https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/odbornik-ve-mestech-se-potkavaji-puvodne-lesni-skalni-i-zahradni-druhy-ptaku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborník: Ve městech se potkávají původně lesní, skalní i zahradní druhy ptáků

7.5.2024 17:47 | PRAHA (ČTK)
Ptáci hnízdí na nečekaných místech v centru Prahy, například jiřičky na Staroměstském náměstí. Ilustrační foto
Ptáci hnízdí na nečekaných místech v centru Prahy, například jiřičky na Staroměstském náměstí. Ilustrační foto
Foto | lgbarrio / Flickr
Ve městech se potkávají původně lesní, skalní druhy ptáků, které se jim přizpůsobily, se zahradními druhy. Hnízdí třeba i na nečekaných místech v centru Prahy, například jiřičky na Staroměstském náměstí, pěnice u nové budovy Národního muzea nebo ledňáček na Čertovce. Účastníkům nedávné ornitologické vycházky v pražské Hostivaři to řekl vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea (NM) Jaroslav Cepák.
 

Spolu s proměnou měst se mění i ptačí druhy, které v nich žijí. "Před 50 nebo 60 lety bychom jich zdaleka neviděli tolik, protože tady byla pole," řekl Cepák o Hostivaři, kde je teď jak zástavba rodinných domků, tak panelové domy, ale také přehrada, meandry potoka Botič se starým lužním porostem nebo lesopark. Roli hraje třeba i zájmový chov koní, díky kterému v Praze zůstávají vlaštovky.

"V roce 1989 byly vlaštovky i v centru Prahy," řekl Cepák. Teď jich kolem koňských stájí u potoka Botič hnízdí deset párů. Jim podobné jiřičky, jejichž hnízda účastníci viděli na začátku procházky, preferují lidské domy. Včetně třeba těch v Mostecké ulici nebo na Staroměstském náměstí. "Vlaštovky stáje považují za jeskyni, jiřičky zase domy za skály," doplnil.

Podle brožury České společnosti ornitologické žijí v pražských parcích nejméně tři desítky ptačích druhů, dravci, sovy, šplhavci i pěvci. V proměně složení ptačích druhů hraje podle odborníků roli i oteplování klimatu. V Česku i Praze tak přibývá například dříve méně častých dudků.

Lesopark v Hostivaři patří spolu se Stromovkou nebo Krčským lesem k největším zeleným plochám v Praze. "Uvidíme tu nejen běžné straky, sojky či holuby hřivnáče naučené na přítomnost lidí, ale i méně odvážné druhy, jako jsou pěnkavy, stehlíci, hýli, brhlíci nebo zvonci," uvádí ornitologická brožura. V lese na obou březích přehrady Hostivař žijí podle dřívějších pozorování také všechny druhy v Česku se vyskytujících sýkor.

"V podrostu se pohybují střízlíci, červenky a pěnice, na zemi hledají potravu kosi a drozdi. V dutinách hnízdí datel černý, strakapoud velký i prostřední, žluna zelená," píše se v dokumentu dále.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.5.2024 18:33
Furt lepší jiřičky, vlaštovky, než holuby !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist