https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-skoblik-do-ceska-prichazi-komunitni-energetika.jaka-vidim-jeji-negativa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Skoblík: Do Česka přichází komunitní energetika. Jaká vidím její negativa?

30.3.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Zdroj | Unsplash
V tuzemsku se už delší dobu mluví o takzvané komunitní energetice. Jaký je její princip? Skupina občanů nebo obec se rozhodnou vybudovat vlastní zdroj energie, například fotovoltaické panely na střechách. Vyprodukovanou elektřinu pak mohou jako členové komunity sdílet, a to v některých případech i s použitím distribuční sítě.
 
Systém už je dobře rozběhnutý v některých západoevropských státech. První projekty v oblasti komunitní energetiky se objevují od počátku 70. let dvacátého století. Začaly vznikat v Německu, Dánsku či Švédsku. Tato scéna se začala postupně profesionalizovat.

Ukázkovým příkladem komunitní energetiky jsou bioenergetické vesnice. Ty fungují na principu využívání bioplynových stanic s kogenerační jednotkou na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, a záložních kotlů na biomasu. Vesnice jsou energeticky soběstačné a nezávislé na vnějších dodavatelích energie. K síti zůstávají připojeny pouze za účelem prodeje nadbytečné energie nebo v případě výpadků výroby i nákupu. Termín „bioenergetická vesnice" odkazuje na to, že je zdejší energetika závislá výlučně na čerstvém biologickém materiálu, zatímco „ekologická vesnice" aplikuje celou řadu environmentálních opatření. Důležité je, že ke spotřebě elektřiny dochází v místě její výroby a nejsou využívány distribuční sítě, resp. je provozována lokální distribuční soustava energetického družstva.

V Česku jsme v komunitní energetice zatím pozadu. Trend brzdí zejména infrastruktura české energetiky, absence detailní legislativní úpravy a v řadě případů i neochota veřejnosti k tvorbě společenských energetických družstev, které jsou podmínkou dalšího rozvoje.

Musím říct, že v souvislosti s komunitní energetikou vidím i řadu negativ. U její nejjednodušší aplikace v bytových domech je častou otázkou klíč, kterým se vyrobená elektřina dělí mezi jednotlivé bytové jednotky. Ta s větší spotřebou elektřiny je výrazně zvýhodněna na úkor bytové jednotky se spotřebou malou. Zatímco investice do výstavby domácí fotovoltaické elektrárny (FVE) je společná, obvykle hrazená z bytového fondu.

Pro zákazníky s malou spotřebou je pozitivní přínos komunitního sdílení elektřiny velmi malý. Registruji i náměty na využití komunitní energetiky v oblasti průmyslu. Zde je její využití nevhodné, stejně jako velice časté vyvedení výroby FVE do vlastní spotřeby. Důvody jsou dva. První je fakt, že v případě zapojení FVE do vlastí spotřeby je pro krytí spotřeby využita pouze část elektřiny vyrobené ze slunečního záření a do distribuční sítě jsou dodávány pouze nepredikovatelné přebytky zejména v letních měsících a víkendech. Prodejní cena takových přebytků na trhu je minimální a očekávám, že během několika let bude i nulová nebo dokonce záporná. Částečnou odpověď dává využití akumulace. Její investiční náročnost je ale stále vysoká.

Druhým, dnes opomíjeným aspektem, je změna hodinové struktury spotřeby elektřiny průmyslových zákazníků odebírané z distribuční soustavy. FVE vyrábí elektřinu v hodinách s minimálními denními cenami. To znamená, že zákazník bude nakupovat od obchodníka poměrově výrazně vyšší objem v hodinách s dražší elektřinou, což obchodník vždy promítne do nabízené vyšší ceny. Zákazník tak sice bude odebírat z distribuční sítě menší objem elektřiny, celková průměrná nákupní cena ale bude vyšší a dle našich analýz nepokryje benefity spojené s FVE.

Poměrně často slyším argument, že komunitní sdílení elektřiny pomůže zvýšit stabilitu distribuční sítě - to neplatí. Distribuční síť musí být připravena dodat celkové množství spotřebované elektřiny. Tedy i elektřinu v době, kdy lokální zdroj není v provozu a případné bateriové úložiště je vyčerpané. Posunem plateb za energie do fixních částí poplatků za distribuci, očekávám změnu tarifní struktury.

Přes všechna negativa má komunitní energetika své místo v decentralizovaném světě a očekávanou další vlnou dotací může být i významná. Každý zájemce si ale musí sám vyhodnotit ekonomické, sociální i často vlastí subjektivní důvody pro účast v komunitním sdílení elektřiny. Odpověď na všechny dnešní problémy energetiky ale ta komunitní nedává.

Co je komunitní energetika?

Účelem komunitní energetiky je decentralizace a demokratizace (zvýšeného zapojení menších hráčů) energetiky, zvyšování zapojení obnovitelných zdrojů energie, zvyšování energetické účinnosti a opatření proti energetické chudobě, a to zejména na úrovni domácností a malých a středních podniků.

reklama

 
foto - Skoblík Václav
Václav Skoblík
Autor je odborník na novou energetiku a obchodní ředitel energetické skupiny UCED.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (92)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

30.3.2023 07:05
Komunitní energetika je cestou zpět na kterou se někde vydávají ze zoufalství. Nejlevnější je totiž systém s centralizovanou energetikou, která je založena na koncentrovaných zdrojích energie a která poskytuje dostatek levné energie všem.
Bohužel politikům v EU se povedlo něco nemožného - nesmyslnými rozhodnutími centralizovaná energetika poskytuje násobně dražší elektřinu než jinde ve světě.
Stačí se podívat, kolikrát dražší máme elektřinu než jinde, kde mají jiné politiky:
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.3.2023 07:36 Reaguje na Richard Vacek
no ano, ale asi bych raději, kdyby se od zdroje snižovala vzdálenost, protože přenosová soustava taky vytváří energetické ztráty, které platí zákazník...osobně se domnívám, že smysl dávají centralizované zdroje soustavné výroby ale ne, když budou v Republice jako dnes dva ale větší počet MMR, bez nic jako sycení páteřní energetiky se neobejdeme
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.3.2023 08:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pokud chceme topit elektřinou, tak těch zdrojů potřebujeme tolik, že klasické jaderné elektrárny budou rozesety celkem hustě a přenosová vzdálenost nebude velká. A tím se zjednoduší i využité jejich "odpadního" tepla. MMR jsou drahý holub na střeše a navíc pěkně oškubaný - např. dnes existuje jen jeden výrobce paliva do nich (obohacení na 20%) a jako na potvoru je právě v Rusku.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.3.2023 09:12 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
EN

Emil Novák

30.3.2023 20:18 Reaguje na Richard Vacek
Není to pravda, MMR se dělí na klasické lehkovodní reaktory, to je naprostá většina v dohledné době realizovatelných reaktorů, které využívají stejné palivo jako všechny ostatní reaktory a vyrobit ho umí kdokoliv. Druhým typem jsou pokročilé MMR čtvrté generace, které vyžadují více obohacené palivo než je dnes běžné, pro něj sice na západě výrobci momentálně nejsou, ale až na výjimky pro ně zatím není ani poptávka. Než tyto pokročilé reaktory budou, bude pro ně i palivo
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 17:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ztráty v dobře navržené přenosové soustavě nehrají až takovou roli. Rozhodně menší, než regulace spousty malých zdrojů.

(Proč myslíte, že se k tahu používají koně, ne kočky?)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.3.2023 18:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
"ale asi bych raději, kdyby se od zdroje snižovala vzdálenost, protože přenosová soustava taky vytváří energetické ztráty,".

Proto je třeba pořádně prosíťovat celou Evropu, aby se OZE mohly vzájemně "zálohovat". Tam ztráty samozřejmě nevadí, protoře jde o elektřinu z velmi levných OZE.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:14 Reaguje na Jiří Svoboda
A budete si také díky tomu lokálně vyrábět železo???
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 20:22 Reaguje na Jiří Svoboda
"Vzájemné zálohování OZE" je bohužel nesmysl. FVE budou vyrábět či nevyrábět v celém regionu stejně, vítr také nemá až tak velké místní odlišnosti.
Takže propojení bude akorát garance sdílené bídy a nouze.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.3.2023 07:37 Reaguje na Richard Vacek
vládní koncept katastrofálně otevřené ekonomiky zajišťuje nulovou konkurenci, vysoké ceny a obchodníci si můžou diktovat co chtějí
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 18:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Aha, máte nějaký alternativní koncept k otevřené ekonomice?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2023 14:56 Reaguje na Richard Vacek
Váš svět za dinosaurů skutečně už tak úžasně nefunguje. Centrální zdroje jsou labilní, výpadek jednoho ohrozí celou soustavu, všude musí být gigantické zálohy a celý systém je těžkopádný a tím drahý.
Proto normální moderní státy jedou systémem diverzifikace a ideální je, když se maximum výroby spotřebuje na místě samém. A to splňuje nejlépe střešní FVE, ta komunitní může být taky dobrá. Němčouři na to prý jedou velmi často. Cenově to vychází i v dnešní, předražené době velmi solidně. Ideální je, když ze slunka můžete nabíjet i auto nebo skútra. To je už majstrštych, ale dost mladých kteří staví si to tak organizuje.
Samozřejmě se bez mastodonta neobejdeme, ale zátěž může být úměrně menší.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.3.2023 17:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi jste si nevšiml, že kvůli té skvělé diverzifikaci se musí řešit "smart" sítě, protože výroba se stává hříčkou náhody a počasí. A náklady platíme v ceně elektřiny už několik let. Proto je v EU elektřina nejdražší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 08:43 Reaguje na Richard Vacek
Toho smartíka umí velmi dobře počítačový systém.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

31.3.2023 12:41 Reaguje na Pavel Hanzl
samozřejmě. K tomu smart elektroměry a čekající zálohy, když nezasvítí. Kdo myslíte, že to zaplatí? Nebo vlastně platí v Evropě už dnes. Proč si myslíte, že řadu let má Evropa i násobně dražší elektřinu než zbytek světa?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2023 07:40 Reaguje na Richard Vacek
Všechno se vyvíjí a hliníkovou elektroinstalaci od komára má doma už jen málokdo, celá přenosová soustava se průběžně modernizuje. Nové elektroměry se přece odečítají na dálku atd. atd. žádná revoluce v tom není.
Nevím, jestli má Evropa násobně dražší elektřinu, ale o nějaká procenta to možné je.
V Evropě je jednoznačně nejvyšší životní úroveň i u energatiků a elekrikářů, má taky logicky nejvyšší zdanění, musí plnit vyšší standardy v bezpečnosti i ekologii. Taky má vysoký podíl jádra, nemá kromě uhlí vlastní zdroje a dnes buduje komplet novou, čistou energetiku a to stojí bambilión.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.4.2023 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak je možné, že nevíte cenu elektřiny ve světě? Občas sem dám odkaz na souhrn. Ten poslední je ze září a můžete se podívat jak na ceny pro domácnosti, tak pro průmysl.
U nás platí domácnosti za elektřinu 3x víc než v USA, 5x víc než v Turecku nebo Číně, 7x víc než v Rusku nebo Indii.
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 16:35 Reaguje na Richard Vacek
Vypadá to, že se Vám stýská po době, kdy jste vy rudé svině vyráběly elektřinu v neodsířených a neodpopílkovaných elektrárnách, že.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 16:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Naupak, životní úroveň v EU je u výše uvedených profesí NEJNIŽŠÍ.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Už se těším, jak se komunálisticky bude vyrábět železo a ocel.....nebo ty Vaše FV panely. Ačkoli......vy dva debílkové s autorem si myslíte, že ty panely rostou na panelovníku :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Hunžlingu, já právě sedím v Boxovacím kopečku, a mohl bych Vám jhaksi vyprávět, jak funguje energetika v Německu. Okolo sebe vidím 2570 MW instalovaného výkonu v uhlí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

30.3.2023 21:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Další blbost, Hanzle, gratuluji. Celá soustava je naopak navržená tak aby výpadek žádného jednoho zdroje její provoz neohrozil.
Gigantické zálohy musí být jen kvůli občasným zdrojům, které celkem pravidelně vypadávají téměř všechny najednou, což disponibilním zdrojům nehrozí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 08:45 Reaguje na Emil Novák
Čím nahradíte gigawatu odstaveného bloku Temelína?
Odpovědět
EN

Emil Novák

31.3.2023 09:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Klasický Hanzl, nejdřív plácne nesmysl a posléze se začne vyptávat jak to je ve skutečnosti. Viz např. zde: https://www.informacni-portal.cz/clanek/minutova-zaloha#article-top
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2023 08:09 Reaguje na Emil Novák
Výborně, tohle přece píšu. Výpadek dvou bloků se řešilo masivním nákupem ze zahraničí, ovšem to trvalo necelý den. Jak se nahradí měsíční odstávka bloku v Temelíně, tam není.
Ale je tam, že se stále a přůběžně řeší změny zatížení, takžo připojení OZE je jen další zátěžový prvek do stávajícího systému. Ovšem v případě fve velmi dobře předvídatelný.
Horší by bylo, pokud by OZE přesáhly nějaké výraznější procento výkonu, ale to nám ještě dlouho nehrozí. Ale některé státy to řeší už dnes a to velmi úspěšně, pokud vím.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.4.2023 09:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, to nepíšete, Hanzle, psal jste něco úplně jiného, cituji: "výpadek jednoho ohrozí celou soustavu". Kde máte to ohrožení celé soustavy, vy lháři?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.3.2023 07:36
Komunitní energetika se může vyplatit, bude-li cena EE vyšší než 20 Kč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2023 15:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
To máte v eurech, ne? Ale pod nějakých 50 - 80 to u nás stejně nepůjde, k tomu ještě přenosová soustava a daně. Takže suma sumárum pro občana kWh pod 6 kaček už nepůjde, si myslím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2023 08:42
Největšími konzummenty elektřiny nejsou vesnice, ale města a jejich průmyslové aglomerace.
Strategické rozhodnutí Bruselu decentralizovat soustavu OZE je totálně chybné a důsledky vidí každý na fakturách za elektřinu.
Soudruzi v Bruselu , správněji Eurosojuzu "pozapomněli" na jeden základní atribut energetiky - energie musí být k dispozici kdykoli a její cena musí být sociálně únosná.
Jak správně napsal p. Vacek, mělo se jít cestou tvrdých, výkonově dostatečných zdrojů a nemuseli jsme dnes nesmyslně a nákladně doplňovat distribuční soustavu , aby byla kompatibilní s náhodnými zdroji elektřiny - VE, FVE.
Tahle sázka prostě nemůže vyjít a povede pouze a jenom k ekonomickému pádu EU se zbytkem světa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2023 14:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
To by problém neměl být. Evropa zase zaostává, nejvíc OZE se buduje v Číně, taky dost v USA, v Austrálii mají FVE snad na každé vhodné střeše, navíc budují obrovská bateriová úložiště, to je dorazí.
Takže všichni zbankrotují před námi a náš ropákistán s dýmajícími uhláky se stane tou nejprogresivnější zemí světa.
Váš svět naopak má taky i pozitivní oblasti.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě, Tři Soutězky s 18 GW instalovaného výkonu to jistí. Tam na nějaké panely serou, to je šidítko pro hloupé Evropany.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

30.3.2023 09:18
Co má tedy člověk dělat, aby nebyl příliš energeticky závislý na státu a byl připravený na velké lockdowny? Člověk nikdy neví, co státní úředníci a EU úředníci zase vymyslí.
Já pořídil kamna na dřevo, nakterých se dá vařit a dokážou mě vytopit větší částy obyvatelných místností. Soláry mě připadají zbytečné, protože největší lockdowny stejně budou v zimě, kdy slunce nesvítí.
Ještě uvažuji o ohřevu vody sluncem.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.3.2023 09:26 Reaguje na Michal Uhrovič
To, že doma nezmrznete je sice fajn, ale to není nezávislost, spíš nouzové přežívání. Pokud nebude dost energie pro průmysl, obchody, nemocnice a další, tak jsme stejně v riti.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

30.3.2023 09:33 Reaguje na Milan Dostál
Já nezachraňuji průmysl, obchody ani nemocnice, já chci být nezávislý na státu, kteří řídí posledních 10 let nemehla, které nedokáží nic udělat (viz dostava JE, energetická koncepce, důchodová reforma, atd.).
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 17:47 Reaguje na Michal Uhrovič
Jenže Vy si maximálně zajistíte, že budete v několika málo aspektech trochu méně závislý.
Bohužel kolabující ekonomika smete i toho, kdo bude mít aku ve sklepě.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:18 Reaguje na Milan Dostál
Pošetilí zoufalci si myslí, že při lockdownu je ochrání nějakiá energetická samozásobitelnost. REalita bude taková, že nikdo nikde mrznout nebude, protože jednoduše tomu samozásobiteli zapálí barák, a ohřejí se.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.3.2023 10:01 Reaguje na Michal Uhrovič
Pokud politici zapříčili, že jsou síťové služby drahé, tak samozřejmě uděláte krok zpět a začnete přištípkařit jako energetik, jako pracovník vodáren, jako zaměstnanec čističky odpadních vod.
Je to neproduktivní, ale zůstat navázaný na síťové poskytovatele je zase drahé a časem bude nespolehlivé.
Bohužel ne každý má možnosti se na to, co politici chystají, připravit.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

30.3.2023 10:16 Reaguje na Richard Vacek
Víte pane, nejhorší je na tom to, že ti, co na to nemají se připravit, jsou ti, kteří většinou volí ty špatné politiky, co s tím nedokážou nic udělat.
Dříve jsem šel cestou tyto lidi přesvědčit, že jejich volba je pro jejich život špatná. Po urážkách a nulové diskuze a sebereflekce těchto lidí jsem se rozhodl, že půjdu opačnou cestou.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.3.2023 16:52 Reaguje na Michal Uhrovič
Lidé tyto politiky volí, i když technici vypočítají, že dekarbonizace za 20 let být nemůže, protože na to nejsou ani investice a ani výrobní kapacity. Přesto raději volí politiky co to slíbí, neboť slibem nezarmoutíš.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 16:37 Reaguje na Michal Uhrovič
A oni s tím něco dokáží udělat politici??? UHŘÍKUUUUUU, první, kdo odsere výrazné zdražení energií, budou vidláčtí pepíci, kteří denně sedají do gumokolů, a jezdí vytvářet nízkou přidanou hodnotu do montoven. Blbý, co???
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 17:45 Reaguje na Michal Uhrovič
V první řadě NIKDY NEDAT HLAS VE VOLBÁCH komukoli, kdo vysloví sebemenší náznak souhlasu s šílenými energetickými plány EU.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.3.2023 18:49 Reaguje na Viktor Šedivý
Vlastnost politiky je to, že něco se líbí a něco jiného se z "objektivních důvodů" udělá.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 20:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Aktuální vláda šla do voleb s tím, že budou energetickou destrukci podporovat - a tupí voliči jim to hodili. A nemám bohužel pocit, že by lidem docházelo, že dostávají jen to, co si přáli.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:16 Reaguje na Michal Uhrovič
Při velkém lockdownu je vhodné mít nějaké koktavé železo, a dostatek haminky pro toto. Tím si opatříte veškeré nezbytnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2023 08:21 Reaguje na Michal Uhrovič
Tady mi připadá fve na střeše jako výrazný pomocník. Představte si, že blackout přijde v tu nejnevhodnější dobu, na Vánoce. Máte topení na dřevo, ale co zbytek? Střešní fve vám dá alespoň na osvětlení, připojení na infokanály (Net,TV, mobil) možná i rychlou spršku v polostudené vodě. Uvaříte si na kamnech, i kapra osmažíte. Takže jste klidně týden v laláču, potmě se to vše dělá hůř.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 16:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Vopravdu hunžlingu??? A vy se vobejdete bez vody, co uděláte s tím, žer nespláchnete, protože neteče voda, a to topení na dřevo??? Popkud to udělají všichni, tak příděl dřeva budou tak tři polínka na domácnost na sezonu... s tím bych moc neoperoval.
Odpovědět
va

vaber

30.3.2023 09:35
myslím ,že je načase aby komunitní energetika byla dotažena k dokonalosti a přišla ke každému domu,
každý rodinný domek by měl mít maličkou bioplynku ,kam by házel odpadky a vyráběl si plyn,
fotovoltaiku, která by vyráběla elektřinu pro dům a vodík pro auto,
dotace by měla být také na miniaturní přenosné ekologické spalovače plastů,které by pomohly vytápět domy
kdo bude dnes zakládat nějaké komunity, vždyť je to jen jiný výraz pro ošklivé slovo družstvo,
jen, družstva dříve, si musela na sebe vydělat a nyní komunity chtějí jen dotace
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.3.2023 13:34 Reaguje na vaber
V podstatě to je návrat 100-150 let zpět, jen nepoužívali FTE, vodík, auta, ale jinak každá ves, každý domek pěkně sám za sebe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2023 15:06 Reaguje na Milan Dostál
A bylo to špatné? Čistá voda a ryby v řece, ve vzduchu vůně koní a ne nafty, prohnojená pole a špek z prasete na tři prsty.
A ve dvaceti se oženit a převzít po tatovi grunt, nadělat děcka a ve čtyřiceti grunt předat synovi a jít na vejměnek. Kouřit fajfku a štípat šindele a kritizovat syna, jak to dělá blbě. Život jak od Lady, to už nebude.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.3.2023 15:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik procent lidí v Evropě mělo grunt, nebo alespoň chalupu a kolik procent jen dřelo od rána do večera v podstatě za stravu a oblečení, ten špek taky nebyl pro každého. Jen reguléní magor to chce nazpět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2023 21:30 Reaguje na Milan Dostál
Já jsem ze selského rodu a u nás špek byl dycky.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:21 Reaguje na Pavel Hanzl
No, nebylo to zase až tak špatně, protože tehdá byla pravděpodobnost, že vy ekoteroristé byste vychcípali už v dětském věku.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 20:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém byl, že tu bylo o 6,5 miliardy lidí méně. Ani si neumím představit, kolik by se muselo postavit sprch a šlauchů, abychom se v horizontu třeba 20 let dostali na 1,5 miliardy lidí na Zemi.
Odpovědět
va

vaber

30.3.2023 18:03 Reaguje na Milan Dostál
je mi jedno jak si to každý zařídí,čas ukáže co bylo dobré a co blbost a za blbost se platí ,
já ale na blbost doplácet nechci,
tady jde jen o dotace pro další skupiny a to je špatné od samého začátku,
komunitní energetiku bez dotací a s tím souhlasím
Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.3.2023 06:41 Reaguje na vaber
Obávám se , že součaná myšlenka komunitní energetiky je založená hlavně na dotacích. Celé generace lidské společnosti dospěli k tomu, že je výhodnější vše řešit společně a ve velkém. Najednou někteří vykukové vymýšlí opak. Všechno rozdrobit a financovat to dotacemi z peněz vydělanými velkovýrobou.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:20 Reaguje na vaber
A bude prosím pěkně používat pazourky, a spratečky používat jako potažnou sílu v zemědělství???
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 16:41 Reaguje na vaber
A dotovat to bude, kdo, váberoide??? Lidi, kteří v domcích nežijí?
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.3.2023 09:44
komunitní energetika je něco jako družstevní rolnictví. někteří (převážně bezzemci) do toho vstupují z idealismu, jiní pod pohrůžkou a některé je snad možno zlákat daňovými prázdninami, no a někteří vstupují se svým vlastním oportunistickým plánem. nihil novi sub sole.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2023 15:11 Reaguje na Lukas B.
všichni nejsou zaprdění a vyčůraní čecháčci. V normální zemi to funguje tak, že nejlépe místní sedlák má hodně střech i nádvoří, tak se sousedy namontují pnely, pronajmou si přenosovou síť od EONu a kdo chce, může se připojit. Každý má svůj měřák a zaplatí podle spotřeby. čus.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.3.2023 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Ve které zemi to funguje tak, jak popisujete?
Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.3.2023 07:02 Reaguje na Pavel Hanzl
A až se ta přenosová síť porouchá, opraví ji ten sedlák nebo sousedi? Zaplatí to kdo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 08:52 Reaguje na Milan Dostál
Přenosovou síť (jen dráty po dědině) si pronajme od EONu, píšu to tam.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.3.2023 09:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak jinak, přenosouvou soustavu do vesnice bude udržovat a investovat do ní EON jen tak, aby až nebude svítit, mohl venkovanům vypomoci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 11:23 Reaguje na Milan Dostál
Samozřejmě, stejně jak doposud a za stejné kačáky. Dokud nebude dědina ostrov, pak to může zrušit celé.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 16:42 Reaguje na Milan Dostál
Do vesnice s dovolením nevede přenosová soustava, ale distribuční soustava. Neplést, prosím.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 18:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě tak vědět, co je přenosová soustava, a nebedákat blbosti, že??
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2023 17:50
Myslím, že bychom měli vyrazit s písní na rtech vpřed k nové, lepší energetice.

A o přestávkách si můžeme číst o tom, jak se dařilo soudruhu Maovi, když rozhodl o komunitní výrobě oceli v dobách Velkého skoku vpřed.
Odpovědět
Pe

Petr

30.3.2023 18:04
Sdílet elektřinu je asi jako sdílet třeba housku. Housku můžu sníst sám, můžu se o ni s někým podělit a každý budeme mít kousek, ale sdílet? To nevím jak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 08:59 Reaguje na Petr
Tak, že se těch housek napeče víc.
Sedlák má třeba kravín, prasečák, stodolu a to jsou velké plochy střech.
Odpovědět
Pe

Petr

31.3.2023 17:58 Reaguje na Pavel Hanzl
A kde je na tom to sdílení?
Ať je housek kolik chce, housky se vždy jen rozdělí mezi zájemce, každý má jiné a svoje housky. Žádné sdílení housek neexistuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 22:25 Reaguje na Petr
Fakt ne? Komunita se složí na panely, namontují se sedlákovi na střechu a komunita, tj.každá rodina, z toho těží proud. Fakt je to tak složitý?
Odpovědět
Pe

Petr

1.4.2023 05:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistě že ne. To, co se spotřebovává, sdílet nelze. Sdílet lze panely, ale ne vyrobenou elektřinu. Tu jde jen rozdělit. Proto jsem dal příklad s houskou. Tu housku přece nemůžu sníst já a zároveň někdo další. Fakt je to tak složitý?
A nebo - pokud tedy chcete posunout význam slova sdílet - pak elektřinu sdílíme všichni i dnes.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 18:08 Reaguje na Pavel Hanzl
A kdo ty panely v rámci komunity vyrobí?
Odpovědět
Pe

Petr

1.4.2023 18:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale vzpomněl jsem si na situaci, kdy i ta houska byla vlastně skutečně na hranici sdílení - když na základce o přestávce přišel spolužák a chtěl kouda :-)
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

31.3.2023 08:03
Zdravím, mám 3 připomínky. První je, že sdílení v bytovém domě, které je možné díky vyhlášce ERÚ je sice statické podle velikosti bytové jednotky, ale podle její velikosti se platí i do bytového fondu, takže to nespravedlivé není. Na jiné rozdělení by museli založit společenství. Druhá připomínka je, že píšete, že FVE vyrábí v době, kdy jsou minimální ceny. FVE přece vyrábí přes den, kdy jede většina průmyslové výroby a kdy je i vysoký tarif. Nízký tarif např. my máme v pracovní dny až od 16 h. Třetí připomínka je, že většinou více fouká v zimě. takže se větrná a FVE doplňují, u nás však bohužel téměř žádná větrná není.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

31.3.2023 08:50 Reaguje na Eva Tylová
U nás většinou nefouká nikdy, na rozdíl od severního moře, kde fouká podstatně častěji, více a i v létě. Technicky má FVE velký význam jako doplněk klimatizace, ale za tu cenu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 08:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
U nás fučí asi jak v Rakousích a tam mají větřáků něurékom.
FVE dává tolik, kolik si pořídíte panelů a v Němcích mají z ní ročně přes 40 TWh, což je víc jak polovina spotřeby celé ČR. A to taky není až tak slunná země, ve Španělích dává fve skoro dvojnásobek.
Odpovědět
EN

Emil Novák

31.3.2023 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Další nesmysly. Rakousko má podstatnou část větrníků koncentrovaných na východě země v Burgenlandu, kde jsou daleko lepší podmínky než v ČR. Viz studie větrného potenciálu AV ČR.
Když už chcete demagogicky srovnávat výrobu FVE v Německu se spotřebou v ČR, tak by taky bylo dobré uvést, že v červenci je výroba německých FVE dvojnásobná než je spotřeba v ČR v tomto měsíci a v prosinci je naopak výroba FVE v Německu desetinová oproti spotřebě elektřiny v ČR. Z toho je jasně vidět jaký potenciál na pokrytí spotřeby ČR fotovoltaika má - bez "future-tech" v podobě levné dlouhodobé akumulace může jít jen o doplňkový zdroj.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 11:27 Reaguje na Emil Novák
A proto se budují všude akumulační systému. A větrníky vidíte hned za hranici od Mikulova do Vídně, kolem Neziderzee i jinde. A státní hranice většinou nebývá větrná bariéra (pokud na ní nejsou dráty jak za komára).
Odpovědět
EN

Emil Novák

31.3.2023 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Všude se budují akumulační systémy? Nepovídejte. To jste se zase zasnil, co?
Přečtěte si tu studii od AV ČR, tam to máte jasně napsané, že podmínky v Rakousku, tam kde většina větrníků stojí, jsou pro větrnou energetiku podstatně lepší než v ČR. Samozřejmě s dotacemi se dá postavit větrník třeba v údolí, zrovna tak jako stezka v korunách stromů bez stromů, možnosti jsou nedozírné. To ale o povětrnostních podmínkách nevypovídá vůbec nic.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 15:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde všude se budují akumulační systémy a proč, prolhaný hunžlingu?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

31.3.2023 10:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Prostě kolovrátek Hanzl...
Neustále tu bude demagogicky srovnávat výrobu z FVE v Německu se spotřebou v ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 11:28 Reaguje na Jaroslav Studnička
Je to takové názorné....já vím, makačka na bednu.....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

31.3.2023 12:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to takové demagogické. To je mi jasné, že to je pro vás makačka na bednu, když vám v hlavě fučí meluzína celý rok.

Výroba el. energie z FVE v ČR za rok 2022 byla cca 2,37 TWh, což je více než celoroční spotřeba el. energie Kypru.

Tak takhle se ty vaše demagogie dají taky použít...

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2023 22:22 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zase plácáte jak dycky. Na Kypru musí mít spůotřebu x násobně vyšší.
Odpovědět
EN

Emil Novák

31.3.2023 22:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, Hanzle, plácáte tu opět jen vy sám. Dostal jste krásně ochutnat vlastní medicínu. O tom že celková spotřeba na Kypru je skuteně menší než výroba elektřiny z FVE v ČR se můžete přesvědčit zde: https://energy-charts.info/charts/energy/chart.htm?l=en&c=CY&interval=year&year=2022&chartColumnSorting=default&legendItems=001
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2023 10:32 Reaguje na Emil Novák
Jak dycky:
https://www.iea.org/countries/cyprus 4.61 TWh rok 2020

Celkově se tak v roce 2021 vyrobilo z fotovoltaických elektráren téměř stejné množství energie jako v roce 2020, a to 2164 gigawatthodin (GWh) elektrické energie. (v ČR).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.4.2023 11:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, řeč byla o roce 2022.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.4.2023 08:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak Hanzle, přesně takhle to s vámi je...

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2023 11:10 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě - cyprus 4.61 Twh rok 20, jak dycky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.4.2023 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlupáku, řeč je o roce 2022.

Vy máte v tom časoprostoru opravdu blázinec. To je ta stařecká demence.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.4.2023 18:11 Reaguje na Eva Tylová
Víte paní Tylová, normální člověk přes den chodí do práce, doma není, tudíž u je přes den vyrobená elektřina z FVE ku předmětu zcela konkrétní konzistence. Možná, že vy chodíte v noci po čorkách, přes den jste doma, a spotřebováváte elektřinu. A Vašemu tvrzení, že v zimě v noci netopíte, tomu neuvěřím ani náhodou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist