https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-konecne.velka-britanie-zakazala-vyvoz-zivych-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Konečně. Velká Británie zakázala vývoz živých zvířat

20.5.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming
Po více než padesátiletém boji za zákaz krutého obchodu se zvířaty britský parlament konečně schválil návrh, který zakáže export živých zvířat z Velké Británie. Jakmile začne zákon platit, nebude již možné vyvážet zvířata z Velké Británie na porážku či výkrm. Konečně se oficiálně ukončí zastaralý, zbytečný a krutý obchod, kvůli kterému musely miliony zvířat trpět a umírat na dlouhých, vyčerpávajících a stresujících cestách, namačkaná v dopravních prostředcích.
 
Přijetí tohoto zákona je výsledkem neúnavného úsilí organizace Compassion in World Farming (CIWF) a jejích nezdolných příznivců, kteří několik desítek let organizovali velké, bouřlivé protesty v britských přístavech. CIWF pořádal také hojně navštěvovaná shromáždění, na nichž vystupovali poslanci i významné osobnosti, a také uveřejnil několik tajných investigací, které odhalily děsivou realitu vývozů živých zvířat. CIWF pořádal i mnoho dalších akcí, aby k tématu přitáhl pozornost, například putovní roadshow, a nespočet petic, které vyzývaly vládu Spojeného království, aby obchod s živými zvířaty ukončila.

Kampaň za zákaz vývozu živých zvířat se těšila stálé podpoře známých celebrit v čele s patronkou CIWF, populární herečkou oceněnou Řádem britského impéria dáma-komandérka, Joannou Lumley, která se raduje: „Konečně, konečně, konečně můžeme slavit, že žádné živé hospodářské zvíře už se nebude vyvážet z našich břehů na dlouhou, strašlivou cestu na výkrm či porážku. Celé dekády jsme s Compassion in World Farming neúnavně pracovali na tom, abychom přitáhli co největší pozornost k této kampani. Jsme hluboce vděční vládě, že se konečně odhodlala k tomuto kroku, a našim podporovatelům za to, že se nikdy nevzdali. Jsem tak hrdá, že můžu říct: společně jsme zakázali vývoz živých zvířat!“

Globální ředitel CIWF Philip Lymbery poznamenává: „Dnešek je velkým, dlouho očekávaným dnem, který je třeba pořádně oslavit. Celá desetiletí musela hospodářská zvířata trpět na těch nesmyslných a vyčerpávajících cestách na kontinent – tomu je konec! Jsem neskutečně hrdý na naše podporovatele, díky jejichž odhodlání a vytrvalosti jsme si toto vítězství poctivě vybojovali. Prosadit tento zákon nebylo vůbec jednoduché a na cestě jsme narazili na spoustu překážek. Je to úleva vědět, že tato hrůzná praxe nadobro skončila, a gratulujeme premiérovi a jeho vládě, že se jim to podařilo.“

Yvonne Birchall z organizace Kent Action Against Live Exports (KAALE) říká: „Už 29 let demonstruje KAALE a její příznivci v britských přístavech, když jsou na lodě směřující do Evropy nakládána živá zvířata. Bylo opravdu srdcervoucí dívat se na to, jak zvířata násilím cpou do kamionů. Bez ohledu na počasí a denní dobu se KAALE účastnil těchto plaveb a naši členové byly posledními přátelskými tvářemi, které miliony zvířat před vývozem spatřily. Velmi nás těší, že zákon konečně tento krutý obchod zakáže a obyvatelé Kentu proti němu už nebudou muset bojovat.“

Nový zákon bude dalším přírůstkem mezi přibývající zákony na ochranu zvířat podstupujících dlouhé a zbytečné cesty. Austrálie se zavázala k ukončení vývozu ovcí do roku 2028 a v loňském roce brazilský soud zakázal vývoz živého skotu z tamních přístavů. CIWF bude nadále pokračovat v práci, aby byl tento krutý obchod zakázán v celé EU i v Severním Irsku.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

20.5.2024 06:38
V Británii je už dostatečně velká muslimská komunita, takže porážku dle jejich pravidel lze provádět tam.
Odpovědět
FD

František Dvořák

20.5.2024 06:45
Není ti tak dávno, co zde vyšel článek o tom, jak u Jihoafrické republiky byla nuce zakotvit loď, ze které vycházel neskutečný zápach. Loď převážela do Evropy živá zvířata na jatky. Na loď byla vyslána komise k prošetření situace. Bohužel, nikde jsem nečetl, jak to dopadlo. Jen bych opět polistopadovým svazákům připomněl, kteří tady kritizovali v tomto směru zacházení se zvířaty za totality, že to, aby se tady živá zvířata převážela na porážku ze státu do státu zde nebylo. Prakticky v každém okrese byla jatka, kde se porážela.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.5.2024 09:05 Reaguje na František Dvořák
no nevím, ale prarodiče mi říkávali, že pokud se člověk nesrovná se zvířaty, tak se nesrovná ani s lidmi.

Za komárů jeli zvířata pár km, protože jatky byly v každém větším městě.
Dneska se tahají po Evropě a ještě to někomu připadá dobré.

Za vším zlem hledej dotace, které zničili trh.
VOLNÝ POHYB LIDÍ A ZBOŽÍ MŮŽE BÝT HODNĚ PITOMÝ.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.5.2024 12:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

20.5.2024 08:50
Nadpis matoucí.Vývoz živých jatečných zvířat.Chovná zvířata musí býti živá...
Jatečný skot se v Argentině nalodí živý,tam jsou jatka,odpad žralokům,cestou do Evropy maso zraje.Nevidím v tom problém.
Přívěsy pro živá zvířata,skot,či prasat jsou dnes dokonale klimatizovány,s napaječkami.Jde o prodej zboží,které musí být dopraveno bez poškození,v dobrém stavu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

20.5.2024 18:00
Informace o chystaném zákazu vývozu živých zvířat na porážku či výkrm ve Velké Británii mne potěšila. Po Austrálii a Brazílii další vlaštovka. Přeji si, aby se podobný zákon schválil i pro EU.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

22.5.2024 09:52 Reaguje na Majka Kletečková
Jde o délku trasy,ne o překročení státní hranice.ČR-rakouská jatka,pár desítek km,například.U nás vepřové ,jatka Martinov/Ostrava/,i přez 300km...rady od stolu pokud se stanou normou , tak kamínek ke kamínku a opět katastrofa.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist