https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/evropske-volby-2024-shrnuti-zakladnich-informaci-o-klimaticke-politice-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropské volby 2024 – shrnutí základních informací o klimatické politice EU

6.6.2024 05:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V červnu 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Nové obsazení Parlamentu a Evropské komise bude důležité pro podobu unijního úsilí v ochraně klimatu pro léta 2024 až 2029. Tu do velké míry ovlivní i členské státy, jejichž hlavy na poli Evropské rady přijímají tzv. Strategickou agendu EU, která vytyčuje hlavní priority unie pro následujících pět let.
 
Minulý rok byl nejteplejším rokem v historii měření a projevy změny klimatu jako je sucho, požáry, povodně nebo v Česku kůrovcová kalamita, jsou pozorovatelné již nyní. EU se společně s téměř všemi státy zavázala v Pařížské dohodě udržet nárůst průměrné globální teploty pod 1,5 stupněm Celsia oproti předindustriální éře.

Pro celý svět tak existuje určité množství emisí skleníkových plynů, které je možné do atmosféry vypustit, aby tato teplotní hranice nebyla překonána. Evropský vědecký poradní výbor pro změnu klimatu uvedl, že spravedlivý příspěvek EU ke globálnímu úsilí znamená snížit produkci emisí do roku 2040 o 90–95 % oproti roku 1990.

Ve Faktech o klimatu jsme k tématu unijní klimatické politiky, jejích dopadů na Česko a zasazení do světového kontextu připravili následující materiály:

Základní kameny klimatické politiky EU

Klimatická politika EU je rámovaná především Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), která představuje strategii pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Na ni pak navazují konkrétní legislativní akty obsažené především v balíčku Fit for 55, jehož záměrem je dosáhnout střednědobého poklesu emisí skleníkových plynů v EU o 55 % do roku 2030 oproti roku 1990.

Po invazi Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 pak Komise představila plán REPowerEU, který dále navýšil cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie či energetických úspor.

Dopady na Česko

Unijní klimatická politika, na jejíž tvorbě se Česko podílí, má odraz nejen v národních cílech pro snižování emisí, navyšování podílu obnovitelné energie, snižování spotřeby energie atd. Poskytuje i bezprecedentní finanční prostředky pro dekarbonizaci a modernizaci ekonomiky.

Do konce dekády do Česka na tyto účely poputuje více než 1 000 miliard korun. A to jak díky zpoplatnění znečišťovatelů emisními povolenkami, tak díky nástroji pro oživení ekonomiky po pandemii Covid-19 či z klasických strukturálních fondů.

Světový kontext

Foto | EDGAR, Net Zero Tracker / Fakta o klimatu

Změna klimatu nezná hranice států, ochrana klimatu je tak globálním tématem. I díky každoročním klimatickým konferencím se ambice i implementace konkrétních opatření pro přesun od fosilních paliv k bezemisní ekonomice a společnosti daří alespoň částečně zvyšovat.

Téměř 90 % světových emisí oxidu uhličitého je aktuálně pokryto nějakým typem závazku ke klimatické neutralitě, a to zahrnuje i největší světové emitenty Čínu, USA, EU nebo Indii.


reklama

 
foto - Kolouchová Kateřina
Kateřina Kolouchová
Autorka je analytička Fakt o klimatu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

6.6.2024 06:07
viz článek Udržitelné Česko

Především je nutné dodržovat demokratické principy liberálního kapitalizmu. Nikoli násilím, fanaticky prosazovat sebeekologičtější, sebeživotněnejdůležitější věci. Takto zbankrotovaly všechny nedemokratické postupy a systémy se sebekrásnějšími cíly a představami.

Je třeba postupovat dle zdravého rozumu, ne fanaticky: nejdřív vše připravit a vytvořit podmínky- úložiště (přečerp. elektrárny), stabilní zdroj. : JE, plyn elektrárny, distribuce, nabíječky, nejdřív to nejdůležitější: zavodnění, zadržování vody, zastínění, zalesnění.

Pokud jde o Ukrajinu, nestačí jen posílat zbraně, ale také je nutno diplomaticky jednat s celým světem (nikoli s Putinem: na něj ať tlačí jeho přátelé a podporovatelé, EU a USA nemá žádnou šanci), jednat především s jeho přáteli (Čínou a Arabií), vytvářet na Putina celosvětový tklak, aby od agrese upustil. To je jediná cesta k ukončení konfliktu, aby pro Putina válka byla co nejnepříjemnější a měla pro něho co největší negat. důsledky. Posílat zbraně a přitom s ním obchodovat, nedělat nic pro to, aby s ním celý okolní svět spolupracoval, obchodoval a Putina podporoval, k míru nepovede!
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

7.6.2024 18:23 Reaguje na Honza Honza
Je potřeba se probudit. Právě s Putinem se musí jenat, ale poslat Zelnskýho do těch svých hotelů co nakoupil po celém světě a jednat. Kolikrát někoho Rusko napadlo? Nebýt Anglie a Francie, jejich dohody s fašounama Němcema, nikdy by tu Rusko nebylo. Právě západ ho chtěl zničit a nepovedlo se. Zabili s tím miliony lidí, nevinných. Kdyby západ hlídal dodržení všeho a hlídali Němce a nedLI JIM PROSTOR PRO VYTVOŘENÍ ARMÁDY, tak Rusové by zde nikdy nebyli a nebylo by zbytečně promarněno tolik životů. Rusum se musí děkovat za mír. A co bylo potom, to bylo vše dílo západu. To je škoda slov... Proto zvažujte vaše štvaní.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.6.2024 09:51
Klimatická politika EU ?
Cesta do skanzenu !
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

7.6.2024 06:48
Promiňte, ale to jsou totální keci. Je to jen likvidace obyčejných lidí. Plaťte naše výmysly a špička bude žít v blaženosti. Letadla, drahá a neekologická auta, ale bude ekologie. Zničit přírodu, sebrat nám obživu, podívejte se na nejůrodnější půdu v ČR, tedy v jedné spolkové zemi Německa, která si říká ČR...
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

7.6.2024 07:56
Vážená paní Kolouchová. Nevím kam se chodí vědět vše o klimatu. Pokud se podívám do historie, tak v době třicetileté války přišla tzv. malá doba ledová. To nebyla klasická doba ledová, ale pouze zkrácený den, kde se vývoj rostlin choval jako v zimě. Tím ovšem měl větší šanci jehličnan. V dobách tereziánských, byla změna klimatu obrovská, přišlo sucho. Tehdy se postavilo nejvíce rybníků. Tereziánský lesní zákon, dnešní lesníci od LČR by byli bez práce a hodně biti. Za to, že otvírají les, to je tedy ten zbytek co zůstal a mladé porosty, kde může slunce k zemi a dochází k nadměrnému vysichání. Rok 1939 když nás obsazovali Fašouni, dnešní naši zaměstnavatelé, tak bylo všude spousty navátého sněhu a museli jim cestu prohazovat. Přišli pak roky jako jsou ty dnes. V roce 2015 bylo největší sucho, ale vody v melioračních sítích neubylo, koukal jsem do jedné trubky, kde je její průměr 60cm a od hladiny k vrchu trubky chybělo tak 20cm a silnej odtok, vše do říčky Sázavky asi 1,5 km. Pokud si vezmu sucho za dob Tereziánských a ještě rok 1947, tak naše krajina vypadala jinak. Lesy hluboké, mnoho remízů, tedy roztroušené zeleně, min. zásah do mokřadů, i zde se sekalo na sena, ale chodil tu kůň max. krávka. To i v tom roce 1947. Ale rok 2015, krajina zničená, odstraňeny keře, těžké stroje na dotace, které dusají a tím voda více odtéká, ale stále máme vodu. Vemte si kolem Moravy. Zde se vystavěli hráze proti záplavám, ale sebralo to vodu. Voda na jaře se nemohla vsáknout a odejde v řece. Pak není voda. Velké přehrady odpuzují srážky, vyprší se to jinde. Letadla je nejhorší zlo. Podívejte se na oblohu, to je ekologická katastrofa, to nikdo není ochoten řešit, jan naše kotle a ty starý auta, jo a kravky co si uleví. Nevadí zabraná půda ta nejlepší ve státě pro fotovoltajky a další. Větrníky zabijejí ptactvo, to nevadí. A přitom ani jeden z tohoto nám není schopen energii vyrobit bez elektráren. Zapoměl jsem na bioplynky. Zde je taková ekologická zátěž, že by jsme se divili, ale to se neříká. Lesy se musely zničit, výmluva na změnu klimatu, to jo. Vina na státu, kde min.zem. jako zřizovatel LČR a tvůrce zákonů, chtěl dodržování zákonu pouze u soukromníků a LČR ničilo, čí to byl zájem? Dnes jako občan nemám právo se na nic dotázat, nesmíte vznýst námitku ani dotaz, stejně vám neodpoví. A fakt o klimatu? Tak jak říkal můj známí, on je líný a neschopný, ale udělal ing. a pak doktorát na změnu klimatu, to je dobře, tady totiž si může kecat co chce a není žádný důkaz, on se vytvoří. Pojďme omezit onu těžkou techniku v polích, kamiony přestěhujte na vlak, zaražme stavbu richlodráhy, ta nic nepřinese a zničí totálně krajinu, sebere vodu, opravme stávající dráhu, mysleme a ne, že někdo řekne. Zatím stejně nikdo nedal žádný pořádný důkaz o změně klimatu. Podívejte se ještě do Afriky, problém jsem slyšel, že přibývá zeleně, vykácet, ono to roste samovolně. Prostě za vším hledejme prachy.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

7.6.2024 11:42
Kecy, kecy, kecy...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.6.2024 15:14 Reaguje na Karel Padevet
Já bych položil důraz, na výše uvedený koláčový graf, kde je jasně uvedeno- EU, 7.3%
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

7.6.2024 18:07 Reaguje na Karel Padevet
Z toho se dobře žije, ne?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist