https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-se-mohou-mongolsti-lesnici-priucit-od-lesniku-ceskych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co se mohou mongolští lesníci přiučit od lesníků českých?

14.6.2023 06:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mongolská delegace při prezentaci sběru dat NIL metodou FieldMap  s pracovníky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.
Mongolská delegace při prezentaci sběru dat NIL metodou FieldMap s pracovníky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.
Foto | Antonín Kusbach / Mendelova univerzita v Brně
Co se nám tak vybaví, když se řekne Mongolsko? Jurty a stepi. Mongolsko má ale také lesy a lesníky. Byť jde o lesy těžce zkoušené. Mongolští lesníci proto využili možnosti přijet do České republiky a získat zkušenosti od našich lesníků. Ostatně, spolupráce mongolských a českých lesníků je dlouhodobá.
 
„Mongolské lesy čelí sílícímu tlaku klimatické změny, požárů, pastvy hospodářských zvířat a škůdců,“ popisuje situaci v Mongolsku Václav Pecina z Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin Mendelovy univerzity v Brně.

Harvestorová technologie zblízka (Kinský dal Borgo).
Harvestorová technologie zblízka (Kinský dal Borgo).
Foto | Antonín Kusbach / Mendelova univerzita v Brně

Podle něho je také problematický nedostatek odborníků, kteří by dokázali o mongolské lesy pečovat. „V lesnickém sektoru chybí pracovníci, zkušenosti, ale také finance, které by adekvátně ocenily odvedenou práci a přispěly ke kriticky důležité obnově a ochraně lesa na hranici se stepí, kde kvůli extrémním přírodním podmínkám, pastvě a nerozvážné těžbě přirozená obnova lesa selhává,“ popisuje mongolské reálie Pecina.

Přirozeně se vyskytující roztroušené fragmenty lesa, jakési malé oázy poskytující stín a úkryt v nekonečné stepi, rychle mizí. „S postupným úbytkem lesa dochází k vysychání krajiny. Nastupuje jednotvárná step, kterou následuje poušť,“ říká Václav Pecina.

Pěstování sazenic v lesní školce (LESCUS Cetkovice).
Pěstování sazenic v lesní školce (LESCUS Cetkovice).
Foto | Myagmarsuren Batjargal / Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)

Mendelova univerzita se s řešením dramatické situace snaží dlouhodobě pomoci. V Mongolsku už od roku 2009 realizuje výzkumy, spolupracuje s vysokými školami na vzdělávání nové generace lesníků a environmentalistů a v posledních letech také více spolupracuje a komunikuje přímo s lidmi z praxe. V návaznosti na to pro ně organizovala i studijní misi v České republice.

„Když se potkáváme s místními lesníky, většinou je jejich první otázka ‚Co mám se svým lesem udělat?‛ A hned druhá otázka je ‚Kde na to mám vzít peníze?‛ Odpověď je jednoduchá, peníze se musí najít v lese,“ říká Václav Pecina.

Proto se čeští lesníci snaží svým mongolským kolegům pomoci s teoretickou i praktickou přípravou budoucích lesníků a souvisejících profesí. V rámci studijního pobytu ukázali mongolským lesníkům české příklady dobré praxe, které mohou posloužit jako inspirace, jak v lesích hospodařit udržitelně.

Zalesňovací stroj při práci (Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny).
Zalesňovací stroj při práci (Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny).
Foto | Václav Pecina / Mendelova univerzita v Brně

Téma ochrany lesů, zeleně a hospodaření s nimi je v Mongolsku velké téma. Všichni si uvědomují, že je potřeba něco dělat, a tak se snaží v rámci iniciativy prezidenta a vládní podpory masivně zalesňovat. Ale bez řádného plánování, ochrany a péče mladé stromky rychle odumírají.

A pokračuje i chřadnutí dospělého lesa, nesystematická těžba a nevhodné hospodaření celkově snižuje jeho hodnotu, vitalitu i stabilitu.

„Považujeme za důležité ukázat, že les a lesnictví nejsou jen stromy a dřevo. V rámci našich aktivit v Mongolsku se snažíme vyzdvihnout ekologické funkce lesa a zejména jeho význam pro ochranu vodních zdrojů,“ vysvětluje Jan Šebesta z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie.

Nový provoz na výrobu CLT (cross laminated timber) panelů (Stora Enso, Ždírec nad Doubravou).
Nový provoz na výrobu CLT (cross laminated timber) panelů (Stora Enso, Ždírec nad Doubravou).
Foto | Antonín Kusbach / Mendelova univerzita v Brně

„Když lesník, který je často i pastevec, pochopí, že les opravdu potřebuje, začne se o něj starat lépe,“ dodává Šebesta. Účastníkům exkurze proto čeští odborníci představili lesnické plánování, školkařství, pěstování a hospodářskou úpravu lesa, možnosti jeho ochrany, přidruženou lesní výrobu, zpracování dřeva, význam lesů pro rekreaci, lesnické vzdělávání a nové technologie.

Mongolští lesníci se podívali do univerzitního kampusu, Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, do Arcibiskupských lesy a statků Olomouc, České lesnické akademie Trutnov, LESCUS Cetkovice, Stora Enso Wood Products Ždírec, Kinský dal Borgo nebo Městských lesů Hradec Králové. „Nevyhýbali jsme se ani špatným příkladům v českém hospodaření, ze kterých si naši mongolští kolegové mohou vzít cenné poučení,“ dodal Šebesta.

Diskuze o rekreačním využití lesů a rekultivaci stanovišť po těžbě písku (Městské lesy Hradec Králové).
Diskuze o rekreačním využití lesů a rekultivaci stanovišť po těžbě písku (Městské lesy Hradec Králové).
Foto | Antonín Kusbach / Mendelova univerzita v Brně

„Největší zájem byl asi o strukturování podniků, nové technologie, lesnickou infrastrukturu a zejména lesní techniku, která může v Mongolsku do značné míry přispět k řešení problému nedostatku pracovních sil,“ říká Šebesta.

Výjezd mongolské delegace do České republiky se uskutečnil v rámci projektu STREAM (Sustainable Resilient Ecosystem and Agriculture Management in Mongolia) spolufinancovaným Evropskou unií, na kterém se Mendelova univerzita v Brně podílí. Kromě získání nových zkušeností bylo náplní mongolské mise také další posilování a prohlubování spolupráce mezi lesnickými institucemi obou zemí.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.6.2023 06:02
sázet smrkové monokultury a brečet nad Lýkožroutem?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 06:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
O lesy se musí pečovat, zejména o produkční. Teprve mantra bezzásahovosti a zrušení hajných (outsourcing s výběrovým řízením) zničila naše lesy. To je to poučení.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.6.2023 07:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 08:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdežto vaše pastva, která způsobuje poškozování stromů, likvidaci přirozené obnovy a spodních pater, a následný totální rozpad porostu a vysychání krajiny lesu prospívá, že? :-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 09:04 Reaguje na Petr
Nesmyslně napadáte. Vždy píši, že pastva je vhodná jen do lesů určených pro ochranu biodiverzity. A to by měla být hlavně Národní parky, NPR, PR, PP a CHKO. V produkčních lesích, je pro produkci dřeva pastva škodlivá a nikdy jsem ji neprosazoval.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 09:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud říkáte, že je pastva v produkčním lese škodlivá, tak v lese v NP nebude?
Ani do lesa v NP není vhodná, pokud to není přímo nelesní NP, a takové u nás nejsou. Je tam škodlivá úplně stejně, jako v produkčním lese.
Například zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lesn%C3%AD_pastva#/media/Soubor:Lang%C3%A5-Egeskov-egetr%C3%A6er.jpg
Toto chcete udělat z národních parků? Už tam chybí jen lavičky a cestičky a je to městský park. Jen staré stromy, které tam byly před počátkem pastvy, jinak nic. Obnova lesa zlikvidovaná, podrost a spodní patra zlikvidované. Les v podstatě skončil, po dožití starých stromů už tam nebude nic.
Jak je i v dneším článku zmíněno - pastva způsobuje posun na sestupnou křivku les - polostep - step - poušť. Toto nemá v naší krajině místo a už vůbec to nemůže být cílem v NP. Ano, je pár míst, kde se to hodí kvůli udržení něčeho jiného, ale to je vše.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 09:37 Reaguje na Petr
Už jsem to psal minule - jediná výhoda vaší představy o spásání lesů je v tom, že u nás nikde neexistuje, takže se nejde nikde na vlastní oči přesvědčit jakou tragédii to s lesem provede. Proto to tu můžete propagovat a vyprávět o nějakých výhodách.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 09:10 Reaguje na Petr
Jo a že pastva s vysýcháním je pohádka. A teď tu o Karkulce.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 09:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jako že řídký les bez podrostu oproti hustému lesu nevysychá?
Už jsem vám tu kdysi nabízel pokus - půlku zahrady vysekejte a půlku ne. Kde bude víc sucho?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.6.2023 09:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
No nevím. Většina ,,zničených,, lesů nebyla bezzásahových. :-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 09:06 Reaguje na Petr Eliáš
No jo, to byl ten druhý případ = zrušení hajných a jejich dřevorubců v polesí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 10:12 Reaguje na Petr Eliáš
Tak tahle věta je Manipulace hodná Eliáše. Většina lesů totiž je hospodářská. Ale zkáza lesů člověkem začala za Bursíka v nuceně bezzásahovém NPS.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.6.2023 10:23 Reaguje na Jarka O.
Zase chceš jarine vytáhnout tu pitomost, že za kůrovcovou kalamitu může Šumava? :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 10:25 Reaguje na Petr Eliáš
Pouze připomínám v reakci na vaši pitomost.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.6.2023 11:09 Reaguje na Jarka O.
Jen připomínej. To nic nemění na tom, že je to pitomost. :D
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 11:19 Reaguje na Petr Eliáš
Ještě byste si měl ujasnit další napsanou pitomost, že za něco "může Šumava". To myslíte opravdu? Není Šumava taky jen oběť likvidace hospodaření?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.6.2023 11:34 Reaguje na Jarka O.
Víš co? Máš pravdu. Za vše může Bursík na Šumavě a likvidace hospodaření. Spokojenost? :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 11:47 Reaguje na Petr Eliáš
OK. Ani ne, bo otázka je, jak dál s hospodařením a vlivem ekologistů, aby se lesy nelikvidovaly, nýbrž udržitelně obhospodařovaly. Jak před sametem a krátce po, kdy to prostě fungovalo.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.6.2023 13:41 Reaguje na Jarka O.
To už je tvůj boj, žij si v pohádce. :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.6.2023 15:19 Reaguje na Petr Eliáš
Neznám důležitější součást krajiny než les, a to i produkční. Snad se vyplatí prát se za slušné zacházení s ním a ne likvidaci jak v Řecku (krom slovanské Makedonie) nebo v Rumunsku, když je důležitý i pro vodu a vzduch. On zde bude dobrý konec, až bude ty lesy vlastnit slušný majitel - pohádka :)
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

14.6.2023 17:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ha, ha. Včera jsem kontroloval bukovou oplocenku s jedlí, individuální ochrany modřínů, jedlí, jilmů. Smrk jsem už 20let nevysadil ani jeden i když s jejich přirozenou obnovou normálně pracuji a i starší smrkové porosty normálně vychovávám s cílem dosáhnout tloušťkové diferenciace a mechanické odolnosti. Přitom do těch smrkových částí vnáším jedli, buk a kde to jde i klen. Za 150 let to bude les jak víno :D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.6.2023 08:12
Dobrý článek! Naše lesnictví patří mezi nejlepší na světě. A je potěšující, že zájem z mongolské strany je dlouhodobý, protože problémů tam mají asi hodně, byť odlišných od našich. Tam se hodně daří modřínu, ten asi je a bude nosnou dřevinou tamních lesů. Chce to jen vzdělaný personál a moderní stroje. Valit to ručně je drahé a hlavně o zdraví.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 08:22 Reaguje na Karel Zvářal
Měli by se poučit, že úbytek lesů nevyřeší nákupem harvestorů.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 09:07 Reaguje na Petr
Harvestor nebo dřevorubec s ruční pilou je lesu jedno. Akorát harvestor je poněkud šetrnější.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 09:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
Šetrnější k čemu? Jen k rukám dřevorubce.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 10:21 Reaguje na Petr
No to taky, ale i k porostu. Strojní manipulace s kmenem méně poškozuje okolí.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 10:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pojezd velké a těžké techniky lesem a strojní manipulace méně poškozuje okolí? To si vážně myslíte? Nikdy jste to neviděl, že?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.6.2023 12:21 Reaguje na Petr
Obávám se, vlastně jsem si jist, že vy sám jste nikdy v lese nebyl. Při probírce v laťáku harvestor očesané větve klade před sebe a vmačkává je do země. Takže nevytváří žádné koleje, neopak, vpravuje potřebnou organiku do půdy.

A protože to je TĚŽKÁ technika, tak na cestách vyjíždí za mokra koleje, ve kterých se posléze zdržuje voda, a v té vodě přebývají žabky kuňky. Ale v porostu při těžbě se harvestor chová k půdě i stromům šetrněji, protože kmeny se netahají po zemi, jak tomu bylo při manipulaci s koňmi nebo přibližování za traktorem.

Ne asi, ale určitě jste nikdy neviděl hluboké rýhy, doslova minikaňony, vytvořené při stahování dřeva koňmi. A při jejich nedostatku, potažmo nedostatku lidí pro tuto náročnou a nebezpečnou práci, je použití moderní těžké techniky jediná správná cesta, přičemž ekologické škody nejdou zdaleka tak velké, jak se tu snažíte někomu nasugerovat. Ano, vznikají, ale cesty lesáci sami ve svém zajmu opravují.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 12:26 Reaguje na Karel Zvářal
No neviděl kráčející Harvestor. Ale Neználek, ten ví vše.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.6.2023 12:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
Za pár minut tu máme vpálený blábol, na který nemíním reagovat. Určitě se vyhne podstatným bodům, ale výhodu a potřebu techniky sám s koněm nikdy nenahradí. Ale mlátit hubou, resp do klávesnice, na to je přeborník:-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 14:47 Reaguje na Karel Zvářal
No je to jak jste napsal.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.6.2023 15:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nemám náladu této nule věnovat ani minutu, stačí mi ty tři řádky pod vašim vstupem - to ho charakterizuje. V podstatě se směje své blbosti.

Ale pointa těchto diskusí je někde jinde. Vemte si, že podobní sebevědomí žvanilové-prášilové se dostávají na posty v ochraně, ale i ve světe, včetně unie. Pak se nestačíme divit, čím nás zásobují. Prostě lži a vytrvej! To je ta profláknutá, 100x opakovaná.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

14.6.2023 20:01 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.6.2023 20:37 Reaguje na Vladimir Mertan
Děkuji! Je to únavné, někdy až deprimující, ale s blbostí se musí bojovat. Rozepsal bych se i k tomu poslednímu odstavci, ale dnes raději ne, příležitostí bude ještě neúrekom.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2023 20:57 Reaguje na Karel Zvářal
👍
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.6.2023 21:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pane Vinklere, ještě že máme ta ega, že? Mlčící většině asi to opíjení rohlíkem nevadí...
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 13:35 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak teď jsem se zasmál. Asi si pod pojmem kráčivý harvestor představujete, že opatrně a tiše našlapuje :-)
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 13:29 Reaguje na Karel Zvářal
To jste z celé palety vlivů vybral úmyslně ty nejmenší.
Že by si harvestor dělal hatě z větví je jen vaše představa, v reálu nikdo nic takového nedělá, protože čas stojí peníze. Navíc větve zamačkané v zemi by místo organiky v podstatě znemožnily následné zalesňování, takže malér.
Těžká technika je v lese problém - právě tou váhou. Za sucha i za mokra utužuje a válcuje půdu, a s ní i vše živé, co tam je. Koleje pro kuňky už jen názorně ukazují jak velké to udusání je - voda se nevsákne, ale zůstane v kolejích, dokud nevyschne. Příležitost pro kuňky to nijak nevynahradí, to je jen dočasný a bezvýznamný benefit v celé půdní tragédii. A jako další je velikost harvestoru při jeho prodírání porostem.
Dále se nesmí zapomenout, že harvestor je jen půlka problému, za ním jede porostem druhá a stejně velká a těžká - vyvážecí souprava, která lesní půdu uválcuje a utuží podruhé. Hmyz, rostliny, nálety a semenáčky stromů, mechy, drobní obratlovci, vodní režim, pro tohle vše je uválcování lesní půdy pohroma.
Kůň nic takového nenadělá, a traktor jen částečně.
Ne, opravdu v použití těžké techniky nevidím tu jedinou správnou věc, jako vidíte vy. Těžká technika do lesa nepatří, stejně jako nepatří na pole. Patří tak leda na stavbu.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 13:47 Reaguje na Petr
A probírky harvestorem až na výjimky nikdo nedělá. Je to neekonomické, poškození porostu velké (polámané větve, odřené kmeny i kořeny, utužená půda...). Nic, co by někdo chtěl.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 14:02 Reaguje na Karel Zvářal
A rýhy v zemi po přibližování až takový problém nejsou. Půda v nich není utužená a je narušený povrch, což může přispět třeba k přirozené obnově, nebo k růstu rostlin (disturbance, po kterých tu sami voláte). Jediný možný problém je odření a poškození stojících stromů a jejich kořenů. To už je od šikovnosti a ochotě lidí. Harvestor porostem jezdí vždy (i ten kráčivý), to nijak ovlivnit nejde.
Odpovědět
Pe

Petr

14.6.2023 14:06 Reaguje na Karel Zvářal
Pravda, jsou i výhody. :-) Například po těžbě harvestorem nehrozí půdní eroze. Půda je na pasece tak uválcovaná, že s ní voda nehne a jen neškodně steče pryč. V lese zůstane sucho a voda se objeví někde dole ve vesnici.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.6.2023 09:06
Tento článek opět potvrzuje potřebu zalesnění na celém světě. U nás tisíce let prosperovaly monokultury smrku v horských oblastech, v Mongolsku tisíce let step s tisíci býložravců.
Nyní příroda kolabuje ve smyslu vykácený les = step = poušť. Je to vidět v trop. deštném pralese, v afrických savanách, kde poušť a sucho postupuje. Ale i v našich podmínkách - po vykáceném lese ve Středomoří zbudou jen kameny.
U nás les na úkor polí neustupuje, naopak přibývá. Přesto tato potřeba většího zalesnění jako boje proti vysušování krajiny je rovněž nutná z důvodu stále se zvětšujícího zastavění krajiny.
Vyžaduje to jiný pohled ekologů. Nestačí jen sledovat své zájmy, svoji odbornost, ale nutno přemýšlet komplexně s nadhledem. Ve vysušené, degradované krajině nelze uplatnit žádný ekologický záměr. Je třeba bojovat o každý strom a to zvl. na rozsáhlých polích- rozčleňovat je pásy stromů (i proto erozi), v zástavbě včetně péče o ostatní zeleň, zelené střechy, popínavé rostliny.
Stejně tak jako o stromy nutno bojovat o vodu - jakýmkoli způsobem ji zadržovat.
Je nutno ale také prosazovat jiné zájmy - diverzifikace, pestrost krajiny (jak zdůrazňuje p. Vinkler). Ztráta každého zvířecího druhu je nepříznivá, ve společenství navazuje jedno na druhé.
Právě v NP, kde jsou rozsáhlé lesy, by to bylo možné. Zde je nepříznivé to, že tisícihlavá stáda býložravců jsou pro krajinu celého světa nepřijatelná, přitom v menší populaci dochází k degradaci genetického kódu.
Vše vyžaduje jiný přístup, jiné myšlení, ohromné investice. Investice do uhlíkové neutrality nás nezachrání. K degradaci přírody- přehřívání dojde vlivem většího zastavění, vlivem potřeby půdy na zeměděl. účely.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist