Jen 16 % pobřeží světa je nyní „v pořádku“, zbytek čelí rozsáhlé devastaci, tvrdí australští badatelé
Polovina světových pobřeží je degradovaná
Míra porozumění tomu, v jakém stavu se vlastně světová pobřeží nachází, je dnes velmi nízká. Řešeny jsou obvykle jen jednotlivé části – korálové útesy, přílivové oblasti, mangrovy, chaluhové lesy, ústí řek, slané mokřady. Práce týmu australských vědců je první takovou studií za dlouhá léta, která řeší celek. A ve své podstatě úplně první, která v sobě propojuje „pozemskou“ lidskou stopu s kumulativními dopady antropogenních vlivů na vodní prostředí. Nicméně poselství, které závěry této studie přináší, nejsou ani trochu pozitivní. „Lidstvo vyvíjí enormní tlak na dobrou polovinu pobřežních regionů, a to včetně rozsáhlých ploch chráněných území,“ říká Williamsová. „Naše výsledky jsou alarmující.“
Přesněji, v relativně dobrém stavu se nachází jen 15,5 % pobřežních linií. Vesměs ty, které lemují Kanadu, Rusko a Grónsko. Tady jsou patrné antropogenní vlivy nižší. Poměrně velké úseky nenarušeného pobřeží lze najít i v Austrálii, Indonésii, Chile, Brazílii a podél Spojených států. Naopak 47,9 % délky pobřeží je lidskou činností velmi silně negativně ovlivněno. Z výčtu zemí pobřežím disponujících je patrné, že 84,1 % států má více než 50 % rozlohy svého pobřeží silně degradováno antropogenními vlivy. A negativního působení lidské činnosti nejsou ušetřena ani pobřeží území, jež by měla být chráněna. Hned 43,3 % „chráněných“ ploch na mořském pobřeží je vystaveno velmi silnému náporu a postupující degradaci. Co přesně tato degradace zahrnuje?
Ve vodním prostředí například rybolov různé intenzity, světelné a chemické znečištění, lodní přepravu, vlivy cestovního ruchu. Na souši je pak problémem především intenzivní zástavba dostupného prostředí, budování energetické a transportní infrastruktury, eutrofizace půdy a splach živin a nečistot do oceánu. Přitom ne všechny pobřežní linie jsou k negativním vlivům stejně náchylné. Z analýz satelitních snímků je patrné, že tristní situace je zpravidla tam, kde na oceán pobřežím navazuje savana nebo kde za linií pobřeží následují korálové útesy a porosty mořských travin.
Zničeno za limit možné obnovy
„Většina takových úseků pobřeží už dosáhla takové míry degradace, narušení, že už neexistuje šance na jejich návrat,“ říká Williamsová. „Jedná se o tak komplexní a provázané ekosystémy, že je prostě nedokážeme obnovit.“
Může se zdát, že problémy degradovaného pobřeží jsou menší, protože vyčíslení plochy narušeného prostředí je násobně menší než třeba plocha kácených deštných pralesů. Nicméně právě na této dotykové zóně mezi souší a vodním prostředím dochází k zásadním dějům. Pobřeží je migrační zónou pro živočichy, dochází tu k páření a hnízdění. Mangrovové porosty tu směňují živiny s mořem, rozhoduje se tu o síle vlnobití, o znečištění oceánů vnosem odpadků z řek. Pobřeží jsou skutečnou frontovou linií, kde se rozhoduje o výsledku bitev o zachování diverzity a klimatických změnách. Co se s tím ale dá dělat?
Přečtěte si také |
Skialpinista napadl dva strážce Národního parku ŠumavaAustralští badatelé v závěru své studie doplňují výčet managementových doporučení, zahrnujících nejrůznější geopolitické a socioekonomické hybatele v jednotlivých regionech, návrhy na důslednější ochranu fragmentů nezdevastovaného pobřeží, obnovu částečně degradovaných úseků. Jednotlivé přístupy ochrany a obnovy se pochopitelně budou místně podle podmínek lišit. Společné jim je ale to, že je třeba nejprve rozpoznat důležitost nenarušeného pobřeží a zabránit postupující devastaci.
„Můžeme myslím bezpečně říct, že nedotčené nebo nenarušené linie pobřeží jsou nyní velmi velkou vzácností,“ říká Williamsová. „A pokud nezačne být naléhavě jejich stav řešen, budou důsledky pokračující degradace pro biodiverzitu i lidskou společnost mnohem závažnější.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Pavel Hanzl
10.2.2022 10:22 Reaguje na Miroslav VinklerSami ze sebe dělají ochránce přírody, ale NIKDY nevymyslí nic jiného, jak planetě pomoci. Maximálně se zmůžou na cha cha jaderné elektrárny a mohutně hájí byznys a bohatnutí za každou cenu, zaplatit za čistou energii korunu navíc je pro ně nemyslitelné.
Prostě je lidstvo skutečně blbé a to z velmi vysokého procenta.
vaber
11.2.2022 09:53 Reaguje na Pavel Hanzlkapitalista lidumil a ochránce přírody, o tom se vypráví jen v pohádkách,
pardon,ne v pohádkách, v našich médiích
Pavel Hanzl
11.2.2022 10:20 Reaguje na vaberRopáctví je něco jiného, to je kritika úplně všeho a všech, kteří se snaží bojovat s klimatickou tragédií. Začíná to jejím popíráním a pak to jede už samo.