https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-komunitni-energetika-znamena-pro-mesta-a-obce-velkou-prilezitost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Komunitní energetika znamená pro města a obce velkou příležitost

31.5.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V posledním roce se energetika stala tématem, které velmi silně rezonuje – u veřejnosti a také v médiích či politice. Ceny energií dosahují rekordních výšek a v souvislosti s tímto problémem se mluví především o potížích domácností nebo podniků. Vysoké účty za elektřinu však trápí také obce a další územní samosprávné celky.
 

Řešením pro města a obce může být přechod na komunitní energetiku a na ni navázané obnovitelné zdroje energie. Díky komunitní energetice samosprávné celky nemusí spoléhat na ceny energií z konvenčních zdrojů, a navíc zásadním způsobem přispějí ke snížení emisí – pokud má společnost v dohledné době dosáhnout uhlíkové neutrality, bez obnovitelných energií to nepůjde a územní celky by měly jít příkladem. Další přidanou hodnotou je zvýšení energetické soběstačnosti.

Základy komunitní energetiky jsou založeny na investicích do obnovitelných zdrojů energie, kam patří například fotovoltaika nebo větrné elektrárny, a jejich následném využívání určitou komunitou. Nabízejí velkou příležitost pro samosprávné celky, které mohou prostřednictvím komunitní energetiky používat vygenerovanou elektrickou energii nejen pro vlastní spotřebu, ale i pro své obyvatele. V případě sázky na FVE mají města a obce možnost využívat střechy vlastních budov k instalaci solárních elektráren, což se děje čím dál častěji.

Za posledních 12 měsíců jsme byli svědky řady oznámení, kdy se územní celky rozhodly vydat cestou využívání obnovitelných zdrojů. Tyto zprávy jsou velmi pozitivní, přesto není v Česku vytváření energetických komunit snadným úkolem. Důvodem je nedostatečná legislativa a obce a města pochopitelně narážejí také na nedostatek zkušeností s vytvářením komunitních spojení. A právě řešení těchto překážek je cílem Asociace komunitní energetiky ČR, v jejímž čele stojím.

Chceme dosáhnout snížení závislosti na centrálních dodávkách elektrické energie s maximálním využitím obnovitelných zdrojů. A jelikož města, obce, ale třeba i občanská sdružení považujeme za ideální platformy pro rozvoj KE, míří naše současné úsilí k tomu, abychom těmto veřejným institucím v co největší míře pomáhali při vytváření energetických komunit.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (46)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.5.2022 07:24
Komunitní energetika by mohla sehrát velkou roli při zajištění OZE energií a podporuji to.
Bohužel stále schází vhodná legislativa , která by upravila právní rámec v tomto ranku.
Bojím se, že vláda a parlament zůstanou ve vleku lobbistů ČEZ a spol. a dojde pouze ke kosmetickým úpravám typu "vlk se nažral a koza zůstala celá".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.6.2022 19:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy se bojíte vůbec života v normální, svobodné společnosti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.6.2022 11:33 Reaguje na Pavel Hanzl
No to jsu zvědav!

A myslíte si, že by komunita měla fungovat způsobem: shrábneme dotace, co si vyrobíme, to si v komunitě spotřebujeme a když nebude dost pro naši spotřebu, nakoupíme za bežné ceny od ČEZu?

Něco jako bereme všechny výhody, potíže ať řeší někdo jiný.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.6.2022 11:34 Reaguje na Jiří Svoboda
To patřilo níže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 12:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy pořád předpokládáte, že všichni lidi jsou gauneři a pdrazníci a každý normální člověk lže a podvádí.
Přesně tohle chtějí ruští demagogové, abychom si mysleli všichni (nebo aspoň většina).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.6.2022 14:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy máte jiné zkušenosti? I tito lidé asi chtějí na akci profitovat a evidentně jim nevadí, že potíže přesunou jinam. Takový přístup se mi příčí. Já zastávám win-win strategie jako ty správné. Vám je zjevně něco takového cizí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 20:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Mám. Já žiju celý život s poctivými, pracovitými lidmi a podrazů jsem zažil fakt málo.
Ale Eduard Petiška jednou řekl:"pro člověka je nejdůležitější, z jakého místa se dívá na svět". Většina lidí vidí pohodovou krajinu.
Ale systematické bolševické a dnes ruské demagogie dokážou člověku (když si nedává pozor) to místo přepákovat na nějakou stoku plnou srágor a hnusných krys.
Když vidím vás, pana Vinklera, Studničku, Vabera atd. atd. tak tu popisují právě tuhle stoku. Skutečně nevím, proč je to baví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.6.2022 14:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde máte tu většinu lidí, co vidí pohodovou krajinu? Klimaskeptiky, kteří tvrdí: "Nic se se světem neděje."?

Pokud vidíte stoku jako křišťálový potůček... Když nevidíte, že současné snahy o zmírnění klimatického rozvratu nefungují... Kde jste se to takto vnímat naučil? Nepodlehl jste spíše vy nějaké zhoubné a velmi nebezpečné iluzi?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.6.2022 14:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, když už jsem ve vašem příspěvku citován...
Je mi úplně jedno váš světonázor, pro mě jste člověk o kterého bych ani kolo neopřel, ale odmítám tolerovat vaše lživé a demagogické dojmologie týkající se energetiky. Tedy oboru, který jsem vystudoval na VUT a který provází i můj profesní život.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.5.2022 11:08
Myslím, že by měla asociace přijít s rozumným modelem, který bude objektivně vyhodnocen a bude zjevné, co je pro jeho zavední udělat/změnit.

Takovou politiku - my něco chceme, státe vymysli to, zařiď to a zaplať to, my to budeme laskavě provozovat a šetřit na tom své peníze - nepovažuji za přijatelnou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 07:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Předpokládám, že se na tom už intenzivně dělá. V babišistáně to rozhodoval ČEZ a vládě to bylo naprosto egál, dnes jsme ale přece jen trochu dál.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.6.2022 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
No to jsu zvědav!

A myslíte si, že by komunita měla fungovat způsobem: shrábneme dotace, co si vyrobíme, to si v komunitě spotřebujeme a když nebude dost pro naši spotřebu, nakoupíme za bežné ceny od ČEZu?

Něco jako bereme všechny výhody, potíže ať řeší někdo jiný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 20:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Zase předpokládáte, že všichni jsou jen podrazníci a šejdíři. Vy sám se takhle normálně chováte?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.6.2022 14:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Já se tak nechovám, ale vám takové chování zjevně nevadí.

Já se vás na něco ptal a vy mi místo odpovědi podsouváte názor, že jsou všichni podrazníci a šejdíří.

Takto může diskutovat opravdu jen BLB.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.5.2022 12:30
Největší úsporou energie je ta, která se nemusí vyrobit.
Stačí se dívat, kde všude se zbytečně svítí a to i ve veřejném prostoru !
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

31.5.2022 12:51 Reaguje na smějící se bestie
Přesně
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.5.2022 20:07 Reaguje na smějící se bestie
říká se tomu světelné znečištění
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.5.2022 20:44 Reaguje na smějící se bestie
A kolik blbých špatně zateplených domů se pořád staví jak na běžícím páse.
Odpovědět
MM

Milan Milan

2.7.2022 17:51 Reaguje na smějící se bestie
Je to fakt. Ale jeďte třeba do NL, nebo Egypta tam svítí i na dálnice, a těch reklam a luceren. A v Egytpě máte dokonce elektřinu za "hubičku"... Jak to teda dělají? Emisní povolenky taky nemají. Myslím, že skutečnou komunitní energetiku provozuje ve větším měřítku pouze Norsko. To jsem viděl. Nebo se pletu?
Odpovědět
ig

1.6.2022 10:40
Komunitní energetika mi připadá taková podivná :-) V určité "komunitě", čemuž já rozumím jako malému, územně vymezenému regionu, fouká i svítí (a též nefouká nebo nesvítí) všude současně, takže mají všichni současně buď přebytek energie (neprodejné, protože když fouká, nejspíš fouká i o 50 km dál) nebo její nedostatek (drahé, protože najednou všichni začnou nakupovat od ČEZu).

O nedostatečné legislativě nemůže být ani zdání - nikdo nikomu nezakazuje dát si na střechu panel. Už prosím zanechte šíření tohoto nesmyslu :-)

Řešení není vytváření komunitních sítí, ale akumulace. Vymyslete raději místo pokusů o dojení dotací fungující (technicky i ekonomicky) akumulaci a do roka a do dne na ni celý svět spontánně přejde.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.6.2022 13:35 Reaguje na
Tady jde spíše o to, že když bude mít FVE jen 1/2 domů a za humny bude VE, aby mohli tuto ČISTOU energii spotřebovávat (když bude) všichni z komunity a ta půlka bez FVE nemusela nakupovat DRAHOU A ŠPINAVOU elektřinu od ČEZu. Za vším je třeba hledak jakousi vychytralost.
Odpovědět
ig

1.6.2022 15:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Nj, to dává smysl.
Odpovědět
ms

1.6.2022 13:01
Nejen v energetice jedeme na dotacích jako na drogách. Kdyby nebyly dotace, tak by řada projektů jako příkladně "komunitní energetika" vůbec nevznikla. Pokud se v energetice nejedná o ostrovní systém (žádný takový významný subjekt neexistuje), tak vždy jde o parazitování na stabillní energetické produkci a vlastně se vytváří jako v Něěmecku paralelní, duální systém z přerušovaných OZE na jedné a nadále plně v záloze fungujících stabilních zdrojů na straně druhé. Emise to částečně od jara do podzimu pomůže snížit, ale ceny energie z duálního a tvrdě dotovaného systému zdevastují podniky i domácnosti. Plně se to projeví v příštím roce zdražením elektřiny a plynu o 500 miliard korun.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 07:29 Reaguje na
Kdyby nebyly dotace, jezdili bychom po blatě a ne po silnici, neexistovala by železnice, všude by se potulovaly loupeživé bandy, protože by neexistovala policie atd. atd. atd.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.6.2022 12:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Policie je placená z dotací?

No týýý vole:-).

Hanzl si zase plete rozpočtové financování veřejné služby a dotace.-))).
Odpovědět

3.6.2022 09:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty Kráso, vy jste se Hanzl krásně odkopal.
Odpovědět

vladimír šmídl

2.6.2022 01:18
Jsou to dotace, které vedou k takovým absurditám, jako že se fotovoltaický systém využije k ohřevu vody, zatímco existuje účinnější systém s levnějšími kolektory neelektrický s vakuovanými trubicemi a nenáročnými materiály. Ale nikdo jej tu ,,nedokáže vyrobit". Viděl jsem je vyrábět v Brand-Erbisdorfu v souvislosti s útlumem výroby zářivek (trubice průměr
38 mm).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 07:27 Reaguje na vladimír šmídl
Termické sluneční kolektory se používají zcela běžně, jenže je to pro malé provedení nepraktické a příliš složité.
Vyvažování systému, zamrzání, přehřívání atd. atd.
Fotovoltaika vám živí dům elektřinou a vodu ohřívá z přetoku.
Výrazně jednodušší a tím levnější.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.6.2022 11:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět plácáte svou dojmologii.

Mám na střeše dva solární kolektory na ohřev TUV do nádrže 300 l.
Zcela jednoduchý systém.
Žádné zamrzání nehrozí.
V podstatě žádná elektronika. Cena 55 tisíc v roce 2016 po odečtení dotace NZÚ.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 12:24 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jenže vy potřebujete hlavně elektřinu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.6.2022 13:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, přečtěte si ještě několikrát po sobě váš příspěvek a mojí reakci na něj, snad něco z toho pochopíte...
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.6.2022 08:03 Reaguje na Jaroslav Studnička
dobrý den, pane Studničko, o něčem podobně primitivním selském uvažuji - systém bez elektroniky, přímo to ostrovně bez jakékoli baterie pouštět do bojleru a do akumulačního vyhřívání podlahy v koupelně a případně pod pračkou a myčkou (proti zamrzání na chalupě). byl byste ochoten se podělit o zkušenosti? máte tam měnič na 230 střídavého, nebo to máte na stejosměrný přímo z panelů?
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.6.2022 08:04 Reaguje na Lukas B.
jo ještě případně kontakt na mě, lukas(zavinac)bludsky.com
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.6.2022 09:43 Reaguje na Lukas B.
Dobrý den, pane Lukáši,
máme systém, jehož schéma zapojení viz odkaz (1 varianta - solární ohřev a elektrodohřev):

https://www.twi.cz/zpusoby-zapojeni-vaseho-solarniho-ohrevu-vody/twi-solar/twi-solar-reseni/vase-reseni-solarniho-ohrevu-vody/zpusoby-zapojeni-vaseho-solarniho-ohrevu-vody

Z elektroniky pouze solární regulátor, několik teploměrů a pak čerpadlo. Pro elektrický dohřev samozřejmě topná jednotka jako u klasických el. bojlerů. Přenos tepla je pomocí kapaliny.
Není to na bázi fotovoltaiky, kdy nejprve vyrobíte elektřinu, kterou následně použijete v domácnosti třeba na ohřev TUV.
Systém je tedy odlišný, než pravděpodobně popisujete a uvažujete.

Ale i dodavatele fotovoltaických elektráren nabízí "jednodušší" systémy primárně zaměřené na ohřev TUV. Zde se ale myslím bez střídače neobejdete.
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.6.2022 22:50 Reaguje na Jaroslav Studnička
nepopírám, že přeměn světla na elektřinu a následně na teplo je účinnostně špatně.

mě na tom láká ta naprostá bezúdržba, prostě v akumulační desce podlahy dvoje dráty, jedny na sítí, druhé na fotovoltaice. aplikace v chalupě, z prahy jsem dneska odjížděl v tričku, kraťasech a naboso, a tady jsem měl ve světnici 14°, a nezbylo mi, než do kachláků naházet pát polínek.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.6.2022 09:41 Reaguje na Lukas B.
Chápu, ale s tím bohužel nedokážu poradit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 07:24
Paní Patricia je určitě výborná manažerka, ale měla by napřed vysvětlit, co to vlasně ta komunitní energetika je.
Místní diskutníci to zcela evidentně neví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.6.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
A ví to paní Patricia?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 12:02 Reaguje na Jiří Svoboda
TO DOUFÁM!!!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.6.2022 15:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Doufat, toť velmi slabý základ racionálního pohledu na svět.

Zatím to vypadá, že nikdo pořádně neví, oč by mělo jít. Proto jsem napsal svůj první příspěvek 31. 5. A furt nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.6.2022 07:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo, můj racionální pohled na svět skutečně není postaven na tom, jestli paní Patricia ví, co je to komunitní energetika, nebo neví.
Vy musíte stále jen rýpat a vymýšlet úplné cypoviny.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.6.2022 20:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, vědět, jak by měla fungovat komunitní energetika, je cypovina.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.6.2022 12:33 Reaguje na Jiří Svoboda
A ví to Hanzl:-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 20:26 Reaguje na Svatá Prostoto
Mám samozřejmě určitou představu, ale čekal jsem, že se dozvím více.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.6.2022 11:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Podobnou jako o financování policie prostřednictvím dotací:-)???
Odpovědět
ZK

Zan K.

10.9.2022 12:45
A proč jen komunitní fotovoltaika? Proč se nevyrábšjí a nedotují FV panely s příslušenstvím třeba i na balkony čn terasy či dvory a zahrady? Prostě bez nutných střešních montáží jen se zásuvkovým připojením na domovní síť. Technické řešení by se jistě našlo a levné výrobky by šly na odbyt a co hlavního, snížily by vzhledem k masivnímu využití razantně spotřebu el. energie. Ne každý totiž chce montovat panely na střechy a používat KW v bateriích. Mnohým postačí okamžitý výkon článků na malou spotřebu. Na velkou by si klidně zapnul odběr ze sítě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist