Vladimír Wagner: Jak čelit dopadům vývoje energetiky v Evropě na Česko?
Před novou stávkou bych si dovolil jim připomenout některé dramatické aspekty vývoje v evropské energetice z nedávné doby. V posledním roce se dramaticky zvedly ceny emisních povolenek. Evropská unie v nich vidí významný nástroj pro vytlačení uhelných elektráren. Cena povolenek vzrostla z hodnoty 6 EUR/tCO2 na více než 60 EUR/tCO2. Je to obrovský problém pro státy, které mají i nyní stále vysoký podíl uhelné elektřiny a které mají vysoký podíl průmyslové výrobě na tvorbě životní úrovně. U nich dochází k významnému růstu cen elektřiny a zhoršení konkurenceschopnosti průmyslu. Mezi ně patří i Česká republika.
Je třeba zmínit, že většinou jsou uhelné bloky nahrazovány plynovými. To má však řadu problematických aspektů. Plynové bloky mají také při spalování emise CO2. Ty jsou sice nižší, i více než dvakrát, ale i tak to znamená nutnost nákupu významného množství povolenek. Navíc jsou u zemního plynu významné emise skleníkových plynů i při jeho těžbě a dopravě. Reálně tak je plyn z hlediska emisí skleníkových plynů srovnatelný s uhlím. Ještě větším problémem je dramatické zvýšení ceny zemního plynu, ke kterému v poslední době došlo. Ta je způsobena hlavně zvyšující se poptávkou, která vzniká odstavováním jaderných a uhelných zdrojů.
V budoucnu se bude poptávka po této surovině nejspíše nadále zvyšovat. Nelze tak čekat nějaké dramatické snižování jeho ceny. Současné zvyšování ceny povolenky i ceny plynu způsobuje, že uhlí těžené v blízkosti elektrárny je na tom cenově stále významně lépe, než je tomu u plynu. Je tak možné, že ekonomické vytlačení uhelných zdroj v nejbližších letech, o kterém se mluví, neproběhne. Je také otázka, zda má smysl nahrazovat uhelné zdroje, uhlíková stopa jejichž výstavby už byla realizována, novými plynovými zdroji, které se započtením emisí při těžbě a dopravě plynu nejsou o moc lepší než uhelné.
Náhrada fosilních a jaderných zdrojů nízkoemisními v našich podmínkách je značně problematická. Pokud nedojde k dramatickému technologickému zvratu v akumulaci, je možný podíl fotovoltaické produkce dán ročním koeficientem využití těchto zdrojů. Tento podíl tak těžko překročí pro naše geografické podmínky 15 % produkce elektřiny daného státu. To potvrzuje vývoj využití fotovoltaiky v Německu i dalších státech Evropy. U větrných zdrojů nemáme potenciál mořského pobřeží a obrovským problémem je akceptace výstavby velkého počtu turbín obyvatelstvem. Připomeňme, že pro náhradu výroby jednoho bloku v Temelíně, který vyrobí zhruba 8 % naší produkce elektřiny, by bylo potřeba zhruba 4 GWp ve větrných turbínách. Největší turbíny, které se u nás budují, mají výkon 2 až 3 MWp. Na náhradu jednoho temelínského bloku bychom tak potřebovali 1500 až 2000 turbín. Je třeba připomenout, že ani v Bavorsku, které je nám velmi podobné, se i při obrovském tlaku na výstavbu obnovitelných zdrojů nepovedlo překonat podíl větrné produkce v řádu několika procent. A bylo to právě kvůli odporu obyvatelstva. Lze těžko očekávat, že u nás na tom můžeme být lépe.
Je také opravdu velice těžké předpokládat, že by se podařil ekvivalent výroby jednoho jaderného bloku s výkonem 1 GWe vybudovat ve větrných turbínách rychleji. Nejsou vybraná místa pro turbíny, nejsou stavební povolení a existuje zmíněný značný odpor obyvatel. Pro jaderné bloky máme vybraná místa a řada povolení už je získána. V daných místech má výstavba podporu obyvatel.
Lze také počítat s tím, že v době, kdy u nás fouká a svítí slunce, je podobná situace i u našich sousedů a v té době nebude problém elektřinu od nich dovést, i když tu fotovoltaiku a větrné turbíny nepostavíme. Elektřina bude chybět a nebude ji odkud dovézt v době, kdy nebudou fotovoltaiky a větrníky dodávat. Že si to státy, které se vydaly na cestu potlačení jaderné energetiky, uvědomují, ukazuje příklad Belgie a Německa.
Budoucnost nám ukazuje Belgie a Německo
Kam vede odchod od jaderné energetiky nám tak ukazuje právě Německo a velmi brzy důsledek takového rozhodnutí uvidíme na příkladu Belgie. Belgie má zhruba stejný počet obyvatel jako Česko a jedná se také o velmi průmyslovou zemi. Podobně, jako je tomu u nás, jsou zde relativně omezené možnosti využití vodní energie. Na rozdíl od nás může stavět velké větrníky v moři, které tak vyrábějí značný podíl její obnovitelné produkce elektřiny.Belgie vybudovala silnou jadernou energetiku, která od konce osmdesátých let dodává okolo poloviny její produkce elektřiny. To ji umožnilo dramaticky snížit emise z elektroenergetiky. V současné době provozuje sedm jaderných bloků s celkovým výkonem téměř 6 GWe. Zároveň se v posledních desetiletích podařilo vybudovat i poměrně vysoký výkon obnovitelných zdrojů, ve větrných zdrojích jsou to téměř 4 GWp a ve fotovoltaice pak již instalovaný výkon překročil 6 GWp. I díky vysoké produkci z nízkoemisních zdrojů mohla Belgie úplně odejít od využívání uhlí.
V posledních letech tak měla každý rok okolo 50 % elektřiny z jádra, zhruba 25 % z nízkoemisních zdrojů a 25 % z plynu. Výjimkou byly roky 2018 a 2020, kdy byl podíl výroby z jádra vyšší. V roce 2020 to bylo způsobeno hlavně snížením spotřeby daným epidemií COVID-19. V roce 2018 to bylo zjištěním, že v reaktorových nádobách některých belgických reaktorů jsou mikrotrhlinky. V dané podobě nepředstavovaly žádné riziko. Problém by byl, kdyby vznikaly v době provozu reaktoru a hrozilo zvyšování jejich počtu. Podrobným zkoumáním, které probíhalo právě i v tom roce 2018, se prokázalo, že mikrotrhlinky vznikly už při výrobě reaktorových nádob. Objeveny byly až díky zlepšeným moderním materiálovým analýzám, které se dnes využívají. Nepředstavují tak žádné bezpečnostní riziko.
Tlak zelených protijaderných aktivistů vedl k tomu, že byl v roce 2003 schválen zákon, který zakazuje výstavbu nových reaktorů a dobu provozování těch současných omezuje na 40 let. To by znamenalo, že by se nejstarší tři bloky odstavily už v roce 2012 a 2015. Vzhledem k nemožnosti náhrady jaderné produkce elektřiny v situaci, kdy se Belgie stávala stále závislejší na jejím dovozu, vláda i kvůli riziku nedostatku elektřiny, zvýšení emisí CO2 a růstu cen této komodity rozhodla o prodloužení provozu nejstarších bloků o deset let. K jejich odstavení by tak mělo dojít v letech 2022 a 2025. Současná vláda, ve které mají silnou pozici zelení, trvá na uzavření všech jaderných bloků do roku 2025.
Je však jasné, že do této doby bude možné nahradit obnovitelnými zdroji minimu jaderné výroby i dostupného výkonu. Zároveň je jasné, že za současných podmínek nezačne nikdo budovat paroplynové zdroje, které by ty jaderné nahradily. I to je důvod, proč belgická vláda požádala Evropskou komisi o schválení pravidel pro kapacitní platby. Ty by měly zajistit možnost financování plynových elektráren a zároveň i omezení jejich provozu na minimum a tím i omezení jejich emisí CO2. Po ročním jednání Belgie schválení těchto pravidel od orgánů Evropské unie nedávno obdržela. Belgie tak předpokládá, že se ji podaří do roku 2025 vybudovat potřebné až 4 GW výkonu, které jsou nutné pro nahrazení jaderných bloků a udržení stability soustavy. I když se to uskuteční, bude v každém případě nutné část potřebné elektřiny i dovážet. Belgie je tak jeden z mála států, které měly velmi nízké emise CO2. V budoucnu však předpokládá nahrazení nízkoemisních zdrojů fosilními a poměrně dramatický růst emisí skleníkových plynů. Reálně bude tento nárůst daleko vyšší, než je deklarováno. K emisím, které vzniknou při spalování zemního plynu, je třeba připočítat emise při jeho těžbě a dopravě.
Podobnou cestu, jakou si zvolila Belgie, už delší dobu realizuje Německo. Zde také původně jádro dodávala velkou část nízkoemisní elektřiny. Nyní už je velká část německých jaderných reaktorů odstavena, na konci tohoto roku se odstaví další tři a na konci roku příštího pak zbývající tři. Německo tak přijde o 8 GW výkonu zdrojů, které ji v posledních třech letech dodávají zhruba 13 % produkce elektřiny. Německu je už od začátku jasné, že velkou část jejich produkce, a hlavně funkci při podpoře stability elektrické sítě, budou muset zastat nové fosilní zdroje. To byl důvod, proč se až donedávna budovaly nové uhelné bloky. U nich se teď sice předpokládá, že se budou postupně odstavovat, ale Německo předpokládá využívání uhlí až do roku 2038. Zároveň předpokládá intenzivní budování plynových zdrojů. I proto tak důrazně trvalo na dokončení plynovodu Nord Stream II. Zároveň si ještě dříve, než tomu bylo u Belgie, u Evropské komise zajistilo schválení pravidel pro kapacitní platby.
Německo má násobně vyšší emise CO2 na jednotku vyrobené elektřiny, než mají státy, které intenzivně využívají kombinaci jaderných a obnovitelných zdrojů. Takovými jsou Francie, Švédsko, Švýcarsko a doposud i zmíněná Belgie. A situace Německa se po odstavení jaderných bloků ještě dále významně zhorší. Německo sice formálně snižuje emise přechodem od uhlí k plynu, ale při započtení emisí při jeho těžbě a dopravě jde o snížení čistě papírové.
Závěr
Na základě shrnutých zkušeností ze současného vývoje a situaci v Německu lze formulovat doporučení pro reálnou cestu pro realizaci nízkoemisní energetiky. Zvýšení cen povolenek a plynu dramaticky zvýšilo okamžitou cenu elektřiny na německém trhu, která v pracovní části minulého týdne byla v rozsahu 90 až 160 EUR/MWh. A tou je silně ovlivněna i cena na naší energetické burze. Roste cena i u dlouhodobých kontraktů, která bude mít dopady na obyvatelstvo i průmysl. Konkurenceschopnost našeho průmyslu se sníží a stejně tak i životní úroveň hlavně nízkopříjmových skupin obyvatelstva. To může mít i velmi dramatický vliv na sociální a politickou stabilitu společnosti.
Vývoj v Německu a předpokládaná změna po odstavení jádra v Belgii ve srovnání se situací ve Francii nebo třeba Slovensku jasně ukazují, že realizace energetických koncepcí zelených protijaderných aktivistů je z hlediska emisí CO2 katastrofou. Je tak jasné, že by je středoškoláci z hnutí Friday for Futures určitě neměli poslouchat. Pokud jim ovšem opravdu jde o ekologii a snížení emisí CO2.
Na závěr bych si dovolil několik doporučení, co by studenti měli po politicích a budoucí vládě chtít, pokud jim opravdu jde o snížení emisí a environmentální ochranu. Nejdůležitější je trvat na co nejdelším bezpečném provozování již existujících jaderných bloků. V případě Dukovan to znamená šedesát let, tedy do roku 2045. Zároveň by měli tlačit na rychlé zahájení budování nového bloku v Dukovanech, a i dalších v Temelíně i Dukovanech. Pokud budou k dispozici komerční malé modulární reaktory, podporu si zaslouží také.
Podpořit by měli budování obnovitelných zdrojů hlavně v decentralizované podobě. Celkový instalovaný výkon fotovoltaiky by měl být před vyřešením problému s masivní akumulací optimálně takový, aby vykrýval letní denní špičky. Měli by se zasadit o zlepšování odolnosti a flexibility sítě zavedením inteligentních prvků regulace a akumulace. A pochopitelně by měli podporovat výzkum a vývoj v oblasti obnovitelných a jaderných zdrojů i akumulace.
Po přechodnou dobu, než se dostatečně zvýší podíl nízkoemisních zdrojů na úkor těch fosilních, je tyto třeba využívat. Zdroje jaderné, ale ani obnovitelné, a akumulační prvky nelze postavit v odpovídající výrobní kapacitě za pár let. Pokud nám opravdu jde o celkovou emisi skleníkových plynů, tak nemá příliš význam nahrazovat za každou cenu uhelné zdroje za plynové. Zvláště, když jde o velmi časově omezené využívání a musí se budovat nový zdroj. Uzavření supermoderní německé uhelné elektrárny Moorburg opravdu není příklad hodný následování. Co je však velmi důležité, aby naše vláda, stejně jako ta německá a belgická, vyjednala pravidla pro kapacitní platby. To umožní udržet regulační služby a pokrytí chybějícího výkonu v daném čase fosilních zdrojů a zároveň maximálně sníží jejich emise. Je nutné si uvědomit to, že pokud uzavřením jaderných a fosilních zdrojů bez náhrady způsobíme rozsáhlé dlouhodobé masivní výpadky dodávek, k jednomu takovému už na začátku tohoto roku nebylo daleko, a sociální kolaps společnosti, tak to opravdu k cestě k nízkoemisní energetice a environmentální udržitelnosti nepřispěje. Po dobu, než se přejde k nízkoemisnímu mixu, není vhodné prosazovat přechod k elektromobilitě za každou cenu. Zvláště, pokud může mít dost dramatický dopad na životní a sociální úroveň hlavně nízkopříjmových obyvatel.
Byl bych moc rád, aby se studenti nad předloženými skutečnostmi a doporučeními zamysleli, než se pustí do stávky a budou formulovat své požadavky. Hlavně by se však měli podrobně seznámit s přírodními, technologickými i sociologickými zákonitostmi, které s danou problematikou souvisí. Přehnané emoce a ideologizace, které zastírají racionální a realistický pohled, nejsou tím nejsprávnějším vodítkem. Právě taková atmosféra ovlivněná ideologizací u politiků v současné době bohužel převládá. I o tom by mladí lidé měli přemýšlet.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (197)
Pavel Hanzl
23.9.2021 10:52https://www.hybrid.cz/v-nemecku-sili-hlasy-zadajici-navrat-k-jaderne-energetice/
Miroslav Vinkler
23.9.2021 11:14Neřeší se věci podstatné, ale multikulturalismus, gender, WC pro třetí pohlaví a existence jedince pouze prostřednictvím sociálních sítí.
Zkrátka vítězství konzumní společnosti a hesla "užij dne".
Potřebovali bychom silný impuls, který by ukázal zranitelnost moderní civilizace a změnil názorové hodnoty.
Pavel Hanzl
23.9.2021 11:53 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Řezáč
23.9.2021 12:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.9.2021 13:56 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
25.9.2021 12:08 Reaguje na Pavel HanzlVa Shek
25.9.2021 13:50 Reaguje na Miroslav VinklerViktor Šedivý
25.9.2021 13:54 Reaguje na Va ShekAle třeba budete pokládat za dobré, že se staneme ekonomickou kolonií asijských zemí.
Va Shek
25.9.2021 14:06 Reaguje na Viktor ŠedivýDruhá věc je, že pokavaď se chceme (znova) stát kolonií ruska není lepší cesta než mu svěřit strategickou investici za ohromné náklady (prakticky bez šance na dokončení).
Proč pan Wagner za toto neustále lobuje je otázka na kterou neodpovídá.
Viktor Šedivý
25.9.2021 15:58 Reaguje na Va ShekBylo by fajn, kdyby mohlo jaderný zdroj postavit třeba nějaké česko-německo-francouzské sdružení. Jenže následkem působení nátlakových skupin dnes v Evropě jaderné energetice kdekdo hází klacky do cesty, takřka nikdo tedy tenhle (z ideologických důvodů) nejistý byznys neprovozuje.
Ve výsledku tedy máme na vybranou mezi jednorázovou závislostí na Rusku (zda ROSATOM dostaví JE) a trvalou každodenní závislostí na tomtéž Rusku, zda náhodou nezavře kohoutek s plynem.
Pokud vám to přijde jako hodně pitomá volba, jděte poděkovat aktivistům mírovým, protijaderným, zeleným. Ti nás do téhle situace dotlačili a omezili nám mantinely rozhodování. Pokud budete mít jako já pocit, že tohle je strategický úspěch Moskvy, nebudu se vám divit.
Va Shek
25.9.2021 19:29 Reaguje na Viktor ŠedivýLze se divit, že v hustě obydlené evropě mnoho lidí toto neche zažít?
Volba stavět s Ruskem není jednorázová věc. Je to rozhodnutí se znova politicky odevzdat rusku. To ví i pan Wagner. Otázka je, proč za to tedy bojuje?
Plyn je mezinárodní komodita a hlavně, vše směřuje k tomu se ze závislosti na plynu výhledově zbavit.
Viktor Šedivý
25.9.2021 21:24 Reaguje na Va ShekAle samozřejmě, vzhledem k četnosti vln cunami na přehradě Dalešice a Mohelno nelze jen tak v Dukovanech stavět další bloky, to dá rozum.
Va Shek
25.9.2021 21:33 Reaguje na Viktor ŠedivýFinanční a sociální dopady Fukušimi jsou známé.
O tom co vše může postihnout i čskou krajinu po tomto létě snad není velká debata.
Viktor Šedivý
25.9.2021 22:13 Reaguje na Va ShekKaždá výroba (energie) má své slabé místo. Co myslíte, jak by to dopadlo, kdyby byla údolí nad hypotetickou obří fotovoltaickou elektrárnou Fukušima plná přečerpávacích elektráren a přišlo zemětřesení?
Pokud se pokoušíte naznačit, že se u nás objevují meteorologické jevy schopné ohrozit jadernou bezpečnost tak se asi dost mýlíte. Kontejnment elektrárny se od svépomocí položeného Bramacu přeci jen liší.
Va Shek
25.9.2021 22:44 Reaguje na Viktor ŠedivýDalo by se po deseti letech obyvat území po protržení přehradě?
A opravdu vlna poškodila reaktor? Hmm
Ano, právě ta bezmocnost technologický vyspělých Japonců zabránit katastrofě byl hlavní důvod ústupu od jaderné energetiky...
Emil Novák
25.9.2021 22:28 Reaguje na Va ShekVa Shek
25.9.2021 22:46 Reaguje na Emil NovákViktor Šedivý
26.9.2021 14:15 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
27.9.2021 13:03 Reaguje na Viktor ŠedivýDaniel Višňovský
26.9.2021 10:24 Reaguje na Viktor ŠedivýEmil Novák
26.9.2021 11:04 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
26.9.2021 20:01 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.9.2021 20:19 Reaguje na Daniel VišňovskýNic z toho co mi podsouváte nepotvrzuji, vůbec jste zjevně nepochopil princip výkupu elektřiny z tohoto zdroje. Pokud bude totiž tržní cena elektřiny tak vysoká, že si ji budou moci dovolit jen "ti, kdož mají větší kupní sílu", rozdíl mezi tržní cenou a cenou výkupní bude snižovat cenu elektřiny na účtech spotřebitelů na podobném principu, jako ji dnes zvyšuje tzv. solární tunel, jen s opačným znaménkem. Takže ten zaměstnanec na tom rozhodně vydělá a není to on, kde je "úplně pitomý".
Daniel Višňovský
27.9.2021 13:00 Reaguje na Emil NovákPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Viktor Šedivý
26.9.2021 22:57 Reaguje na Daniel VišňovskýA jestli vás tíží, že by na to snad musel občan nějak přispět - mohu vás ujistit, že na OZE vyletí komínem mnohonásobně vyšší částky aniž by bylo dosaženo byť jen srovnatelného výsledku.
Daniel Višňovský
27.9.2021 12:58 Reaguje na Viktor ŠedivýEmil Novák
27.9.2021 14:08 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
28.9.2021 16:26 Reaguje na Emil NovákPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Daniel Višňovský
27.9.2021 13:02 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
23.9.2021 13:53Komická je ale kapitola "Budoucnost nám ukazuje Belgie a Německo", kde je už jen kritika a popis, jací jsou tam idioti a jak jim to celé řachne.
Ale v závěru je přece jen pozitivní návrh. Rozjet ve velkém OZE, (hlavně fve), podpořit SMR a postavit pár mastodontů.
To je skutečně na objev Ameriky, to jsem nečekal.
Ovšem to má trochu háček. Do FVE se státu nechce, SMR je hudbou budoucnosti a mastodont?
"Sníme o tom, že si postavíme jaderné bloky, z nichž se stává národní legenda rozměrů Blanických rytířů".
Miroslav Vinkler
23.9.2021 16:36 Reaguje na Pavel HanzlTo je rozdíl mezi odborníkem a nedovařeným samoukem.
Pavel Hanzl
23.9.2021 17:41 Reaguje na Miroslav VinklerPak se staví do pozice nevzdělaného ubrblance, protože nepochopil ty, kteří to dělají a funguje jim to.
DAG
23.9.2021 19:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.9.2021 20:22 Reaguje na DAGMiroslav Vinkler
23.9.2021 20:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.9.2021 20:55 Reaguje na Miroslav VinklerViktor Šedivý
23.9.2021 20:45 Reaguje na Pavel HanzlNaproti tomu od brusele budeme zahrnuti zákazy stavět skutečné zdroje, daněmi a sankcemi a na závěr budeme mít energetickou bídu a nouzi.
Haleluja, sláva pokrokové bruseli!
(A místo jednorázové závislosti na Moskvě během stavby budeme mít každodenní a trvalou závislost na ruských dodávkách plynu.)
Pavel Hanzl
23.9.2021 21:00 Reaguje na Viktor ŠedivýOd někoho takového si nechat postavit jadernou pumu na svém ůzemí (s odpalovákem v Kremlu) a ještě za ni zaplatit, může jen totální šílenec.
Viktor Šedivý
23.9.2021 22:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.9.2021 08:20 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
24.9.2021 09:04 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
24.9.2021 12:42 Reaguje na Viktor ŠedivýTyhle věci jsou zcela mimo jeho chápání.
Pavel Hanzl
26.9.2021 19:21 Reaguje na Viktor ŠedivýEmil Novák
26.9.2021 19:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 11:45 Reaguje na Emil NovákRoční dodávku NS by teda nahradilo asi 420 tankerů, což je denně jeden a kousek.
Emil Novák
24.9.2021 10:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.9.2021 19:23 Reaguje na Emil NovákA stalo se co? Západ si toho vůbec nevšiml, my taky ne, jsště jsme posílali něco a Slovensko. odskákali to Rumuni a Bulhaři a samozřejmě Ukroši.
Viktor Šedivý
26.9.2021 19:40 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
26.9.2021 19:45 Reaguje na Pavel HanzlJe opravdu zajímavé, že když jde o jeden z evropského hlediska naprosto bezvýznamný jaderný blok, můžete z možnosti, že by se na jeho stavbě podílely ruské firmy, vyskočit z kůže. Přitom provoz takového bloku nemůže Rusko žádným způsobem ovlivnit, ale jak jde o dodávky plynu ze stejné země, na které je životně závislá půlka Evropy a lze je přerušit kdykoliv se Rusku zachce, nechává vás to úplně v klidu a takové nebezpečí ze všech sil bagatelizujete.
Pavel Hanzl
27.9.2021 23:13 Reaguje na Emil NovákAle naše JE je úplně jiný kafe, odkazy na pí Drábovou nebo p Míla jsem vám taky dával.
Emil Novák
28.9.2021 09:02 Reaguje na Pavel HanzlKdyž se podle vás Rusi snaží vydírat kde můžou, tak je opravdu skvělý nápad zvyšovat závislost na ruském plynu. Naše JE jsou opravdu jiné kafe, ty spravují české firmy a jejich provoz je na vůli Ruska prakticky nezávislý.
Pavel Hanzl
28.9.2021 16:16 Reaguje na Emil NovákSám víte, že novou JE by nespravovaly žádné naše firmy, ale odpalovák by byl vždycky v Kremlu.
Proč by se teda Putin chlubil,že nergetika je dnes už taky zbraň???
Emil Novák
28.9.2021 17:16 Reaguje na Pavel HanzlŽádný "odpalovák" v jaderné elektrárně není a novou JE by samozřejmě naše firmy spravovaly, stejně jako spravují ty současné jaderné elektrárny, zvlášť kdyby šlo o technologii VVER, kterou důkladně znají.
Zkuste se aspoň někdy trochu zamyslet. Jak to asi tak dělají na Ukrajině, která je s Rusy v podstatě ve válečném konfliktu a má v provozu celkem 15 ruských bloků? Jak bychom se asi tak mohli dostat do horší situace vůči Rusku, než v jaké je dnes Ukrajina, kde všechny jaderné bloky normálně fungují i bez Rusů?
Daniel Višňovský
28.9.2021 17:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2021 11:47 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
25.9.2021 12:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.9.2021 19:24 Reaguje na Daniel VišňovskýJaroslav Řezáč
24.9.2021 09:52 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
23.9.2021 20:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.9.2021 20:57 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
23.9.2021 22:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.9.2021 08:23 Reaguje na Viktor ŠedivýMezitím jim zbankrotoval ten nablblej komunismus.
"Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil." BIS 2018
Viktor Šedivý
24.9.2021 09:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.9.2021 19:26 Reaguje na Viktor ŠedivýJaroslav Studnička
23.9.2021 20:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.9.2021 21:00 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
24.9.2021 08:23 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
24.9.2021 08:37 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Řezáč
24.9.2021 09:50 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
28.9.2021 16:24 Reaguje na Pavel HanzlOna totiž dnes už se začíná ozývat i z míst, kde se donedávna omílaly úplně jiné písničky a zpívalo se tam něco úplně jiného.
Dnes se začíná ukazovat, že cesta ke šťastným zítřkům může být zatraceně riskantní, pokud trasu vytyčují ideologové a lidé sice nadšení, ale nekompetentní, často sice vysoko postavení, ale bohužel nedovzdělaní.
A ještě horší je, když se ta vytýčená trasa dá snadno zneužít ke ždímání prachů z veřejných rozpočtů...
O tom, jakou z našich omylů mají radost v Číně, raději ani nemluvit...
Nějaká lepší řešení nám budoucnost určitě přinese. To je jediné, v čem se s vámi dá souhlasit, když tak člověk čte ty vaše výlevy.
Ale když vyškrtáme sirky na těch řešeních, u kterých je předem zřejmé, že dobrá nejsou, naše ekonomika se toho nemusí dožít...
Představa že potom co si všechny naše lepší fabriky koupily evropské firmy a my v nich už jen smíme makat, bych se nerad dožil toho, že i ten zbytek si lacino koupí firmy z východní Asie. Ta v čele s Čínou nás možná ekonomicky převálcuje, i když nebudeme páchat dobrovolnou sebevraždu - ale tak okatě jí to usnadňovat a ten proces urychlovat mi připadá fakt pitomé.
Daniel Višňovský
28.9.2021 19:34 Reaguje na Karel PloranskýVa Shek
25.9.2021 13:50 Reaguje na Miroslav VinklerKatka Pazderů
24.9.2021 07:58Víte, co prapříčinou těch drahých energií? Člověk a jeho spotřeba. Studenti se snaží upozorňovat na to, že jim vyrábíme Danajský dar, který oni budou muset přijmout. A oni to tak nechtějí. Vysoké ceny elektřiny nejsou kvůli studentským demostracím, vysoké ceny jsou kvůli chování člověka. Ten způsobil klimatický rozvrat, o kterém ještě uslyšíme, do roku 2100 rozhodně. A to už budeme mít jen bezuhlíkatou energetiku.
Pavel Hanzl
24.9.2021 08:27 Reaguje na Katka PazderůV roce 2100 žádná energetika už asi vůbec nebude, natož bezuhlíková.
Jaroslav Studnička
24.9.2021 08:36 Reaguje na Katka PazderůZamotala jste dohromady spoustu věcí. Nicméně v zásadních aspektech nemáte pravdu. Za vysokými cenami elektřiny stojí mimo jiné právě nátlakové "ekologické" organizace. FFF bohužel přebírá jejich rétoriku s ideologickým podtextem.
Viktor Šedivý
24.9.2021 09:11 Reaguje na Katka PazderůPokud není kritériem ani technická realizovatelnost ani provozní náklady ale jen a pouze soulad s enviro ideologií, dostaneme samozřejmě energetiku nespolehlivou a drahou. A dojedeme na to sakra rychle.
Jaroslav Řezáč
24.9.2021 09:58 Reaguje na Katka Pazderůpavel peregrin
24.9.2021 10:17 Reaguje na Katka PazderůBřetislav Machaček
24.9.2021 10:30 Reaguje na Katka PazderůKdyž jim přednášíte svá moudra, tak je po čase přijmou za vlastní.
Přestávají samostatně myslet a podléhají davové psychóze. Je
to vidět třeba na příkladu tetování. Kdysi bylo tetování znakem
trestanců a dnes pod vlivem potetovaných populárních umělců
a politiků se nechávají potetovat už i moderní babičky. Stejné to
je s překotným spěchem k uhlíkové nule, kdy se toho chopili i
kantoři a na školách se to stává tématem č.1.Vše ostatní jde tak
stranou a musí se přizpůsobit boji za uhlíkovou neutralitu. No
a výsledek? Rozvrácená energetika, potažmo uměle vytvořená krize
a úpadek Evropy jako lídra světové ekonomiky. Nemám nic proti
šetření, protože sám šetřím energiemi a potravinami jak můžu, ale
narážím na limity možného. Zcela bez spotřeby se neobejde ani
mrtvý, když chce být zpopelněn a nebo pochován do země. I na to
je třeba použít plyn a nebo práci hrobníka, truhláře, dřevaře
k pokácení stromu na výrobu rakve atd. Náš život i smrt se točí
kolem energie a zkuste dát studentům úkol žít dva dny bez tepla,
elektřiny a nebo si to pouze představit. Učte je realitu, která
je základem života a nežít s hlavou v oblacích. Jejich rodiče
jsou často na mrtvici, když je dítko kritizuje za topení uhlím,
ale nemá jinou alternativu pro napjatý rodinný rozpočet. Topí
se uhlím, aby mohlo dítko studovat, bydlet na privátě a dostávat
kapesné. Nemít to dítko, tak mohou lidé topit ušlechtilými
palivy a nebo se odstěhovat na Floridu a netopit vůbec. Nebo to
dítko nemusí studovat, ale vydělávat na statku a bydlet s rodiči
doma jako generace předků pře tím, kdy v pár pokojích žily tři
generace a za velkých mrazů se otevřely dveře z chlíva, aby se
vyhřály pokoje teplem od krav. Ještě si pamatuji ekologické
vytápění, kdy na stěnách byla jinovatka a v síni zamrzala ve
vědru voda. Topilo se pouze v kuchyni a v ložnici na chvíli
před spaním. Žádná TV, žádné PC, žádná chladnička, mikrovlnka
a ke svícení jedna žárovka v kuchyni a druhá v ložnici. To
by dneska nikdo z mladých nevydržel více jak dva dny a začal
uvažovat jinak.
Svatá Prostoto
24.9.2021 12:47 Reaguje na Katka PazderůBohužel dál už jste to mentálně nedala, protože jinak by vám muselo dojít, že ten váš Danajský dar si vyrábí z velké části ti studenti sami. Právě tou svojí spotřebou, která je rozhodně nemalá.
Takže až místo nablblé stávky zahájí nějakou pětiletku:-) odříkání, skromnosti a askeze, tak to bude zajímavé.
Takhle jen prudí a dělají ze sebe blbce.
Karel Tejkal
24.9.2021 14:38 Reaguje na Katka PazderůVladimír Wagner
24.9.2021 16:03 Reaguje na Katka PazderůOpravdu nejsem češtinář (což ostatně nejste ani Vy, jak ukazuje i Váš příspěvek - už na to v diskuzi poukázali). Kouzelné je, že právě lidé, kteří popisované a diskutované problematice nerozumí a nejsou schopni, kromě primitivních hesel, k ní něco smysluplného říci, skončí u kritiky češtiny, případně angličtiny. Na to se dá těžko reagovat, protože odborníci v různých oblastech většinou nebývají jazykovědci či literáti. Tím neříkám, že bych se nesnažil psát co nejlépe, ale prohřeškům proti češtině, či překlepům, se přece jen nedokáži úplně vyhnout.
Karel Ploranský
28.9.2021 16:36 Reaguje na Katka PazderůMimochodem - "bezuhlíkatá" energetika, to je opravdu zářný příklad dobré češtiny. A danajský dar by dobrý češtinář určitě nenapsal s velkým D.
Vy jste zjevně stejně dobrá češtinářka jako energetička...
Abyste zrovna vy poučovala pana Wagnera, to vám fakt nepřísluší, Vaši duševní kapacitu bych s tou jeho raději nesrovnával.
Svatá Prostoto
24.9.2021 12:51A že se nelíbí ekobuditeli;-) Hanzlovi je nutno brát jako plus:-))).
Jarka O.
24.9.2021 13:37Viktor Šedivý
25.9.2021 13:49 Reaguje na Jarka O.Musíme, protože náš premiér je ××× a v bruseli odhlasuje cokoli, co mu předloží.
Musíme, protože i v dalších volbách posbírají drtivou většinu hlasů politici, kteří "bruselským" směrem chtějí jít co nejrychleji (Bartoš), nejsou této zrůdné strategii ochotni čelit (Fiala) nebo udělají cokoli, co nese (Babiš).
Musíme jít a tak si to za čas budeme muset vyžrat. A bude to průšvih, proti kterému kobercové bombardování je jen drobnou lapálií.
Vladimir Mertan
25.9.2021 13:34Va Shek
25.9.2021 13:58Uvítal bych článek na téma:
- jak postavit jadernou elektrárnu v zemi kde nelze postavit základní dopravní stavby v termínu?
- jak se zbavit jaderného odpadu?
- co se stane s Dukovany když je zasáhne tornádo?
- co znamená případná dostavba Dukovan z pohledu evropské energetické sítě a co z pohledu rozpočtu ČR
atd
Jaroslav Studnička
25.9.2021 14:23 Reaguje na Va ShekNevím o jaké agitce píšete? P. Wagner zcela reálně upozorňuje nad závislostí na ruském plynu v případě, že neproběhne výstavba nových bloků JE. Kdo se reálně pohybuje v energetice, tak ví že dekarbonizace české energetiky může odehrát pouze v kombinaci JE + OZE.
Va Shek
25.9.2021 14:48 Reaguje na Jaroslav StudničkaNa co upozorňuji je obsah jeho článků. Stále stejné téma a to, propagace jaderné energie bez zamyšlení nad negativní stránkou věci.
Případný přesah do politiky, ekonomie a ostatních reálií není vůbec akceptován a případné upozornění je panem Wagnerem přehlíženo.
S pohledu ČR je případná stavba JE ekonomický balvan který může mít, vzhledem k vývoji energetiky ve zbytku světa, ohromné ekonomické a politické dopady. A to vše pro 1GW výkonu který je na trhu EU kapka v moři.
Proč tedy?
Viktor Šedivý
25.9.2021 16:03 Reaguje na Va ShekSpoléhat se na import ze zemí, kde vládne zelená ideologie nemá smysl. Buďte si jist, že kdyby Němcům fakt teklo do bot, klidně na nějaký společný trh zapomenou a ustřihnou nás. Anebo jednoduše přeplatí.
Viktor Šedivý
25.9.2021 18:55 Reaguje na Va ShekAle pole větrníků a panelů nám nepomůžou vůbec v ničem, ty jsou naprosto zbytečné, když neexistuje žádná levná a spolehlivá akumulace.
Koneckonců - v tuto chvíli je 1GW asi 17% spotřeby v Česku. To je sakra znát, jestli 17% mám nebo nemám. A je to asi stokrát víc, než aktuální výroba všech větrníků a slunečníků dohromady.
Va Shek
25.9.2021 19:25 Reaguje na Viktor ŠedivýNová JE nejde finacovat komerčně. Jediná možnost je financování skrz stát. To má daleké dopady do celého rozpočtu, státního dluhu a jeho financování, dluhopisů atd.
Vše celý projekt neuvěřitelně prodražuje vzláště v době, kdy naporostá většina západního světa jde jiným směrem.
Motoat do toho VTE a FVE v ČR je nesmysl. Jen to dál ukazuje zaostalost energetiky u nás.
Viktor Šedivý
25.9.2021 21:19 Reaguje na Va ShekAť je to ale jakkoli, nestane-li se zázrak a nevrátí se do Evropy rozum, budeme donuceni odstavit několik GW uhelných zdrojů a musíme za ně mít náhradu. Cokoli jiného než jaderné zdroje nedává smysl. Mimojiné i finančně - je to levnější, než jakékoli kombinace OZE.
A samozřejmě to musí být více bloků, výkon nad 1GW (resp. 1,2GW) nemá nikdo zvládnutý a i z hlediska provozu je to rozumné maximum.
Va Shek
25.9.2021 21:43 Reaguje na Viktor ŠedivýStejně tak je zajímavé, že to co podle vás dává jediné smysl všude opouští a dokonce to nikdo z komerční sféry nechce financovat.
Viktor Šedivý
25.9.2021 22:02 Reaguje na Va ShekA proto má Čína rozestavěných tuším dvanáct jaderných zdrojů? Turci staví, SAE staví ...
Samozřejmě že mezi názorem na jadernou energetiku a názorem na EU je zřejmá korelace.
Pokud ten šílený bruselský spolek razí pošahanou environmentalistickou ideologii s bojem proti ďábelskému CO2 a zároveň de facto zakazuje jedinou známou cestu jak (relativně bezemisně) zajistit dostatek elektrické energie, musí to tak vyjít.
Va Shek
26.9.2021 09:56 Reaguje na Viktor ŠedivýZkuste na chvilku setrast myšlenky o nutnosti JE a špatné EU a podívat se co se děje ve světě.
Atomová energetika v současné podobě nemá potenciál nahradit energii co lidstvo potřebuje.
Daniel Višňovský
26.9.2021 10:58 Reaguje na Va ShekEmil Novák
26.9.2021 11:11 Reaguje na Va ShekA nevím kde jste vzal myšlenku, že by energii, co lidstvo potřebuje, mělo nahradit právě jen jádro. To nikdo nepředpokládá. Jádro v tom ale bude hrát důležitou úlohu, na čemž se shodují prakticky všechny respektované mezinárodní organizace jako např. IEA, OECD, OSN, IPCC a další, i vlády největších zemí světa jako USA, Rusko, Čína nebo Indie, všechny považují jádro za čistý zdroj, který hodlají dále rozvíjet.
Daniel Višňovský
28.9.2021 17:28 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.9.2021 18:14 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
28.9.2021 23:58 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 08:14 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
29.9.2021 10:46 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 11:00 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
29.9.2021 00:05 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
26.9.2021 10:18 Reaguje na Viktor ŠedivýDaniel Višňovský
26.9.2021 10:21 Reaguje na Viktor ŠedivýEmil Novák
25.9.2021 22:37 Reaguje na Va ShekVa Shek
26.9.2021 09:18 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.9.2021 11:13 Reaguje na Va ShekDaniel Višňovský
29.9.2021 00:00 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 08:15 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
29.9.2021 10:48 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 11:02 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
26.9.2021 18:13 Reaguje na Emil NovákViktor Šedivý
26.9.2021 18:21 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
26.9.2021 20:24 Reaguje na Viktor ŠedivýDaniel Višňovský
26.9.2021 10:46 Reaguje na Va ShekDaniel Višňovský
26.9.2021 10:43 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
26.9.2021 14:20 Reaguje na Daniel VišňovskýA chystat další lokality.
Daniel Višňovský
26.9.2021 18:08 Reaguje na Viktor ŠedivýDaniel Višňovský
26.9.2021 18:12 Reaguje na Viktor ŠedivýEmil Novák
26.9.2021 18:28 Reaguje na Daniel Višňovskýhttps://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/pruzkum-jadernou-energetiku-v-cesku-podporuje-61-procent-lidi
Daniel Višňovský
26.9.2021 20:15 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
26.9.2021 20:25 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
27.9.2021 11:51 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.9.2021 12:23 Reaguje na Daniel VišňovskýJestli jste si nevšiml která strana strana by měla výstavbu JE ve volebním programu, tak byste si měl více všímat. Např. na otázku: "Měl by stát finančně podpořit výstavbu a provoz nového jaderného reaktoru v Dukovanech?" Odpověděly všechny parlamentní strany kladně, s výjimkou koalice Piráti a STAN, která neodpověděla ani kladně ani záporně. Jediná strana, která je proti výstavbě nových jaderných bloků v ČR jsou Zelení, kolik procent resp. desetin procenta mají v průzkumech nemusím snad připomínat.
Jestli jste si nevšiml, tak od zrušení tendru na Temelín se v energetice stalo dost zásadních změn, proto je také dnes přístup k výstavbě JE u těchto stran úplně jiný než tehdy.
Daniel Višňovský
27.9.2021 12:50 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.9.2021 13:02 Reaguje na Daniel VišňovskýAmbici plně nahradit jádrem uhlí, ropu a plyn ale vůbec nikdo nemá, takže ty vaše hrátky s "počitadélkem" apod. jsou úplně zbytečné.
Daniel Višňovský
27.9.2021 13:09 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
27.9.2021 13:13 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
27.9.2021 12:03 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.9.2021 12:28 Reaguje na Daniel VišňovskýVaše představa, že ČR nikdo nepůjčí, je jako obvykle úplně mimo, ale klidně si to myslete, vy hulváte.
Daniel Višňovský
27.9.2021 12:53 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.9.2021 13:05 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
27.9.2021 13:12 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.9.2021 13:16 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
27.9.2021 13:59 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.9.2021 14:06 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
27.9.2021 14:35 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
26.9.2021 10:38 Reaguje na Va Shek-- předpokládám, že stavbě JE by se věnovala o trochu větší pozornost než stavbám dopravních cest - je to trochu jiná káva.
-- strašit jaderným odpadem je naprostá ptákovina a kdo s ním straší, prozrazuje na sebe, že o věci ví kulový. Už jsem k tomu psal opakovaně, tak se nebudu zdržovat - vygůglujte si to sám. Jen velmi krátce to podstatné: a) Odpad z JE netvoří ani pětinu veškerého radioaktivního odpadu, který v ČR vzniká. b) Jaderného odpadu se nikdo nezbavuje, byl by blázen. On se ještě hodí.
-- Když zasáhne Dukovany tornádo, nestane se NIC. Přesněji nic závažného. Možná poškodí některé pomocné objekty v areálu (administrativní budova, sklady...). Pokud se domníváte, že budovy vlastní elektrárny jsou stejně chatrné jako rodinné domy v Mikulčicích, kterým to vzalo střechy, tak jste opravdu směšný.
-- Pohled evropské energetické sítě je z hlediska nákladů na dostavbu JEDU zcela irelevantní. Potřebujeme přeci NÁŠ VLASTNÍ zdroj. Vy snad chcete všechnu elektřinu kupovat z evropské sítě? Z pohledu rozpočtu ČR je to samozřejmě drahá věc - ale to je úplně jiná otázka.
Ostatně za peníze, které nás stála, stojí a ještě dlouho bude stát elektřina ze solárů, by se Dukovany nejen dostavěly - mohly stát ještě dvoje další...
Karel Ploranský
1.10.2021 14:53 Reaguje naZajímalo by mne jak je možné, že u toho chybí má jmenovka KP.
Daniel Višňovský
26.9.2021 10:55Miroslav Vinkler
26.9.2021 16:23OZE přímo z podstaty věci ,náhodnosti chování soustavy závislé na nelineárním dynamickém systému (atmosféra) , která je nepředvídatelná, nemůže tvořit páteř energetiky. Dnes se to řeší "připlácnutím" kompenzačního zdroje na zemní plyn ke každé soustavě složené z prvků OZE.
Což vede k druhé věci , nestabilitě přenosové sítě a enormním nákladům na její úpravu.
Lidově řečeno, ďábla vyháníme belzebubem a chlubíme se jak upalujeme do zeleného nebe.
Bez jádra jako stabilizačního a spolehlivého zdroje se neobejde žádná solidní energetická soustava. A nebude-li jádro zastoupeno alespoň 75% ,můžeme zapomenout na dekarbonizaci společnosti.
To, co dnes protlačuje Brusel je vítězství ideologie nad rozumem a jak vidět, i takové pokleslé chování můžete společnosti nadiktovat.
V žádném případě však ideologie nezmění fyzikální zákony a je pouze otázkou času, kdy si populace bude muset vybrat - zda líbivé zelené kecy v tmavém a chladném bytu a nefungující služby nebo teplo i světlo, včetně standardních služeb v přiměřených cenových relacích.
Viktor Šedivý
26.9.2021 16:29 Reaguje na Miroslav VinklerTakže až to lidem dojde a vzpamatují se, nebudou si už mít kde vydělat na žádnou energii, ani drahou ani levnou.
Daniel Višňovský
26.9.2021 18:10 Reaguje na Viktor ŠedivýDaniel Višňovský
26.9.2021 18:25 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
26.9.2021 19:42 Reaguje na Daniel VišňovskýA co si budeme povídat, takový parazit, co zjistí, že už není kde se přisát, to je fakt průšvih.
Daniel Višňovský
26.9.2021 20:20 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
26.9.2021 23:22 Reaguje na Daniel VišňovskýAle přijde mi hloupé přát takový zku× svět vnoučatům.
Daniel Višňovský
27.9.2021 12:07 Reaguje na Viktor ŠedivýKarel Ploranský
1.10.2021 15:02 Reaguje na Daniel VišňovskýAle jaksi jim chybí účinné prostředky, jak si prosadit to, co OPRAVDU chtějí a jak ty bruselské šílenosti zarazit.
Přesněji nemají k tomu prakticky ŽÁDNÉ prostředky. To co se děje v EU, způsob jak se tam mocipáni dostávají k rozhodovacím pravomocím, je totiž jen trapná parodie na demokracii.
Prostý volič je jen na to, aby držel hubu a občas šel dát hlas někomu, kdo pak, až bude zvolen, bude dělat něco úplně jiného, než před volbami sliboval.
Tlačítko DELETE jaksi chybí...
Karel Ploranský
1.10.2021 11:38 Reaguje na Daniel VišňovskýŽasl jsem, za jaké absurdní krávoviny lze u nás dnes získat akademický titul...
Ať přemýšlím jak přemýšlím, nenapadá mne, kdo by mohl být ochotný člověka s takovou "kvalifikací" zaměstnat, jakými úkoly by ho asi tak mohl pověřovat a kdo by za výsledky jeho práce zaplatil, tak aby mu zaměstnavatel měl z čeho platit mzdu.
Na tvorbě hrubého národního produktu se takoví "vzdělanci" mohou podílet jedině záporně.
Aleš Svoboda
26.9.2021 23:09"Už dříve jsem studenty vyzíval, aby poslouchali vědce, snažili se problematice porozumět a své požadavky opíraly o reálná fakta a možnosti"
A možná právě proto jsem ten článek nepochopil. . . . co jím vlastně chtěl autor říci ??
Viktor Šedivý
27.9.2021 10:18 Reaguje na Aleš SvobodaIN73LLIG3NC3 I5 7H3 4BILI7Y 70 4D4P7 70 CH4NG3
?
Karel Ploranský
1.10.2021 15:03 Reaguje na Viktor Šedivý?!
Karel Ploranský
1.10.2021 11:29 Reaguje na Aleš SvobodaAle bohužel, dnes jsou naprosto běžné všude, kam se člověk podívá. Hemží se jimi novinové články, občas křičí dokonce i z tučného titulku... Tragicky špatnou češtinou běžně hovoří televizní redaktoři. Atd., atd.
Je to smutné - a je škoda, že si pan Wagner, vzdělaný člověk, nedal tu práci provést korekturu. Zbytečně tím nahrál na smeč těm, kterým se nelíbí jeho názor na energetiku - a když nenajdou chyby ODBORNÉ povahy, tak holt napadnou alespoň ty pravopisné.
I mně vadí, když někdo píše s pravopisnými chybami - ale jako tak, při čtení odborného textu pana Wagnera by se čtenář přece jen měl soustředit hlavně na to, O CO V NĚM JDE. Na to, co je tam správně nebo špatně Z HLEDISKA TÉMATU.
A tam toho lze panu Wagnerovi vytknout jen málo.
Za článek mu děkuji.
Va Shek
28.9.2021 16:50Je to smutné kam debata na ekolistech dospěla. Trollů je tu dost.. ostatně jako všude kde jde o velké peníze a moc. A o to jde u JE především. Proč tomu pomáhá pan Wagner je stále položená otázka bez odpovědi.
Pavel Hanzl
28.9.2021 17:21 Reaguje na Va ShekDaniel Višňovský
28.9.2021 17:24 Reaguje na Pavel HanzlVa Shek
28.9.2021 19:20 Reaguje na Pavel HanzlJak vidíte sám, na podstatné otázky jaderné energetiky zde nikdo včetně pana Wagnera neodpoví.
Je ve vzduchu rozhodnutí o stavbě za 400 miliard na které není politická shoda. Stavba která rozhodne o tom zda ČR půjde na západ a nebo zpátky k rusku.
Proč pan Wagner chce zpatky do ruska a bojuje za to?
Emil Novák
28.9.2021 19:40 Reaguje na Va ShekDaniel Višňovský
28.9.2021 20:56 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.9.2021 21:41 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
28.9.2021 23:48 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 08:09 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
29.9.2021 10:51 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
29.9.2021 10:52 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 11:08 Reaguje na Daniel Višňovskýhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#%C3%9Atok_na_%C4%8Dlov%C4%9Bka_(argumentum_ad_hominem)
Daniel Višňovský
28.9.2021 23:50 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 08:10 Reaguje na Daniel VišňovskýPavel Hanzl
30.9.2021 15:51 Reaguje na Va ShekKarel Ploranský
30.9.2021 16:53 Reaguje na Pavel HanzlProtože zlý a zaslepený pan Wagner nemá ten lidský nadhled, zapomněl vzít v úvahu, že jeho názory vadí Gretě. A Hanzlovi.
Hanba mu!
Politicky, to je jiné kafe. Tam je totiž nutné řešit otázku, která závislost na Rusku je horší: Jestli přes JE, nebo přes jeho plyn.
Mohou-li nám Rusové nějak utnout jádro, mohou úplně stejně utnout i plyn! Ale já to vidím tak, že i bez toho je to přes plyn větší riziko než přes jádro, protože až se šílenství bruselských monarchů posune o další level dál, tak nakonec plyn neutnou Rusové, nýbrž zelené mozky v samotné EU... Je to přeci FOSILNÍ palivo - úplně stejně jako uhlí, nafta, benzin...
Logicky by to udělat měli, když (údajně) jde především o to zabrzdit produkci CO2!
Ale vlastně - proč já blázen hledám nějakou logiku v uvažování vůdců EU? Těm jde o úplně jiné věci, než o logiku...
Pavel Hanzl
30.9.2021 17:21 Reaguje na Karel PloranskýTřeba: nemůžeme vám namontovat tuhle technologii, je z EU embargovaná. Zasaďte se, aby to Eu zrušila.
Nebo: nedáme vám tuhle technologii, nesmí se dávat do zemí NATO. Vystupte si.
Pokud dodavatel je nepřítel, má x miliónů možností vás vydírat, tisíce ku.vítek a celé je stejně napojené na Net s ovládáním a kódováním v Kremlu.
To u plynu nebo ropy nehrozí, ty můžete koupit v libyi nebo Norsku.
Pavel Hanzl
30.9.2021 17:24 Reaguje na Karel PloranskýU nás je mrtvo a propad, proto jejich jednání nechápeme.
Člověk ležící v nemocnici taky často nechápe, co dělají zdraví lidé pod oknem....z vlastní zkušenosti.
Emil Novák
28.9.2021 18:18 Reaguje na Va ShekVa Shek
28.9.2021 19:25 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.9.2021 19:32 Reaguje na Va ShekDaniel Višňovský
28.9.2021 20:57 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.9.2021 21:42 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
28.9.2021 23:44 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.9.2021 08:12 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
29.9.2021 10:57 Reaguje na Emil NovákPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Karel Ploranský
30.9.2021 17:02 Reaguje na Va ShekTakže si myslíte, že když se někde vytěží kilo uranu, tak že je předem striktně dáno, jestli se z něho udělá palivová tyč, nebo náplň do bomby? Čili že z toho co se vytěžilo v Ralsku, se nic nedostalo do energetiky?
To tedy asi když se někde vytěží např. barel ropy, tak už na vrtné plošině vědí, že na naftu z té jejich ropy budou jezdit vojenská auta a na benzín z ropy ze sousední plošiny ta civilní?
Zase jsem díky Vaškovi o něco chytřejší.
Pavel Hanzl
30.9.2021 15:54 Reaguje na Emil NovákKolik zdrojů (paliva) musíte vytěžit na 1MWh z fotovoltaiky, vodní nebo větrné elektřiny?
Emil Novák
30.9.2021 16:18 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://i.redd.it/8ezv5iawb6r31.png
Pavel Hanzl
30.9.2021 17:13 Reaguje na Emil NovákAle vážně...fv panely mají dnes index EPBT asi 100, mají životnost 30 let a recyklují se zatím jen z 97%.
Kolik teda budete potřebovat surovinových zdrojů na trvalou (časově neomezenou) funkci fve, když recyklace (energií z OZE) bude dosahovat reálných 99,5%?? Nula.
A kolik budete potřebovat na JE, která se dá zlikvidovat (ne recyklovat!!) jen za gigantických nákladů a ropných čmoudů, palivo i reaktor se nedá zlikvidovt prakticky vůbec (jen zakopat a staletí hlídat). Dobře, rozjedou se množivé reaktory (možná). Já osobně považuji JE za nutné zlo na přechodnou dobu, jsem pro SMR i pro mastodonta pokud ho nebudou stavět mužici z Rosatomu.
Emil Novák
30.9.2021 17:27 Reaguje na Pavel HanzlJestli jste to nepochopil, tak řeč je o tom, kolik materiálu je potřeba na vyrobení jednotky elektřiny z různých zdrojů, kde vychází JE jednoznačně nejlépe z jednoduchého důvodu, protože je tam energie tak koncentrovaná, že se jí na malém prostoru dá získat ohromné množství, oproti ostatním zdrojům energie. Co považujete za nutné zlo mě vůbec nezajímá, stejně jako vaše nepodložené dojmy o gigantických nákladech a ropných čmoudech. Fakta hovoří jasně.
Pavel Hanzl
1.10.2021 20:53 Reaguje na Emil NovákSamozřejmě, protože se ještě žádné neruší, tak není co recyklovat. Ale za 30 let už bude vypálených panelů asi dost, tak to pojede ve velkým.
Kovové stojany a plasty se dají recyklovat ze 100%, skleněné tabule taky, jen mikrovrstva mono nebo polykrystalického křemíhu je zatím problém, stopové germanium atd. asi ještě taky.
Jaderka dává obrovské výkony, tak potzřebuje masivní drahou přenosovou síť a když se zruší, nastává gigaproblém co s ní.