší zájem, protože v sít je přebytek - a pak si ji berete zpět ve chvíli, kdy je největší nedostatek.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.12.2022 11:33 Reaguje na Viktor Šedivý
Spotřebitelé kupují elektřinu za reálnou tržní cenu, že je rozdíl mezi tržní a garantovanou cenu často dotovaný je druhá věc, ale tržní cenu nabídka a poptávka určuje. Je ale pravda, že OZE dostávají k této tržní ceně příplatek.
"Virtuální akumulátor" nefunguje tak, že se pošle elektřina distributorovi, tuto službu nabízejí dodavatelé elektřiny a zájem o ni evidentně má, jinak by tuto službu nenabízel. Dodavatel ji prodá na trhu a později odpovídající množství opět nakoupí zpět. Za to vše dostává poplatek, takže se mu to zatím vyplatí, dokud je u nás podíl fotovoltaiky nízký. Až se podíl zvýší, buď se zvýší i poplatek, nebo tuto službu zruší, až se mu přestane vyplácet. Nejspíš to nebude dlouho trvat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.12.2022 12:29 Reaguje na Emil Novák
Spotřebitel samozřejmě ani omylem nenakupují za reálnou tržní cenu. Respektive spotřebitel, který má rozložený odběr nějakým "typickým" způsobem, za takovou cenu (z pohledu dlouhodobého průměru) nakupuje. Ovšem ten, co si "v letech tučných" spokojeně pokrývá významnou část z vlastní výroby a ze sítě bere až v okamžiku, kdy je snadno dostupné elektřiny nedostatek, nakupuje hluboko pod tržní cenou.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.12.2022 13:05 Reaguje na Viktor Šedivý
Spotřebitel samozřejmě za tržní cenu nakupuje, ať už má rozložený odběr nebo nemá, a je úplně jedno, jestli má vlastní výrobu nebo nemá. Na to nikdo na trhu nebere ohled.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2022 19:05 Reaguje na Emil Novák
Zkuste si, prosím, znovu přečíst můj příspěvek a laskavě se zamyslete!
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.12.2022 19:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Díky za nabídku, příspěvek jsem ale již četl.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2022 15:59 Reaguje na Emil Novák
Vy to tak platíte?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.12.2022 19:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, já platím za elektřinu tržní cenu, která byla aktuální v době kdy jsem smlouvu sjednával. A to je možné díky tomu, že tato elektřina pochází téměř výhradně ze zdrojů, které takovou cenu a množství dokážou garantovat po celou dobu platnosti smlouvy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.12.2022 12:18 Reaguje na Emil Novák
Ale má poznámka se týká AKTUÁLNÍ ceny dané rozdílem mezi nabídkou a poptávkou v DANÝ OKAMŽIK. Tedy ceny měnící se třeba každou minutu nebo 5 minut (na tu dobu stojí za to, aby se sepla mraznička, bojler nebo se mi trochu dobyla domácí baterka, pokud je tehdy elektřina velmi levná). Pak by mohla být i cena třeba na 2 hodiny dopředu, abych levně vypral či umyl nádobí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.12.2022 12:40 Reaguje na Jiří Svoboda
A proč by se takhle "mělo začít platit", když jak výrobci tak spotřebiteli vyhovuje současný stav, kdy získávají na roky dopředu jistotu pevné ceny energií? To si představujete, že třeba přijdete do obchodu a tam bude každý den jiná cena pečiva, protože jeden den upekli pečivo na levné elektřině a druhý den na drahé? Trochu na hlavu, ne? K čemu by bylo dobré nařizovat dvěma smluvním stranám, jak mají uzavírat obchody, když to ani jedné straně nevyhovuje?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.12.2022 16:16
To je vlastně akciová společnost v malým, ne?
jenže to chce jednoho nadšeného jedince, který to bude celé šéfovat a pokud nebude, nastane problém.
Odpovědět
HH

Honza Honza

17.12.2022 09:55
Aby fotovoltaika měla smysl a nebyla jen podpora exkluzivní činnosti jako je ohřev bazénu ev pohon zatím drahého a pro norm. člověka nedostup. elektroauta, je nutno zřídit virtuální úložiště energie. Stát by místo dotací na fotovoltaiku (vlastně jen podpory majetných) měl budovat přečerpávající vodní elektrárny (máme řeky a kopce), sloužily by i pro zachytávání vody, za občany prodávat přebytky el. na burze aj. činnosti, hledat vhodnou formu skladování energie vyrobené v létě na zimu.
Pro tepelná čerpadla by (např. místo dotace) měl zřídit seznam akreditovaných prodejců a servisů TČ, které se zárukou čerpadlo namontují, budou ručit, že čerpadlo bude správně fungovat, budou provádět jeho servis i po 20letech se zárukou náhradních dílů a budou tak vyvíjet činnost podobnou jako pro své výrobky dělá Mountfield.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.12.2022 14:01 Reaguje na Honza Honza
Virtuálně nic v zásadě nenaakumulujete. Musíte akumulovat doopravdy. Ty pokusy na sto nebo 200 MWh jsou jak když plivne. To by muselo jít o cca stovky GWh, spíše o TWh. A ty akumulátory jsou tak drahé, že to skoro nikdo nedělá.
Odpovědět
ig

17.12.2022 16:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já ty přečerpávací elektrárny jednou počítal, když tak to po mě někdo překontrolujte, jestli tam nemám hrubku, ale nevychází mi to příliš nadějně.
Použijme jako dolní nádrže rekultivační jezera Milada, Most a Medard plus projektovaná Vršany, Centrum a Jiří/Družba. To je dohromady 1080 miliónů tun vody v průměrné nadmořské výšce 316 m (vážený průměr), spád 420 m. Postavme v Krušných horách ještě dalších 49 nádrží stejných jako přehrada Fláje (nadmořská výška 737). Předpokládejme, že přečerpávací elektrárny mají 100% účinnost a že vyčerpají jezera (a ty horské přehrady) až do dna. Použijme vzoreček m*g*h a vyjde 4.5e15 J = 1.25 TWh, což je při roční spotřebě ČR 85 TWh zásoba na 5.4 dne. A já se obávám, že na pokrytí období bez slunečního svitu by to stejně nestačilo.
To jen tak pro ilustraci, že všechny tyhle smělé myšlenky je nutné považovat za fantazírování a musíme hledat něco jiného, pokud možno fungujícího.
Odpovědět
ig

17.12.2022 16:25 Reaguje na
oprava - ten spád 420 m patří až za ty přehrady. A mělo by to být 421 m, aby to bylo zřejmější (zapůsobily zaokrouhlovací chyby).
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.12.2022 19:00 Reaguje na
pane IG, děkuji. kupecké počty a trojčlenka jsou mocné zbraně. ale pozor - budete prohlášen za neoliberálního sektáře, tak jako se i mě několikrát dostalo té pocty. proti tomu se musím ohradit - my nejsme sektáři neoliberální, my jsme prostě jen veritáři (jestli znáte vynikající a nedoceněnou trilogii Vladimíra Neffa o Petrovi Kukaňovi z Kukaně, resp. její třetí díl). pokusím se zpaměti citovat hesla veritářské bohoslužby: jedna a jedna jsou dvě. nulou nelze dělit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 17:44 Reaguje na
To řešení samozřejmě existuje a jmenuje se to diverzifikace. Nebudeme stavět nějakého mastodonta na pokrytí celé ČR plus giga vedení atd., ale velká část spotřebitelů si bude vyrábět proud sama (fve, ve) a bude si jej taky akumulovat.
To samozřejmě nepokryje vše, ale potřeba je možná polovina z jádra, špičkové na plyn a k tomu velké elktrolyzéry na vodík. Ty přečerpávačky, co jste spočítal, by měly samozřejmě význam i v polovičním provedení, ale nesmíte si od nich čekat spásu všeho.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.12.2022 20:01 Reaguje na Pavel Hanzl
No diverzifikace ve vašem provedení představuje, že samozásobitelé budou se zásobovat jen když jim to pojede? a co když nebude ani vítr ani slunce? To pojedou na síť? No ale to by výkon mastodonta sítě musel odpovídat současné celkové spotřebě, ale s využitím jen tak 1/2 roku ( = několikanásobně vyšší cena). A navíc co s průmyslem, co žere asi 5-10 x víc než domácnosti?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 20:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Je to dost složité, jsou v tom akumulace, regulace cenou, křížové zálohování, dlouhý drát atd. atd. atd. a normálně to funguje, stále se to vyvíjí a pokud by do toho nehodila vidle kremelská zrůda, zase bychom byli o kousek dál.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.12.2022 09:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Putin způsobil, že platí fyzikální zákony a že třeba akumulace energie ve formě energie polohové prostě pro zálohování energetiky nestačí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.12.2022 21:06 Reaguje na Viktor Šedivý
Putin způsobil především to, že podrazy v obchodě se krutě vymstí všem a on už jde do dupy a my máme krizi. S žádnou fyzikou to nic společného nemá. Kdyby zálohy stačily, nikdo by od něho gaz přece nekupoval už dávno.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2022 19:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlavně nelze čekat spásu od dotovaného vyzobávání rozinek a o osychající vánočku se nestart.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 19:28 Reaguje na Honza Honza
FVE si normální člověk nepořizuje na vyhřívání bazénu (bohatým je to fuk, kolik to stojí. Normální člověk si tím pokryje výraznou většinu roční spotřeby elktřiny, přetoky ještě prodá třeba přes enri, v zimě musí dokupovat.
Má to velkou výhodu v tom, že to nemusí stát vůbec řešit (na rozdíl od přečerpávačky, které není možno ani prosadit), jen dají lidem dotaci a ti se už postrají sami.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.12.2022 19:44 Reaguje na Pavel Hanzl
A tu přečerpávačku by stavěl stát? Stát by zaplatil třeba ČEZu a ten by si to zařídil.

Jasně, program Nová zelená úsporám funguje sám od sebe, stát nic neřeší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.12.2022 21:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Proti stavbě přečerpávačky je to lambáda. Kolik jsme jich už postavili? A kolik jaderných bloků? A kolik fve elektráren?
Odpovědět
HH

Honza Honza

18.12.2022 19:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Běžná spotřeba elekřiny je u mě 15 tisKč/rok, na to si nepotřebuju pořizovat FVE za 400 tis, něco jiného by bylo, kdyby šlo s tím topit, ale to v zimě nejde! Bez virtuální baterie nebo jiného způsobu akumulace FWE nemá smysl!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.12.2022 07:26 Reaguje na Honza Honza
Ale jistě chápete, že slovo virtuální znamená fikce na účetním papíře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.12.2022 21:10 Reaguje na Honza Honza
Pokud máte dost velkou střechu, hodila by se vám hodně předimenzovaná fve na kšeft. Většinu roku byste prodával na enri.cz za spotovou cenu a v zimě by vám to stačilo i na topení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.12.2022 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Dnes je spot neskutečně drahý, ale to nevydrží. Ale levná el. už nebude.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist