https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/sarka-tomanova-nova-zelena-usporam-motivuje-cechy-ke-kvalitnejsim-renovacim-planovanych-39-miliard-ale-programu-do-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šárka Tomanová: Nová zelená úsporám motivuje ke kvalitnějším renovacím, plánovaných 39 miliard ale do roku 2030 nemusí stačit

25.9.2021
Rekonstrukce domu
Rekonstrukce domu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zájem o energeticky úsporné renovace v Česku roste a na zvýšení jejich tempa a důkladnosti tlačí i klimatické závazky. Nejefektivněji renovacím pomáhají dobře nastavené podpůrné programy, které budou vzhledem k vyššímu důrazu na energetické úspory potřebovat více peněz. V další etapě Nové zelené úsporám (NZÚ), která startuje od října, tak nejspíš nebude 3,9 mld. Kč ročně stačit. Majitelé rodinných domů by podle průzkumu Šance pro budovy provedeného pro Technologickou agenturu ČR ocenili také možnost zvýhodněných úvěrů, které by jim umožnily získat na renovace více peněz. Vedle zateplení a výměny oken by si pak pořídili i fotovoltaiku s baterií, tepelné čerpadlo, stínící techniku nebo rekuperaci. Právě ke kombinaci více různých opatření je chce NZÚ motivovat.
 

Díky dotacím Češi zateplují lépe a najímají si energetické specialisty

Podpora z programu Nová zelená úsporám motivuje majitele rodinných domů ke kvalitnějším renovacím. Lidé, kteří v uplynulých letech s pomocí dotace zateplovali dům, díky podmínkám čerpání často zvolili větší vrstvu izolantu nebo lepší okna (43 %), než pro jaké by se rozhodli bez dotace. Častěji také využili služeb projektantů a energetických specialistů (31 %) nebo zkombinovali více různých opatření (25 %). Data vyplývají z průzkumu mezi příjemci podpory z NZÚ, který provedl profesní svaz šetrného stavebnictví Šance pro budovy v rámci projektu „Příprava nástrojů pro realizaci optimálního scénáře renovace a adaptace budov do 2050“ pro Technologickou agenturu ČR.

Od října se rozběhne další etapa programu, která naváže na stávající Novou zelenou úsporám a do roku 2030 rozdělí z evropských i národních zdrojů nejméně 39 mld. Kč. Zvýhodňovat bude právě kombinaci různých opatření, jako je zateplení a výměna oken, výměna zdroje vytápění, instalace systému řízeného větrání s rekuperací, zelené střechy, venkovní stínící techniky nebo podzemní nádrže na zachytávání dešťové vody, ale také pořízení fotovoltaiky na střechu nebo dobíjecí stanice pro elektromobil. Komplexní renovace dávají největší smysl díky celkovému zvýšení hodnoty nemovitosti, zlepšení jejího technického stavu i vzhledu, což jsou společně s úsporami energie hlavní důvody, proč se lidé pro rekonstrukci rozhodují. Takové jsou výsledky průzkumu, ve kterém odpovídalo 1 850 lidí.

Češi renovovat chtějí, podpůrné programy by potřebovaly více peněz

Zrychlení a prohloubení energeticky úsporných renovací by Česku pomohlo i ke splnění klimatických cílů. Napříč různými typy budov by se tak daly celkové české emise skleníkových plynů snížit o 13 %. Nejvíce tomu pomáhají právě dobře nastavené podpůrné programy. V ČR se je podařilo správně nastavit až po několika letech fungování a nyní fungují dobře. Je důležité zachovat je i do budoucna, protože bez těchto programů velká část renovací jednoduše neproběhne. Tím bychom se zároveň připravili o důležitý ekonomický motor, který při jedné koruně vložené z veřejných prostředků vyvolá celkové investice v trojnásobné výši. Navíc přináší zakázky hlavně českým malým a středním firmám, čímž pomáhá udržet peníze v domácí ekonomice.

Objem peněz v podpůrných programech bude ale potřeba navýšit. Komise totiž navrhla také zvýšení povinných energetických úspor z 0,8 % na 1,5 % ročně, což bude pro všechny evropské země oříšek. I samotní Češi však v šetrnosti přeřazují na vyšší rychlost. Plánovaná alokace 3,9 mld. Kč ročně pro Novou zelenou úsporám proto podle Šance pro budovy nemusí stačit. Jen v minulém roce se v kategorii rodinných domů sešly žádosti za 3,7 mld. Kč. Nyní budou v rámci NZÚ vedle renovací a výstavby rodinných domů a pražských bytových domů dostávat podporu ještě mimopražské bytovky, které dříve spadaly do programu IROP. I ten loni zažil rekordní rok se žádostmi za více než 4 mld. Kč.

Lidé by si pořizovali moderní technologie, často jim ale chybí dost peněz

Respondenti průzkumu by ale také ocenili, kdyby byla dotace z Nové zelené úsporám doprovázena možností zvýhodněného úvěru. "Lidé by pak nemuseli předfinancovávat akci ze svého. Podle mé zkušenosti je to jeden z důvodů, proč nerealizují více opatření zároveň. Nezbývají jim na to peníze,“ uvedl v odpovědích jeden z dotázaných, jehož názor potvrdili i další respondenti. „Moji rodiče spoří peníze na důchod, žena je na mateřské a já sám musím zabezpečit rodinu a řešit pohodlí domova z jedné výplaty. Upřímně si myslím, že kdyby lidé dostali možnost financovat rekonstrukci nějakou státní výhodnou půjčkou bez vysokých úrokových sazeb, přilákalo by to více lidí,“ zněla jedna z odpovědí. Příjemci podpory renovaci podle průzkumu nejčastěji financují z vlastních úspor (přes 70 %). Více než třetina lidí pak vlastní prostředky a dotaci doplnila hypotečním úvěrem se zástavou nemovitosti.

Dvě třetiny respondentů při renovaci zvažovaly realizaci alespoň jednoho opatření navíc nad rámec toho, co bylo realizováno. Nejčastěji zvažovali instalaci fotovoltaiky s baterií, tepelného čerpadla, pořízení stínící techniky a rekuperace. Nejčastějším důvodem k nerealizaci byl pak v 60 % případů právě nedostatek financí. Více než polovina odpověděla, že by změnila toto rozhodnutí v případě vyšší míry podpory. Přibližně třetina by zvažovala změnu i v případě předfinancování a existence zvýhodněného úvěru.


reklama

 
foto - Tomanová Šárka
Šárka Tomanová
Autorka je ředitelka Šance pro budovy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

25.9.2021 09:50
Přechod na bezuhlíkovou společnost vyžaduje mnohem radiálnější tepelnou ochranu budov, než jaká je vyžadována NZÚ, navíc mnohá podporovaná opatření jako např. zelené střechy jsou kontraproduktivní. Honba za splnění podmínek NZÚ za účelem maximalizace podpory dělá projekty velmi neefektivními. Myslím, že zrušení NZÚ a představení návodů, jak provádět radikální zateplení budov co nejefektivněji, by bylo pro ochranu klimatu velmi přínosné.

S těmi 3.9 miliardami ročně při velké neefektivitě vynakládaných prostředků nelze očekávat dosažení potřebných tepelných parametrů budov ani za sto let. Je třeba změnit systém tak, aby lidé a firmy byli sami motivováni k provádění radikálního zateplení budov. V tomto je NZÚ velká brzda.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.9.2021 10:17 Reaguje na Jiří Svoboda
se stačí podívat, čím se zatepluje a je vám to hned jasné...NZÚ je jen další díra pro některé. Jestli by se mělo něco změnit, musí se především změnit materiálová skladba výstavby budov za použití přírodních materiálů a vrátit se k těm " chalupám" z předminulého století.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.9.2021 11:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Mělo by se hlavně využívat dřevo a moderní tepelně-izolačnéí materiály především na bázi minerální vaty. Chalupy z předminulého století, kde za zimu stopíte 20 kubíků dřeva, zjevně nejsou to pravé ořechové.
Odpovědět
DA

DAG

25.9.2021 11:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Můžu se zeptat co si pod tím predstavujete? Teď to taky řeším a myslím, že to asi musí být soubor opatření. Ne jenom polystyren na zeď.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.9.2021 14:42 Reaguje na DAG
Předně když polystyrém na zeď, tak pokud nejsou významná omezení, aspoň v síle 25 cm a vyměnit okna za okna s kvalitním trojsklem a vysadit je co nejvíce ven. Do střechy dát co nejvíce minerální vaty nejlépe aspoň 40 cm. Pokud toto uděláte z jedné vody špatně, už to nikdy nenapravíte. Všechno ostatní je druhořadé.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.9.2021 10:13 Reaguje na Jiří Svoboda
S tím předsazováním oken bych byl opatrný, když se to přežene, tak se vlivem povětrnosti dostane voda do falcu, rychleji steří těsnění. U nějakých hliníkáčů, nebo plasťáků to asi není prekérka, ale u dřevěných oken to snižuje životnost a musí se to pak brousit a přetírat
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.9.2021 10:31 Reaguje na Jakub Graňák
Dřevěná okna stejně musíte přetřít každých 5 let.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.9.2021 19:18 Reaguje na Petr Pekařík
Myslíte? Všechno záleží jenom na tom, jak kvalitně se to udělá. před sedumnácti lety, jsme s mým nejlepším kamarádem (stolařem) dělali nové euráče - do dneška se na ně nemuselo sáhnout
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2021 10:39 Reaguje na Jakub Graňák
Když zateplíte 25-30 cm EPS, okna je vhodné vystrčit tak 10 cm před venkovní líc zdi pomocí úhelníků, aby byla venkovní špaleta 15-20 cm.

Dřevěná okna jsou docela zbytečný luxus, kvalití plastová jsou za polovinu s dvojnásobnou životností a blbuvzdorností. Také je se třeba vyvarovat všelijakým portálům a maximum otvorů v přízemí mít neotevíravých (v každé místnosti stačí 1-2 otevíravé okno nebo dveře.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.9.2021 19:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Znám člověka, který ty okna udělá za cenu trochu lepších plasťáků, navíc tím podpořím místní ekonomiku, ne nějaké poláky co to sem chrlí horem dolem
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2021 20:09 Reaguje na Jakub Graňák
Tady jde hodně o zranitelnost. Když vám domácí miláček poškrabe plasťák, nic se neděje. Také tvrdost povchu je o něčem jiném a zasklívací lišta je také praktická.

Když budeme přát Polákům, zavřou dříve Turów.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.9.2021 16:19 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobře víte, že nezavřou, jejich mentalita jim to nedovolí
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.9.2021 10:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Předně nedávám EPS na barák starší s horší hydroizolací základů. Navíc znám hodně fasád, kde se dost vyřádil datel. 40 cm se třeba do pultové střehy nemusí vejít ( s provětráním nad izolací). A do šikminy ji nedoplníte ani náhodou
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2021 10:47 Reaguje na Petr Pekařík
Souhlas.

Můžete dát vatu do prvního 1.5m a pak dál v levnějším EPS.

V mnoha případech se střecha kompletně rekonstruuje, pak je dobré to udělat opravdu pořádně a vytvařit pro izolaci dost prostoru. Pokud to nejde, tak to nejde.

Nejhorší "dáreček" jsou nové polozateplené domy, do jejichž zateplení se již nikdy nevyplatí investovat. To je vizitka blbosti našich projektantů.


Odpovědět

Jirka Černý

25.9.2021 16:42
Honem je potřeba lidem napučovat co nejvíc peněz aby stihly nakoupit extrémně předražený stavební materiál. Co kdyby zlevnil a už by se lidi nemuseli tolik zadlužovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.9.2021 20:09
Dotace zkvalitňují hlavně příjmy producentů, prodejců a realizátorů prací.
Stávajícím tempem dojde k zateplení domů těch, kteří by si to mohli klidně
zaplatit celé sami a ti ostatní nemají peníze ani na tu nutnou spoluúčast.
Čím větší dům, tím větší dotace a na pastoušku už nezbude. Stejné je to
s ekologizací topení a třeba dotačními tituly do OZE. Máš, tak ještě dostaneš od těch, co na to nemají, budeš ekolog a oni ropáci. Dnes už někteří strhávají zateplení staré dvacet let a dávají za dotaci nové.
Jiní nemají ani na to, aby zateplili dům poprvé. Deset let stará okna
s dvojskly putují do spalovny a za dotace se montují nová s trojskly.
A tak bych mohl pokračovat, jak se s dotacemi plýtvá a kam plynou. Cena
práce i materiálů s dotací je nadsazená a nebýt dotací, tak bude o hodně nižší. Dotace vytvářejí poptávku a poptávka navyšuje náklady. Kola ekonomiky se sice točí, ale dluh státu narůstá i díky těm dotacím. Kdo
ty dluhy zaplatí? No ten ropák v ceně energií, pokud na to bude mít.
Energetická chudoba klepe u mnoha lidí na dveře a výsledkem bude
rozvrat sociálního smíru, který může vyústit do občanských nepokojů.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

26.9.2021 10:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně tak
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.9.2021 10:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Dle článku se díky NZÚ lidi snaží o lepší materiály. Blbost. Pokud jim nevyjde v posudku úspora, tak příspěvek nebude. Takže máte-li na půdě 10 cm vaty , už se na podporu skoro nedostanete. Znám lidi , co by zateplili. Ale ještě nemají doplacený domek , střechu apod.. A najednou jít do další půjčky ?
Proč by nestačilo snížit DPH na izolace atd. Stejně to nikdo nepoužije na nic jiného a mohl by si dělat opatření postupně podle peněz. Ale to by nešla malá domů , živí se na tom strašně velká parta lidí ( firma , konzultant , projektant , kontrolor ,...)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2021 14:49 Reaguje na Petr Pekařík
Říkáte tu krásný příklad z praxe. Lidé ještě nesplatili blbě zateplený domek a již je potřeba jej dozateplit. A takto blbé domky se stavějí pořád dále! Hlavní je, aby tam měli na střeše FVE. A Šance pro budovy přihlíží a tlačí na navyšování dotací.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

26.9.2021 09:11
Napĺňa sa legendárny výrok z poviedky Šimka a Grossmana:"Nechci slevu zadarmo."
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist