https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-to-bylo-s-vlkem-bublou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak to bylo s vlkem Bublou

3.7.2023 05:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlčí mladík, kterého v sobotu 24. září loňského roku našli houbaři sraženého u silnice mezi Horní Blatnou a Potůčky se, alespoň podle médií, stal od té chvíle hned několikrát zvířecí celebritou číslo jedna. Zřejmě mu to zachránilo život, ostatním zúčastněným ale způsobilo nemalé trable a přineslo spoustu příležitostí k přemýšlení.
 
Začalo to tak, že zmínění houbaři k polomrtvému vlkovi zavolali policii. Policisté vůbec netušili, koho mají na pomoc vlkovi zavolat.

Zavolali Karla Makoně, který šéfuje vzdálené záchranné stanici v Plzni, ale na západě Čech je zjevně jedním z nejznámějších ochranářů. Přes něj se po několika dalších telefonátech (včetně autora tohoto článku) konečně podařilo dostat k záchranné stanici Drosera v Bublavě. Ta má v rámci Národní sítě záchranných stanic místo nálezu vlka v kompetenci a je tedy povinná se o něj postarat.

S médii za zády

Zajímavé je, že policisté sice nevěděli, která záchranná stanice jejich území spravuje, zato však si byli jistí, na které telefonní číslo TV Nova zavolat. Výsledkem bylo, že kolegové z bublavské záchranné stanice měli u tohoto případu od samého počátku novináře v patách. A to výrazně zkomplikovalo už tak nelehkou situaci, kterou museli řešit.

Zraněný vlk byl sice při vědomí, ale zjevně po nárazu nějakého auta s rozsáhlými zraněními a v šoku. Bylo nutné ihned zajistit odborné veterinární vyšetření. Jenže byla sobota odpoledne. Nakonec se přes kolegy ze sousední záchranné stanice Soos podařilo sehnat veterinární kliniku ochotnou vlka vyšetřit. A zjistili mu skutečně rozsáhlá poranění.

Kolegové z Bublavy a posléze ani veterináři nebyli schopní během své práce od sebe odehnat senzacechtivá média. Bohužel, protože na veřejnost se dostaly záběry, které se tam opravdu dostat neměly. Jako například přenášení vlka v náručí bez jakýchkoliv ochranných opatření, hlazení vlka při vyšetřeních atd.

Naštěstí bylo vlkovi fakt blbě, a tedy nezareagoval tak, jak by zareagoval každý méně otřesený divoký vlk. Navenek to byly záběry nesmírně dojemné. Takové, že po poňuchňání s krásným vlkem musel zatoužit snad každý divák. Co však by mohlo být jejich výsledkem, kdyby nějaký takto médii poučený milovník zvířat narazil na jiného vlka v nouzi? Lepší nedomýšlet.

Na druhou stranu, co skutečně bylo jejich výsledkem? Obrovská vlna soucitu ze strany veřejnosti a snaha aspoň nějak vlkovi pomoci kolegy z Drosery více méně donutila začít na vlka vybírat peníze. Stovky dárců nakonec na záchranu vlka, který v této chvíli už prostě musel dostat své jméno, poslaly více jak 2,5 milionu Kč. Obrovská částka! Mnohem větší, než například výtěžek celostátní vánoční kampaně Ježíšek pro zvířata na pomoc zvířatům v záchranných stanicích.

Inu, národ/média, aby hnula zadkem, prostě musí mít nějaké své celebrity.

Výsledky této neplánované, živelné sbírky na vlka Bublu vidím dva. Především, získal se dostatek peněz na následné nezbytné zákroky a péči na jedné z nejprestižnějších českých veterinárních klinik. Bez nich by takovou péči žádná z našich stanic nezaplatila.

Druhý výsledek už tak úplně nepotěšil a později se ukázal jako velmi, velmi nebezpečný. Velká část národa jaksi získala pocit spolumajitelství Bubly a tedy i práva rozhodovat o jeho dalším osudu.

Komplikovaný návrat domů

Jak už bylo výše zmíněno, vlkovi se dostalo té nejlepší veterinární péče. Poté, co mohl opustit veterinární kliniku, začal boj o jeho další osud.

Vlka jsme odstranili z dosahu médií a veřejnosti do péče záchranné stanice ve Vlašimi. Až tam se s ním začalo nakládat podle narychlo sestavených pravidel. Kontakt s lidmi se téměř vynuloval, vlk dostal klid a čas, aby se popral se svými zraněními. A pral se opravdu statečně. Den ze dne na tom byl lépe.

Začalo se přemýšlet, co s ním bude dál. V Bublavě sice pro něj z peněz dárců stavěli výběh, ale stále více zaznívala slova o tom, že by se mohlo podařit ho vrátit ke své smečce.

Rozhodly hlasy zahraničních expertů. Na rozdíl od malého českého písečku jsou v Evropě lidé, kteří podobné případy s vlky řeší prakticky každoročně. A všichni se shodli, že mladý Bubla je ve věku, kdy by ho mohla jeho rodina přijmout zpátky, když se ale nebude dlouho otálet. A z druhé strany, je ve věku, kdy už se nikdy nesmíří se ztracenou svobodou, a tedy sebelepší výběh by pro něj byl utrpením.

Bubla svým chováním dával najevo, že by návrat domů rád vyzkoušel a zdravotně se o moc zlepšil. Ve chvíli, kdy ho přestala zlobit jeho nově srostlá čelist a začal konzumovat zvěřinu i s kostmi, bylo rozhodnuto.

Dle genetické analýzy jsme v té době už věděli, ke které smečce patří a jaké je její teritorium. Domluvili jsme se, že termín a místo vypuštění vlka utajíme co možná nejdéle a také, že dostane vysílačku, aby bublavská stanice mohla zasáhnout, kdyby se vlk začal chovat nějak nestandardně.

Mendelova univerzita měla shodou okolností jednu vysílačku volnou a byla ochotná jí na Bublu použít. Uzavřela o tom smlouvu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Tehdy také padl ústní slib o tom, že aktuální data o pohybu Bubly po vypuštění bude mít od univerzity k dispozici jak agentura, tak i bublavská Drosera.

V dohodnutý den na počátku ledna byl Bubla ve vlašimské stanici uspán, byl mu nasazen obojek s vysílačkou, ve vší tichosti byl převezen do Krušných hor na místo, kde se pohybovala jeho rodina, a vypuštěn.

Veřejnosti jsme to oznámili až asi po týdnu. To už také bylo podle dat z vysílačky jisté, že naběhal spousty kilometrů, chová se tedy zcela normálně. Zda se spojil se svojí smečkou se pochopitelně zjistit nedalo.

Poté, co jsme oznámili Bublův návrat na svobodu, nepřišly jen pochvalné reakce, i když těch byla většina. Část veřejnosti nám někdy i docela hrubě vyčítala, že tím vlka týráme, že přece měl zůstat v bezpečném výběhu záchranné stanice (který oni zaplatili). Či, že jsme aspoň měli počkat až na jaro, kdy už v horách není tak drsné počasí a Bublíčkovi nebude zima. Někteří dárci dokonce požadovali svoje peníze zpět. Drosera i my jsme mohli argumentovat (a o správnosti vypuštění i sebe přesvědčovat) alespoň daty z vysílačky.

To ale netrvalo dlouho. Asi po týdnu nám Agentura ochrany přírody a krajiny sdělila, že vlastníci vysílačky z Mendelovky zakazují, abychom dostávali data o tom, zda vlk žije a pohybuje se. Žádný rozumný důvod, proč se lidé z univerzity rozhodli zrušit svůj slib, nám sdělen nebyl. Nerozumných pseudodůvodů nás napadlo hned několik – ve všech hrála roli zneuznaná ega, pseudověda a „konkurenční“ nevládka, která si v médiích i v terénu dělá tak trochu monopol na velké šelmy…

V každém případě toto rozhodnutí obrovsky zkomplikovalo situaci především Droseře, protože ta byla pod drobnohledem svých dárců a ti chtěli aktuální informace. Navíc, protože chlapi z Drosery v těch horách žijí, začaly se k nim dostávat „zaručené“ informace od očitých svědků – většinou místních myslivců –, že na tom Bubla není dobře, div že pomalu neumírá. Objevila se i nějaká fotka ne moc dobře vypadajícího vlka s obojkem. Tyto informace nemohli porovnat s daty z vysílačky.

Ona „svědectví“ se samozřejmě dostala i do médií. Ta se pak logicky ptala Drosery, ti mohli mlčet, anebo říct pravdu.

Prostě tento nesnesitelný tlak velmi brzy vyvrcholil v ne příliš uvážené výstupy v médiích, které opět přilily olej do ohníčku. Bohužel, lidem, kteří neznali celé pozadí, se situace jevila ne zrovna příznivě nejen vůči instituci, které vysílačka patřila, ale zejména vůči bublavské stanici, která neměla moc šancí ono pozadí vysvětlovat.

Nakonec se zdálo, že se situace zklidní poté, co došlo k přímé komunikaci vedení ČSOP s panem děkanem příslušné fakulty Mendelovy univerzity. Pan děkan následně přikázal svým zaměstnancům, aby data z vysílačky záchranné stanici Drosera poskytovali.

Leč, co se nestalo: vysílačka se shodou náhod vzápětí rozbila a žádná data o pohybu vlka už nevyslala. Něco takového se té rozlícené části veřejnosti už fakt vysvětlit nedalo. Hloupá náhoda a zákon schválnosti!

V tuto chvíli jsme případ prvního vlka v české záchranné stanici v očích veřejnosti bohužel definitivně prohráli.

No, nic, poučíme se. Poučí se všechny zúčastněné strany.

A Bublovi, který díky pár lidem z našich záchranných stanic bojuje svůj každodenní boj o život na svobodě, jsou naše malicherné spory ukradené.


reklama

 
Další informace |
Text byl psán pro časopis Krásy našeho domova.

foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RS

Robert Seifried

3.7.2023 07:23
Krásný článek. Děkuji za vysvětlení pozadí případu. Jen drobná poznámka, článek se mese v duchu transparentnosti, otevřenosti a sdělení kompletních informací, proč tedy místo uvedení konkrétních jmen organizací a lidí používat něco takového jako "„konkurenční“ nevládka, která si v médiích i v terénu dělá tak trochu monopol na velké šelmy". Ale jinak moc hezký vysvětlující text.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.7.2023 08:26 Reaguje na Robert Seifried
Rovněž děkuji za to vysvětlení a nepotřebuji se z článku dozvědět
název konkrétní konkurenční nevládky. Tu přece všichni známe a i její počínání ohledně velkých šelem. Názory na nynější zdravotní stav Bubly se ale mohou značně lišit na základě fotografií a toho, že je stále samotář. To není pro smečkové zvíře ideální stav, aby
žil plnohodnotný život. Ano žije, ale jak?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.7.2023 18:39 Reaguje na Robert Seifried
Je jen jedna ekologistická nevládka s patentem na rozum a přímou vazbou na Mendelu. Bláhový Kutal je pěkně vybarvený. Docela duhově.
Odpovědět
pa

pavel

3.7.2023 09:40
zatím jednou v životě měl jsem tu čest potkat osobně zblízka vlka z fotopastí a na dálku mám kontaktů desítky ale potkat jej na cca 15-20 metrů a aby o vás nevěděl fantazie a s tou nejmenovanou agenturou jsem chtěl spolupracovat ohledně sběru trusu snímků stop vlků stržené zvěře i fota samotných vlků a jejich geolokalizace ... ale darmo mluvit a Bublovy držím palce přežil zimu tak snad ted by to mělo být lepší
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.7.2023 11:34 Reaguje na pavel
Zima je na mršiny bohatší, než konec léta a podzim. Jaro a začátek
léta poskytuje snadnou kořist ve formě mláďat a možnost ulovit březí samice. Plus na jaře přejeté a k vodě a zpět putující žáby atd.
Takže já očekávám kritickou situaci spíše na podzim, pokud se
mu nepodařilo najít zdroj snadné potravy kolem nějaké frekventované
silnice, či tratě s větším množstvím přejeté a zraněné zvěře. Jsem
skeptický k jeho možnostem ulovit dospělou zvěř, protože to je i
pro zdravého jedince poněkud náročné. Proto žijí vlci ve smečkách
s dělbou práce při lovu ze kterého a i ze smečky vytěsňují méně
schopné jedince jako přítěž. Je divné, že v silně vlky osídlené
oblasti ho žádná smečka dosud nepřijala a to ani ta jeho původní.
Asi ho čeká smutný život samotáře a pak je na místě otázka, zda
to mělo nějaký smysl. Jinak potkat ve dne skutečně divokého
vlka je opravdu náhoda, či kus štěstí, který jsem zažil před
40 lety na hřebeni Beskyd u Bílého Kříže. Zkřížil tehdy běžeckou
stopu a pár sekund jsme se na sebe koukali. Zradil ho totiž
opačně vanoucí vítr a teprve zrakem zjistil, že se setkal z
člověkem před kterým měl v té době respekt. Dnes se ale i ve
dne lidé na Jablunkovsku setkávají mezi domy vesnic s vlky,
kteří tak plaší nejsou. To je to, co vyčítám totální ochraně
vlků, protože ztráta plachosti se může vymstít všem vlkům.
Jinak i v mém okolí(Karvinsko a Hlućínsko se občas vlci samotáři
objeví na fotopastech, ale je to většinou v noci a nebo za šera.
Ve dne se silně osídlenou a frekventovanou krajinou skutečně
divocí vlci nepohybují ani při hledání nové smečky a loveckých
teritorií. U Drážďan a ve dne? No nevím jak dalece je plachý!
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.7.2023 14:25
I cesta do pekla může být dlážděna dobrými úmysly. Dovolím si vysvětlit. Vlk je, co se týče fyzické kondice, na úrovni špičkového sportovce. Bubla absolvoval srážku s vozidlem, díky čemuž získal četné zlomeniny a vnitřní poranění. Vyléčit to za pár měsíců je nesmysl, kromě toho některá poranění i po vyléčení mohou bolet a omezují zvíře v pohybu. A omezení pohybu znamená taky omezení možnosti ulovit si potravu. Kromě toho byla téměř nulová šance o začlenění do smečky. Zvíře s omezenou hybností, načichlé člověčinou, žádná smečka mezi vé členy nepřijme. Jednak její členové dokáží vycítit, že příchozí jedinec není zcela v pořádku, což by snižovalo šance smečky při lovu, jednak má dotyčný nepřirozený pach a navíc by se jednalo o další ústa při dělení potravy. Za mě byly správné dvě možnosti - buď ho humánně utratit a nebo po vyléčení umístit v nějaké záchranné stanici. Vypuštěním do přírody je totiž odsouzeno k dlouhému trápení, které s plnohodnotným životem nemá moc společného. Jenže když jsem loni říkal, že to vypuštění do přírody je pitomost, byl jsem přeřván, že tomu nerozumím.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.7.2023 16:23 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Psal jsem to již loni, že to byl vyhnanec od smečky. A myslet si, že když po zaléčení "přijde a pěkně poprosí o znovupřijetí", že se Alfa slituje a ... Ale aspoň budou pomazaní přístě vědět, jak s podobnými hendikepy naložit. Buďto někam do chovu (zoo, soukromý ch.), nebo raději uspat. Ono to, že žere a v klusu "vypadá normálně", neznamená, že dokáže také zasprintovat a vytrvale štvát. Toto je opravdu spíše trápení, než plnohodnotný život. Na druhou stranu z takových "bojovníků s osudem" se stávají nositelé dobrých genů. Ono je to vždy o porovnání priorit a racionální úvaze. Vlků je u nás dostatek, ten stav již je prakticky nasycen, a že bych jich mohl být třeba dvoj či trojnásobek - to bych si již netroufl tvrdit. Prostě případ Bubla by měl být poučením pro všechny, zejména ale nelaickou veřejnost.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.7.2023 16:44 Reaguje na Karel Zvářal
Pomazaní nebudou příště vědět, protože tady o podobných případech rozhodují jedinci, kteří o chodu přírody nemají ani šajna. Jak už jsem psal, vlk je na úrovni špičkového sportovce. A pokud špičkový sportovec utrpí řadu zranění, projeví se to negativně na jeho kondici. Jinými slovy - ti, kteří Bublu vypustili zpět do přírody, jej odsoudili k hladovění a osamělému životu vyhnance.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.7.2023 17:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Voni se budou cítit dotčení, ale je to tak. Když na Šumavě vypouštěli prvního rysa, pošel hlady nedaleko místa vypuštění. "Von si něco uloví, je to šelma, má to v krvi". Do té doby byl zvyklý na kuřata a králíky, takže srnčího se spíše bál, než aby na něj zaútočil. Ne nadarmo mama vodí odrostence s sebou na lov. Pokud výpustek neabsolvuje podobné školení, je odsouzen k téměř jisté smrti hladem. A něco podobného to bylo u Bubly s posttraumatickým stavem. Hejbal se, ale na plnohodnotný lov neměl a zřejmě ani ještě nemá. Z toho postoje na fotce vyplývá, že o člověku ví a projevuje strach-podřízenost. Měl by správně utéct, ale on je zřejmě natolik zmaten a z kondice, když dovolí takové přiblížení. Prostě vlk poznamenaný lidskou péčí. Ale i takový do DNEŠNÍ přírody patří... (chybami se člověk učí).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.7.2023 18:02 Reaguje na Karel Zvářal
Já ještě vysvětlím, proč jsem vlka srovnával se špičkovým sportovcem. Každý sportovec za svoji kariéru prožije celou řadu zranění. I když se ta zranění podaří vyléčit, mohou zhojené rány mohou bolet po celý zbytek života. Mluvil jsem s jedním fotbalistou, který se při změně počasí ráno musel nadopovat tabletami, aby se mohl pohybovat. Je docela možné, že Bubla je na tom stejně. I když se rány podažilo veterinářům zhojit, bolesti zůstaly. Proto zřejmě i ten katastrofální stav na fotce v tom minulém článku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.7.2023 18:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Když smečka loví, tak jsou organizovaní. Mladí (Bubla) dělají nahaněče, starší, zkušené kusy čekají v záloze, až jim zvěř "vběhne do tlamy". Vlk samotář těžko bude mít sílu po dlouhém štvaní zvěř skolit, u slabého kusu možná, srnec v kondici jim uteče, jelen je nad jeho síly. A pokud on je po úraze, tak má teoreticky nárok na "invalidní důchod". Znám hodně případů, kdy sportovci končili kariéru v žákovském a dorosteneckém věku. Pokud není stopro fit, tak jen riskuje další zranění. V přírodě o této selekci nevíme, neb se kolem toho nemotají novináři.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.7.2023 23:44 Reaguje na Karel Zvářal
Proč tady všichni spekulujete co by kdyby atd.
Když si neuloví srnčí, zaskočí na kraj lesa, jestli nepůjde Červená Karkulka a neponese babičce bábovku a červené víno. Nejsmutnější na tom ale je, že už na vesnicích nejsou husy, kachny a další drobotina, aby vlk si mohl zaskočit na oběd k paní mámě na dvorek.
Místo toho máme mrazáky, ale není tam návod, jak je mají vlci otevírat. Nicméně - od samého počátku - lidi vlkovi pomohli se vyléčit ze zranění, které mu způsobil člověk - nechme to dál na přírodě.

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.7.2023 00:21 Reaguje na Pavel Jeřábek
Vypustit invalidního vlka do přírody, aby se o sebe postaral je stejná pitomost jako hodit invalidního neplavce do hlubokého bazénu, aby se naučil plavat.
Odpovědět
Sl

Slovan

4.7.2023 15:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vlk byl ošetřován veterinářem, který zřejmě určil, že daný jedinec je na tom zdravotně dostatečně dobře, aby návrat MOHL zvládnout. Jste snad veterinář vy? Znáte kompletní lékařskou zprávu? Pochybuju.
Ano, byl to risk, on mohl zemřít klidně do týdne nebo měsíce. Nezemřel, žije i po půl roce. Ptal jste se na to furt, naznačoval jste, že zemřel a teď nejste schopen zkousnout fakt, že žije. To vaše přirovnání je vůbec úplně mimo…
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.7.2023 06:22 Reaguje na Pavel Jeřábek
Njn, příroda po hurvínkovsku. Ikonám pomáhat, na zbytek kálet. S tím vlkem je to jako se záchranou vyhladovělých káňat, která lidí sbírají kolem cest. Až je vykrmí kuřátky, vypustí je, aby mohly plenit poslední ptačí hnízda, protože hraboši se za dva měsíce nezvetí. Pomáhat "slabšímu". Tak my tu žijem.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.7.2023 11:01 Reaguje na Karel Zvářal
Káně ještě ujde, pokud je vedle jetelina s hromadou hrabošů,stejně tak poštolka zkusí trochu lučních koníků. Ale takový sokol, raroh apod., ten je odsouzený k smrti. Návrat pomocí volného letu musí trvat týdny a ne hodiny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.7.2023 14:12 Reaguje na Petr Pekařík
Hoří horní heršpická hospoda. Hromada hladových hrabošů hezky hbitě hloubí hliněný horizont. Hamižný hospodář hystericky huláká: havěti hloupá, honem hybaj hledat hektary husté hořčice...

Káňata poloscíplá hlady posbíraná na konci zimy vykrmit a učit volným letem?-))) Skončila gradace, a jak se u nás praví, po hodoch přichází *račka. Takže žádná "hromada hrabošů", nýbrž ukrutný huad...
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

3.7.2023 23:47 Reaguje na Karel Zvářal
Když vypustili prvního rysa, tak to byly prakticky první počátky na návrat velkých šelem do volné krajiny.
Takže jestliže se později povedlo připravit rysy, aby v přírodě přežili, tak ten první případ byl správně vyhodnocen a šelmy byly lépe na volný život v přírodě připraveny.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.7.2023 08:45 Reaguje na Pavel Jeřábek
Každý jedinec rysa je příliš cenný na to, aby se s ním takto experimentovalo. Technolgie vypuštění do přírody a aklimatizace měla být zpracována dříve než se s vypouštěním zvířat začalo.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

4.7.2023 09:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jiste, ze je cenny, proto byl zahajen projekt navrat rysa do volne prirody. A s phledem na sireni rysa na uzemi CR, i pres jejich "nahodne zkrizeni jejich pohybu se zabloudilou kulkou z lovecke zbrane", jejich pocet postupne se zvysuje.
Takze ty prvopocatky, kdy se ne vse zdarilo, lze tolerovat, pokud nebyla ohrozen pocet rysu chovanych v zajeti.
Vypusteni zvirat do volne prirody ma ztraty na celem svete. Ale postupne, na zaklade zkusenosti se postupne už desitky let zmensuji.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

4.7.2023 08:50
Bubla byl celou dobu docela krotký, ( usuzuji jen z fotek ). Měl jsem doma pár selátek a ti byli docela divoši, jo občas přijdou se nechat podrbat.., ale nosit to teda ne... Jestli přežije, tak především na mršinách od silnice a výhozech od lovců ( je ale o to dost zájem, krkavec, liška, černá zvěř...) Podle mě je nejhorší období je nyní (červenec, srpen).. mláďata už jsou běhavá, vejce nejsou atd, moc se neloví( jen srnec..), mršiny v horku nevydrží ani den... Pokud zvíře v pubertě strádá, už to nikdy nedožene. V podstatě balancuje na hraně přežití.... V konkurenci silných samců nemá šanci si najít samici a založit svou smečku.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.7.2023 15:48 Reaguje na Jaroslav Vozáb
No na počátku byla docela naděje, že přežije a to zatím je. A pak je nejlepší nechat rozhodnutí o přežití divokého zvířete přednostně na přírodě. Nemíchat se do toho, pouze kdyby se vrátil k lidem....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist