https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-holub-budovy-jsou-klicove-pro-prechod-k-ciste-energetice.hra-o-5-tisic-miliard-dolaru-zacina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Budovy jsou klíčové pro přechod k čisté energetice. Hra o 5 tisíc miliard dolarů začíná

12.4.2019
První pasivní nemocnice na světě. Je v Olomouci.
První pasivní nemocnice na světě. Je v Olomouci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká rada pro šetrné budovy
Budovy hrají klíčovou roli v přechodu k čisté energetice a snížení globálních emisí, říká nová studie, kterou tento týden vydala Mezinárodní energetická agentura. Zároveň to přinese zvýšení komfortu a kvality vnitřního prostředí pro uživatele. Domácnosti také mohou globálně uspořit na nákladech za energie do roku 2050 o pět tisíc miliard dolarů více, pokud se s přechodem k vysoce energeticky účinným budovám začne co nejdříve.
 

Vysoce kvalitní budovy mohou nejen výrazně snížit spotřebu energie a emise skleníkových plynů, ale zároveň jsou velkou příležitostí pro energeticky úsporné stavebnictví, především pro místní malé a střední firmy. Zvyšují kvalitu a zdraví vnitřního prostředí a snižují náklady na energie. V kancelářích znamenají vyšší produktivitu práce.

Podobné scénáře zpracovala Šance pro budovy pro Česko. V progresivním scénáři lze v budovách do roku 2030 uspořit 65 PJ, tedy naplnit zhruba 75 % českého cíle na zvyšování energetické účinnosti. Je to snížení spotřeby v budovách o 20 %. Kumulovaná úspora nákladů na energie je za toto období 250 miliard Kč. Potřebné investice ve výši 584 miliard Kč, které budou zčásti státní a zčásti privátní, indukují 578 miliard pro HDP.

V horizontu do 2050 pak může spotřeba podle tohoto scénáře, který předpokládá, že kvalitní budovy budou pro stát prioritou, klesne až na téměř polovinu.

Vybrané závěry studie Mezinárodní energetické agentury:

Dostupná stavebně-technická opatření mohou snížit emise CO2 z budov a zároveň zlepšit komfort a kvalitu vnitřního prostředí. I přes takřka dvojnásobný globální nárůst podlahové plochy do roku 2050 lze díky výstavbě budov s nulovou spotřebou energie a důkladné renovaci stávajících budov snížit spotřeby energie o 30 %. Další snížení spotřeby přinese zvýšení účinnosti klimatizací, a to přesto, že klimatizaci bude využívat dalších 1,5 miliardy domácností.

Nárůst investic do úspor energie sníží na polovinu podíl výdajů domácností na energii. Výstavba a renovace udržitelných budov znamená navýšení investic o 27 miliard dolarů, což je poměrně malý přírůstek k 4900 miliardám dolarů, které se již nyní celosvětově ročně vynakládají v sektoru budov. Nicméně to přinese do roku 2050 kumulovanou úsporu výdajů na energie až 5000 miliard dolarů.

Vliv vládních politik, regulace a ekonomických pobídek, je pro přechod k udržitelným budovám rozhodující. Státy mohou při bezodkladném přijetí závazných standardů spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti. Politická podpora zajistí jednodušší přístup k financování, sníží rizika pro investice do úsporných budov a tím nižší náklady pro přechod k čisté energetice.

Oddalování podpory energeticky úsporných budov má významné ekonomické dopady. Zejména v rozvojovém světě má přibýt 2,5násobek podlahové plochy současného fondu budov v Číně. Otálení s kvalitní výstavbou a renovacemi znamená více než 2 gigatuny dodatečných emisí CO2 a zbytečnou spotřebu energie 145 tisíc PJ.

Nová studie Mezinárodní energetické agentury je volně ke stažení.


reklama

 
foto - Holub Petr
Petr Holub
Autor je ředitelem aliance Šance pro budovy.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

12.4.2019 20:49
To, co v článku, pane Holube, píšete je v podstatě na obecné úrovni a zjevně je to vše pravda. Při stavbě konkrétní budovy to však moc nepomůže. Tady jde o dobré nápady, jak co nejlépe a nejefektivněji využít existující stavební materiály a technologie pro stavbu pasivních/nulových domů. Takové nové koncepty uvádíme na www.optimalizmus.cz a jsme otevřeni dalším dobrým nápadům. Ocenil bych vzájemně prospěšnou spolupráci.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.4.2019 11:36
Je mi velice líto. Pokud by pasívní domy měla do sebe něco pozitivního, lidé by je stavěli už dávno. Protože tomu tak není:
- vícenáklady na tento typ domu proti normálnímu jsou vyšší než částka, protopená v normálním domě za dobu životnosti domu, která je navíc rozložená do mnoha let
- je zde silný tepelný dyskomfort
- v ovzduší uvnitř těchto domů se hromadí škodliviny, od radonu (který je brán jako fyzikální škodlivina, protože škodí zářením alfa) přes nejrůznější chemikálie, až po choroboplodné zárodky a alergeny
- obyvatelé mají problém i při krátkém vysazení dodávky elektřiny (politika, prosazovaná zelenými nutně povede k častým a dlouhodobým blackoutům)
A našlo by se toho víc.

Ale díky autorovi alespoň víme, jaký je korupční potenciál "ekologických domů", a proč je tedy bruselští úředníci proti vůli i zájmu obyvatel EU prosazují. A proč je tudíž třeba z EU urychleně odejít, nebo ji aktivně zničit.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

13.4.2019 21:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Opět jste pane Šimůnku svými znalostni a logickým uvažováním čtenáře nezklamal!
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.4.2019 10:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Problém je, že "sickhouses" jsou kromě opravdu barabizen právě moderní budovy "s ekologií".
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

14.4.2019 13:30 Reaguje na Jan Šimůnek
Moderní budovy většinou nemají s pasivním stavitelstvím cokoli společného. Jsou často zeleně natřeným dílem hamivých developerů. Prostě si pletete pojmy s vašimi dojmy. To se samozřejmě může stát každému, u vás je to však standard.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.4.2019 20:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Ony kvalitní "pasívní domy", jakými se oháníte, prostě člověk nikde nevidí. Jen haluzny, které by nechtěl ani zadarmo.

Pokud postavíte kvalitní domy za rozumnou cenu, tak je lidi kupovat zcela jistě budou, i když budou "ekologické". Pokud budete lidem befélem z Bruselu nařizovat bydlet v předražených "ekologických" haluznách, v nichž se v podstatě nedá normálně existovat, tak to budou odmítat, sabotovat a nakonec získáte další voliče pro czexit (nebo pro strany s programem rozbití EU).
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

16.4.2019 14:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Je, prosím, třeba rozlišovat věcnou diskusi a emoční výlevy.

Dům je bohužel výsledkem zájmů desítek subjektů, za odborníka je považován ten, kdo dělá, co mu řekli ve škole, a přidá si něco nesmyslného ze své hlavy, architekti přispějí, aby byl dům "hezký" ale složitý... Stavařina je obor, kde zůstává rozum stát a s rozumnými argumenty neuspějete. Tady je vliv Brueselu minimální a czexit nepomůže.

Naštěstí lze vlastní dům postavit víceméně podle svého. Prosadit něco rozumného je však v konzervativním stavebnictní běh na desetiletí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.4.2019 06:14 Reaguje na Jiří Svoboda
EU buď už zakázala, nebo takový zákaz připravuje, stavět normální domy. Takže buď budeme bydlet v rakovinou prolezlých haluznách (nadsázka), nebo pod mostem.
I každá větší přestavba by měla z normálního domu udělat neobyvatelnou haluznu, splňující "ekologické parametry" EU. Tohle zajišťuje už povinné "ekologické štítkování" budov.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

17.4.2019 10:07 Reaguje na Jan Šimůnek
Stavět podle vás "normální domy" je nesmysl, stav poznání je už mnohem dál. Proč by mělo teplo zbytečně utíkat vedením pláštěm budovy a snižoval se tak i tepelný komfort? Když je pak vnitřní povrch pláště teplý, nehrozí tam ani kondenzace vody, vlhnutí, plísně. Nejdříve si to v hlavě uspořádejte a pak můžeme dál diskutovat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.4.2019 19:00 Reaguje na Jiří Svoboda
" Proč by mělo teplo zbytečně utíkat..."
Třeba proto, aby ten dům plošně větral, ne nějakým podzemním kanálem s rekuperací.

Jinak komunisté také argumentovali vědeckostí a pokrokem v poznání, a pak jsme rádi opustili vše, co tu vybudovali (pokud to šlo).
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

18.4.2019 09:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Co má větrání společného s prostupem tepla vedením přes obálku domu?

Zjevně jste si to v hlavě pořád neuspořádal a asi už není naděje!
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.4.2019 16:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Většinou je vektorem toho tepla, alespoň zčásti, vzduch. U klasických domů z cihel zcela jistě.
Proto se taky v takovém domě neudusíte ani při hermeticky uzavřených oknech a dveřích.

Nicméně za podstatnou považuji skutečnost, že lidé takovéto domy stavět chtějí (hlavně proto, že s alternativami jsou negativní zkušenosti), a že jsou nuceni do stavění odpudivých haluzen, právě těch, s nimiž ty negativní zkušenosti mají.
Což je dáno především korupčním prostředím v EU.

A, mimochodem, nějakému bruselskému ouřadovi by mělo být prd po tom, kolik kdo protopí.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

18.4.2019 19:46 Reaguje na Jan Šimůnek
"Většinou je vektorem toho tepla, alespoň zčásti, vzduch."

Hm, to zní velmi vědecky! To prostě musí být pravda stejně jako klimaskeptické názory o vlivu kosmického záření na globální teplotu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.4.2019 09:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Jestliže skrze něco proudí vzduch, tak s sebou nese i teplo (zimu). Najdete v základních učebnicích fyziky.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

22.4.2019 16:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Přes plášť domu prakticky žádný vzduch neproudí. Asi si už nepamatujete, co jste se učili na základí škole. "Teplo se šíří prouděním, vedením a sáláním."

Pokud stavba nepřipomíná řešeto, rozhodující tepelné ztráty jsou vedením a právě ty jsou v pasivním domě minimalizovány.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.4.2019 07:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Proto se do těch zdí dávají utěsňovací fólie proti proudění vzduchu, že?

Prostě v klasické cihlové budově se neudusíte, zatímco v "ekologickém" domě, když vám vypnou proud, se to stát může poměrně snadno. Už proto, že jsou tam zpravidla neotevíratelná okna.

Důležité ale je, že fašistická EU nutí lidi do něčeho, co nechtějí, protože jim to dělá zle (naprostá většina lidí se v moderních "ekologických" budovách či místnostech cítí špatně, případně má objektivně zjistitelné zdravotní potíže, jako je (např.) výtok z nosu, zánět spojivek nebo nosohltanu. Dalším běžným problémem je obrovský rozdíl teplot mezi jednotlivými částmi ekohaluzen, které vedou k nejrůznějším projevům nachlazení a i kloubním potížím, zejména u lidí, kteří jsou nuceni přecházet mezi jednotlivými místnostmi.
Jistěže by si tito lidé raději zaplatili víc za topení v klasické budově, kde tyto (a jiné) zdravotní potíže nemají (a významnou část nákladů na to topení navíc pokryje ekonomický rozdíl mezi domem a ekohaluznou), ale totalitní EU se jim to snaží zakázat.
Tu je třeba zlikvidovat, nebo alespoň zbavit moci o něčem takovém rozhodovat, a "pokrokoví" architekti, stavějící bezcenné haluzny, ať klidně pomřou hlady.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

25.4.2019 11:46 Reaguje na Jan Šimůnek
Folie se dávají jako parozábrana, aby vlhkost nekondenzovala v tepelné izolaci a nedegradovala ji.

Cihlou plyny neproudí, ani nemají důvod, když není tlakový spád. V cihle mohou do jisté míry plyny difundovat proti svému koncentračnímu spádu. Ale to už je na vás asi moc složité.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.4.2019 17:48
Možná něco zcela obecně:

V Brazílii postavili zcela nové ("architektonicky skvělé") hlavní město, ale nepodařilo se zajistit, aby tam lidé skutečně žili. I vládní úředníci raději každý týden jezdí nebo létají do normálního Ria (případně dalších měst), aby si od té hrůzy, co tam moderní architektura vyplodila, odpočali.

Měl jsem možnost na vlastní oči vidět supermoderní a na zeleném permafrostu postavený Novosibirsk a nechtěl bych tam být ani po smrti namalovaný na zdi. A obyvatele tam sovětský režim nahnal bydlet v podstatě násilím, ještě silnějším, než jaké bylo použito pro "potěmkinské" zalidnění Brasilie.

Čili to, co vytváří moderní architektura a urbanistika, to je prostě hnus, který lidé právem odmítají. Bez ohledu na "ekologičnost" takovýchto haluzen.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

22.4.2019 16:26 Reaguje na Jan Šimůnek
Nezbývá než zopakovat: moderní architektura a urbanistika nemá ve skutečnosti s ekologičností staveb nic společného, možná jen na papíře.

Vy prostě děláte závěry ze zcela neutříděných poznatků. Není to nějaká duševní choroba? V tom byste mi mohl jako medicínský expert poradit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.4.2019 18:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy jste tajemný jak hrad v Karpatech. Kdykoli je "ekologickým stavbám" vytknuto něco konkrétního, tak přijdete s tím, že to konkrétní není ekologická stavba.
Podle směrnic EU by všechny novostavby už měly být ekologické, takže vám asi spadne hřebínek, protože nebudete moci tuhle manipulaci už používat.

Jinak trvám na svém: Moderní architektura a urbanistika nedokázaly postavit nic pozitivního, co by sloužilo dobře svému účelu a nepřekáželo jeho naplňování. To je obrovský rozdíl proti starší architektuře, která má lidské rozměry a je akceptovatelná (jistěže už v minulém století se stavěly hrůzy, viz např. v Brně vila Tugendhat, která je v podstatě neobyvatelná a navíc ji postavili technicky tak mizerně, že málem v tomto století spadla). A za sebe vím (a opakovaně na různých příkladech, že pokud moderní architekti něco pozitivně hodnotí, tak je to hnus, který bych nechtěl ani zadarmo.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.4.2019 21:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Co na to říci. Když nalepíte na trabanta znak mercedesu, je to trabant nebo mercedes?

Jinak se shodneme s hodnocení vily Tugendhat i těch architektů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist