Znáte všechny české hady? Představuje je nová expozice v pražské zoo Fotogalerie
"Chceme přispět k tomu, aby se ve veřejnosti nahradil strach z hadů respektem z nich," řekl k nové expozici Velenský.
V Terariu u Rezervace Bororo se návštěvníkům zoo v Troji představují užovky obojková, podplamatá a hladká i zástupce jediného českého jedovatého hada. Podle Velenského je pro laika mnohdy nesnadné odlišit zmiji od užovek, pokud hada potká ve volné přírodě. Důvodem podle něj je to, že jednotliví hadi mají různá zbarvení i velikost. Lidem se se zmijí podle něj nejčastěji plete užovka hladká. Ta má obvykle podél hřbetu řadu různě velkých skvrn, které se ale nespojují do klikatého pásu jako tomu je u zmije.
Hadi v České republice
Mnohými obávanou zmiji lidé podle Velenského v přírodě potkají spíše zřídka. Jedná se totiž o plachého hada, který se lidem vyhýbá. K uštknutí se zmije uchyluje pouze tehdy, když se cítí ohrožená. Kouše v sebeobraně, obvykle tehdy, když s ní člověk manipuluje nebo na ni šlápne. "Akční rádius zmije, která byla zastižena mimo úkryt a cítí se ohrožená, není větší než půl metru. Potkáme-li zmiji na horském chodníčku, můžeme ji zcela bezpečně obejít," uvedl. V případě, že had člověka kousne, je potřeba vyhledat lékaře. Nutné je podle odborníka s ránou nemanipulovat a zachovat klid. Uštknutí zmije totiž zdravého člověka na životě neohrozí, dodal.
Zmije obecná je v Česku kriticky ohroženým druhem. Tento živorodý plaz měří okolo 50 centimetrů a v přírodě žije v horách a na pahorkatinách. Vyznačuje se tmavě zbarvenou klikatou čárou na těle. K ohroženým patří i u nás žijící užovky. Nejběžnějším hadem u nás je užovka obojková, která měří až 110 centimetrů a na těle nemá skvrny. Největším českým hadem je užovka stromová. Ta nicméně v Česku žije jen ve třech oblastech.
reklama