https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-poc-je-evropska-komise-hlucha-nebo-je-v-otazce-schvalovani-pesticitu-chyba-na-strane-clenskych-statu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Poc: Je Evropská komise hluchá, nebo je v otázce schvalování pesticidů chyba na straně členských států?

11.2.2019
Evropský parlament i farmáři se shodují na tom, že potřebujeme zrychlit schvalování biologických přípravků na ochranu rostlin, které nepředstavují takové zdravotní rizika jako chemické pesticidy. Osobně jsem kvůli tomu skoro před dvěma lety inicioval parlamentní rezoluci. Evropská komise však místo toho začala se zdlouhavým procesem přehodnocováním vlastní legislativy (tzv. REFIT), na jehož konci nemusí dojít k žádnému zlepšení. Ta minulý čtvrtek dokonce přiznala, že s žádnou novou legislativou, která by proces schvalování zrychlila, ani nepřijde. Podle Komise je totiž chyba na straně členských států, které nedodržují ani současnou legislativu, a kterým nic nebrání, aby pesticidy schvalovaly rychleji.
 

Komise má pravdu, že členské státy nerespektují současná pravidla, to však neznamená, že budeme tolerovat její „nový“ přístup v otázce našeho zdraví, který se projevil už při aféře Dieselgate a narůstající rezistenci bakterií, kdy známe způsob, jak problém řešit, ale neustále to odkládáme.

Obcházení legislativy ze strany členských států nezodpovědnost Komise neospravedlňuje. Jako člen jediného přímo voleného orgánu EU se domnívám, že její nečinnost vážně ohrožuje důvěryhodnost evropských institucí či dokonce podkopává samotné zásady demokracie. Co jiného si ale myslet o situaci, kdy byrokracie vytváří technické překážky k provádění demokratických rozhodnutí?


reklama

 
foto - Poc Pavel
Pavel Poc
Autor, vzděláním biolog, je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.2.2019 09:18
Syngenta /ChemChina
DuPont
Bayer/Monsanto
Basf

Snad si nemyslíte, že proti těmto světovým gigantům průmyslová hnojiva-pesticidy-osiva
něco zmůžete.
Neviditelná ruka trhu v praxi, bohužel.


Odpovědět
sv

11.2.2019 12:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Představa, jak v hysterickou zelenorudou ideologií a abnormálními a hlavně ničím nepodloženými a nevědeckými regulacemi zachvácené EU si volný trh či firmy jako Monsanto a jeho nový vlastník určují co bude EK schvalovat či ne, je minimálně srandovní.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.2.2019 13:51 Reaguje na
Za peníze v Praze dům a v Bruselu tři.
Oblíbenou písničkou chemických koncernů jsou upozornění na rostoucí světovou populaci, kterou bude třeba nasytit ze stále menší a menší zemědělské plochy.

Data SZIP mluví jasně : množství vzorků u potravin , které obsahovaly rezidua pesticidů, nedošlo u nich však k překročení povoleného limitu, a jsou tedy považovány za bezpečné. Loni jich bylo 58,5 procenta ze všech vzorků. (r.2017).
Souhlas, ale nikdo dodnes nesdělil,co udělá součet podlimitních hodnot různých druhů pesticidů s lidským zdravím v těle jedince.

Jenom takový otloukánek jako je BASF , tržby za rok 2015 byly
5,82 mld. € .
Celkové tržby ve světě za agrochemikálie 60 mld. USD/rok.
Snad si nemyslíte, že si na to necháme sáhnout nějakými europoslanci ?

Obdobně jsme na tom s antibiotiky, doporučuji ke shlédnutí primářku mikrobiologie a ATB centra Všeobecné fakultní nemocnice MUDr. Adámkovou.

Skvělé krátké video:
https://video.info.cz/strunc/primarka-adamkova-vzniknou-nemoci-horsi-nez-rakovina-zneuzivani-antibiotik-se-vymsti-40183.html
Odpovědět
sv

11.2.2019 15:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kde a jak "chemické koncerny upozorňují na rostoucí světovou populaci"? Když máte tak rád videa, tak prosím o doložení tohoto "upozornění" prostřednictví odkazu. Jinak budete za lháře, který si cucá z prstu zelené srágory. To za prvé.
Za druhé, co má společného nadužívání antibiotik s podnikem typu Monsanto?
Za třetí, rezidua pesticidů splňující normy jsou mi milejší než natáhnout bačkory po požití tzv. biopotravin s rezidui e-coli nebo něčeho podobného. Viz padesát smrťáků v Německu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.2.2019 09:35 Reaguje na
Toto by měla být kultivovaná diskuze a ne výslech.
Paralela mezi antibiotiky a pesticidy je zřejmá.
ATB mají potlačovat vliv škodlivých bakterií na člověka,zvířata-pesticidy používáme na likvidaci plevelů,hub,hmyzu atd. u kulturních rostlin.

A u obou platí "všeho s mírou" , což diktát ekonomického růstu ( růst HDP jako mantra) staví na hlavu.

Iniciativu poslance Poce oceňuji, jen jsem chtěl podotknout, že nemá šanci -bohužel.
Kdysi jeden člověk řekl : " Obchodníkovi je jedno, nač zákazník zemře".
Odpovědět
sv

14.2.2019 22:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jinými slovy něco tvrdíte co nedoložíte a když jste vyzván, abyste tak učinil, tak tak neučiníte a pouze se urážíte. Svoje tvrzení jste nedoložil, jste tedy lhář.
Vyrábí snad Monsanto nebo BASF antibiotika? Nevyrábí. Tak jaká paralela. Prostě si cucáte z palce ničím nepodložené bláboly jen proto, abyste mohl nakydat špínu na něco čemu evidentně nejste schopen ani porozumět.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.2.2019 06:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Řešením pesticidů jsou jednoznačně GMO, které je nepotřebují buď vůbec nebo alespoň výrazně snižují jejich aplikace na polní kultury. To bychom ovšem nesměli být v zaprděné žumpě EU, která uděluje likvidační pokuty i za světélkující akvarijní rybičky (s genem z medúzy). Odchod z této žumpy je asi jednou z mála možností, jak se zbavit reziduí pesticidů v potravinách.

Pokud se týká antibiotik: Za "zlých komunstů" byla antibiotická centra, která hlídala jejich užívání a určitá antibiotika byla rezervovaná a podávala se jen pacientům, u nichž byla prokázána rezistence původce nemoci na ta běžně podávaná. Z tohoto důvodu jsme prakticky neměli vlastní rezistentní kmeny, všechno byl import ze zemí, kde se ATB žerou jak lentilky.
Tohle padlo s harmonizací s EU. Včetně řady laboratorních rychlometod na stanovení citlivosti bakterií na antibiotika, protože to, na rozdíl od koncepce ISO, nebyly metody, které zvládne mírně vycvičená opice s příručkou na kolenou.
Opět odchod z EU následovaný "deharmonizací" by v tomto jednoznačně pomohl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.2.2019 09:38 Reaguje na Jan Šimůnek
Souhlasím s vámi, s jedním ALE.
Není vůbec jasné, a toho se část vědecké obce obává, zda nekontrolovanými zásahy do GMO nevznikne něco, co se zcela vymkne kontrole.
Pokud by takový objektivní a oponenturami posvěcený závěr byl, jsme pro GMO všemi deseti.
Odpovědět
sv

14.2.2019 22:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vědecká obec se ničeho neobává, jediný kdo se obává GMO jsou zelení hysterici a diletanti, kterým jde vzteky pěna od huby vždy, když jen zaslechnou něco o GMO.
Vědecká obec dobře ví, že GMO znamená především přesně cílený zásah do DNA, s přesně zjištěnými důsledky, které navíc byly dlouhodobě a extrémně přísně testovány.
Vědecká obec rovněž dobře ví, že se před 50 let konzumují bez jediného zjištěného negativního důsledku radičaní mutanti, kde změny v DNA nejsou známy vůbec. Přesto to zeleným hysterikům nevadí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist