Blokáda na Ptačím potoce. Jak po 10 letech vypadá les, který před těžbou zachránila občanská neposlušnost?
Les u Ptačího potoka, kde tehdejší Správa NP Šumava začala kácet stromy napadené kůrovcem, se úspěšně obnovuje. A protože od blokády v roce 2011 se v něm opravdu lesnicky nezasahuje a příroda neuklízí spadané kmeny uschlých stromů, je v oblasti nakupeno obrovské množství dřeva v různém stádiu života i rozkladu.
I ekologický aktivista se obtížně brání myšlence, že je tu bordel. Množství kmenů popadaných jeden přes druhý téměř znemožňuje lesem u Ptačího potoka na Šumavě projít. A také se sem až na výjimky nesmí, protože se jedná o území I. zóny národního parku, které je ponechané přírodě.
Spor, který se tu o bezzásahovost vedl, přivedl v roce 2011 na Šumavu stovky občanů, kteří protestovali proti zasahování do přirozeného vývoje lesa. Tehdejší ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský byl zastáncem lesnického hospodaření a ochrany lesa motorovou pilou. A v bezzásahovém území zahájil kácení stromů napadených kůrovcem. Podle ekologických organizací a přírodovědců k tomu neměl nejen odborné důvody, ale ani potřebné výjimky ze zákona. Kácení stromů bylo napadeno u soudu, nicméně vedení parku na jeho rozsudek nečekalo.
Namísto Správy parku se tak za nezasahování postavili ekologičtí aktivisté, kteří v červenci zahájili občanskou blokádu lesa nazývaného Na Ztraceném. Trvala zhruba měsíc.
Účastníci blokády bránili kácení na území o velikosti cca 280 hektarů, s porostem horských podmáčených smrčin. Neubránili cca 32 hektarů lesa, kde smrky byly vykáceny.
Soudy daly zapravdu ekologickým aktivistům a potvrdily, že Správa Národního parku Šumava při lesnických zásazích překročila své pravomoci a mohla narušit fungování lesa a ochranu zvláště chráněných druhů.Neuzavřený zůstává jediný soudní spor: žaloba proti postupu speciální policejní jednotky. Krajský soud v Plzni na podzim 2011 konstatoval, že policejní zásah byl nezákonný. Tento rozsudek ale rozporoval Nejvyšší správní soud, když na podzim 2015 vyhověl kasační stížnosti policie. Dnes je spor u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten má rozhodnout, zda blokáda byla projevem shromažďovacího práva či nikoli.
Blokáda Šumavy 2011
Po blokádě v roce 1999 na Trojmezné, v roce 2003 na Pramenech Vltavy se jednalo o v pořadí třetí blokádu na Šumavě. Deset let vývoje lesa ukazuje, že přírodě tento krok občanského protestu prospěl.
Z podoby lesa v různých lokalitách se dá číst, kam se těžaři s motorovou pilou dostali a jaké části lesa zůstaly částečně nebo úplně bez zásahu. V územích, kterým se lesnické zásahy vyhnuly, je velká řada nových stromků, které mohli pro svůj růst využít živiny a stín ze dřeva, které bylo v lokalitě ponecháno. Naopak v místech, které byla pro firmy provádějící těžbu dostupnější a bylo tam pokáceno, odkorněno a naporcováno větší množství stromů, se proces obnovy lesa zpomalil.
Na všech lokalitách ale zůstalo dřevo ležet a lebylo z lesa odvezeno. To zajistilo lepší podmínky pro obnovu lesa, než kdyby byl les "vyčištěn" a nezastíněná půda by vysychala.
Pod pojmem les jsme navyklí vnímat často jen vzrostlé stromy. Nicméně jak upozorňovali přírodovědci, les v některých případech prochází i stádii, kdy na čas přežívá v půdě - v živinách, semenech a fauně a flóře v půdě. A v národních parcích, které slouží ke studiu a ochraně přírodních procesů, se podle dnešního poznání vyplatí dát prostor přirozené obnově. Pokud jsou v lese ponechány mrtvé stromy, potenciál obnovy je velký.
Blokáda na Ptačím potoce měla význam jak pro konkrétní lokalitu, o kterou se "bojovalo", tak pro další bezzásahová území v národních parcích. Spustila totiž sérii rozhodnutí, které vedly až k novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny, která nerušenému vývoji lesa v národních parcích přeje. Lokality ponechané přírodě by se podle něj měly postupně rozšiřovat.
Les u Ptačího potoka 2021
Ekologické hnutí hodnotí po deseti letech blokádu u Ptačího potoka jako úspěch. „Blokáda kácení u Ptačího potoka v roce 2011 se stala, stejně jako blokáda kácení Trojmezenského pralesa v roce 1999, významným milníkem vývoje Národního parku Šumava. A troufám si říci nejen Šumavy. Zastavila destrukci celého národního parku a vyvolala diskusi o významu a poslání národních parků a také diskusi o novém zákonu,“ říká Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, který u počátků blokády stál.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (200)
Tomáš Pilař
4.10.2021 08:13Jsem zahradní architekt správu krajiny je součástí mé profese. Šumava je odstrašující příklad, kam vede zaslepenost ideologií, rozhodně ne příklad hodný následování.
Michal Ukropec
4.10.2021 13:39 Reaguje na Tomáš PilařLuboš Vaněk
4.10.2021 17:04 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
5.10.2021 06:27 Reaguje na Luboš VaněkFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 07:25 Reaguje na Tomáš PilařJenže toto byly nevědomí a zblblí ochranaři z reklam a politizovaných ochránců, DUHA, DĚTI ZEMĚ atd. Jenže naprosto stejný sistém zavadlo Ministerstvo zemědělství jako zřizovatel Lesů České republiky. Oni zásluhou tzv. výběrových řízení po kalamitách v r.2006 až 2008, dali výpověď subjektům pro ně vykonávajících výrobu. Vyhlásily nové výb. řízení a bylo zaděláno na neskutečnou kůrovcovou kalamitu. Po odvolání firem, které prohráli se vše protahlo až do daleka, brouk se rozmnožil neúnosnou měrou a pak se nesměli zdělávat napadené stromy, ale jen ty již bez jehličí, dávno již vylítlé. Tato situace vznikla na Opavské lesní správě a nic se s tím nedělo. z malých ohnisek kůrovce popadaných stromů, vznikla obrovská kalamita, která se šířila po Moravě. Když se kůrovec objevil na Třebíčsku, myslel jsem si, že se naši páni na ministerstvu proberou vyhodí hlavně pana ochranaře, ten kdysi při prvních kalmitách 2006 a 08 napsal, brouk který je nalítlý ve stromech vylítne a přerojí se spátky do těchto padlích a mrtvích stromů a tím zahyne a bude po kalamitě. To se opravdu povedlo a je po lesích, plíce čech jsou skoro pryč, nyní mají novou likvidační metodu, kterou kdysi aplikovali a to feromon na stromé. Já zažil, když někdo roznosil po lesích co jsem spravoval feromony, brouk zde nastoupil obrovskou intenzitou, ale ne na místě, kde byl feromon, ale o kus dál. LČR v té době nedělali nic a čekali, psal se rok 2017 a 2018. U našich lesů v sousedství LČR, ale i o mnoho dál, kde jsme na ty lesy viděly. Oni začli dělat až brouk vylítl. Nevím napsal jsem toho již tolik, ale tady je to jen o tom, že si trochu ulevim, ale kolik lidí to čte, je to jen házení hrachu na stěnu. Pokud se lidi nevspamatují a odborníci, se nebudou bát mluvit, jinak stratí práci, vím o čem mluvím, považuji se jen za praktika po 36 letech praxe, je mi z toho smutno. Měli jsme jedny z nejkrásnějších lesů, vynikající a velká zásoba dřeva, nyní jsme ožebračeni, velká stráta vody, v tom máte nehoráznou pravdu. Víte v jednom lese, u jejedné obce, byla cesta i v tom největším suchu někdy v r.2015 zde tekla voda, přez to se jezdilo, měl jsem velký problé. V r.2019 zde les musel být vykácen, od stáří 140 let do 30 let, děkuji státu za tuto likvidaci. Tak zde se nedalo přejed, po vykácení ač je vody dost, obnovily se prameny, v letošním roce zde voda zmizela. Mysli, že za to měli přijít o místo všichni ministři a jejich podřízení od r. 2000, kdy se na kalmity začlo zadělávat. Je zvláštní, že nějak Duha a další ochránci mlčí. Jen kecají o zalesňování melioračních a zpevňujících dřevin, pojďte se podívat na poušť, kterou jste způsobili. Lituji našich dětí, toto žádné volby nezpraví.
Dnes nenávidím svou práci, kterou jsem miloval, neznal jsem žádnou dovolenou les byl pro mne vším a dnes, již nikdy nebudu mít ten nádherný chrám nad hlavou a budu vidět jen holé pláně, na které nestačíme, zarůstají vším možným a ministerstvo nás niní bude buzerovat. Tak to je.
Být členem některé takové ochranářské skupiny, hned vystoupím a budu brečet co jsem to způsobil a nebo nemají svědomí a cit pro krásu a nenávidí svoje děti...
Stanislav Svoboda
5.10.2021 19:58 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKTolik pravopisných chyb kolik ho je ve vašem textu se jen tak nevidí.
O smysluplnosti vašeho příspěvku nemluvě.
Majka Kletečková
5.10.2021 22:34 Reaguje na Stanislav SvobodaFRANTIŠEK PTÁČNÍK
6.10.2021 07:56 Reaguje na Stanislav SvobodaPaní Kletečková, byla jste v takovém stresu, že jste chtěla vše ukončit. Nevite co to je. Možná jsem přeskakoval, udělal chyby ale nevíte ty emoce, kdy to co byl Váš život umírá a víte a znáte viníka, jelikož je chráněn státem tak nemáte šanci. Já už nikdy neuvidím tu krásu vysokého lesa, to byl chrám, lidé kteří se uzavřou do měst a vylezou jednou za čas, nemohou pochopit.
Pavel Jeřábek
6.10.2021 21:59 Reaguje na Stanislav SvobodaMichal Ukropec
7.10.2021 06:34 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKPetr Hariprasad Hajič
11.10.2021 17:22 Reaguje na Tomáš PilařTomáš Pilař
12.10.2021 18:59 Reaguje na Petr Hariprasad HajičPetr Hariprasad Hajič
11.10.2021 17:38 Reaguje na Tomáš PilařKarel Pavelka
4.10.2021 09:44Tomáš Pilař
4.10.2021 11:00 Reaguje na Karel PavelkaPetr Eliáš
4.10.2021 11:32 Reaguje na Tomáš PilařRadim Polášek
4.10.2021 11:55 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
4.10.2021 12:14 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
4.10.2021 12:47 Reaguje na Petr EliášO rozšiřování kůrovce se psalo ve spoustě článků, těch, které nebyly psány zelenými fanatiky, ale seriózními novináři. A ostatně kůrovec je létající hmyz a většina létajícícho hmyzu ke svému šíření vzdušné proudy instinktivně využivá. Říká se tomu přirozený vývoj a konkurenční výběr, kdy časem ty linie živočišného druhu, které mají ve svých genech zakódovány efektivnější postupy pro jejich šíření a rozmnožování převládají a ty linie, které mají ty postupy méně efektivnější, stagnují z toho druhu mizí.
Petr Eliáš
4.10.2021 13:16 Reaguje na Radim PolášekMajka Kletečková
4.10.2021 13:23 Reaguje na Radim PolášekPředem děkuji za odpověď.
Michal Ukropec
4.10.2021 14:30 Reaguje na Majka KletečkováPetr Eliáš
4.10.2021 14:45 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
5.10.2021 06:30 Reaguje na Petr EliášKarel Ploranský
6.10.2021 06:56 Reaguje na Petr EliášZrnko prachu nemá křídla. Brouk ano. Může tedy tomu, aby se někam dostal pomocí větru, aktivně a významně napomoci tím, že svými křídly mává...
Karel Zvářal
6.10.2021 07:15 Reaguje na Karel PloranskýPetr Eliáš
6.10.2021 08:50 Reaguje na Karel PloranskýMajka Kletečková
6.10.2021 12:14 Reaguje na Petr EliášSlovan
4.10.2021 14:40 Reaguje na Petr Eliášsmějící se bestie
4.10.2021 17:08 Reaguje na Slovanneoloupané !
Slovan
4.10.2021 20:28 Reaguje na smějící se bestieRadim Polášek
5.10.2021 08:18 Reaguje na SlovanRadim Polášek
5.10.2021 08:25 Reaguje na SlovanFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 07:38 Reaguje na Petr EliášRadim Polášek
5.10.2021 08:31 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 08:46 Reaguje na Radim PolášekJenže ty výběrové řízení, bylo již při vytvoření LČR a LAS v době někdy 1994, tak nějak to bylo. Ještě asi deset let to docela fungovalo. Já jsem chtěl dělat dál po revoluci lesařinu, ale na moje místo přišel kádrovák. Dostal jsem se k LAS. Nakonec jsem tu lesařinu dělal. Nechal mě si to dělat po svém. Později se vše skazilo. Jenže v těchto letech těžba mýtní šla na hranu povolených těžeb, tedy hektar. Otevřeli se stěny a začali kalamity. Zákon tehdy nařizoval min. množství MZD, to se dodržovalo. Nebýt hlouposti, že po r.2000, najednou firmy po kalamitách dostávaly výpovědi a šlo se do nových výběr. říz. tím se vše prodlužovalo odvoláním, no a tak začla obrovská likvidace lesů. V 2009 jsem byl na semináři, kde LČR prosazovali snížení obmýtí na 60 let, tak dnes se jim to povedlo na nulu. Můžeme se jim poděkovat. Nebudem mít ani prkno na králíkárnu a nebo draze z Rakousk, možná něco ze Západních Čech. No nevím.
Rád bych viděl některého politika za tuto devastaci zodpovědného.
Radim Polášek
8.10.2021 06:46 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKDneska ti mistní "dřevorubci" jsou buď zaměstnanci něčeho jako technických služeb města a místo lesů kácejí a upravují zeleň v parcích a kolem cest nebo se z nich staly soukromé firmy obchodující s palivovým a podobným dřevem od drobných soukromých majitelů lesa.
Svatá Prostoto
5.10.2021 11:14 Reaguje na Radim PolášekDo tohoto Piráty fakt netahejte, a to píšu jako jejich zavrzelý nevolič.
Radim Polášek
8.10.2021 06:50 Reaguje na Svatá ProstotoPetr Eliáš
5.10.2021 09:11 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKFRANTIŠEK PTÁČNÍK
6.10.2021 08:02 Reaguje na Petr EliášJsem rád, že to někdo ví, jenže proč to naši vědci nepoužijí na ochranu lesa, to je přeci neše bohatství. Víte kolik lidí si myslelo, že má uschovanou zásobu na horší časy, najednou nemají nic jen oči pro pláč.
Pavel Jeřábek
6.10.2021 22:07 Reaguje na Petr EliášA když vypadne na dobrý kus lesa, tak za několik let tam má celkem silně rozvinutou rodinu.
Svatá Prostoto
7.10.2021 10:28 Reaguje na Pavel JeřábekKdyž vypadne na dobrý kus lesa, tak za standardních podmínek a adekvátní péči o les se zas tak moc nestane. Ty potvory tu nejsou fakt pár let, ale asi dýl, než my.
Já nejsem lesník, ale Turčáni jo, a ten v několika rozhovorech říkal, že šíření brouka tímto způsobem je nesmysl.
Radim Polášek
8.10.2021 04:25 Reaguje na Svatá ProstotoTomáš Pilař
4.10.2021 13:57 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
5.10.2021 08:34 Reaguje na Tomáš PilařFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 08:53 Reaguje na Radim PolášekZa prvé LČR má kousek odtud les tzv. po ůmrtí bez dědice, dotěžily ho a dřevo položily asi šedesát metrů od tohoto les, kúrovcového bylo tak dvacet kubíků a zdravého bez brouka asi stopadesát. Nechali ho zde znehodnotit, odvezli ho až v srpnu, brou knapadl náš les, kůrovec byl vytěžen asi 1500 m3, jenže dál ve vnitř, mám sem hrůzu jít, není odvolání, asi 500 m odtud, LČR nainstalovali po celém lese feromony na stojící stromy, oni mají po lese, ale mi i z druhé strany. Prostě není zájem to řešit. Nezajímá je důsledek.
Jakub Graňák
5.10.2021 17:02 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKPavel Jeřábek
6.10.2021 22:03 Reaguje na Karel PavelkaPokud jde o semenáčky na padlých kmenech - nemají dlouhou životnost. Sem tak se do vyššího věku takový semenáč dožije, ale většina časem uschne, vyvrátí se apod.
Radim Polášek
8.10.2021 04:31 Reaguje na Pavel JeřábekTaky si myslím. Slušnou životnost mají stromečky zasazené do kmenů uměle, pokud jsou tyto kmeny zanořeny do země. Ale na kmenech jenom spadlých na zem je po většinu jejich životnosti horší kontakt s půdou a ty kmeny tak při delším suchu vyschnou podstatně dřív než půda pod nimi a s nimi i smrčky, co na nich případně rostou.
Radim Polášek
4.10.2021 09:56Ekologičtí aktivisté způsobili, že ty vysázené smrkové monokultury byly totálně zničeny kůrovcem, stejně bylo kůrovcem zničeno těch pár posledních hektarů geneticky původních smrkových porostů, ze kterých by se jinak daly získat a rozmnožit geneticky původní šumavské smrky.
Na jejich místě z semen nyní vyrůstají následné smrkové monokultury zase oněch geneticky nevhodných nešumavských smrků. Obnova těch takhle pozměněných znovu vyrostlých pseudobezzásahových smrkových téměř monokultur do skutečně původní verze přírodního lesa, tedy než geneticky nevhodné nešumavské smrky přírodním výběrem zmizí a prosadí se genové varinty vhodné do tamějšího šumavského prostředí bude trvat minimálně 10 generací lesa, to je těch několik století. Podobně bude trvat, než se přirozeným způsobem do těch smrkových monokultur rozšíří listnáče. V tisku se dá občas najít, že se do těch smrkových monokultur občas místně za působení aktivistů, když asi mezi jinou činností zase škodící jinde mají čas, dosazují i listnáče, ovšem ta činnost je, na rozdíl od původního plánu, evidentně bodová, nekoordinová a nesystémová.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 08:19 Reaguje na Radim PolášekKarel Pavelka
5.10.2021 12:59 Reaguje na Radim PolášekJakub Graňák
5.10.2021 17:05 Reaguje na Radim PolášekPetr Hariprasad Hajič
11.10.2021 17:35 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
4.10.2021 10:09Pro neznalé turisty budou ty holá skaliska určitě pěkná kulisa k výletům, ale pro funce tamějšího horského lesa jakožto pro likvidaci emisí CO2, produkci kyslíku, zachycování a akumulaci vody a její postupné rovnoměrné uvolňování do vodních toků i v době sucha to bude znamenat docela výrazné omezení kapacity.
Pavel Jeřábek
6.10.2021 22:42 Reaguje na Radim PolášekA dole v Praze se budou modlit, aby nepřišly delší lijáky, protože po velkých plochách třtiny voda do údolí sjede rychleji než si laik představí.
A potom zas přijdou jiní odborníci a prohlásí, že bezlesí na Šumavě je nutné zalesnit, a do strání nastoupí těžká technika, která bude bylinné drny roztrhávat, aby stromky měli šanci se udržet.
To tu už bylo, poučení jsme si nevzali, tak budeme si to muset zopakovat znovu.
DAG
4.10.2021 10:46Pokud se rozhodne v NP všechno nechat na přírodě a sežrat kůrovcem, tak je to rozhodnutí NP. OK. Ale za žádných okolností to nesmí ovlivnit lesy v okolí NP a nebo používat nezákonné prostředky.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 08:23 Reaguje na DAGDAG
5.10.2021 09:32 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKBřetislav Machaček
4.10.2021 11:02dosud stojící souše. Ano bude to prales se vším všudy. Změť padlin, buřeně
a mladých zmrzačených smrků. Pro oko ekoteroristy nádherný pohled, ale
pro oko normálního člověka zmar a zkáza. Teď ještě lesní požár, kdy
budou hořet suché traviny a stojící souše a dílo bude dokonáno. Naši
předci lesy uklízeli kvůli tomu, aby nekrmili požáry klestím, soušemi
a trávu v nich spásala zvěř a domácí zvířata. Ekologům přinášejí užitek
ale dotace na spolkovou činnost a nicnedělání. To je rozdíl mezi kdysi
a dnes. No a budoucnost? U nás pralesy a z cizích pralesů budeme dovážet řezivo a palivo pro teplárny. Naše dříví necháme v lesích zetlít i s uvolněním CO2, o kterém tak rádi ekologisti diskutují. Tu to asi neplatí
a nic se neuvolňuje. Les tu bude zase smrkový a sežere ho kůrovec zase
za pár let nanovo. Ano i toto bude "úspěch" nicnedělání, samovýsevu a bezzásahu, který by lenivci nejraději zavedli všude. Hospodářský les
staré Šumavy je nyní pralesem a to je ten úspěch? Smrkové dříví je rok
po kalamitě nedostatkové a to je taky úspěch? Už schází i dříví na štěpkování a to bude teprve "úspěch", až do kotelen přestavěných na
biomasu budeme dovážet štěpku od neekologických sousedů a z tropických pralesů. Tož si aktivisté zatleskejte, jak umíte hospodařit s tím,
co nám zanechali předci a co zůstane po vás! Věřte mi jedno, že máte
obrovské štěstí, že už nežijí ti lidé, kteří pro nás ty lesy sázeli, protože by jste nemohli na nakopané zadnici sedět u PC a psát tyto
samochvalné ódy, které z článku doslova páchnou.
Karel Pavelka
5.10.2021 13:03 Reaguje na Břetislav MachačekJan Chloupek
4.10.2021 12:28Jarek Schindler
4.10.2021 15:05 Reaguje na Jan Chloupek(IPS TYPOGRAPHUS L.) V RŮZNÝCH GRADAČNÍCH
FÁZÍCH......
No a mimno jiné se tam píše.
Jednoduchý návod na likvidaci lýkožrouta smrkového – přeměnit smrkové
monokultury na smíšené lesy, nemusí mít vždy úspěch. Svědčí o tom obrovské kalamity
lýkožrouta smrkového ve smrkovo-listnatých lesích středního Ruska, zatímco v čistých
smrkových lesích jižní tajgy je jeho význam podstatně nižší (SKUHRAVÝ, 2002)
Smrky se proti lýkožroutu brání vylučováním pryskyřice. Za "normálních" okolností
jsou lýkožrouti schopni napadat pouze uhynulé stromy. Malé zvýšení populace je vyrovnáno
negativní zpětnou vazbou - nedostatkem potravy. Pokud dojde k zvýšení populace, nastoupí
další efekt. Lýkožrout, který napadne strom, vylučuje feromony lákající k útoku další brouky.
Jakmile bude brouků v okolí určitá hustota, dokáží nakonec zlikvidovat i původně zdravý
strom. Lýkožrouti mají dostatek potravy, kladná zpětná vazba vede k jejich nárůstu. V určitý
okamžik začne další růst populace regulovat opět záporná zpětná vazba - nebude se dostávat
už žádných stromů (JAROŠÍK, 2005).
V NPŠ jsou stále desítky hektarů bezzásahových smrkových porostů, kde se může
lýkožrout bez lidského omezení množit, proto zde v současné době nehrozí záporná zpětná
vazba. Dříve nebo později budou všechny bezzásahové zóny bez smrků starších 60 – ti let.
To bude pravdu vítězství!
No a k výkřikům radosti, jak na mrtvém dřevě krásně zmlazují semenáčky a rostou mladé smrčky. Ono jde spíš o to, co tam nakonec vyroste. Stromů vyrostlých ze semenáčků na mrtvém dřevě ( většinou ve tvaru chůdovitých smrků) je nakonec jen mizivé procento. Nula,nula nic.
A otázka na paní blokádnici. To co je na fotkách ve vašem článku nazýváte les? To má být tím vítězstvím?
Slovan
4.10.2021 16:09 Reaguje na Jarek SchindlerZe stejné práce (dal sem si totiž tu práci):
"Dlouhodobě udržitelnou strategií snižování rizika útoků lýkožrouta smrkového v obhospodařovaných smrkových lesích je snižování zastoupení smrků a tvorba různorodých oblastí. Několikadruhové lesy jsou často méně náchylné k útokům kůrovců. Může to být dáno zastoupením nižšího množství a méně náchylných hostitelských stromů, vlivem přirozených nepřátel nebo těkavých látek nehostitelských stromů, interferujících s feromonovou komunikací kůrovců"
a
"Lesy, ve kterých se nehospodaří, nemusí mít nezbytně vyšší populační stavy kůrovce oproti lesům hospodářským. Některé studie např. (SCHLYTER a LUNDGREN, 1993) ukazují, že denzita kůrovce je v neobhospodařovaných lesích stejná, nebo dokonce nižší než v okolních hospodářských lesích."
"Velké kůrovcem napadené plochy ohrožují okolní porosty do vzdálenosti až 500 m (SCHRÖTER, 1999; WICHMANN a RAVN, 2001). Hospodářské lesy sousedící s chráněnými územími mají vyšší riziko ohrožení kůrovcem (BECKER, 1999). Nicméně NEJSOU ohroženy výlučně migrací kůrovců z těchto chráněných území. Pokud je např. větrnou kalamitou spuštěno přemnožení kůrovce v rezervacích, pravděpodobně také okolní porosty jsou kalamitou oslabeny, a pak jsou tedy tyto porosty více náchylné k namnožení i lokálních populací kůrovce (WERMELINGER, 2004)."
Snažte se při tom vašem lhaní trošku sakra...
Jarek Schindler
4.10.2021 17:15 Reaguje na SlovanCo kdybyste si nejprve například přečetl Klostermanna. Tu pasáž kdy se tam mluví o tom proč Česká strana Šumavy už tenkrát byla povětšině jehličnatá. A je to bez vědců a odkazů na ně. Oni už tenkrát lidi věděli co HD při pohledu na fotky "krásného lesa" po blokádě, snad začíná teprve tušit. No a to tušení by se dalo popsat asi takto. Vše potřebuje v první řadě své a zbožné přání listnáče na tu Šumavu nezavane. No a těch pár jeřábů. Ty se najdou v každé horské smrčině.
Jinak k tomu "vašemu", nebude to mít zásadní vliv na stabilitu daného porostu, se směji. Praxe jasně ukazuje, že listnáče a další dřeviny v těchto porostech, po odstranění smrku tu stabilitu nemají. Pokud klesne zakmenění tak nakonec padá vše. Stačí aby fouklo.
"Lesy, ve kterých se nehospodaří, nemusí mít nezbytně vyšší populační stavy kůrovce oproti lesům hospodářským". To samozřejmě nemusí. No v těch hospodářských se stavy toho kůrovce ochrannými opatřeními snižují. Co snižuje stavy kůrovce v těch bezzásahových lesích? Pokud chcete říci příroda tak ta nerozlišuje mezi hospodářským lesem a lesem bezzásahovým.
Jak se nedávno tvářili Rakušané, když do jejich od kalamity a kůrovce vyčištěných lesů opětovně nalétával kůrovec z našich krásných bezzásahových pralesů?
Co že jste to mlel o lhaní pane Slovane?
Majka Kletečková
4.10.2021 18:36 Reaguje na Jarek SchindlerSmrkové lesy na Šumavě se krásně zmlazují. Párkrát jsem nedavno byla v NPŠ na výletě, pokaždé na jiném místě, a žasla jsem, jak tam všechno bujně roste. Někde vyrůstaly nové stromky i přímo na vyšlapaných lesních pěšinách. Na vrcholech byly hlavně smrky, na odkrytějších místech v nižších polohách jsem viděla břízy a jeřáby, u říčních břehů pak i osiky a nějaké listnaté keře.
Jarek Schindler
4.10.2021 19:04 Reaguje na Majka KletečkováPavel Jeřábek
6.10.2021 22:55 Reaguje na Majka KletečkováZásadní ale je, kolik semenáčků se dožije alespoň deseti let a v jakém sponu od sebe rostou.
Už na fotkách této reportáže je vidět, že někde jsou porosty semenáčků velmi husté, což není dobré, rostou vytažené stromky, a na jiných fotkách jsou naopak stromky tak daleko od sebe, že mezi nimi se daří bylinám brusinkám a agresivním travinám. Což zase jiný problém, po čase se vytvoří velmi řídký les, kde konkurence trav výrazně omezí vzklíčení zahuštění porostu.
To je známé už stovku let, je jen otázkou, zda takové lesy na tak velké ploše jako je Šumava chceme. Zejména když dřevo bude zřejmě jednou z velmi cenných surovin.
Na to si ale musíme odpovědět sami, jak vidíme vývoj a stav společnosti za sto let. Zda budeme mít dostatek materiálu z nerostných surovin, a nebo už budeme odkázání jen na to co nám vyroste.
Slovan
4.10.2021 20:25 Reaguje na Jarek SchindlerVýzkum vědců Fakulty lesnické a dřevařské z ČZU:
"Naše zjištění tak významně mění pohled na šumavské horské smrčiny a vyvrací tradované přesvědčení o nepůvodních vysázených smrkových monokulturách pocházejících z konce 19. století a o významném vlivu člověka, který způsobil náchylnost lesa k plošným odumíráním. Minimálně třetina krajiny v polohách nad 1150 m n. m. pochází z období před systematickým lesním hospodařením a nebyla nikdy ovlivněna rozsáhlejší těžbou nebo výsadbou stromů, protože tyto porosty vznikaly v podstatě přirozeně po vichřicích a gradacích lýkožrouta. Je tedy vysoce pravděpodobné, že svými vlastnostmi (odolností proti narušení, věkovou strukturou atd.) odpovídají původním lesům, tj. samovolně se vyvíjejícím pralesům bez přímého vlivu člověka. Marginální vliv člověka v podobě pastvy hospodářských zvířat, lovu, případně těžby jednotlivých stromů nebo mrtvého dřeva nemohl ovlivnit přirozenou schopnost smrkových porostů se samovolně vyvíjet a obnovovat".
"Přirozená narušení mají v lese navíc zásadní vliv na biologickou rozmanitost, protože vytvářejí specifické biotopy, které využívají různé druhy organismů. Bylo například zjištěno, že v odumřelých porostech žije daleko více druhů hmyzu, pavouků, lišejníku, mechů a dalších skupin než v hustých živých porostech, které připomínají hospodářský les. Naše výsledky dokládající velmi častý výskyt narušení potvrzují, že narušení mají dominantní vliv na strukturu a biologickou rozmanitost lesa. Vichřice a gradace lýkožrouta byly tak časté, že neumožnily většině smrků dosažení absolutního stáří, které přesahuje 500 let. Stromy zde proto neodumíraly stářím a „pralesovitá“ struktura nebyla vytvářena sukcesí, ale různě silnými narušeními. To umožňuje existenci mnohým druhům organismů, které v běžných hospodářských lesích chybí".
Víc k tomu nemám. Všem kdo se o téma zajímají tento článek doporučuji k přečtení celý:
https://www.fld.czu.cz/cs/r-6826-veda-a-vyzkum/r-7819-publikacni-aktivity/r-8047-popularizace-vedy/r-11594-smrciny-sumavy-a-stromy-odpovedely
Jarek Schindler
5.10.2021 10:08 Reaguje na SlovanJinak ty smrkové porosty které tam byly před Kyrilem byly klimaxové horské smrčiny a na ně navázaná společenstva. Pokud někdo jásá nad zvýšením biologické rozmanitosti likvidací ustálených klimaxových společenstev horských lesů tak ho nazvu troubou. Kolik těch opravdu zachovalých horských lesů u nás máme? Ano u nás je vrcholným stádiem vzrostlý les, který se obnovuje různě velkou disturbancí. Nic víc nic míń. Srovnejte si fotky před a po deseti letech. Před blokádou tam vidím opravdu měchy. Po deseti letech to začíná mohutně zarůstat travami. Jak vypadal ten travní drn například v Krušných horách na konci sedmdesátých let mimulého století vím. Tím drnem již žádná dřevina neprorostla.
Deset let po blokádě začínájí plochy zarůstat travami a stav se blíží těm Krušným horám. Ještě že je tam vzdoušek čistý a nepovalují se tam různobarevné mlhy.
JH
5.10.2021 12:57 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
5.10.2021 22:40 Reaguje na JHJH
6.10.2021 05:52 Reaguje na Jarek SchindlerSlovan
5.10.2021 16:51 Reaguje na Jarek Schindler- To je ovšem jen váš názor nezakládající se na žádném faktu a důkazech. Vědci i jiní odborníci zkoumající ty oblasti tvrdí úplný opak. Proč bych tedy měl věřit někomu z diskuze na ekolistu a ne jim, kteří, při vší úctě k vám, mají bezesporu v dané oblasti větší znalosti?
"Pokud někdo jásá nad zvýšením biologické rozmanitosti likvidací ustálených klimaxových společenstev horských lesů tak ho nazvu troubou."
- Sorry, ale trouba jste vy, když vůbec něco takového napíšete...
"Každá disturbance vytváří v lesním ekosystému nové prostředí, které je z hlediska ochrany ekosystémových procesů i biologické rozmanitosti klíčové. Toto prostředí bývá označováno jako tzv. biologické dědictví (Franklin et al. 2007). Biologické dědictví obecně zahrnuje organismy, tj. přeživší dospělé i nedospělé jedince nebo odumřelé jedince, které zůstaly zachovány na místě po disturbanci. Biologické dědictví zahrnuje také nové struktury. Toto nově vzniklé prostředí plní v ekosystému širokou škálu funkcí: pomáhá při obnovních procesech, určuje míru resilience lesního ekosystému (schopnosti ekosystému udržet si po narušení nezbytné struktury a funkce), umožňuje mnoha druhům přežít a setrvat na narušených plochách nebo poskytuje prostředí pro znovu/osídlení druhy novými. Při kůrovcové gradaci celkově dochází k akumulaci odumřelého dřeva, přirozená obnova zůstává prakticky neporušena. Nové mikroklimatické podmínky jsou vhodné pro osídlení novými druhy a vznikají lepší světelné podmínky, které akcelerují růst čekajících malých smrků a jeřábů pod ještě nedávno živým mateřským porostem. Z ekosystémového hlediska není tedy přirozená disturbance katastrofou, ale novou příležitostí. Zároveň pro ochranu ekosystémových vazeb i biologické rozmanitosti je zásadní, jakým způsobem bude s biologickým dědictvím dál naloženo."
Viz. https://www.casopis.ochranaprirody.cz/vyzkum-a-dokumentace/lykozrout-smrkovy-v-horskych-smrcinach-hrozba-nebo-prilezitost/
" Kolik těch opravdu zachovalých horských lesů u nás máme?"
- Nečetl jste první článek?
"Deset let po blokádě začínájí plochy zarůstat travami"
- Jeďte na ta místa a vyfoťte je. Zatím jsem totiž viděl úplný opak.
Karel Zvářal
5.10.2021 19:46 Reaguje na SlovanA pokud nevidíte trávu, koukněte do leteckých na r. 2012 a 2018. Mezi těmi soušemi a padlými kmeny je trávy dostatek, zato stromečků minimum, a ty zřejmě jsou z valné části dosazované. Takže bezzásahovost jen naoko...
Slovan
5.10.2021 22:02 Reaguje na Karel ZvářalI na Bavorské straně se po vichřici v roce 1983 vedl stejný spor. I tam se zvedl proti postupu NP ponechat les přirozenému vývoji nemalý odpor. Ty diskuze však postupně opadly. Podobně jako opadají postupně i u nás. Každý se totiž může sám přesvědčit... jak u nás, tak v Bavorsku. Jeďte se podívat osobně. Ty letecké mapy vám totiž neřeknou vůbec nic.
Jarka O.
5.10.2021 22:10 Reaguje na Karel ZvářalMajka Kletečková
5.10.2021 23:10 Reaguje na Jarka O.Jarek Schindler
5.10.2021 23:38 Reaguje na Majka KletečkováJarka O.
6.10.2021 09:11 Reaguje na Jarek SchindlerKarel Zvářal
5.10.2021 23:14 Reaguje na Jarka O.Ze smrkové monokultury nic než smrková monokultura vyrůst nemůže. Proto jsem byl od začátku pro postupné zalesnění smíšenými porosty (alespoň na menší části) s tím, že postupně by se semena dostala do sousedních i vzdálenějších porostů. S takovou je to běh na dlouhou, ale opravdu velmi dlouhou, trať. Tj. místo desetiletí staletí. To šlo urychlit lesnickou prací, přičemž by velkou část nákladů pokryla odtěžená kúrovcová kulatina, která však na přání Prahe musela raději zetlít na místě. Lesu zdar a kůrovcovému zvlášť!
Jarek Schindler
5.10.2021 23:53 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
6.10.2021 06:03 Reaguje na Jarek Schindler48.9747756N, 13.8103983E
Jarka O.
6.10.2021 09:18 Reaguje na Karel ZvářalMajka Kletečková
6.10.2021 12:20 Reaguje na Karel ZvářalUrčitě je řada míst, kde jsou takováto opatření vhodná. V případě NPŠ je to zbytečné, tam probíhá bujné zmlazování na velkých plochách dobře i bez pomoci člověka.
Jarek Schindler
5.10.2021 23:35 Reaguje na SlovanCelkem ni stačí zjištění , že bezzásahovost zplodila nějakých 35 km2 lesa a mrtvým stromovým patrem v nejvyšších polohách. Opravte mě jestli je to číslo větší.
"Každá disturbance vytváří v lesním ekosystému nové prostředí, které je z hlediska ochrany ekosystémových procesů i biologické rozmanitosti klíčové".
Tady zase asi bude v první řadě záležet na velikosti té disturbance. Velké plochy možná nevadí někde na Sibiři ale vadí v Českých poměrech. Jaké nové prostředí proboha chcete v horském smrkovém lese? Jakou novou příležitost a hlavně k čemu, to má dát? Ano tohle považuji za nesmysl.Biologické dědictví a nové struktůry???? Jaké nové struktůry v těch polohách předpokládáte? Ekosystémové vazby odumřením stromového patra byly na dlouhou dobu přetrhány, atd.
K těm plochám zarůstajícím travami přidám ještě borůvku. Už se těším jak je časem začnou "ekologové" likvidovat. A fotky? Máte je v článku a řekl bych, že jsou dost vypovídající.
A ano, jen trouba odpovídá na otázku otázkou.
Majka Kletečková
6.10.2021 12:22 Reaguje na Jarek SchindlerV okolí těchto smrků teď postupně vyrůstá spousta jejich potomků a mají se čile k světu. Tenhle přirozený koloběh na Šumavě probíhal už v době, kdy se tam ještě žádní homo sapiens nevyskytovali. Je vidět, že když lidé v těchto konkrétních místech do přírody nezasahují a ponechají ji jejímu vlastnímu vývoji, je to nejenom cenným zdrojem poznání, ale i místem, kde najdou útočiště mnohé velmi vzácné organismy (kdysi se u nás běžně vyskytující).
Jarek Schindler
6.10.2021 22:53 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
6.10.2021 23:41 Reaguje na Jarek SchindlerFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 08:59 Reaguje na SlovanProsím myslete než něco napíšete. Před tímto zde nebylo ani promile procent neobhospodařovaných smrčin....
Petr Eliáš
5.10.2021 09:04 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKSlovan
5.10.2021 16:57 Reaguje na Petr EliášFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 09:15 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.10.2021 08:34 Reaguje na Jarek SchindlerK tomu smíšenému lesu. Pamatuji si jako kluk likvidaci jilmů, dnes je to jasan, před par lety dub, ten to naštěstí ustál, na začátku dvacátého století jedle, není vše tak jak si myslíme, že.
Jarka O.
4.10.2021 20:52 Reaguje na Jan ChloupekRadim Polášek
8.10.2021 05:45 Reaguje na Jarka O.Je to v podstatě dost podobné jako během přebirání vlády komunisty v letech 1945 - 48. Původní lesáci, kteří se starali o lesy velkých soukromých majitelů, mohli po znárodnění zůstat, pokud souhlasili s novou komunistickou ideologií. U nových lesáků už to potom bylo automatické. Rozdíl byl v tom, že komunisté chápali, že péče o les je odborná věc a že ten smrk je stejný jako předtím, tak i ta péče o les musí být +- stejná jeko předtím.
Zatímco dnes se ideologie převládla i v takových odborných věcech jako je péče o les. Dneska, když se zeptáte v základní škole někde v Praze desetiletých děcek na les, tak vám okamžitě bez přemýšlení odpoví, že smrkový les je přežitek, že se musí přeměnit na bezásahový nebo na smíšený (Protože jinak nebudou světlé zítřky) Stejně jako třeba že fosilní energie se musí okamžitě přestat používat nebo že velké zemědělké lány se musí rozdělit na drobná políčka (obhospodařovaná asi ručně motykami) Co je v řeči odborníků směr, který se musí podložit množstvím výzkumů a realizovat množství podmínek, aby se tím směrem mohlo jít, jsou v očích těch mladých hesla, která stačí začít plnit a hned potom začnou "světlé zítřky".
V současnosti se už první takto vychovaná generace dostala na Západě do pozic, kde rozhoduje a letos zřejmě bezprostředně na vlastní kůži pocítíme následky takového rozhodování podle ideologických hesel, a to v energetice. Už ne pouze velmi zprostředkovaně a vzdáleně, jako například čím dál větší nedostupnost bydlení pro mladé i proto, že lesy byly zničeny kůrovcem a stavební dřevo je tak velmi drahé. Ale přímo tvrdý nedostatek energie, protože podle hesel, že fosil, uhlí, plyn a taky jádro je fuj, zatímco OZE enegie je huj a zajistí evropské světlé zítřky, se bez rozmyslu odstavovaly uhelné a leckde i jaderné elektrárny a smlouvy s Ruskem na dodávky plynu se ponížily,i když zásobníky plynu nejsou zaplněné. V letošní zimě tak budou muset teplo a elektřinu dodávat mnohem víc než předchozí roky OZE zdroje. A to přitom nyní je dlouhodobá meteorologická situace taková, že být taková v zimě , v lednu nebo únoru, budou tady u nás v Evropě dvaceti, třicetistupňové mrazy.
JH
8.10.2021 07:48 Reaguje na Radim PolášekJarka O.
8.10.2021 11:40 Reaguje na JHJH
8.10.2021 11:53 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
8.10.2021 12:12 Reaguje na JHJH
8.10.2021 13:59 Reaguje na Jarka O.Majka Kletečková
8.10.2021 13:09 Reaguje na JHkarel krasensky
4.10.2021 14:09Karel Pavelka
5.10.2021 13:06 Reaguje na karel krasenskyRadim Polášek
8.10.2021 05:48 Reaguje na karel krasenskyMajka Kletečková
4.10.2021 14:28Svatá Prostoto
4.10.2021 15:13Já bezásahové území beru jako svým způsobem laboratoř, kde si matka Příroda hraje a my čumíne. Že se nám na tom třeba i mnohé nebude líbit je možné, ale to už k tomu patří. Od líbení tu mají být, a taky jsou, jiné lokality.
Ale čistě můj názor, že se nebude řadě lidí líbit mi je jasné ... a je mi to fuk, stejně má šance o tom byť částečně rozhodovat je nulová:-).
Jarek Schindler
4.10.2021 17:37 Reaguje na Svatá ProstotoJH
4.10.2021 19:39 Reaguje na Jarek SchindlerRadim Polášek
5.10.2021 08:43 Reaguje na JHJH
4.10.2021 19:41 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
5.10.2021 10:14 Reaguje na JHJH
5.10.2021 11:55 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
5.10.2021 23:59 Reaguje na JHJH
6.10.2021 05:47 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
6.10.2021 12:26 Reaguje na JHJH
6.10.2021 13:23 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
7.10.2021 00:14 Reaguje na JHNo já zase nechápu jak mohla příroda u nás vůbec do dnešní doby přežít bez ochrany kovaného ekologa.
Jinak ten lesník se po těch lesích pohybuje tři sta let a lesy se zatím zelenaly. Tedy do doby než nastoupil ekolog. Ten se ve zvýšeném zastoupení vyskytl před třiceti lety a vypadá to tak, že pokud se nevrátíme zpátky na stromy nebo alespoň do jeskyní tak podle něj příroda nepřežije.
JH
7.10.2021 05:37 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
7.10.2021 19:11 Reaguje na JHPokud vykácím les tak je to paseka = holina. Tedy sice lesní půda ale les? Vy na té pasece , pokud se tam nenachází zmlazení a pokud není následně zalesněna snad nějaký strom vidíte? Les jsou v první řadě snad živé stromy. No a klimaxový les je potom les plodící, samovolně se obnovující atd. Souše se již samovolně obnovovat nebudou.
No a jinak pokud myslíte? Zajímavé je, že jen co nastoupil první ochranář se nám to tu tak nějak všechno se.e. Dokonce i paseku považujeme(tedy považujete) za klimax.
Vše se najednou musí chránit protože bez ochrany uvědomělého ochranáře to nemůže přežít již ani minutu. No a pokud to nevyjde tak se uvědomělý ochranář zahledí o kousek vedle na další zachovalý kousek přírody a zase zpívá stejnou písničku. Paráda.
JH
7.10.2021 20:28 Reaguje na Jarek SchindlerRadim Polášek
8.10.2021 05:58 Reaguje na JHTehdy jsme měli uhlí, dnes ochranáře a ti ochranáři z hlediska zničeného lesa vycházejí podstatně hůř.
JH
8.10.2021 07:34 Reaguje na Radim PolášekMajka Kletečková
8.10.2021 13:15 Reaguje na Radim PolášekJarek Schindler
8.10.2021 19:04 Reaguje na JHJH
9.10.2021 07:18 Reaguje na Jarek SchindlerSvatá Prostoto
5.10.2021 11:20 Reaguje na Jarek SchindlerTo prakticky nikde nic. I mé oblíbené Kérkonoše:-) ... Š nějak iracionálně moc nemusím ... naši dávní předkové vykáceli komplet.
Nicméně Š dostala jistou šanci ... paradoxně díky rudému xindlu, který její značnou část zadrátoval ... a nechala se celkem dlouho relativně na pokoji. Tedy je otázkou, zda tohoto fakt nevyužít.
Já jsem pro, ale beru, že někdo jiný bude proti. Které území má být bezzásahové bude vždy v demokratické (ještě dejme tomu, chvíli:-) společnosti otázkou politickou.
Ale KDYŽ UŽ se tedy nějaká oblast za bezásahovou označí, tak by to prostě tam mělo být, ať se děje co se děje. Když se to bude co pár let měnit, tak z toho bude akorát tak bordel a nebude to k ničemu.
Jarek Schindler
6.10.2021 00:15 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
6.10.2021 10:31 Reaguje na Jarek SchindlerZda se nám to bude líbit je věc jiná, rozhodně to nebude vyhovovat každému, ale o tom je to primární rozhodnutí, politické rozhodnutí ... zda to má být fakt free, nebo hlavně hezké (u NP neřeším ekonomickou efektivitu).
Ten váš požadavek je s bezzásahovostí v rozporu, ale ok, já vám ji nenutím. Když ten váš cíl lehounce přeženu, tak je to vlastně takový lesní park ... nic proti němu! Ale tam já vidím dva problémy. První je změna vnějších vlivů, tedy počasí/klima. Prostě to se mění ... je jedno čí zásluhou ... a to, co nejen v podmínkách Š fungovalo předchozích pár století už fakt nemusí fungovat dnes a zítra. Takže snaha o jakýsi návrat do doby "před broukem" může být objektivně nerealizovatelná. Další věcí je, že za stávajících podmínek by ten lesní park vyžadoval opravdu značné úsilí/práci, na které nejsou ani lidi, ani peníze.
Článek je vždy jen úvodem k diskuzi ... takový úvodní výkop:-))).
Jarek Schindler
6.10.2021 13:24 Reaguje na Svatá Prostoto.
Svatá Prostoto
6.10.2021 13:52 Reaguje na Jarek SchindlerBylo to myšleno samozřejmě v nadsázce, pointa byla, že vy máte nějakou představu, více či méně podrobnou, jak by ta krajina/lokalita měla vypadat, a na základě té konáte, tedy zasahujte tak, abyste uvedeného cíle dosáhl.
V zásadě je to zcela legitimní cíl, ale samozřejmě je otázkou co vlastně od těch klidových zón NP chceme.
Normální hospodaření ano, ale zde se pořád bavíme o NP a jeho TOP zóně. Tam ta pracnost bude výrazně vyšší a hlavně i v případě , že by ke kácení došlo, tak jsem toho názoru, že po odkornění (NP, takže opět šetrným způsobem=ručně) by tam do dřevo mělo zůstat.
V těchto lokalitách vás ten les bude jen hodně stát a nevydělá lautr nic. Což je ale ok. Požadavek na to, aby si NP svým hospodařením vydělaly i na tyto, objektivně jednoznačně ztrátové činnosti je podle mne dost nereálný a je otázkou, zda je to vůbec žádoucí.
Svatá Prostoto
6.10.2021 13:55 Reaguje na Jarek Schindler1) vím jak by to mělo vypadat a snažím se o to
2) chci vědět jak si s tím příroda poradí a jen to sleduji, ať se děje co se děje.
Chápu oba přístupy, ale vždy je prostě si vybrat jeden a toho se držet. A ne jedno dvě volební období.
Jarek Schindler
7.10.2021 00:37 Reaguje na Svatá ProstotoJinak už to striktně neberu jako diskuzi o NP ale všeobecně o lesích podobných poloh. No a ekolog do toho, jak by se mělo v takových lesích hospodařit, mluví stále víc a víc.
Svatá Prostoto
7.10.2021 10:37 Reaguje na Jarek SchindlerSamozřejmě, čím větší celospolečenský význam, tím větší část občanů sátu by do toho měla mít možnost "kecat" (zákonem upravenou formou) a naopak ... čistě lokálním záležitostem by měl být vymezen nějaký úplně základní právní rámec a zbytek ať si řeší fakt jen místní.
K tomu poslednímu odstavci ... tam jde o to, jaké jsou primární fce lesa. Pokud připustíme, že postupně ustupuje hospodářská fce lesa a stále většího významu nabývají fce jiné ... krajinná, rekreační a podobně ... tak i vliv jednotlivých skupin se nutně mění a tu změnu odráží.
Samozřejmě, magor a pošuk je problém vždy a všude, ať už jako lesní hospodář, myslivec nebo ekolog.
Jarek Schindler
7.10.2021 15:13 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
8.10.2021 10:35 Reaguje na Jarek SchindlerO významu dřeva jako suroviny samozřejmě není sporu.
Co se týče financování, tak u NP není co řešit, jejich území je prakticky celé (a klidová území ze 100%) "na státním". V případě CHKO by samozřejmě k nějakým kompenzacím v oprávněných případech docházet mělo, v případě běžného hospodářského lesa rovněž. Vždy by ale mělo záležet na míře, do jaké toho majiteli stát kecá.
Volný pohyb bych do toho netahal, ten tu máme od dob osvícené Marušky a ač se vždy mezi lidmi najdou hovada, celkově si myslím, že díky za něj.
Jarek Schindler
10.10.2021 04:00 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
10.10.2021 17:23 Reaguje na Jarek SchindlerSouhlas ale v tom, že stav fakt není ideální a majitelům by se mělo jasně říci co se po nich chce a jak se jim případné zvýšené náklady/škody budou kompenzovat.
Jaroslav Štemberk
4.10.2021 18:32 Reaguje na Svatá ProstotoMajka Kletečková
4.10.2021 18:45 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkMajka Kletečková
4.10.2021 23:35 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
5.10.2021 08:12 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
5.10.2021 11:48 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
6.10.2021 00:22 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
6.10.2021 12:25 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
7.10.2021 00:40 Reaguje na Majka KletečkováViktor Šedivý
5.10.2021 00:13fanfáry
virbl
stejnověký nepůvodní smrkový les trochu promíchaný s trochou jeřábů, bříz a osik.
A až příště přijde kůrovec na hostinu, bude mít stůl připravený.
Viktor Šedivý
5.10.2021 00:13fanfáry
virbl
stejnověký nepůvodní smrkový les trochu promíchaný s trochou jeřábů, bříz a osik.
A až příště přijde kůrovec na hostinu, bude mít stůl připravený.
Peter .Wolf
5.10.2021 20:20Nicméně, při pohledu na fotografii a přečtení článku mi připomněla podobně připitomělé děvče (údajně s studentku Vysoké školy lesnické), se kterou jsem měl na Ptačím potoce menší výměnu názorů a její kolegové ji laskavě zvěčnili na YouTube, i když tedy sestříhanou a bez předehry, která by jim samotným mohla uškodit.
"Dřevorubec supluje policii...."
No, jelikož hlavně v prvních dnech bylo policistů na místě málo, takže ani nestihli zmizet za obzorem s jedním inteligentem a už na nás nabíhal další, tak holt nebylo zbytí.
Že nám brali výdělek, zatím co oni si užívali ubytování a jídlo na útratu Duhy, kasali se mírumilovností zatim co jiní házeli kameny na naše loupače a tři naši kluci utrpěli nepěkné šrámy na hlavách, kolega při dokacování neudržel pilu, protože se přímo ve směru padajícího stromu objevil další z těchto "ekologů" a ve snaze ho aspoň upozornit skončil kolega v nemocnici, bohudík "jenom" s několika stehy na břiše....
Ale pardon za odbočení.
Jestli to, co tady autorka propaguje, je úspěšné zmlazení, těch pár zákrsků které očividně většinou nedosahují ani tří metrů, tak by měla nejspíš opět navštívit očního.
Já žil v lese po celý svůj život a i když jsem původem z opačné strany bývalého Československa, je mi do breku jak vypadá Šumava teď, právě díky jejich vítěznému tažení.
Jediné co si přeji je, aby se skutečné zelené Šumavy dožili aspoň její vnoučata.
Pak možná některému z nich dojde, kde bábi udělala chybu
Jarka O.
5.10.2021 22:04 Reaguje na Peter .WolfMajka Kletečková
6.10.2021 00:03 Reaguje na Peter .WolfJarka O.
6.10.2021 09:09 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
6.10.2021 12:32 Reaguje na Jarka O.Kalamita v bezzásahových územích NPŠ ošetřená v zákoně byla. Aby mohl někdo legálně takovým způsobem kácet v těchto bezzásahových územích, musel už tehdy mít povolení. Hádám, že od MŽP (?). A to povolení v případě Ptačího potoka nikdy vydáno nebylo.
Svatá Prostoto
6.10.2021 10:49 Reaguje na Majka KletečkováNo to je fakt omluva jak cyp.
Odpovědnost je zde zcela jasná a nese ji výlučně ten idiot, který ten kámen hodil.
Svatá Prostoto
6.10.2021 10:47 Reaguje na Peter .WolfV práci jste byli, byli jste po všech stránkách připraveni ji vykonávat a objednavatel/zaměstnavatel (nevím, jaké tam byly smluvní vztahy) nezajistil podmínky, abyste ji mohli vykonávat. Plnění ze smlouvy vám náleželo a o víc jste se neměli starat. Váš les to nebyl. Pokud po mě někdo při práci hází šutry a odmítá toho nechat, volám PČR a do té doby ne to vyřeší prostě nedělám. Jakkoli vás lidsky mohu chápat, jakkoli jiný postup je nepřípustný.
Já nevím jak to tam reálně bylo, nebyl jsem tam, ale podle toho, co popisujete se zjevně dvě skupiny sešly.
Viktor Šedivý
6.10.2021 17:11 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
7.10.2021 10:44 Reaguje na Viktor ŠedivýAby bylo jasno, jak jsem psal, dokážu to lidsky pochopit. Na druhou stranu je taky pravda, že házeči ... a byli to pitomci, o tom žádná ... chtěli docílit jen přerušení práce, ne primárně poškodit/zranit dřevaře. Pokud by tito s kácením přestali, přestalo by házení.
Zde je z pohledu zákona opravdu jediný akceptovatelný postup, a to vyprdnou se na to, zavolat PČR a dát si svačinu.
Jakákoli "svépomoc" je v tomto případě v rozporu se zákonem. Tečka.
Viktor Šedivý
7.10.2021 22:54 Reaguje na Svatá ProstotoPokud bych ovšem přijal Vaši logiku (chtěli docílit jen přerušení práce), stejně dobře bych měl obhajovat třeba dřevorubce mávajícího sekyrou - jen chtěl docílit vyklizení pracovního prostoru.
Svatá Prostoto
8.10.2021 10:26 Reaguje na Viktor ŠedivýJarka O.
8.10.2021 11:23 Reaguje na Viktor ŠedivýMajka Kletečková
6.10.2021 00:04vaber
6.10.2021 09:10nevím kolik se jich opravdu po Šumavě prošlo a vidělo stav na vlastní oči,
zcela však ignorují situaci na jiných místech, kde žádní aktivisté nebyli a situace je stejná nebo i horší, stačí se rozhlédnout a podívat se na bývalé malé lesíky ze kterých zbylo jen několik stromů, které podivně trčí nad zarůstajícím okolím,
kůrovec se chová jak kovid, dělá si co chce a člověk na to má malý vliv,
všude máme tolik odborníků, každý mele něco jiného a realita jsou těžce poškozené lesy,
lesy na svoji ochranu a obnovu žádné odborníky nepotřebují, narostou přesně podle zákonů přírody ,
jen odborníci a ti co chtějí vytřískat z lesů zisk, nebudou spokojeni a to je jediný problém ,protože člověk a všichni odborníci stále nejsou tak moudří jak příroda a nikdy nebudou
Jarka O.
6.10.2021 11:23 Reaguje na vaberMajka Kletečková
6.10.2021 12:37 Reaguje na Jarka O.vaber
7.10.2021 09:05 Reaguje na Jarka O.les je jako pole, chová stejně, jen celý proces je v lese mnohem pomalejší
Radim Polášek
8.10.2021 06:31 Reaguje na vaberTotéž je s produkčními lesy.
JH
8.10.2021 08:00 Reaguje na Radim PolášekJarek Schindler
6.10.2021 12:52 Reaguje na vaberMajka Kletečková
6.10.2021 13:12 Reaguje na vaberKarel Tejkal
6.10.2021 14:55 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
7.10.2021 00:40 Reaguje na Karel TejkalRadim Polášek
8.10.2021 06:13 Reaguje na Majka KletečkováMimochodem, krátce po Kyrilovi po rozjetí kůrovcové kalamity na Šumavě se ve sdělovacích prostředcích blábolilo o tom, že prý vědci, snad z Jihočeské Univerzity, bádají kolem jakýchsi hub, které prý údajně napadají kůrovcové brouky, pokud se tito přemnoží a prý potom redukují počty kůrovců a regulují tak přemnožení kůrovce. Nevíte někdo, s jakým výsledekm ten výzkum skončil?
JH
8.10.2021 09:30 Reaguje na Radim PolášekJarek Schindler
10.10.2021 04:06 Reaguje na JHPetr Hariprasad Hajič
11.10.2021 17:30 Reaguje na Jarek SchindlerRadim Polášek
8.10.2021 06:06 Reaguje na vaberPavel Karel
7.10.2021 12:23Jarek Schindler
7.10.2021 15:25 Reaguje na Pavel KarelA velké sankce, pane jó. O jejich výši bude rozhodovat také Duha?
Můžete mi prozradit z jaké to výšky jste upadl na hlavičku pane Pavle Karle?
Druhou možností by potom bylo.... má snad Bláha ještě málo?
Stanislav Svoboda
7.10.2021 17:29 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
9.10.2021 11:39 Reaguje na Stanislav SvobodaRadim Polášek
8.10.2021 06:27 Reaguje na Pavel KarelBřetislav Machaček
8.10.2021 09:40 Reaguje na Radim Polášekcenu. My chceme bezzásahovost i kdyby tam neměl být už
nikdy žádný les. Prostě to necháme na přírodě a budeme
"zkoumat", jak místo zdravého lesa vyrůstají mrzáčci,
které zmrzačí zbylé padající souše, poláme sníh a nebo
je zaroste a zahluší buřeň a tráva. Je to přece pokus
na celém pohoří, místo nějaké rezervace, či pralesa.
Ono revolučnost je o tom, že musíme popřít vše minulé
a prosadit vše nové, třebas by to byly totální bludy.
Pouze tak dokážeme revolučnost a nový pohled na přírodu.
Kompromis je známkou slabosti a DUHA je přece silná.
Mimochodem se říká, že silný, bývá často ale blbý.
No a slabý ustupuje tak dlouho, až mu prdnou nervy a
připoutanému aktivistovi zalomí ve visacím zámku sirku.
Tem si pak může ten svůj protest užít dosyta a opodál
mohu pracovat bez mamlasů, kteří po mě házejí kamení.
Petr Hariprasad Hajič
11.10.2021 17:25 Reaguje na Břetislav MachačekTomáš Pilař
12.10.2021 19:11 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič1) první padlé lokality se zmlazovali v situaci, kdy bylo kolem spoustu živých smrků(spousta semínek). To pro další lokality neplatí
2) dobře se zmlazují pouze plochy , které jsou (na poměry Šumavy) vlhké a živné ( a splňují podmínku "1" = mají zdroj diaspor). Podívejte se na Poledník (a další vršky kolem Modravy), tak tam to nejde vůbec (nezmlazuje se).