Samuel Zajíček: Co se mi honí hlavou? Myšlenky plné zmaru
Zemi (pro nás) nezachráníme jinak než buď radikálním snížením životní úrovně, nebo radikálním snížením populace.
Korporace mají jako svůj bytostný zájem zvyšování spotřeby, tj. jak životní úrovně, tak populace.
Snížení populace je možné třemi způsoby: smrtí, sterilizací, změnou reprodukčního chování spojenou patrně hlavně se vzdělaností a vysokou životní úrovní.
A dále:
Snížení životní úrovně je politicky neprůchozí krok, minimálně v demokracii. Teoreticky může být průchozí "vaření žáby", ale to je příliš pomalé. Změna chování korporací je nemožná, protože výše řečené je jejich substanciální vlastnost.
Snížení populace smrtí nebo sterilizací je v euroamerickém kulturním okruhu morálně nepřípustné.
Změna reprodukčního chování vyžaduje globální růst životní úrovně a vzdělanosti (ale není vzdělanosti bez určité životní úrovně).
A k tomu:
Ačkoli data "per capita" podporují flagelantismus euroamerické civilizace, absolutní data říkají, že zejména v negativním impaktu na přírodu hrubě vede Asie, v některých oblastech pak i Afrika.
Nejvyšší růst populace nastává mimo euroamerický kulturní okruh, to samé platí patrně i pro růst životní úrovně (růst, ne pro absolutní hodnotu). Kolonialismus (reálný nebo kulturní) je v euroamerickém kulturním okruhu morálně nepřípustný. Totéž ale zároveň platí pro izolacionismus ve smyslu "nevyvážet, nepomáhat, nechat být".
Výsledkem je podle mého názoru totálně nekonsistentní mix přístupu ke světu, ve kterém lidé v euroamerickém kulturním okruhu demonstrují a řeší problémy, za které jsou sice státy tohoto okruhu zodpovědné, ale které se ve velké míře stávají planetárními problémy teprve oklikou přes země mimo tento okruh, které náš okruh skrze korporace reálně zneužívá a zároveň se zbavuje zodpovědnosti poukazem k multikulturalismu a právu na sebeurčení.
Bylo by potřeba nevyvážet do cizích zemí ani tak demokracii, jako spíše vzdělanost a kulturu, hodnoty a životní styl (demokracie přijde sama). Jenomže to je nepřijatelné. Takže místo toho budeme vyvážet volný trh a spotřebu, což je přesně to, na co se naše kultura redukuje, když se sebemrskačsky stáhne do sebe v depresivní reflexi. Sebe si zregulujeme a ponížíme, ale tím nedosáhneme ničeho, možná krom toho, že euroamerická kultura zanikne ve stěhování národů vyvolaném populačním tlakem a vizí prosperity.
Euroamerickému kulturnímu okruhu chybí jakákoli vize, kterou by byl ochoten prosazovat, resp. jakékoli vize se bojí. To je sice po trapném selhání všech vizí 20. století pochopitelné, ale pokud chceme jako biologický druh na Zemi přežít, bude patrně nutné se přestat utápět v minulých vinách a začít něco dělat, protože koneckonců kolik lidí následuje Gretu Thunberg v zemích mimo euroamerický kulturní okruh?
... a samozřejmě možná nedomýšlím, že celý klimatický chiliasmus a s ním spojený aktivismus je zase jenom projevem euroamerického flagelantství. Což nicméně nic nemění na tom, že hodnoty CO2 závratně stoupají a s klimatem se děje cosi neblahého (a i kdyby na tom měl člověk mnohem menší "zásluhu", než se nyní všeobecně míní, určitě neuškodí s tím něco dělat).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jan Šimůnek
13.6.2019 15:12Když se k tomu přičte skutečnost koketování této věrchušky s totalitními režimy (Juncker opile tančil před sochou masového vraha Karla Marxe, dodanou čínským totalitním režimem; to je rozhodně o level horší, než shánění obchodních kontraktů dle Zemana), je čeho se bát.
Přelidnění se bát ovšem nemusíme, tato garnitura politiků žene svět do třetí totální války (ve skutečnosti čtvrté, protože tou první byl Eurazijsko - Africký konflikt známý jako "období stěhování národů"), a ta demografií pořádně zamíchá. Bude, alespoň zpočátku, vedena jadernými zbraněmi.
Od nás se čeká vykopání chamberlainů a jejich náhrada churchilly. Bez ohledu na to, že jsou těmi nynějšími chamberlainy a jimi placenými presstituty nazýváni populisty a válečnými štváči, což se zatím (s výjimkou Itálie a Maďarska) moc nedaří.
Jiří Svoboda
13.6.2019 15:29Zvažoval jste možnost razantního zpoplatnění činností poškozujících planetu? Udávat možná řešení výčtem možností způsobem "buď..., nebo..." působí nezdravě sebejistě.
Jaroslav Štemberk
13.6.2019 21:29 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
14.6.2019 10:16 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkŘada činností je řádově za rozsahem regeneračních schopností planety, tam je třeba začít.
Co myslíte "užitečnou" činností. Prosím o příklad.
Milan Milan
13.6.2019 18:20Martin Ježek
13.6.2019 21:38Jan Šimůnek
14.6.2019 08:35 Reaguje na Martin JežekVeganská strava prokazatelně poškozuje mozek (pokud není kombinována potravinovými doplňky, vyrobenými z masa a jiných živočišných potravin v rozsahu vstupních surovin na konzumenta, odpovídajícímu zhruba normální stravě).
Je jasné, že stádo tupých a stravou zdebilizovaných tvorů je pro levicové vůdce (včetně zelených a pirátů) velmi ideálním stavem celé populace státu.
Ta debilizace populace poškozením mozku nedostatečnou stravou je ostatně racionálním zdůvodněním křesťanských církevních půstů, po nichž decerebrovaní lidé měli návaly náboženských vizí a zbožnosti obecně. V zásadě tak funguje i islámský Ramadán.