Petr Blažek: Zelený populizmus
V energetice se za dotace zavírají i moderní odsířené uhelné elektrárny a za další dotace se stavějí elektrárny na plyn a dokonce i na lehké topné oleje. Co je to za šílený spěch, aby se musel takto měnit jeden fosilní zdroj za druhý? Samozřejmě bychom byli všichni rádi, abychom měli elektřinu ze zelených zdrojů s nulovými emisemi. Ale to ještě dlouho nebude. Momentálně prakticky každý větrník nebo fotovoltaika musí mít záložní zdroj pro případ, když nefouká (nebo fouká moc) a nebo nesvítí slunce. To ve skutečnosti znamená, jelikož bateriové zálohy jsou pouze ve vývinu a zálohují pouze v řádu hodin, že budujeme dvoje zdroje energie. Jeden zelený a za ním záložní fosilní, který musí být v mnoha případech trvale vytápěn na provozní teplotu, aby v případě potřeby okamžitě převzal roli zdroje energie.
Tyto záložní zdroje se oficiálně nejmenují elektrárny, ale „speciální síťové zařízení“. Cena elektřiny z těchto zařízení se neobchoduje na burze, ale je započtena v síťových poplatcích. V novinách se dočtete, jaká je cena zelené energie za hezkého počasí při příznivém větru nízká až dokonce záporná. Ale už vám nikdo neřekne, kolik dotací se do těchto zdrojů vrazilo a o kolik desítek až stovek procent vzrostly síťové poplatky, v nichž jsou schované veškeré náklady na tuto zelenou legraci. Proti tomu se staví cena energie z fosilních zdrojů zatížená emisními poplatky a cena z atomových zdrojů, které ovšem prakticky žádné záložní zdroje nikdy nepotřebovaly.
U tepláren je plán ještě horší. Uhlí chtějí nahrazovat spalováním biomasy. Již na začátku 18. století s nástupem parních strojů se obyvatelům Evropy podařilo, než se přešlo na uhlí, zdecimovat lesy. Nyní se to chystáme zopakovat. A co hůř, spalujeme biomasu z polí, ať už formou bioplynu, nebo přímého spalování slámy. To znamená, že do půdy se už nebude vracet vůbec žádná organika.
Jestli by nebylo jednoduší prosazovat kogenerační jednotky, kde se účinnost spalování vyšplhá až na 90 %. A to je faktická úspora energie, ne imaginární jako u spalování biomasy, kde se leckde vozí surovina i přes půl zeměkoule.
Podobné je to v automobilovém průmyslu. Čistě z ideologických předsudků se protlačuje výroba elektromobilů. V současné době se vylepšily akumulátory takovým způsobem, že už je auto uveze. To ale neznamená nějaký posun v tom, jak je tento způsob pohonu ekologický nebo ne.
Když chcete zvýšit dojezd spalovacího automobilu o 200 km, zvýšíte jeho hmotnost o cca 20 kg, u elektromobilu o cca 300 kg. A ty si sebou vozíte, ať jsou baterie prázdné, nebo plné. Ať jedete na dovolenou, nebo jenom na nákup.
Ze základní fyziky vyplývá, že spotřebu energie ovlivňuje hmotnost vozidla, aerodynamický odpor (tvar vozidla) a rychlost. Tyto kilogramy navíc vám trvale zvyšují spotřebu energie. A čím větší budete chtít dojezd, tím větší budete mít hmotnost a tím pádem spotřebu. Jízda dnešních velkých elektromobilů s hmotností více jak 2,5 t po dálnici, kdy při 130 km rychlosti „žerou“ více jak 30 kWh/100 km, by měla být považována za zločin a ne je za to odměňovat dálniční známkou zdarma.
Přepočteno na fosilní energii, ze které jsou převážně v noci dobíjené, jezdí elektromobily za více jak 30 kg uhlí/100 km. Proti tomu postavte 15 let starou Octavii, která jezdila za 6 l nafty/100 km. Celý tento tyjátr by mělo cenu podporovat až v době, kdy budeme mít více jak 100 % bezemisních zdrojů a to ještě chvíli potrvá. V současnosti celý komplex výroby (pokud to není JE, tak v noci fosilní zdroje), transformace, přenos, transformace a dobíjení má takové ztráty, že celková účinnost je menší než u spalovacích motorů. A hlásat, jak si přes den naakumulujeme energii doma z fotovoltaiky, znamená, že musíte mít na jedno auto 2 baterie se všemi důsledky ceny a životnosti (cca 8 let).
Samozřejmě malé elektromobily (tzv. nákupní tašky) s dojezdem 100-150 km v městském a příměstském provozu by si svoji existenci obhájily, ovšem nesmíte moc koukat na cenu. Prosazovat tento pohon pro auta na dlouhé vzdálenosti je ale vysloveně nesmysl. Nebo ať se tito zelení politici vyjádří jasně a řeknou vám po pravdě, že vaše individuální dovolené v Chorvatsku nebo v zimě v Itálii skončily.
Představte si, že v létě někde u Vídně, v zimě u Mnichova potřebuje v jeden čas natankovat energii zhruba 20 000 elektromobilů, kterým při dojezdu 400 km dochází šťáva. A pak popojedete k Innsbrucku a problém se opakuje, protože jenom blázen by jel do Brenneru s nedobitým autem. A nakonec přijedete k horské chatě, kde stojí 10-30 vybitých aut. Kolik milionů tun mědi by se muselo vytěžit na takovou infrastrukturu, aby zvládla tak obrovský nápor?
Každá běžná čerpací stanice by jí potřebovala i několik desítek tun. A k tomu samozřejmě musíte připočítat miliony tun vzácných kovů do baterií, které se velmi těžko recyklují. Pro srovnání, většina recyklace vzácných kovů z počítačů se děje někde v zemích třetího světa, kde ručně, bez jakékoliv osobní ochrany, vytrhávají tyto součástky. A mnohde se na tom musí podílet i děti.
A navíc se celý tento směr může v době, kdy se zdokonalí výroba vodíku, ukázat jako naprosto zcestný, ale zeměkoule vyrabovaná kvůli kovům nám zůstane.
Jestli by nebylo jednoduší začít, místo u osobních aut (kde je každé naprosto jiné), u kamionů, které mají unifikované rozměry (2,5*4*15,5 m) prakticky na celém světě. Na dálnicích v pravém pruhu vybudovat troleje a v samotných kamionech by stačily baterky třeba na 100-150 km na dojezd do skladu a zpět na dálnici. Využití takové troleje mnohonásobně převýší jakékoliv dobíjecí stanice. A navíc by se přes den mohla využívat zelená energie bez zbytečné akumulace a u kamionů by se opravdu využívala rekuperace energie při brždění, která se dnes odvádí chlazením.
V zemědělství nás zelený populizmus zasahuje ještě více. Každý politik, který rozezná žlutou od zelené, už si myslí, jak tomu rozumí. Samozřejmě, když je dovedete na pole, tak nerozeznají kukuřici od cukrovky. A bohužel většina novinářů se na této vlně veze s nimi. Společně hlásají, jak dnešní zemědělci ničí planetu a mnohdy si ještě přisadí, jak na tom bohatnou. Katastrofické zprávy lépe a více zaujmou a lépe se prodávají. I když se velmi často prokáže, jaký je to nesmysl, tak už ty zprávy žijí vlastním životem. Politici ani novináři (mnohdy ani akademici) se neobtěžují si zjistit alespoň základní informace a statistiky.
Tak například není pravda, že se dnes hospodaří na více polích než v minulosti. Za posledních 100 let došlo jen u nás k úbytku cca 1 000 000 ha orné půdy, což činí 25 % z celkové rozlohy. Velká část byla zastavěná, ale další velká část byla zalesněna nebo převedena na trvalé travní porosty.
Není pravda, že bychom měli málo lesů. Za posledních 100 let došlo k nárůstu ploch, ať už z důvodů výše zmíněných nebo z důvodů menší spotřeby dřeva a tudíž nižší těžby. V roce 2015 před kůrovcovou kalamitou jsme měli nejvíce lesů za posledních 300 let.
Není vůbec prokázáno, že by dnešní půda nebo lesy zadržovaly méně vody než kdy v minulosti. Naši předci od nepaměti s vodou zápasili. Úpravy vodních toků (ať už se jedná o přehrady nebo odvodnění) se začaly dělat se vznikem civilizace. Většina dnešních úprav má základy již v 19. století. Dokonce i plány na tolik diskutovaný kanál Dunaj Odra Labe vznikly tehdy.
Záplavy a období sucha se střídali od jakživa, proto se naši předci tomu snažili čelit. Všechny vodní díla, jak je známe, byla vybudována proto, aby za deště zadržovala vodu a zabránila záplavám a v období sucha postupně vodu pouštěla a ta mohla být následně využívána například k závlahám. Toto vůbec není žádný problém poslední doby.
Je prokázáno, že za posledních 200 let jsou srážky víceméně stejné a když se podíváte do statistiky průtoku Labe v Děčíně, zjistíte, že je rok od roku menší. To znamená, že nedochází k žádnému nadměrnému odtoku vody, jak se nám snaží naši zelení spoluobčané sdělit, ale že ta voda je na našem území spotřebována odparem. Rozdíl je pouze v tom, že v minulosti záplavy nikdo nenatáčel na mobil a neposílal v přímém přenosu na internet.
Dalším zeleným populizmem je prosazování, v rámci udržitelného zemědělství, takzvaného ekozemědělství. Důvody udávají bohulibé, nezatěžování přírody chemickými prostředky, zvyšování soběstačnosti ve výrobě potravin, zvyšování zaměstnanosti v odlehlých regionech a podpora malých farem.
Takže zase trochu statistiky z České republiky za rok 2019. Průměrná velikost ekofarmy činila 115 ha oproti průměrné velikosti klasické farmy, kde to bylo pouze 75,9 ha. Zaměstnanost na 100 ha u eko 1,7 pracovníka, u klasiky 3 pracovníci. V rámci ekorežimu se obhospodařovalo 15 % půdy, vytěžilo se více jak 25 % dotací a vyrobilo 3,5 % potravin (slovy tři a půl procenta) - to je opravdu udržitelné zemědělství.
Jakmile se do něčeho začnou valit dotace, tak se z toho stává žádaný a lukrativní byznys, čehož se okamžitě chopí šikovní investoři. Jestliže chce někdo ekopotraviny, které nezatěžují přírodu méně než klasické, protože na jejich výrobu spotřebujete více jak dvojnásobek energie a polí, tak ať si je zaplatí. Není nejmenší důvod na to vydávat miliardy z fondů. Samozřejmě máme co zlepšovat. Akademická sféra místo, aby se zabývala psaním otevřených dopisů a sbíráním peticí, by měla zapracovat na výzkumu a vývoji nových odrůd odolných proti chorobám a škůdcům. To nám opravdu přinese snížení používání pesticidů a všichni zemědělci to rádi uvítají.
Změny ve všech třech sektorech se vzájemně prolínají a ukazují shodně na zbytečnou zbrklost a hysterii, která to provází. Ani v jedné oblasti nemáme žádné revoluční řešení, ale pouze evoluční a přesto se do toho rvou miliardy, aniž by to mělo výsledný efekt. Co nám to přinese, když se momentálně ekonomicky vyčerpáme na dnešním stupni vývoje, který se za 10 let ukáže jako absolutně neživotaschopný?
Dotace má cenu dávat do vývoje a vědy. Zavedení do ekonomiky už musíme nechat na trhu, jinak si tu vytváříme chiméry. To, že auto nemá výfuk, továrna komín nebo zemědělec nepoužívá pesticidy, vůbec neznačí, jak ekologický provoz to je.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (127)
Jaroslav Řezáč
26.6.2021 08:41Břetislav Machaček
26.6.2021 09:02moc líbit nebude. Ta pravda a realita není pro snílky a mystifikátory.
Bohužel tu pravdu už nechtějí slyšet i mnozí politici a raději plují
na vlně zelené politiky EU, která až tak zelená ve skutečnosti není,
ale právě naopak.
Jaroslav Řezáč
26.6.2021 11:42 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Řezáč
26.6.2021 09:17Srážek je stejně ale jejich rozložení na území je jiné a stejně tak se více odpařuje, proto je půdní sucho a sází se stromy, aby se snížilo.
Lesů máme tolik kolik máme v Libereckém kraji je to skoro polovina rozlohy, podobně jako Karlovarský kraj a třeba v Praze to je 10%
Elektromobilita a její masivnost je problém ve chvíli transformace energetických zdrojů, kdy přechodně se sníží volné množství elektřina na trhu dělat obojí zároveň je nezodpovědné a může na to dojet obojí zelená i auta a zaplatí to občan.
Co se týká autobaterií, tak tam se propisuje životnost, která je omezená stejně tak dojezdová vzdálenost je omezena atmosferickými podmínkami teploty a vlhka zima/léto
Vznik civilizací a ovlivňování říčních toků je trochu ne úplně přesný, protože nebylo potřeba toky regulovat a lidí nebývalo tolik jako dnes stejně tak nebyli takové aglomerace jako dnes...člověk v tu dobu žil v souladu s přírodou a nedrancoval tak jako dnes.
Nevím, ale zůstatková cena auta po 7 letech provozu je nižší než pořízení nové baterie, to k elektromobilitě. Takže se ekonomicky vyplatí auto po těch letech v podstatě sešrotovat ale ekologicky a energeticky ( výroba a vynaložení práce a zdrojů) je to katastrofa se stávají auta tak " složitá" že se ani nevyplatí je vyrábět, protože by byly fatálně drahý
Jan Škrdla
27.6.2021 15:56 Reaguje na Jaroslav ŘezáčZelenější části Prahy jsou na tom podstatně lépe než třeba Polabí, Haná nebo některé části jižní Moravy. Tam je lesů, ale i krajinné zeleně nedostatek.
smějící se bestie
26.6.2021 10:18Jarka O.
26.6.2021 11:04Jaroslav Řezáč
26.6.2021 11:40 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
26.6.2021 12:54 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJan Knap
26.6.2021 13:17 Reaguje na Jarka O.Jan Škrdla
26.6.2021 23:43 Reaguje na Jan KnapPokus mají být lesy odolné, měly by být druhově pestré.
karel krasensky
27.6.2021 16:54 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
27.6.2021 18:52 Reaguje na karel krasenskyNavíc kůrovcová kalamita je spíše problém středních poloh.
karel krasensky
27.6.2021 19:21 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
27.6.2021 21:22 Reaguje na karel krasenskyJinak ať už máte dospělý porost nebo mlazinu, pořád je to les.
karel krasensky
27.6.2021 22:15 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
27.6.2021 22:28 Reaguje na karel krasenskyNa rozdíl od monokultury je tady šance, že některé druhy přežijí a porost nepadne jako celek.
karel krasensky
27.6.2021 22:42 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
28.6.2021 20:22 Reaguje na karel krasenskyZa lepší variantu považuji mít habro-lipový porost, který plní funkce, jako je zadržování vody nebo ochrana proti erozi, než kalamitní holinu.
Jinak v optimálním případě to jsou meliorační dřeviny pro dub.
Michal Ukropec
2.7.2021 16:40 Reaguje na Jarka O.J. Kloutvorová
26.6.2021 12:53Petr Pavlata
26.6.2021 13:52Tomáš Kvítek
26.6.2021 13:57Pouze v jednom nesouhlasím. V zemědělství se hodně změnilo:
1. zvýšila se výměra půdních bloků oproti roku 1948. Je to logický krok velkovýroby a nevratný.
2. tím se změnila i diverzita krajiny- tim myslím vice různých plodin na stejné ploše.
3. zmizelo mnoho drobných polnich cest a remizků a mezí.
4. logicky se tedy musel zvýšit i povrchový odtok.
5. odvodnění jako prvek vhodný pro zemědělství zvýšilo celkový odtok vody z krajiny. Odvodnění zvysilo retenční schopnost půdy, ale snížilo objem akumulované vody v krajině.
6. zvyšují se intenzity přivalových srážek (dle ČHMÚ) a často, ne však vždy i povrchový odtok za prřívalových srážek.
7. snížily se výrazně stavy dobytka viz čsú a tim i produkce hnoje. Takže ten chybí.
Končím, protože je to i tak dlouhé na pochopeni. Neni tedy nějaká možnost rozumně se bavit o nápravě? Nějak rozumně a soucasne selským a odborným způsoben, neideologicky?
Jan Škrdla
26.6.2021 23:39 Reaguje na Tomáš KvítekPodobně by se dalo rozebrat i lesnictví, ale tomu se autor věnoval spíše okrajově.
Tomáš Kvítek
26.6.2021 13:59Pouze v jednom nesouhlasím. V zemědělství se hodně změnilo:
1. zvýšila se výměra půdních bloků oproti roku 1948. Je to logický krok velkovýroby a nevratný.
2. tím se změnila i diverzita krajiny- tim myslím vice různých plodin na stejné ploše.
3. zmizelo mnoho drobných polnich cest a remizků a mezí.
4. logicky se tedy musel zvýšit i povrchový odtok.
5. odvodnění jako prvek vhodný pro zemědělství zvýšilo celkový odtok vody z krajiny. Odvodnění zvysilo retenční schopnost půdy, ale snížilo objem akumulované vody v krajině.
6. zvyšují se intenzity přivalových srážek (dle ČHMÚ) a často, ne však vždy i povrchový odtok za prřívalových srážek.
7. snížily se výrazně stavy dobytka viz čsú a tim i produkce hnoje. Takže ten chybí.
Končím, protože je to i tak dlouhé na pochopeni. Neni tedy nějaká možnost rozumně se bavit o nápravě? Nějak rozumně a soucasne selským a odborným způsoben, neideologicky?
Pavel Dudr
26.6.2021 15:52Pavel Hanzl
28.6.2021 21:05 Reaguje na Pavel DudrPavel Dudr
26.6.2021 15:56Jiří Svoboda
26.6.2021 21:14 Reaguje nakarel krasensky
27.6.2021 16:45 Reaguje naJiří Svoboda
27.6.2021 20:31 Reaguje naPavel Hanzl
28.6.2021 21:36 Reaguje naKritikou těch, kteří se o to skutečně snaží, to skutečně nevyřešíte.
Jiří Svoboda
29.6.2021 10:05 Reaguje na Pavel HanzlMísto toho, abyste se ke kritice připojil a snažil se hledat lepší řešení.
Pavel Hanzl
29.6.2021 11:21 Reaguje na Jiří SvobodaTo je systém čistě ropácký a gigantické dotace do OZE se ve velkém rozkrádají.
Jiří Svoboda
29.6.2021 16:03 Reaguje na Pavel HanzlZastáváte názor, že dělat to sebeblběji a zcela nerealisticky je lepší, než nedělat nic. To jste klesl hodně hluboko!
Pavel Hanzl
29.6.2021 17:11 Reaguje na Jiří SvobodaBoj s klimatickou změnou je záležitost celosvětová, Evropa stojí v první linii.
Babišistán se ale silně vymyká, dá se považovat podle více parametrů spíš za zemi asijskou, takový zmatek nemají ani na Balkáně.
Kritizovat ekologickou činnost téhle vlády je zbytečné, je potřeba odstranit celou tuhle garnituru.
Ján píšu o systému Evropském, který je víceméně v pořádku.
Jiří Svoboda
30.6.2021 20:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 07:33 Reaguje na Jiří SvobodaTy terrawatty elektřiny z OZE jsou jen nějaká čurina, jo?
Petr Eliáš
2.7.2021 14:20 Reaguje na Pavel DudrJiří Svoboda
26.6.2021 18:53Nedávno jsem si uvědomil, že uhlíková stopa náhrady fosilních zdrojů elektřinou by se měla počítat z nejšpinavěji vyrobené elektřiny v energetickém mixu. Čtu si tento článek a tato myšlenka je tam uvedena!
Také tu máme řadu forem greenwashingu a jedna je politický greenwashing, což je vlastně zelený populismus.
Třeba Vás pozvou, pane Blažku, Hnutí Duha nebo Greenpeace na besedu! Prosím, neodmítněte je.
Jan Kropáč
26.6.2021 20:27I když oprávněně ukazujě některé paradoxy a nesmysly vyčtené z novin, bohužel jeho závěry o vodě, lesu a půdě jsou bohužel pouze jeho selský pohled kolem sebe.
Ohledně vody, klimatu a půdy doporučuji místo tohoto článku si raději poslechnout člověka z praxe: viz zde. https://www.facebook.com/119824388416/videos/142013351162097
Jiří Svoboda
26.6.2021 21:09 Reaguje na Jan KropáčVěřím, že i naši zemědělci by se bez dotací obešli, pokud by nebyly dotace v zahraničí. Na globálním trhu by jistě obstáli, měli by snadnější život, potraviny by byly dražší a méně by se jimi plýtvalo.
Ona je občas potřeba nějaká ta štika v našem smrdutém "eko"rybníčku.
Jan Škrdla
26.6.2021 23:49 Reaguje na Jiří SvobodaJinak doporučuji přečíst komentář co napsal pan Kvítek 26.6.2021 13:57.
Jiří Svoboda
27.6.2021 20:54 Reaguje na Jan ŠkrdlaJe na zamyšlení, jak je možné, že "hloupí zelení" s volebními preferencemi 1,5 % způsobili tolik nesmyslů. Myslím, že je to spíše onen zelený populismus, který prolézá všechny strany, a hlavně možnost přihrát někomu obrovské státní peníze, což se recipročně projeví. To dělá politiku tak atraktivní!
Jan Škrdla
27.6.2021 21:54 Reaguje na Jiří SvobodaJinak samostatnou kandidaturu zelených nechápu. Jejich program v přijatelnější formě už stejně přebraly jiné strany.
Jiří Svoboda
29.6.2021 15:54 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
29.6.2021 17:15 Reaguje na Jiří SvobodaByznys a peníze jsou pro politiky na prvním místě. Zbrojení není v čele z důvodu, že se nacházíme v relativně bezpečné části světa. Např. na blízkém východě, na Kavkazu nebo v některých částech Afriky mají pak trochu jiné priority než v klidné střední Evropě.
Co se týká ekologie, tak ta je tématem, jak jste napsal, ale často zůstane jen u řečí. Je to až trochu tragické, jak málo za posledních 30 let pokročila adaptace lesů (pokud pominu tvrdý restart způsobený suchem a kůrovce), obnova zemědělské krajiny nebo revitalizace vodních toků.
Jiří Svoboda
30.6.2021 20:30 Reaguje na Jan ŠkrdlaZ adaptace lesů a z obnovy zemědělské krajiny nic takového nekouká. Musí se podporovat jen to politicky nejzajímavější. Na víc nejsou peníze.
Katka Pazderů
27.6.2021 05:47Elektromobilita jako spouštěč globální změny uvažování, ekologické zemědělství jako způsob větší udržitelnosti konvence. Ano, je nesmyslné, chtít jen elektromobilitu nebo jen ekologické zemědělství. Začněte ale u sebe a zasaďte 20 stromů za rok. Omezte své emise CO2 odepřením si dovolené v Chorvatsku autem nebo v jiné tramtárii letadlem. A jezte méně, budete zdravější a déle nám tu vydržíte.
vaber
27.6.2021 09:10 Reaguje na Katka Pazderůvždy si najdou jiného viníka a po něm chtějí aby se napravil,
jen si neuvědomují, že vše co bylo na přírodě napácháno udělal člověk , každý z nás a nikdo jiný ,malým nebo větším dílem ,ať už je poslušné kolečko, nebo ten kdo se svět snaží řídit
Karel Ploranský
28.6.2021 14:54 Reaguje naAle rozhodně nesouhlasím s tím, že aby se nějaký problém začal řešit, musí se z něj nejdřív udělat ideologie.
To je cesta, kterou volí ti, kteří neumějí předložit racionální důvody racionálním způsobem. Bez bez hysterie, bez snahy "pobídnout" zájem veřejnosti přeháněním, zkreslováním faktů a selektivním zacházením s nimi (co mou myšlenku podporuje, to zdůrazním, co jí odporuje, o tom mlčím).
Břetislav Machaček
27.6.2021 10:58 Reaguje na Katka Pazderůže začnou, až to budou dělat i ostatní. Koukněte kolik aktivistů
jenom tady předvádí ty své zkušenosti z cest do tramtárie a to
kolik toho procestovali, co viděli a že právě proto tomu rozumí.
Ti skromní a nezcestovalí jsou pro ně vidláci bez zkušeností
ze světa a kteří za svůj život mají tu uhlíkovou stopu jako ti
"zkušení a ochránci exotické přírody) za pár let. Ti druzí ty
prvé poučují, že si mají pořídit elektromobil za milion, ač
vydělávají maximálně median a tak si dopřejí max. starou fosilní
ojetinu, která je pro ně při absenci veřejné dopravy nezbytná.
Tak nějak to u mnoha ekologů žijících v bavlnce je, že nechápou
život těch méně úspěšných "ropáků". Ti ropáci jsou často ropáky
z nouze a i to se jim stále znepříjemňuje. Proto ta kritika
nesmyslů, které neuvažují o dopadech ekologie i na ty, kteří si
ji nemohou dovolit. Ten spěch k nulové uhlíkové stopě dožene
mnoho lidí k chudobě a hospodářství k nekonkurenceschopnosti.
I to může být cílem, jak vytvořit další rozvojovou zemi ze země
rozvinuté, aby neujídala z koláče plýtvání těch bohatších.
Petr Eliáš
2.7.2021 14:18 Reaguje na Břetislav MachačekJarka O.
27.6.2021 13:20 Reaguje na Katka Pazderůvladimír šmídl
27.6.2021 14:33 Reaguje na Jarka O.20 000 hodin. A stačilo podpořit výrobu LED ( u nás jsme výrobu típli) a máte problém vyřešen, podívejte se na ulici- ale to nezpůsobila EK. A jméno Šudži Nakamura - jednoznačný
,,pachatel" modré LED, která revoluční změnu přinesla skoro nejde v Googlu najít (narozen 1954) pro nadbytek fotbalistů.
Karel Ploranský
28.6.2021 14:44 Reaguje na Jarka O.Bruselský úředník, který vydává směrnice, jaké žárovky se v EU smějí prodávat a používat a jaké ne, je totiž jen tupý byrokrat, který o problémech nepřemýšlí - natož aby je řešil. On je tam na to, aby problémy VYMÝŠLEL.
Snaha o úspory musí být vedena racionálně, tudíž musejí existovat nějaké priority - a vedle nich zbudou nějaké marginality, na které je čas, nebo dokonce nestojí za to se jimi příliš zabývat. A k těm rozhodně patří ty žárovky.
Zamysleme se: Kdy se převážně svítí?
Ano, samozřejmě že v zimě. Teď zrovna je v bytě dost světla ještě v půl desáté a ráno už je světlo o hodinu dříve, než většina lidí vstává. Svítí se nanejvýš chvíli v koupelně a chvíli na záchodě.
Zato v zimě se svítí hodně. A ano, wolframová žárovka je málo účinná, vydává jen 5 % světla a zbytek je teplo.
Jenže proč by mi to mělo bůhvíjak vadit? To teplo NENÍ ZBYTEČNÉ a ta energie NENÍ vyplýtvaná, pokud se v prostoru topí!
Je to jen jeden malý příklad toho, jak se soustřeďuje pozornost na kraviny, zatímco některé otázky, závažné otázky, nikdo ani neklade.
Karel Ploranský
27.6.2021 15:00 Reaguje na Katka PazderůJá myslím, že ty POTŘEBNÉ směry a úvahy o nich naopak spíš přibrzdí - a dokonce nejspíš vrátí to uvažování o kus zpět...
Až se totiž k již známým výstřelům naslepo jako jsou biopaliva a další "opatření", u kterých se již stihlo prokázat že jsou naprosto kontraproduktivní a přírodě dokonce uškodila, přidá ještě vlna zklamání z elektroaut...
Lidé pak budou přijímat s nedůvěrou i věci rozumné a správné.
Jiří Svoboda
27.6.2021 21:12 Reaguje na Katka PazderůSvatá Prostoto
28.6.2021 11:08 Reaguje na Katka PazderůJinak si fakt nejsu jist, zda dát si 20 deka gothaje (za mne tedy ani smykem) je pro Gaiu taková výhra proti tomu, když si dám 10 deka schwarzwaldské šunky. Myslím, že zrovna jí je to tak nějak fuk. Samozřejmě na rozdíl od mé tělesné schránky. U potravin bych jako podstatně větší problém viděl hromady všech možných obalů plus to, co se vyhodí. Opakuji, problém pro životní prostředí, ne pro vlastní zdraví. Ostatně, jíst se dá i relativně skromně a ne moc, a přesto pěkně blbě.
Jaroslav Řezáč
30.6.2021 15:17 Reaguje na Katka Pazderůpavel peregrin
27.6.2021 12:08Majka Kletečková
27.6.2021 21:40Zemědělec pan Blažek se podle mne mýlí ve svém tvrzení, že za úbytek vody v naší krajině může jen odpar. Schopnost krajiny zadržovat vodu významně snižují např. meliorace na velké části území ČR, narovnání a výrazné zkrácení délky velkých i malých vodních toků. A ano, vyšší odpar vody způsobený častějším výskytem vyšších teplot odvodnění krajiny způsobené člověkem dále významně zesiluje. Jak píše pan Kvítek 26.6.2021 13:57 „Odvodnění zvýšilo retenční schopnost půdy, ale snížilo objem akumulované vody v krajině. Zvyšují se intenzity přívalových srážek (dle ČHMÚ) a často, ne však vždy i povrchový odtok za přívalových srážek.“
Jiří S
28.6.2021 08:25 Reaguje na Majka Kletečkovávaber
28.6.2021 09:13 Reaguje na Majka Kletečkovájak se takové množství vody chovalo na mé zahradě kde nic nejezdí a možnost vsakování není nijak nepříznivě ovlivněna?
tam kde je hustá tráva se vše vsáklo a není naprosto žádná eroze,
na záhonech se voda chovala úplně jinak ,(záhon je podobný poli), přesto, že je záhon více nakypřený než tráva, voda ze záhonu stékala a odnášela půdu ze záhonu do trávy ,silná eroze bídné vsakování,
když zasvítí slunce vytvoří se na záhonu škraloup ,který ještě zhorší vsakováni při dalším dešti,
tak to funguje i na každém poli a žádné mokřady ,rušení meliorací, remízky a další, to nezachrání, ale nejsem proti nim,
prostě obhospodařované pole se takto bude chovat vždy ,jak můj záhon, který nikdo neudusává, má hodně humusu v půdě a je malinký, rozhodující je odkrytá neporostlá půda a ta se vyskytuje na každém poli
Petr Blažek
28.6.2021 17:36 Reaguje na vaberZ naší praxe se ukazuje, že daleko více vody zadržují a zároveň odolávají erozi dobře založené ozimé plodiny. V době největších bouřek (květen-červenec) jsou porosty husté a zapojené a nedovolí prudkým srážkám rozrušovat půdu. A zároveň zastiňují půdu proti prudkému vysychání a tvrdnutí povrchu.
vaber
29.6.2021 09:21 Reaguje na Petr Blažekkdyž na polích a loukách není frekvence dopravy jak na cestě, přes zimu mrazy půdu hodně nakypří,
a každý ví, že i když je půda hodně nakypřená a voda se dostane pod povrch , vlastní vahou se zemina hodně slehne, gravitace pracuje,
zadržování vody je hlavně o zabránění vysychání, protože přebytečná voda rychle odtéká z každé půdy i na mém technikou neponičeném záhonu
Petr Blažek
29.6.2021 15:53 Reaguje na vaberBřetislav Machaček
28.6.2021 09:43 Reaguje na Majka Kletečkovákukuřicí pro bioplynku propagovanou zelenými a poli s vojtěškou?
Ta prvá plodina koření plytce, je závislá na pravidelném hnojení
a postřicích proti škůdcům. Její listová plocha odpařuje násobně
větší množství vody než ta vojtěška, která si vodu a živiny vytáhne
až z několika metrů a odpaří zlomek vody, než ta kukuřice. Díky tomu
zelenému šílenství jde zemědělství směrem k energetice a negativnímu
dopadu na půdu a krajinu. Čím víc bude podíl OZE narůstat, tak se bude vliv na půdu a krajinu zhoršovat a to je podstatnější, než pár kilometrů revitalizovaných toků a pár tůní a mokřadů za stamiliony.
Nasákavost půdy je podmíněná humusem a organickými zbytky v ní a má
své limity, kdy musí pro zdárný růst plodin zafungovat i meliorace.
Bez ní se některé půdy a pozemky neobejdou. Nelze tak generalizovat
a odmítat meliorace jako celek. Meliorace jsou staré jako to zemědělství samotné a nebýt meliorací, tak lidstvo trpí hlady.
Meliorace není pouze odvodnění, ale i závlahy a musí být pouze udržována a řízená podle potřeby plodin a půdy. Pokud po lijáku
neodvedete rychle přebytečnou vodu z pole, tak vám v kalužích
úroda shnije . Zahoďte prosím ty příručky, jsou jednostranné,
zavádějící a zkuste studovat odbornou literaturu, či přemýšlet. Jinak větší odpar teplotu prostředí snižuje, ale musí mít zásobu
vody a umět ji z půdy čerpat . Proto se budují velké zásobárny vody zásobené zimními a přívalovými srážkami pro intenzivní zemědělství. Intenzivní zemědělství( to, které musí dodávat stále více z menší plochy, protože se půda zastaví a nebo produkuje při BIO kvalitě
zlomek sklizně) se do budoucna bez závlah neobejde a ani bez těch velkých přehrad. Na zachycení adekvátního množství vody jedné
100 ha přehrady by bylo třeba obnovit tisíce ha mokřadů a tůní na
úkor té zemědělské půdy a o to více ten zbytek půdy ždímat. Je mi
jasné, že Samet si stále žádá nové revolucionáře, kteří pošpiní
práci předků a dělají pravý opak, aby ukázali tu svoji radikalitu. Chce to pouze zahodit už tu ideologii, použít mozek a zkušenosti
předků. Jiná cesta není a nebude.
Jiří S
28.6.2021 12:04 Reaguje na Břetislav MachačekDalší zajímavostí pro vojtěšku na příkladu jižní Moravy mohu uvést, že tam nemá co vojtěška ani ze spodních vod co brát a na příkladu Vysočiny uvedu, že v mnoha místech je zase nepěstovatelná právě kvůli velkému množství spodních vod.
S odtokem vody z vojtěšky v porovnání s kukuřicí by jste byl překvapen. Neboť po pár sečích máte tak utuženou půdu, skoro jako silnici. Rozdíl potom přichází v tom, že nakypřenější půda v erozní plodině kukuřici se splavuje (odtok vody a půdy), kdežto u vojtěšky odtéká jen ta voda, ale zase ve výraznějším množství.
Souhlasím, že kukuřice by měla být pěstována jen pro biologickou krávu a ne pro tu neživou.
S pozdravem, Jiří Souček
Karel Ploranský
28.6.2021 15:10 Reaguje na Jiří STen kdo ji chce pěstovat, musí mít zdravý rozum.
Musí vědět, kam se hodí a kam ne. Když ji naseje na svah, víme co se stane. Stačí i běžný déšť a ornice se splavuje, protože kukuřice jí poskytuje jen minimální krytí. Při průtrži mračen je to pak úplná katastrofa. V tomhle je kukuřice opravdu tou úplně nejhorší plodinou - a proto pěstovat ji ne jako krmivo, nýbrž kvůli biomase pro energetické účely je hodno trestu.
Bohužel, kukuřici vídám právě na svažitých pozemcích tak často, že mi nad tím zůstává stát rozum.
Břetislav Machaček
28.6.2021 20:54 Reaguje na Jiří Sbiomase, ale množství vody potřebné pro pole s
kukuřicí a pro pole s vojtěškou. No a samozřejmě
o strukturu půdy obou polí po sklizni, když je
půda pole s kukuřicí pod vrstvou ornice nenarušená
na rozdíl po zaorání vojtěšky po rozkladu hlubokých kořenů i pod vrstvou ornice. Tyto kapiláry vedou
vodu z povrchu do hloubky a umožňují vodě zásak.
To je to, čím prospívají hluboko kořenící rostliny
po sklizni při zasakování srážek do spodních vod.
Za správný osevní postup každopádně nepovažuji
dnes většinou praktikované střídání 2x kukuřice, pšenice a řepka. Půda si od postřiků a umělých hnojiv neodpočine a výsledkem je udusaná mrtvá
půda bez žížal a jiných půdních organizmů. No a
tu vojtěšku není třeba ani sklízet, ale pouze
zaorat jako zelené hnojení a pak to pole neudusáte tou opakovanou sečí.
Mi dnes schází právě ta péče o půdu nahrazená
pouze tím jejím ždímáním pro tu energetiku a
to, že je to považováno za ekologické. To není
ani náhodou a mělo by být zakázáno, dokud nám
nezničí veškerou ornou půdu.
Jiří S
29.6.2021 12:22 Reaguje na Břetislav MachačekMůžete mi vysvětlit vodu potřebnou pro pole vojtěšky a pro pole kukuřice? Protože pole vojtěšky potřebuje na toliko sečí poměrně stejné množství vody. Problém je ten, že právě v době, kdy jsou největší přívalové deště, tak uježděná půda u vojtěšky nic nezasakuje, či to trvá velice dlouho.
Ještě uvedu jižní Moravu. Lonský rok napadlo u Pálavy zhruba 600 mm vody, vojtěška 4 seče 22t/ha, kukuřice 35 t/ha, tzn. že přece na pole kukuřice je potřebné méně vody ne?
Břetislav Machaček
29.6.2021 16:03 Reaguje na Jiří Spůdy pod zoranou vrstvou po vojtěšce a po
kukuřici a jiných plytko kořenících plodinách.
Ta podorniřní vrstva je kořeny vojtěšky
narušena a umožňuje vodě zásak. Pokud se
budeme bavit o půdách velmi propustných,
tak to nebude potřebné a naopak je zájmem
ten zásak omezit a vodu udržet v dosahu
kořenů rostlin. To mohu pouze zvýšením
množství organické hmoty obsažené v ornici
a proto píšu ne o seči vojtěšky ke zkrmení,
ale o jejím zaorání, když už nemám hnůj
a jinou organickou hmotu. Jakpak asi půdu
vylepší kukuřice na krmení, či do bioplynu
sklizená na nízké strniště a hnůj po
zkrmení končící v tom bioplynu taky? Je
to pouze neustálé okrádání půdy o humus.
Naši předci udělali z jaloviny ornou
půdu za staletí a tu se z ní podařilo
některým udělat jalovinu zpět za 30.let.
Jen si pořádně prohlédněte stav půdy
záhumenků a polí s kukuřicí, pokud to
ale nejsou záhumenky lidí bez vztahu
k půdě. Dobrý hospodář půdě vracel co
mohl ve formě hnoje a občas ji nechal
i ladem, aby si odpočinula. Nestřídal
3 plodiny, ale několik a vždy podle
toho, co se po čem hodilo a ne co si
vyžaduje trh. Pokud EU zavelí více
bioplynu, tak ta kukuřice nebude na
poli dva roky po sobě, ale napořád.
Pak už tu nebude půda, ale pouze
nosná hmota pro vodu a chemii. To
je to, čeho se obávám a nechci se hádat
o to, jakou výtěžnost hmoty má kukuřice
vůči vojtěšce v poměru ke spotřebě vody.
Jiří S
30.6.2021 06:41 Reaguje na Břetislav MachačekTímto neobhajuji samozřejmě pěstování kukuřice na svazích a pro bioplynku. Ale taky chci odporovat, že vojtěška je všespásná. Když někdo umí dělat dobře kukuřici, pak to není taková tragédie.
Břetislav Machaček
1.7.2021 14:54 Reaguje na Jiří Spříklad a kukuřici taky. Mi jde i
o ty luskoviny a třeba okopaniny.
Pouze se vymezuji vůči tomu, k čemu
spěje zelená politika OZE ve formě
biomasy a biopaliv. Je to hra na
záchranu planety, která skončí pouze zničením půdy a možná i hladomory.
Dostat půdu do dobré kondice nejde
tak rychle, jak ji zničit a vidět
to naši dědové, tak nám zmalují
zadnice.
Petr Blažek
28.6.2021 17:41 Reaguje na Majka KletečkováJH
28.6.2021 19:29 Reaguje na Petr BlažekJH
28.6.2021 20:40 Reaguje na Petr BlažekPetr Blažek
29.6.2021 08:40 Reaguje na JHJH
29.6.2021 09:59 Reaguje na Petr BlažekKarel Pavelka
1.7.2021 07:52 Reaguje na Petr BlažekPavel Hanzl
28.6.2021 21:12 Reaguje na Petr BlažekMarek Drápal
28.6.2021 17:01Pavel Hanzl
28.6.2021 21:16Všechno a vždycky, nejlépe dost zmatečným způsobem, kdy se naplácá kopa různých oborů do sebe a vznikne z toho takový článek.
Napíše někdo někdy, jak to udělat lépe??
Pavel Hanzl
29.6.2021 09:37 Reaguje naJiří Svoboda
29.6.2021 10:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2021 11:09 Reaguje na Jiří SvobodaČlověk, který si uvědomuje sebedestrukční vývoj naší společnosti a snaží se proti tomu něco dělat je blbec?
Zkuste potom nějak popsat chytráka.
Jiří Svoboda
29.6.2021 15:39 Reaguje na Pavel HanzlBlbí jsou ti, co nekriticky plesají nad každou zelenou pitomostí a myslí si, že tím nějak společnosti pomohou. Naopak jí v kombinaci se snaživostí strašně škodí.
Pavel Hanzl
29.6.2021 17:13 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.6.2021 20:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 07:35 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Pavelka
1.7.2021 07:54 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
30.6.2021 10:42 Reaguje naA ten musíme dnes splatit.
Pokud to neuděláme, ta stejná ropa nás zabije.
Pavel Hanzl
1.7.2021 07:38 Reaguje naKaždopádně zelenáči se mohutně snaží, aby se dalo, ropáci to sabotují a snaží se, aby se nedalo.
Celkem nemám problém si vybrat svoji stranu sporu.
Břetislav Machaček
29.6.2021 09:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2021 11:11 Reaguje na Břetislav MachačekJá obhajuji celosvětově uznávaný systém, který vychází z výzkumů klimatologů a IPCC, vy tvrdíte, že je to pitomost.
Jste na řadě, vymyslete nějaký lepší a hlavně proveditelný systém.
Jiří Svoboda
29.6.2021 10:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2021 11:18 Reaguje na Jiří SvobodaPříklad:
EU nařizovala povinné přimíchávání biopaliv do motorové nafty i benzínu, ale zjistilo se, že je to nesmysl a v roce 2013 doporučila svým zemím, aby to zase zrušily.
Bohužel, v tom roce přišel k moci biopalivový magnát a u nás to zrušeno nebylo, za mohutných dotací si chemizujeme a ničíme krajinu.
Tady je jasně vidět, že ty negativní dopady nejsou způsobeny špatně aplikovanou ekologií, ale zájmy byznysu. Stejně jako Brazilské pralesy atd. atd.
Petr Blažek
29.6.2021 15:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2021 17:17 Reaguje na Petr BlažekJiří Svoboda
29.6.2021 15:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2021 17:18 Reaguje na Jiří SvobodaRadim Polášek
2.7.2021 13:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.7.2021 16:04 Reaguje na Radim PolášekJiří Svoboda
30.6.2021 20:42 Reaguje na Pavel HanzlNadáváte na poměry v ČR a skutečně nevíte, kde se ta ekologie aplikuje správně a nepodřizuje se zájmům byznysu.
Karel Pavelka
1.7.2021 07:43 Reaguje na Jiří SvobodaJarka O.
1.7.2021 11:14 Reaguje na Karel PavelkaPavel Hanzl
1.7.2021 07:48 Reaguje na Jiří SvobodaJako každá výroba a technologie musí být finančně zajištěná a rentabilní.
Pojem "podřizování zájmů byznysu" je vidět u nás, kdy se zákony, dotace a celá administra kolem toho se dělá jen pro větší výdělek oligarchie bez ohledu na externality a celkový dopad.
Výsledkem je pak chemií a řepkou poškozená půda i celý ekosystém, obrovské lány a obrovská spotřeba nafty, prostě přesný opak toho, k čemu to celé mělo sloužit.
A tohle také ropáci používají jako argument proti ekologům a zeleným. Prostě ta demagogie nemá chbybu.
Taky proto píšu, že my jsme prostě země naopak.
Karel Pavelka
1.7.2021 07:42Břetislav Machaček
1.7.2021 15:07 Reaguje na Karel PavelkaVy si vystačíte urazit někoho, kdo shrnul všechny ty nesmysly
zelené politiky, byť možná nedokonale, ale upřímně a s nadhledem
zkušeného praktika. No a teď napadněte i mne a máte splněno.
JH
1.7.2021 19:48 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Eliáš
2.7.2021 14:12 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
2.7.2021 13:35Podle mne to je boj o světovládu. Jak se před 100 a něco lety rozhodli rudí aktivisté získat světovládu zblbnutím těch chudých a nejchudších a potom násilím a armádou těch zblbnutých chudých ostatní porazit a ukořistit jejich majetky a jejich státy, tak totéž v poněkud měkčí soft verzi (zatím) zkoušejí dnes zelení.
Je jen velká otázka, kdy se lidi zorganizují a postaví se proti nim. Kdy překonají vliv zelené propagandy, uvědomí si, že většina zelených nesmyslů je určena jen k tomu, aby lidem škodila, dělala je chudými a vytvářela z příslušných zelených exponentů milionáře a miliardáře. Čím později to bude, tím víc to bude společnost bolet.
Pavel Hanzl
2.7.2021 13:43 Reaguje na Radim PolášekPak se teprv lidé zorganizují a postaví se proti tomuto zelénému šílenství....