https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/samuel-zajicek-co-se-mi-honi-hlavou-myslenky-plne-zmaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Samuel Zajíček: Co se mi honí hlavou? Myšlenky plné zmaru

13.6.2019
Korporace mají jako svůj bytostný zájem zvyšování spotřeby, tj. jak životní úrovně, tak populace.
Korporace mají jako svůj bytostný zájem zvyšování spotřeby, tj. jak životní úrovně, tak populace.
Foto | MarS / Flickr.com
Technooptimistická "zázračná pilulka" na problémy světa není v dohledu a nejspíš je to celé nesmysl.
 

Zemi (pro nás) nezachráníme jinak než buď radikálním snížením životní úrovně, nebo radikálním snížením populace.

Korporace mají jako svůj bytostný zájem zvyšování spotřeby, tj. jak životní úrovně, tak populace.

Snížení populace je možné třemi způsoby: smrtí, sterilizací, změnou reprodukčního chování spojenou patrně hlavně se vzdělaností a vysokou životní úrovní.

A dále:

Snížení životní úrovně je politicky neprůchozí krok, minimálně v demokracii. Teoreticky může být průchozí "vaření žáby", ale to je příliš pomalé. Změna chování korporací je nemožná, protože výše řečené je jejich substanciální vlastnost.

Snížení populace smrtí nebo sterilizací je v euroamerickém kulturním okruhu morálně nepřípustné.

Změna reprodukčního chování vyžaduje globální růst životní úrovně a vzdělanosti (ale není vzdělanosti bez určité životní úrovně).

A k tomu:

Ačkoli data "per capita" podporují flagelantismus euroamerické civilizace, absolutní data říkají, že zejména v negativním impaktu na přírodu hrubě vede Asie, v některých oblastech pak i Afrika.

Nejvyšší růst populace nastává mimo euroamerický kulturní okruh, to samé platí patrně i pro růst životní úrovně (růst, ne pro absolutní hodnotu). Kolonialismus (reálný nebo kulturní) je v euroamerickém kulturním okruhu morálně nepřípustný. Totéž ale zároveň platí pro izolacionismus ve smyslu "nevyvážet, nepomáhat, nechat být".

Výsledkem je podle mého názoru totálně nekonsistentní mix přístupu ke světu, ve kterém lidé v euroamerickém kulturním okruhu demonstrují a řeší problémy, za které jsou sice státy tohoto okruhu zodpovědné, ale které se ve velké míře stávají planetárními problémy teprve oklikou přes země mimo tento okruh, které náš okruh skrze korporace reálně zneužívá a zároveň se zbavuje zodpovědnosti poukazem k multikulturalismu a právu na sebeurčení.

Bylo by potřeba nevyvážet do cizích zemí ani tak demokracii, jako spíše vzdělanost a kulturu, hodnoty a životní styl (demokracie přijde sama). Jenomže to je nepřijatelné. Takže místo toho budeme vyvážet volný trh a spotřebu, což je přesně to, na co se naše kultura redukuje, když se sebemrskačsky stáhne do sebe v depresivní reflexi. Sebe si zregulujeme a ponížíme, ale tím nedosáhneme ničeho, možná krom toho, že euroamerická kultura zanikne ve stěhování národů vyvolaném populačním tlakem a vizí prosperity.

Euroamerickému kulturnímu okruhu chybí jakákoli vize, kterou by byl ochoten prosazovat, resp. jakékoli vize se bojí. To je sice po trapném selhání všech vizí 20. století pochopitelné, ale pokud chceme jako biologický druh na Zemi přežít, bude patrně nutné se přestat utápět v minulých vinách a začít něco dělat, protože koneckonců kolik lidí následuje Gretu Thunberg v zemích mimo euroamerický kulturní okruh?

... a samozřejmě možná nedomýšlím, že celý klimatický chiliasmus a s ním spojený aktivismus je zase jenom projevem euroamerického flagelantství. Což nicméně nic nemění na tom, že hodnoty CO2 závratně stoupají a s klimatem se děje cosi neblahého (a i kdyby na tom měl člověk mnohem menší "zásluhu", než se nyní všeobecně míní, určitě neuškodí s tím něco dělat).


reklama

 
foto - Zajíček Samuel
Samuel Zajíček
Autor vystudoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. V současnosti studuje obor Filosofie na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

13.6.2019 15:12
Evropě obecně, a EU zvláště, vládne bezcenný odpad, výrazně podobný tomu, který v meziválečném období umožnil nástup nacismu, fašismu (ale i komunismu) na tomto kontinentu. Výsledkem byla druhá světová válka se všemi oběťmi, holokaustem, kulturními ztrátami atd.
Když se k tomu přičte skutečnost koketování této věrchušky s totalitními režimy (Juncker opile tančil před sochou masového vraha Karla Marxe, dodanou čínským totalitním režimem; to je rozhodně o level horší, než shánění obchodních kontraktů dle Zemana), je čeho se bát.

Přelidnění se bát ovšem nemusíme, tato garnitura politiků žene svět do třetí totální války (ve skutečnosti čtvrté, protože tou první byl Eurazijsko - Africký konflikt známý jako "období stěhování národů"), a ta demografií pořádně zamíchá. Bude, alespoň zpočátku, vedena jadernými zbraněmi.

Od nás se čeká vykopání chamberlainů a jejich náhrada churchilly. Bez ohledu na to, že jsou těmi nynějšími chamberlainy a jimi placenými presstituty nazýváni populisty a válečnými štváči, což se zatím (s výjimkou Itálie a Maďarska) moc nedaří.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

13.6.2019 15:29
Pane Zajíčku
Zvažoval jste možnost razantního zpoplatnění činností poškozujících planetu? Udávat možná řešení výčtem možností způsobem "buď..., nebo..." působí nezdravě sebejistě.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

13.6.2019 21:29 Reaguje na Jiří Svoboda
No jo, ale co je to činnost poškozující planetu? Činnosti tzv. poškozující planetu jí poškozují proto, že jsou prováděny v rozsahu větším, než tato planeta bez poškození snese. Činností poškozující planetu se může stát téměř jakákoli užitečná činnost, přeženeme-li to s jejím rozsahem.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

14.6.2019 10:16 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Zcela správně! Proto to zpoplatnění musí být právě takové, aby srazilo tyto činnosti lehce pod úroveň regenerační schopnosti planety.

Řada činností je řádově za rozsahem regeneračních schopností planety, tam je třeba začít.

Co myslíte "užitečnou" činností. Prosím o příklad.
Odpovědět
MM

Milan Milan

13.6.2019 18:20
Kdyby s tím politici skutečně něco chtěli udělat, tak netlachají na jalových konferencí o jakýchsi limitech oxidů, nebo emisních povolenkách, neřeší nesmyslné dotace na výměnu staré za nové, ale se zaměří na odstranění neskutečně konzumního způsobu života obyvatel planety, nebo reklamního masírování konzumentů ve skutečnosti další tvorby odpadů, výrobou ekodokonalostí s neskutečnou uhlíkovou stopou, kácení palnety apod. Realita???? Např. dnes potopený ropný tanker se 70 000 tunami nafty!!!! A naši ochranáři vymýšlejí nesmyslné pokuty za vyčurání prostatika u lípy v parku.
Odpovědět
MJ

Martin Ježek

13.6.2019 21:38
Jediné co zachrání planetu je zrušení kapitalismu a systému založeném na neustálé spotřebě. Je nutné sestavit nový ekonomický model, mozky na to jsou. A hlavně ať se to někomu líbí nebo ne, největší enviromentální dopad má hospodářský průmysl, vstupy jsou enormní a výstupy minimální. Kdyby lidstvo přešlo na veganskou stravu,pozitivní změny by byli neuvěřitelné. A to sám jím maso, ale v rámci přežití lidstva, to za chvíli bude nutné.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.6.2019 08:35 Reaguje na Martin Ježek
To měl vymakaný Pol Pot. Vybil prakticky veškerou populaci, co měla nějakou VŠ, města zrušil a jejich obyvatele nahnal do vesnických komun s nulovou možností vzájemné směny výrobků. Vymlátil během několika let "jenom" 20 % obyvatelstva. V evropských poměrech by se "udržitelná rovnováha" ustanovila na úrovni cca 20 % přeživšího obyvatelstva.

Veganská strava prokazatelně poškozuje mozek (pokud není kombinována potravinovými doplňky, vyrobenými z masa a jiných živočišných potravin v rozsahu vstupních surovin na konzumenta, odpovídajícímu zhruba normální stravě).
Je jasné, že stádo tupých a stravou zdebilizovaných tvorů je pro levicové vůdce (včetně zelených a pirátů) velmi ideálním stavem celé populace státu.
Ta debilizace populace poškozením mozku nedostatečnou stravou je ostatně racionálním zdůvodněním křesťanských církevních půstů, po nichž decerebrovaní lidé měli návaly náboženských vizí a zbožnosti obecně. V zásadě tak funguje i islámský Ramadán.
Odpovědět
sv

15.6.2019 00:03
Nebo-li autor tohoto cancu hned zkraje odmítne jediný smysluplný přístup, kterým lidstvo své problémy řeší odedávna a úspěšně, aby vzápětí začal řešit problém, který neexistuje a na konec došel k závěru, že neexistuje řešení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist