https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenek-vermouzek-hodne-nebezpecny-kotrmelec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Vermouzek: Hodně nebezpečný kotrmelec

14.6.2023
Na ilustračním snímku Ptačí park Josefovské louky.
Na ilustračním snímku Ptačí park Josefovské louky.
Zdroj | ČSO
Europoslanec Stanislav Polčák včera otočil. Životnímu prostředí se věnuje dlouhodobě a neváhám říct, že mu rozumí. Ještě předevčírem deklaroval svoji jasnou podporu připravovanému evropskému zákonu o obnově přírody (Nature Restoration Law), o kterém by měl zítra hlasovat ve výboru ENVI. Včera hovořil o potřebě chránit biodiverzitu a přírodní zdroje v debatě o potravinové bezpečnosti. Včera večer, dva dny před hlasováním, ovšem úplně otočil – oznámil, že se nechá v ENVI zastoupit, což bude mít stejný dopad, jako kdyby sám hlasoval proti. Členem výboru je stále Polčák, odpovědnost nese Polčák, a k vítězství zla stačí, aby se odpovědní v kritickém okamžiku lekli a couvli. Jako Polčák.
 
Proti zákonu o obnově přírody, který by, v případě přijetí a naplnění, vedl k opravdu zásadní proměně evropské krajiny k lepšímu, se zvedl hlasitý odpor některých zemědělských a lesnických podniků, které mají na drancování přírody postaven svůj byznys.

Podporu má tento návrh naopak ve vědeckých poznatcích – každou výhradu oponentů lze vyvrátit na základě již dříve publikovaných odborných poznatků. I proto se za obnovu přírody staví více než 3339 vědců. Otevřený dopis, jímž včera vyjádřili svoji podporu, má tři strany textu a na sedmdesát stran podpisů.

Ovšem podporu má obnova přírody napříč společností. Přihlásili se k ní evropští myslivci v petici s více než 360 000 podpisy.

Obnovu přírody žádá na 50 nadnárodních koncernů, včetně několika velkých bank a pojišťoven a gigantů jako je Unilever, Ikea, Holcim, Nestlé nebo Danone (CEOs and executives from 50 companies and financial institutions urge the EU to adopt environmental legislation to address the nature and climate crises together — Business For Nature).

K nim se přidávají i výrobci obnovitelné energie (Nature restoration and wind energy go hand in hand | WindEurope; Statement: Solar, nature's best friend - SolarPower Europe) nebo velké těžařské společnosti.

Ti všichni si uvědomují, že celé fungování lidské společnosti, včetně byznysu, je závislé na přírodě a současná míra degradace přírody je přímo ohrožuje.

Evropská lidová strana (EPP), pod vedením Manfreda Webera, ovšem udělala z odborné debaty ideologické téma (jak přiznává i sám Polčák), se kterým se snaží získávat špinavé politické body před dalšími volbami do evropského parlamentu v příštím roce.

Hodně lidí je celkově konzervativních, širší souvislosti nesleduje a apriori odmítá změny, byť by byly k jejich prospěchu. Weberova EPP, místo aby trpělivě vysvětlovala nutnost změn, se snaží tyto pochopitelné strachy části voličů využít ve svůj prospěch.

Tak se ovšem nechová odpovědný politik, tak se chová populista.

Ještě horší je nátlak, kterým se Manfred Weber snaží přimět poslance, kteří s jeho přístupem nesouzní, aby se hlasování alespoň neúčastnili. Z více stran prosakují informace až o vyhrožování vyloučením z EPP.

Rozumím tomu, že takovému tlaku se těžko odolává. Na druhé straně, ve východní Evropě máme docela neblahé zkušenosti s tím, když jde názor strany nad vlastní svědomí, nad odborné argumenty i nad veřejný zájem. Pokud takovéto postupy v Evropském parlamentu převládnou, nelze se divit, když pak veřejnost hovoří o „diktátu zlého Bruselu“.

***

Pro úplnost je k tématu zákona o obnově přírody potřeba dodat, že Česko má ve výboru ENVI dva poslance: Stanislava Polčáka a Alexandra Vondru. Vondra je dokonce stínovým zpravodajem tohoto návrhu. Obecnou podporu obnově přírody Vondra vyjádřil už před rokem, v poslední době svoji pozici veřejně nesdělil.

Pokud budou Evropští konzervativci a reformisté (ECR), k nimž Vondra v europarlamentu patří, hlasovat s EPP, znamenalo by to, že Česko má ve výboru ENVI dva poslance, kteří upřednostní zájmy strany nebo politické body před svým vlastním věcným názorem. To by byla opravdu hodně velká ostuda – zvlášť, když jeden z nich za své názory i seděl ve vězení.


reklama

 
foto - Vermouzek Zdeněk
Zdeněk Vermouzek
Autor je ředitel České společnosti ornitologické.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

14.6.2023 09:31
Tak články, ve kterých jsou výrazy jako "které mají na drancování přírody postaven svůj byznys. " a podobné bláboly znamenají vždy, že se jedná o politický zelený článek, který prosazuje věci, které mají vždy za cíl škodit lidem a lidské společnosti obecně. Ostatně už jméno autora článku a organizace České ornitologické společnosti ukazuje , odkud "vítr vane". Česká ornitologická společnsot je v poslední době důsledně zelená a už prosadila spoustu věcí, které lidi poškodily a zvýšily jim jejich životní náklady.
A Vondrovi dost věřím, jeho názory jsou z velké části realistické, nepodléhá žádným ideologickým mámením a podle mne se tak i v Bruseli rozhoduje většinou správně a ku prospěchu našich občanů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.6.2023 16:53 Reaguje na Radim Polášek
lidská společnost? ono už té lidskosti mnoho nezbývá, destruují ji technologie závislostí jako jsou mobily, internet i různé sítě... lidi čím dál více připomínají stroje.

Je načase se vrátit k humanismu a filosofii. Vládnou nám psychopati a sociopati a ještě tomu říkáme civilizace.

Zaměření se na to co je lidské je zároveň přirozené.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

14.6.2023 21:56 Reaguje na Radim Polášek
mě poškozují úplně jiné společnosti než ornitologové..sorryjako
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.6.2023 05:55 Reaguje na Radim Polášek
Zdeněk Vermouzek je odborník na slovo vzatý. Ten ví i to, jak spárkatá zvěř škodí ptactvu na stromech i v oblacích.
Odpovědět
Anyr

Anyr

19.6.2023 11:13 Reaguje na Radim Polášek
Ty jsi myslivec křížený s farmářem, že?
Nebo tě jen platí? :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 10:24
Bylo tu už několik článků o tom, co ta dohoda znamená. Jde o "obnovu přírody" i tam, kde je kulturní obhospodařovaná krajina, tím i ztrátu práce, a o nemalé prostředky státu jako finanční náhrady za tuto ztrátu. Držím M. Weberovi palce, hlasuje v zájmu zemědělců (o kterých sice netřeba mít iluze, ale domácí zemědělství je ekologičtejší než dovoz produktů z buhvíjakých podmínek).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.6.2023 15:53
Pane Vermouzku, dobře jste to napsal! Díky za tyhle podrobnější informace.

Budu sledovat, jak se naši dva zástupci zachovají - zda se nechají zastrašit či ohnou hřbet a budou ignorovat své svědomí. Je to o pevnosti jejich charakteru.
Odpovědět

Radek Čuda

14.6.2023 16:49 Reaguje na Majka Kletečková
Nemusíte sledovat, můžete jim napsat, když vám tak leží na srdci jejich pevnost jejich charakteru a svědomí:-).
U Vondry ještě dejme tomu, ale u Polčáka jste mne fakt pobavila:-))).
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 19:11 Reaguje na Radek Čuda
Mě pani pobavila i u starýho Vondry, ale tak snad aspoň tady se on bude řídit rozumem a svědomím...
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

14.6.2023 21:59
on ten poslanec Polčák musí hlasovat podle sdružení nějakého parlaspolku, ve kterém se nachází ? To nemá vlastní úsudek, za kterým si stojí?..strašná zbabělost a pan Vondra ten se bojí pro jistotu říct i vlastní názor-) no snad to klapne
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist