https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/znate-vsechny-ceske-hady-predstavuje-je-nova-expozice-v-prazske-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Znáte všechny české hady? Představuje je nová expozice v pražské zoo Fotogalerie

25.7.2021 02:00 | PRAHA (ČTK)
Podle Velenského je pro laika mnohdy nesnadné odlišit zmiji od užovek. Lidem se se zmijí nejčastěji plete užovka hladká (na obrázku). Ta má obvykle podél hřbetu řadu různě velkých skvrn, které se ale nespojují do klikatého pásu jako tomu je u zmije.
Podle Velenského je pro laika mnohdy nesnadné odlišit zmiji od užovek. Lidem se se zmijí nejčastěji plete užovka hladká (na obrázku). Ta má obvykle podél hřbetu řadu různě velkých skvrn, které se ale nespojují do klikatého pásu jako tomu je u zmije.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Velenský / Zoo Praha
V české přírodě se lze setkat s nejedovatými užovkami obojkovou, podplamatou, stromovou a hladkou a jedovatou zmijí obecnou. Pro laika je však mnohdy obtížné je rozeznat. Rozdíly mezi hady, žijícími v Česku, má za cíl ukázat nová edukační expozice v zoologické zahradě v Praze. Hadi u nás patří k ohroženým druhům, sdělil kurátor plazů Petr Velenský.
 

"Chceme přispět k tomu, aby se ve veřejnosti nahradil strach z hadů respektem z nich," řekl k nové expozici Velenský.

V Terariu u Rezervace Bororo se návštěvníkům zoo v Troji představují užovky obojková, podplamatá a hladká i zástupce jediného českého jedovatého hada. Podle Velenského je pro laika mnohdy nesnadné odlišit zmiji od užovek, pokud hada potká ve volné přírodě. Důvodem podle něj je to, že jednotliví hadi mají různá zbarvení i velikost. Lidem se se zmijí podle něj nejčastěji plete užovka hladká. Ta má obvykle podél hřbetu řadu různě velkých skvrn, které se ale nespojují do klikatého pásu jako tomu je u zmije.

Hadi v České republice

předchozí    další
Zmije obecná
Zmije obecná
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Velenský / Zoo Praha
Zmije obecná
Užovka obojková
Užovka podplamatá
Užovka stromová
Užovka hladká
Užovka podplamatá

Mnohými obávanou zmiji lidé podle Velenského v přírodě potkají spíše zřídka. Jedná se totiž o plachého hada, který se lidem vyhýbá. K uštknutí se zmije uchyluje pouze tehdy, když se cítí ohrožená. Kouše v sebeobraně, obvykle tehdy, když s ní člověk manipuluje nebo na ni šlápne. "Akční rádius zmije, která byla zastižena mimo úkryt a cítí se ohrožená, není větší než půl metru. Potkáme-li zmiji na horském chodníčku, můžeme ji zcela bezpečně obejít," uvedl. V případě, že had člověka kousne, je potřeba vyhledat lékaře. Nutné je podle odborníka s ránou nemanipulovat a zachovat klid. Uštknutí zmije totiž zdravého člověka na životě neohrozí, dodal.

Zmije obecná je v Česku kriticky ohroženým druhem. Tento živorodý plaz měří okolo 50 centimetrů a v přírodě žije v horách a na pahorkatinách. Vyznačuje se tmavě zbarvenou klikatou čárou na těle. K ohroženým patří i u nás žijící užovky. Nejběžnějším hadem u nás je užovka obojková, která měří až 110 centimetrů a na těle nemá skvrny. Největším českým hadem je užovka stromová. Ta nicméně v Česku žije jen ve třech oblastech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

25.7.2021 08:44
S ohledem na postupné oteplování se dá očekávat, že se kolekce našich hadů rozšíří o další druhy.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.7.2021 13:24
Bývaly časy, kdy jsem si chytil hada kdy se mi zachtělo. Dnes trvá i dny, než nějakého člověk uvidí. Natož aby měl možnost ho chytit. Opravdu se již vyskytují jen ostrůvkovitě. Takže jít chytit třeba zmiji, tak aby člověk jel do Vimperka na Luční ulici. Nebo k Rokli? Prostě pod panelama.
Odpovědět
SK

Standa Kopecký

26.7.2021 21:16
dobrý večer, chtěl bych vložit foto zmije z Jeseníků z loňského roku, lokalita mezi Smrkem a Paprskem, jak se to dá udělat, ta fotka zmije co tam máte není moc poznat že to je zmije
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist