https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-poc-zatajovani-studii-o-nepriznivych-dopadech-pesticidu-gmo-nebo-ecek-je-konec
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Poc: Zatajování studií o nepříznivých dopadech pesticidů, GMO nebo éček je konec

20.2.2019
Demokratická rozhodnutí a věda mají jedno společné. Je bezpečnější, když je na ně vidět. Ilustrační snímek.
Demokratická rozhodnutí a věda mají jedno společné. Je bezpečnější, když je na ně vidět. Ilustrační snímek.
Foto | tpmartins / Flickr
V pondělí 11. února byla v rámci trialogu Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady přijata provizorní dohoda revize Obecného potravinového práva v EU. Byl jsem jejím stínovým zpravodajem za frakci Socialistů a demokratů. Byla to právě tato frakce, která požádala na plenárním hlasování o mandát k vyjednávání s Radou poté, co se ho zpravodajka z Evropské lidové strany rozhodla zablokovat. Dohodu z trialogu má Evropský parlament stvrdit na plenárním hlasování v březnu.
 

Tlak na ochranu duševního vlastnictví, který pochází zejména od pravicových kolegů z Evropské lidové strany, jsme jako frakce Socialistů a demokratů kompenzovali silným tlakem na zajištění ochrany zdraví, životního prostředí a bezpečnosti potravin. Tento tlak vedl až k odstoupení původní zpravodajky, což mohlo ohrozit další vyjednávání. Trialog se ale podařilo dokončit tak, aby byla potřebná novela přijata ještě v rámci našeho mandátu. Dokazuje to, že s politickou vůlí a odhodláním můžeme dělat zázraky, které reagují na obavy občanů.

Dobrá zpráva je, že Rada schválila postoj Evropského parlamentu, který byl do velké míry formován naší skupinou. A to včetně včasného zveřejňování informací v procesu hodnocení bezpečnosti látek, sankcí pro průmysl, který by se rozhodl zatajovat studie a data o nepříznivých dopadech a častějších kontrol laboratoří. Jde o jediný způsob, jak zajistit, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin bude pracovat s nejlepšími vědeckými poznatky, aby naše potraviny byly skutečně tak bezpečné, jak si myslíme.

I náš boj za srovnání se západními standardy bude mít mnohem větší smysl, pokud ani tam nebudou v potravinách látky, které nás pokradmu zabíjejí. Tady nejde o to, jestli vám prodejce dal do pytle místo vepřového kuřecí, ale o to, že vám s vidinou zisku klidně prodal maso, ze kterého vám bude v lepším případě špatně.

Je důležitější posilovat systém schvalování potravin a potravinových látek samotných, aby nebylo možné, že budou firmy hazardovat s veřejným zdravím, korumpovat vědu a ohýbat politické procesy. Demokratická rozhodnutí a věda mají jedno společné. Je bezpečnější, když je na ně vidět.


reklama

 
foto - Poc Pavel
Pavel Poc
Autor, vzděláním biolog, je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

20.2.2019 07:59
Ty studie nikdo nezatajuje. Problém je v tom, že naprostá většina studií o škodlivosti GMO a "éček" a významná část studií o škodlivosti pesticidů jsou zjevné podvody nebo nesmysly a vědecká obec je prostě ignoruje. Tak, jako ignoruje "perpeťáky", kontaktéry s mimozemšťany apod.
Ono opatření nepovede k ničemu jinému než tomu, že bude nutné "neutajovat" naprosté bláboly z dílen zelených, u nichž je pochybné i to, zda v nich popsané experimenty vůbec proběhly.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.2.2019 09:19 Reaguje na Jan Šimůnek
Nemáte pravdu , běžte se podívat na naše velkopole a pak dejte řeč s místními, jak to vypadalo ještě před dvaceti lety.
Vymírají nejen hmyzí společenstva, ale i obojživelníci, drobná zvěř, zpěvní ptáci apod. Půdní edafon je zdecimován.
Na vině je na místě jednak šílená chemizace ( ano ,jsou vyšší výnosy :-) ) , ale i zcela nevhodné zacházení s půdou.
Za sebe bych chtěl práci našeho europoslance vyzdvihnout - v Bruselu kopou i za nás .
Kdo pak má zájem shlédnout protiklad, nechť se podívá na sestřih alkoholových scének šéfa EK J.C. Junckera . Tahle hlava pomazaná spolurozhoduje o zemědělské politice EU a jeho kamarádi z Monsanta ,Bayeru a jiných mu tleskají.

http://evoran.hu/tmp/AzEur%C3%B3paiUni%C3%B3Eln%C3%B6keJuncker.mp4



Odpovědět

20.2.2019 20:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co má mechanizace společného s GMO nebo éčky? Uplatňování GMO naopak umožňuje mechanizaci omezit.
Nemluvě o tom, že drobná zvěř, hmyz, obojživelníci doplácejí především na dotační EU socialismus v zemědělství, zelenými zločinci prosazené dotování tzv. biopaliv a jiné dotační nesmysly, které s GMO nebo "éčky" nemají absolutně nic společného.
Odpovědět

Jan Škrdla

20.2.2019 20:56 Reaguje na
Co má společného mechanizace s GMO nebo éčky, to nedokážu odpovědět, ale Miroslav Vinkler, na kterého reagujete psal o něčem jiném. Pokud vím, tak o vlivu nadměrné chemizace a nevhodné agrotechniky. Zkuste si to ještě jednou přečíst.
Odpovědět

20.2.2019 22:40 Reaguje na Jan Škrdla
Vy si zkuste přečíst o čem je článek a na co diskutér Vinkler reaguje. Řečeno po lopatě pro jednodušší jedince neschopné si pročíst celou diskuzi, reaguje z cesty a mimo téma, na což byl mnou upozorněn.
Odpovědět

Jan Škrdla

21.2.2019 13:19 Reaguje na
Tj. co píšete vztahujete i na sebe?
Z cesty byl totiž váš příspěvek, kterým jste reagoval na MV.
Odpovědět

21.2.2019 17:36 Reaguje na Jan Škrdla
Jinými slovy, jste si diskuzi nenamáhal přečíst. Nebo je to tím, že chápání je pro vás bolestivý proces.
Odpovědět
Eco Hunter

Eco Hunter

26.2.2019 09:25 Reaguje na Jan Škrdla
Ano, psal o mechanizaci a chemizaci, v reakci na komentář o tom, že se žádné studie nezatajují. Možná kdyby to dal jako samostatný komentář, tak by tu nemusela být tato zbytečná debata.
Odpovědět
ZU

Zbynek Ulcak

20.2.2019 21:06 Reaguje na
mechanizace neni chemizace - popletl jste si ta dve slova...
Odpovědět

20.2.2019 22:40 Reaguje na Zbynek Ulcak
Viz výše.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.2.2019 10:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jenže GMO jednoznačně snižují jak chemizaci, tak i mechanickou zátěž půdy, tedy obojí, proti čemu se ozýváte.
Naopak lidé jako Poc přispívají k tomu, že že se do polí budou rvát další a další tuny škodlivých chemikálií.

A pokud se týká "éček", tak soudruhu poslanci asi zatím nikdo nevysvětlil, že kódy E-<číslo> byly zavedeny pro jednoznačné označení chemických látek v potravinách. Nemá to s chemizací nic společného: I BIO citrón má v sobě E 300, tedy kyselinu askorbovou (vitamin C), a E 330, tedy kyselinu citronovou. A bylo to zavedeno čistě proto, aby se nemusely vypisovat ty názvy v desítkách jazyků EU na obaly potravin. Není za tím žádné "spiknutí éčkařů".
Odpovědět
Eco Hunter

Eco Hunter

26.2.2019 09:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ovšem existence studií a praxe jsou dvě rozdílné věci. To je jako byste tvrdil, že někdo zatajuje škodlivé účinky kouření a argumentoval tím, ať se jdeme podívat do hospod, jak je tam nahuleno. Jen proto, že na to lidi se*ou, neznamená, že jsou ty studie zatajované.
Odpovědět

20.2.2019 19:52
Jediné co se zatajuje jsou negativní dopady na zdraví a životy lidí konzumace tzv. biopotravin nebo to, že tzv. biozemědělci mohou jako pesticidy používat přípravky, které obsahují síran měďnatý nebo hydroxid měďnatý, tedy sloučeniny, které jsou na rozdíl od glyfosátu skutečně toxické. Negativní dopady GMO nebo "éček" se zatajovat nemohou, protože žádné takové nikdy zjištěny nebyly. Nelze samozřejmě počítat zfalšované studie podvodníka seraliniho a jemu podobných.
Odpovědět
Eco Hunter

Eco Hunter

26.2.2019 09:23
"Je důležitější posilovat systém schvalování potravin a potravinových látek samotných, aby nebylo možné, že budou firmy hazardovat s veřejným zdravím, korumpovat vědu a ohýbat politické procesy."
Což bude mít jediný výsledek - posilní to pozici velkých hráčů na trhu jako Monsanto a Bayern. Protože hádejte, kdo má peníze na to, aby si mohl dovolit 10 let testování nové odrůdy kvůli jejímu schválení? Universita, která žije z tříletých grantů to fakt nebude.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist