Pavel Poc: Zatajování studií o nepříznivých dopadech pesticidů, GMO nebo éček je konec
Tlak na ochranu duševního vlastnictví, který pochází zejména od pravicových kolegů z Evropské lidové strany, jsme jako frakce Socialistů a demokratů kompenzovali silným tlakem na zajištění ochrany zdraví, životního prostředí a bezpečnosti potravin. Tento tlak vedl až k odstoupení původní zpravodajky, což mohlo ohrozit další vyjednávání. Trialog se ale podařilo dokončit tak, aby byla potřebná novela přijata ještě v rámci našeho mandátu. Dokazuje to, že s politickou vůlí a odhodláním můžeme dělat zázraky, které reagují na obavy občanů.
Dobrá zpráva je, že Rada schválila postoj Evropského parlamentu, který byl do velké míry formován naší skupinou. A to včetně včasného zveřejňování informací v procesu hodnocení bezpečnosti látek, sankcí pro průmysl, který by se rozhodl zatajovat studie a data o nepříznivých dopadech a častějších kontrol laboratoří. Jde o jediný způsob, jak zajistit, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin bude pracovat s nejlepšími vědeckými poznatky, aby naše potraviny byly skutečně tak bezpečné, jak si myslíme.
I náš boj za srovnání se západními standardy bude mít mnohem větší smysl, pokud ani tam nebudou v potravinách látky, které nás pokradmu zabíjejí. Tady nejde o to, jestli vám prodejce dal do pytle místo vepřového kuřecí, ale o to, že vám s vidinou zisku klidně prodal maso, ze kterého vám bude v lepším případě špatně.
Je důležitější posilovat systém schvalování potravin a potravinových látek samotných, aby nebylo možné, že budou firmy hazardovat s veřejným zdravím, korumpovat vědu a ohýbat politické procesy. Demokratická rozhodnutí a věda mají jedno společné. Je bezpečnější, když je na ně vidět.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Jan Šimůnek
20.2.2019 07:59Ono opatření nepovede k ničemu jinému než tomu, že bude nutné "neutajovat" naprosté bláboly z dílen zelených, u nichž je pochybné i to, zda v nich popsané experimenty vůbec proběhly.
Miroslav Vinkler
20.2.2019 09:19 Reaguje na Jan ŠimůnekVymírají nejen hmyzí společenstva, ale i obojživelníci, drobná zvěř, zpěvní ptáci apod. Půdní edafon je zdecimován.
Na vině je na místě jednak šílená chemizace ( ano ,jsou vyšší výnosy :-) ) , ale i zcela nevhodné zacházení s půdou.
Za sebe bych chtěl práci našeho europoslance vyzdvihnout - v Bruselu kopou i za nás .
Kdo pak má zájem shlédnout protiklad, nechť se podívá na sestřih alkoholových scének šéfa EK J.C. Junckera . Tahle hlava pomazaná spolurozhoduje o zemědělské politice EU a jeho kamarádi z Monsanta ,Bayeru a jiných mu tleskají.
http://evoran.hu/tmp/AzEur%C3%B3paiUni%C3%B3Eln%C3%B6keJuncker.mp4
Nemluvě o tom, že drobná zvěř, hmyz, obojživelníci doplácejí především na dotační EU socialismus v zemědělství, zelenými zločinci prosazené dotování tzv. biopaliv a jiné dotační nesmysly, které s GMO nebo "éčky" nemají absolutně nic společného.
Jan Škrdla
20.2.2019 20:56 Reaguje naJan Škrdla
21.2.2019 13:19 Reaguje naZ cesty byl totiž váš příspěvek, kterým jste reagoval na MV.
Eco Hunter
26.2.2019 09:25 Reaguje na Jan ŠkrdlaZbynek Ulcak
20.2.2019 21:06 Reaguje naJan Šimůnek
24.2.2019 10:39 Reaguje na Miroslav VinklerNaopak lidé jako Poc přispívají k tomu, že že se do polí budou rvát další a další tuny škodlivých chemikálií.
A pokud se týká "éček", tak soudruhu poslanci asi zatím nikdo nevysvětlil, že kódy E-<číslo> byly zavedeny pro jednoznačné označení chemických látek v potravinách. Nemá to s chemizací nic společného: I BIO citrón má v sobě E 300, tedy kyselinu askorbovou (vitamin C), a E 330, tedy kyselinu citronovou. A bylo to zavedeno čistě proto, aby se nemusely vypisovat ty názvy v desítkách jazyků EU na obaly potravin. Není za tím žádné "spiknutí éčkařů".
Eco Hunter
26.2.2019 09:27 Reaguje na Miroslav VinklerEco Hunter
26.2.2019 09:23Což bude mít jediný výsledek - posilní to pozici velkých hráčů na trhu jako Monsanto a Bayern. Protože hádejte, kdo má peníze na to, aby si mohl dovolit 10 let testování nové odrůdy kvůli jejímu schválení? Universita, která žije z tříletých grantů to fakt nebude.