https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/patricia-cekanova-na-co-si-davat-pozor-pri-vyberu-fotovoltaickeho-reseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Patrícia Čekanová: Na co si dávat pozor při výběru fotovoltaické elektrárny?

21.9.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Řada domácností i firem v současné době uvažuje o pořízení fotovoltaické elektrárny (FVE). Zájem o FVE je obrovský a potvrzují to také čísla – podle Solární asociace bylo v Česku v první polovině letošního roku instalováno 9 354 solárních elektráren, tedy takřka dvakrát tolik než za stejné období loni. Z pozice prezidentky Asociace komunitní energetiky ČR bych se ráda podělila o několik rad, kterých je dobré se při výběru FVE držet.
 
Vzhledem k prudkému zdražování elektřiny fotovoltaika představuje ideální řešení, jak dosáhnout částečné nezávislosti na běžných dodavatelích energií. Před jejím pořízením je však důležité mít na paměti následující:

Sázka na renomovaného prodejce se vyplatí

Doporučuji vybírat dodavatele, který na trhu působí již delší dobu. Tato rada má v současné situaci, kdy počet poskytovatelů FVE roste, větší význam než kdykoliv dříve. Přibývá totiž instalačních firem, které vám elektrárnu sice postaví, ale tím pro ně spolupráce se zákazníkem končí. Je to pochopitelné – za krátkou dobu své existence zkrátka neměly šanci ustálit si procesy a nemají například zkušenosti se servisem.

Každý zákazník si ale zaslouží, aby o něj bylo maximálně postaráno i poté, co si fotovoltaiku pořídí. Proto je dobré vybrat dodavatele, který není „pouze“ instalační firmou, ale zároveň partnerem na dlouhé roky se zázemím pro péči o klienta.

Dobrý dodavatel vám ušije FVE na míru

Potřebný výkon FVE se bude odvíjet od spotřeby elektřiny vašeho domu. Správný dodavatel vám se vším pomůže – firma a její obchodně-techničtí zástupci zjistí vaše potřeby, aktuální spotřebu i výhled do budoucna (např. zda si plánujete pořídit bazén či klimatizaci) a podle toho vám postaví FVE tzv. na míru. A nezapomeňte se jich zeptat na možnost výkupu přebytků z fotovoltaické elektrárny a bateriová úložiště.

Je totiž dobré rovněž vědět, že výkon FVE se bude v průběhu roku měnit. V létě, kdy je slunečných dnů nejvíce, bude elektrárna produkovat energie víc, na podzim a v zimě naopak méně. V zimních měsících není výkon FVE k pokrytí spotřeby elektřiny dostačující (může se pohybovat v rozmezí 20 až 35 procent proti letnímu období).

S náklady na pořízení FVE vám pomůže dotace

Pořízení FVE není malou investicí – ceny se pohybují od desítek tisíc korun v závislosti na velikosti, typu systému či nakládání s přebytky. Systém může zahrnovat i baterii pro ukládání energie.

Dobrou zprávou je, že stát budování fotovoltaických elektráren podporuje – dotační program Nová zelená úsporám pomáhá pokrýt až polovinu pořizovací ceny (v závislosti na kraji může maximální podpora dosáhnout výše 205 až 225 tisíc korun).

Podání žádosti o dotace se nemusíte obávat. Dodavatelé, kteří chtějí zákazníkovi poskytnout veškerou péči, ji vyřídí za něj a zároveň ji i smluvně garantují.

Vzhledem k rostoucím cenám energií je navíc v současné době pořízení FVE velmi výhodné, investice se vám totiž vrátí o to rychleji.


reklama

 
foto - Čekanová Patrícia
Patrícia Čekanová
Autorka je prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.9.2022 11:15
Dodavatel,který působí delší dobu je buď předražený (EON) nebo se neráčí vůbec (ČEZ). Pak jsou provařené firmy (Schlieger) a zbytek se neví. Tož si vyberte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.9.2022 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč si to nepostavíte sám? Vždyť vy všemu tak rozumíte, divil bych se kdyby silnoproud byla výjimka...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2022 20:40 Reaguje na Emil Novák
Na to jsem přece úplně blbý, jak jste si určitě všiml.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.9.2022 09:56 Reaguje na Pavel Hanzl
BINGO. Tak to jsem nečekal, že si posypete popelem
hlavu!
Odpovědět
ZK

Zan K.

27.9.2022 13:16 Reaguje na Emil Novák
Poslední zpráva https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/bez-licence-bez-stavebniho-povoleni-stavby-domacich-obnovitelnych-zdroju-se-maji-zjednodusit-1393484
Takře může aspoň tu. Stále říkám, že nízkovýkonové FV by měla být vyráběna a prodávána jako vše ostatní.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.9.2022 16:30
já o domácím soláru uvažuji. ale o čem neuvažuji, je stroj na čerpání dotací, kde zaplatím nějakého "procesovače".

já chci úplně blbojednoduchou domkářskou ostrovní věc, která by nahřívala přímotopně velký bojler (termostat třeba na 60°C), za kterým by byl zařazen malý bojler se dvěma spirálami, jedna ze sítě s termostatem na 42°C a druhá ze soláru s termostatem na 60°C, a dále přímotopně solár do podlahového topení v koupelně, na chodbě a pod psacím stolem.
zatím se mi všichni ti "obchodně techničtí poradci" vysmáli. tak nevím - chci opravdu pitomost?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.9.2022 17:21 Reaguje na Lukas B.
Do spirály boileru nemůžete přímo pouštět DC - snad pokud by byla such jak mají některé od Dražic, tak by to šlo. Ale nejde to kvůli termostatu, protože ten rozepne a oblouk od DC proudu mu speče kontakty.
Navíc napojení přímo fv panelů tyto nebudou dávat maximálně možný výkon, protože zátěž nebude taková, aby panely byly v bodě max. výkonu.
Pro odporovou zátěž se proto používají mezi panely a zátěží speciální regulátory - např. Siton. Ale lepší je plnohodnotná elektrárna s baterií.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.9.2022 21:08 Reaguje na Richard Vacek
jistěže se nevyhnu nějaké míře regulace. moje představa je robustní systém, kde jediné, co bych s tím byl ochoten dělat, je přeměna na střídavý, plus nějaké ty priority kam se to pouští. a to by byla primárně voda a akumulační betonové podlahy (je to možná ne úplně typická aplikace, horská chalupa na osluněném svahu, někdy se lehce zatopí i o prázdninách)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.9.2022 16:53
Vhodnější je když si zájemce elektrárnu sestaví sám. Nemá pak problémy s případnými změnami, protože dost často začíná s menší instalací a až postupně zjišťuje, že by bylo fajn mít více fv panelů, nebo paralelně další měnič.
A dotace na fotovoltaiku jsou dnes mrháním prostředků, protože zájem by byl i tak vyšší, než jsou firmy schopny zvládnout. To je možné jedině u nás, kde má vláda tolik peněz, že neví, co s nimi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2022 17:26 Reaguje na Richard Vacek
Já volím firmu, která postaví dávno odzkoušený set, který je pro tyhle obytné domy asi optimální. Zajímavé je, že ho nabízí více firem prakticky stejný i se stejnými prvky (baterie Pylontech).
A panelů přijde na střechu maximum, co se tam vejde, takže žádné bastlení a mudrování není nutné. Myslím, že i funkčnost a minimální poruchovost je v tomhle případě nejnižší. Dávají na všechny prvky dlouhé záruky (od 10 - 25 let) a jednoduše vyřídí i dotaci.
Já jsem optimista, ale realita může být jiná.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.9.2022 18:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Stavebnice montují snad všichni, protože s tím mají nejméně práce. Tu s tím má pak (nešťastný) majitel.
Čínský Pylontech je celkem levný, nestandard je že používají jen 15 článků v sérii oproti běžným 16. A samozřejmě - vlastní sestavení z článků vyjde při stejné kapacitě asi na polovinu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2022 20:34 Reaguje na Richard Vacek
Nejsem elektrikář a dům má členitou střechu, takže to nebude úplně jednoduché a kamarádi, kteří to už používají, si nestěžují.
S tou polovinou bych byl asi opatrný, firma kupuje s množstevní slevou a má zaběhnou organizaci práce atd. atd. Sám bych se do toho nepoštěl nikdy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2022 20:36 Reaguje na Richard Vacek
Tady někdo už párkrát psal, že má na střeše fve a nefunguje mu to. Nejste to zrovna vy?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.9.2022 19:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektrárnu jsem si smontoval a udržuji sám, takže jsem spokojený. Tento rok mám zatím míru soběstačnosti přes 90% a to se ve spotřebě neomezujeme - denní spotřeba přes 30 kWh. Cílem ale nebylo čerpat dotaci, ale mít spolehlivý systém zajišťující nezávislost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2022 21:23 Reaguje na Richard Vacek
To musíte mít minimálně 10 kWp, ne?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.9.2022 14:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Panelů může na střechu přijít jen tolik, aby jejich výkon nepřesáhl 10 kWp - i když se prý chystá zvýšení toho limitu, tohle pořád platí.
Vy opravdu máte na všechny prvky záruku 10 let a víc?
Od které firmy?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2022 21:25 Reaguje na Karel Ploranský
Pokud jste bytový dům (ne RD), tam můžete jít do 20 kWp a máte jinak počítanou dotaci, ale pořád je to asi půlka. Nemusíte mít stavební povolení, ale licenci ano a máte podávat daňové přiznání. To chtějí ale letos zrušit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2022 21:29 Reaguje na Karel Ploranský
Všichni nabízí prakticky to samé, baterie Pylontech má od někoho 4000 cyklů, u někoho 8000, střídače 11 let, panely 25 atd. Ale ty firmy jsou nové a těžko je honit, ale máte záručáky od výrobce s potvrzením o odborné montáži, to by mělo stačit.
Ale riziko to samozřejmě je, zdupat se dá cokoliv.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.9.2022 10:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Včera jsem byl na "exkurzi" u kamaráda s novými
panely na střeše. Trochu zmrzlého sněhu a jsem
zvědav na elektroinstalaci, která mi připadá tak,
že se s ledovkou a zmrzlým tvrdým sněhem už asi
nepočítá.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.9.2022 10:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Jinak panely má instalovány stejně jako na
snímku bez sněholamů(záchyty sněhu na střeše)
a střecha zasahuje na obecní chodník! Tak jsem
se ho ptal, zda se řádně pojistil, až sjede
z panelů vrstva sněhu s rampouchy a zabije
někoho na chodníku. Teprve mu tak došlo, že
to po panelech bude fičet jako lavina a že musí nainstalovat záchytky. Z vděčnosti za upozornění mě pohostil večer v hospodě,
protože dosud se po taškách sníh nesesouval
a záchyty tam tak mít nemusel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 16:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Nesmysl. Panely jsou tak hladké, že se na nich žádný sníh neudrží a při normálním sklonu 30° sjede vrstva i 3 cm tenká.
Ta nikoho fakt nezabije.
Odpovědět
MH

Martin Horňák

25.9.2022 20:12
bez dotace za 250, s dotací za 500
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist