https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zakaz-spinavych-kotlu-nas-ceka-uz-v-zari.co-vam-hrozi-kdyz-budete-zakaz-ignorovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákaz špinavých kotlů nás čeká už v září. Co vám hrozí, když budete zákaz ignorovat?

16.2.2022 09:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od září by už neměl být v provozu. Starý kotel na uhlí.
Od září by už neměl být v provozu. Starý kotel na uhlí.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Od září 2022 začne platit zákaz provozu starých kotlů ve třídách 1 a 2 či zcela bez zařazení do třídy. Co jsou třídy kotlů a jak je zjistíte u svého kotle? Vztahuje se zákaz i na váš kotel? A co vám bude hrozit, pokud zákaz budete ignorovat?
 
Lokální topeniště, mezi které patří domácí teplovodní kotle na pevná paliva, vypouští do ovzduší značné množství znečišťujících látek. V některých oblastech je lokální vytápění i příčinou smogových situací a obecně nízké kvality vzduchu během otopného období. Např. znečišťující látky benzo(a)pyren nebo malé prachové částice PM10 a PM2,5 jsou karcinogenní a obecně přispívají k vyššímu výskytu nemocí dýchacích cest.

Třídy kotlů

Pro jednodušší regulaci účinnosti a emisí se zavedla v roce 2000 povinnost zařazovat kotle do tzv. tříd dle příslušné normy (ČSN EN 303-5). Do tříd se zařazují pouze teplovodní kotle na pevná paliva (např. na uhlí, koks či dřevo), tedy kotle zapojené na ústřední vytápění. Bylo zavedeno 5 tříd. Ale pozor, označení je přesně opačné oproti známkám ve škole: třída 1 je nejhorší a třída 5 je nejlepší. A pak je třeba vědět, že kotle nezařazené do tříd jsou ještě horší než třída 1. Třídy kotlů jsou přehledně uvedeny v následující tabulce.

Jak zjistit třídu kotle?

Nejdříve se ujistěte, že je váš zdroj tepla skutečně zapojen na ústřední topení a že spalujete pevná paliva. Třída kotle je uvedena na výrobním štítku. Naleznete tam také jméno výrobce, typ kotle, rok výroby, schválené palivo a další informace. Případně tento typ informací naleznete v technické dokumentaci kotle.

Zákaz kotlů od září 2022

Zákaz vyplývá ze zákona 201/2012 o ochraně ovzduší, paragrafu 17. V zákoně uvedené limity odpovídají třídě kotlů 3; zákaz se tedy týká kotlů třídy 1 a 2 a také starších kotlů vyrobených před zavedením tříd – tedy kotlů, které byly vyrobeny před rokem 2000.

Zákaz není vhodné obcházet. Za provoz starého kotle může být uložena pokuta až 50 tisíc Kč. Zákaz je znám již poměrně dlouho a ve spojení s několikaletou Kotlíkovou dotací lze předpokládat, že s argumentem „nemám na to“ či „nevěděl jsem o tom“ příliš neuspějete. A pokud na nový kotel skutečně nemáte dostatek prostředků, je nejvyšší čas zažádat o Kotlíkovou dotaci, která je zaměřena právě na takové situace.

Čím starý kotel nahradit?

Starý neefektivní kotel na pevná paliva můžete nahradit za nový a efektivní na pevná paliva. Pokud máte v dosahu plynovou přípojku, lze uvažovat o kondenzačním plynovém kotli. V neposlední řadě je možné uvažovat nad tepelným čerpadlem vzduch-voda, které potřebuje jen elektrickou přípojku.

Shrnutí

Od září 2022 nepoužívejte starý teplovodní kotel na pevná paliva, o kterém určitě nevíte, že spadá do třídy 3, 4 nebo 5. Varovat by vás měl některý z následujících bodů:

• kotel nemá na štítku uvedenou třídu,
• v kotli lze spálit „cokoliv“,
• jedná se od pohledu o starý litinový nebo ocelový kotel s ručním přikládáním,
• výrobce již neexistuje,
• výkon se reguluje pouze přívodem vzduchu,
• kotel nemá revizi, kterou by měl mít.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu HACKS.
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (44)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

16.2.2022 10:06
Článek je zavádějící. Naznačuje, že stačí vyměnit kotel s zakázanou emisní třídou za kotel s povolenou emisní třídou. Což je ovšem pravda jen u kotlů s automatickým podáváním paliva.
Kotle s ručním přikládáním splňující aktuální emisní třídy musí být připojen na dostatečně velkou akumulační nádobu. Bacha na to.
Odpovědět
MS

Michal Staša

16.2.2022 11:30 Reaguje na DAG
Můžete mi k tomu prosím poslat něco víc? Jinak se nejedná o "emisní třídu", ale o "třídu" kotle, neboť třída hodnotí nejen emise, ale také účinnost.
Odpovědět
DA

DAG

16.2.2022 12:22 Reaguje na Michal Staša
Jedná se o problém certifikovat některé kotle(ve skutečnosti je to většina třídy 3a4) při sníženém výkonu.
https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-pevnymi-palivy/22603-stanoveni-minimalniho-objemu-akumulace-u-kotlu-na-pevna-paliva
Jinak jakýkoliv návod na instalaci kotle.
Odpovědět
va

vaber

17.2.2022 10:01 Reaguje na DAG
vlastně tyto předpisy nutí majitele kotlů aby stále topili ,navíc i akumulační nádrž, která taky má nějaké ztráty
a v konečné bilanci ,díky tomu, že stále topí a mají doma 25°C, spálí mnohem více uhlí a vypustí více nečistot,
o nečistotách rozhoduje hlavně množství spáleného uhlí,
je to jak s autem mohu mít nejnovější ,ale když budu jezdit stále a ještě s velkou spotřebou, budu špinit hodně, ale podle předpisů bude vše super
Odpovědět
DA

DAG

17.2.2022 10:22 Reaguje na vaber
To právě je přesně naopak. Topíte naplno kratší dobu a po zbytek dne topíte z nádrže. To znamená méně spáleného dřeva nebo uhlí, měně dehtování kotle a méně úniku tepla komínem.
Vlastní zkušenost je úspora cca 25% dřeva. Navíc jsem si předimenzoval kotel a tak topím jen 5 hodin denně. Nikdy už bych nechtěl kotel bez akumulačních nádrží. Topenář dokonce tvrdil, že kdybych si nechal dát řídící jednotku, tak ušetřím dalších 15% dřeva. Tomu sice nevěřím, ale protože elektrický směšovací ventily mám a bude to stát cca. 5 tis, tak do toho půjdu.
Odpovědět
SR

Szwarc Radovan

20.2.2022 15:27 Reaguje na DAG
To je zvláštní u jednoho co jsme u něho dělali tak jsme topili zhruba 7 až 8 hodin do 1000 litrové akumulační nádrže a druhé den byla nádrž studená. Zateplený barák a 4 členná rodina.
Odpovědět
DA

DAG

21.2.2022 09:16 Reaguje na Szwarc Radovan
To se nedá navzájem úplně poměřit. Musíte mít předimenzovaný kotel, aby stíhal topit do baráku i do nádob a mít dostatečnou akumulaci do vody. Já mám 2500 l a kotel 35 Kw
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

16.2.2022 10:19
Vesnice kde bydlí prarodiče je na tom tak skvěle že distributoři elektřiny odmítají připojit komukoliv pomalý wallbox na nabíjení auta (elektrická distirbuční síť jaksi nestačí potřebám... z trafa vesnice je směrem k šumavě napájeno jestě dalších 12 vesnic) a ani do jedné není přivedena jakákoliv plynová přípojka. :D

tudíž - vyměnit to za plyn nejde, a vyměnit to za elektřinu taky ne.

A většina 100 let starých baráků je ve stavu kdy nové kotle neutáhnout 50-60 let staré tlusté trubky.

Překlad - vyměnit kotel nestačí, baráky potřebují rekonstrukce za miliony a hádejde kolik důchodců tam na ně má... prakticky nikdo.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

16.2.2022 10:23 Reaguje na Vaclav Sobr
Takže nějaká "kotlíková dotace" je úplně k ničemu.

A řekl bych že pokud někdo v téhle vesnici začne kontrolu kotlů přijde doslova nukleární anihilace kdy jeden soused začne udávat druhého a jsem zvědav jak starosta a spol přežije tak 500 lidí kteří dostanou 50k pokutu.

takových vesnic jsou mimochodem po republice tisíce.

Stačí si jen zajet do vraného vedle prahy - jediný plyn prodává v bombách vietnamec. :D tady je alespoń výhoda velké elektrické kapacity díky místní malé přehradě s VVN připojením...
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

16.2.2022 10:25 Reaguje na Vaclav Sobr
Doslova řečeno - než dělat takovouhle rekonstrukci valné většině lidí se vyplatí zaplatit 50k pokutu :D :D :D
je to jen taková daň navíc s tím že cokoliv jiného je prostě dražší :D :D :D
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

16.2.2022 10:31 Reaguje na Vaclav Sobr
takový kotel který v těchto barácích je sice nelze označit za "energeticky efektivní" ale finančně není aby se vůbec měnil bez kompletní renovace celého baráku - do které by nikdo komu je 60-80 vážně neměl cpát jakékoliv finance. To ať si udělá kdo ten barák koupí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.2.2022 00:04 Reaguje na Vaclav Sobr
Takže majitel ještě rád barák levně prodá, aby měl na garsonku ...
Odpovědět
ZK

Zan K.

24.4.2022 10:32 Reaguje na Viktor Šedivý
Dobrá rada. Hlavně pro podobné vykuky jako autor. Asi jako ono pořekadlo prodej chleba a kup si nůž.
Odpovědět
DA

DAG

16.2.2022 10:31 Reaguje na Vaclav Sobr
Já myslím, že úředníci se budou účelově dívat jinam. Vládu, která rozjede opravdovou kontrolu kotlů smete revoluce.
Blbý bude asi udávání.
Odpovědět
ZK

Zan K.

24.4.2022 10:33 Reaguje na DAG
Inu - co si lidé navolili, to mají.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.2.2022 11:08
Není v moci státu provádět efektivní kontroly. A taky by mě zajímalo jak budou řešit důchodce na vesnici , sociálně slabší, kteří na to nemají.
To je zapíchnou vidlemi ?
Odpovědět
DA

DAG

16.2.2022 11:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Technická stránka bude časem vyřešena a kontroly budou moct být efektivní.
V tuto chvíli je každé dva roky povinná revize kotle. S tím, že topenář tuto revizi bude zadávat do státní aplikace. Za pár let budou moct porovnat danou adresu se svojí databází a jít po lidech kteří v ní nejsou. Netuším jestli této revizi podléhají i elektrokotle a čerpadla. Navíc si myslím, že si nebudou chtít dělat problémy a jestli teda půjdou někam na kontrolu, tak jen k lidem, kteří tu revizi mají. Vtipné je, že u té revize kotle Vám udělají i kontrolu skladovaného dřeva jestli je pod střechou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.2.2022 07:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Prostě mu ten kotel zablokují.
Pokud je natolik zdravý, že může skládat uhlí, přikládat, vyvážet popel atd. tak si ho měl vyměnit dávno.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.2.2022 18:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzl, na jiné co si topí parketami tento stát nemůže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2022 12:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ále může, jenže jich je fakt málo a parkety jsou bio.
Odpovědět
VK

Václav Kain

16.2.2022 12:08
Jak je vůbec možné,že jsme přežili ve zdraví desítky let kdy se ničím jiným netopilo jenom uhlím a dřevem když ještě plyn po vesnicích rozveden neby.A spousty bytovek měly svoje lokální kotelničky kde se topilo uhlím.Tisíce rodin nebudou mít na tu uhlíkovou fantasmagorii peníze.Tak ty budou pokutovány?Musí přijít čas kdy se s takovými politiky kteří bezhlavě plní kdejakou hovadinu která přijde z Bruselu musíme rozloučit a dosadit tam patrioty a vlastence.Už nikdy kolaboranty.
Odpovědět
MS

Michal Staša

16.2.2022 12:13 Reaguje na Václav Kain
Podle mě jsou kolaboranti ti, kteří chtějí rozvracet české životní prostředí! Hanba!
Odpovědět
VK

Václav Kain

16.2.2022 15:54 Reaguje na Michal Staša
Kupte si elektroauto(pokud na ten pekáč máte dost škváry o čemž dost pochybuji)a odjeďte do Bruselu.Už tam na vás čekají.Takoví primitivové tam jistě najdou uplatnění.
Odpovědět
SR

Szwarc Radovan

20.2.2022 15:30 Reaguje na Michal Staša
Kolaborant je ten co má TPL máme z větší části uhelné elektrárny. To znamená více prachu a špinavého dýmu v ovzduší.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.2.2022 12:29 Reaguje na Václav Kain
1*
Odpovědět
JK

J. Kloutvorová

20.2.2022 23:58 Reaguje na smějící se bestie
s tou jedničkou s hvězdičkou se k vám přidávám :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.2.2022 18:20
Myslím, že ještě pár let to bude podle přísloví o životě s vlky: Když chceš s nimi
žít, musíš s nimi taky výt. Pokud bude většina v okolí topit postaru, tak práskač
moc dlouho práskat nebude. Pokud zůstane postaru topit pár lidí, tak se rozdělí
vesnice na dva tábory a starosta si bude muset vybrat buď zákon a nebo uklidnit ty
nespokojence. O satelitní městečka nejde, tam jsou zateplené domy a stejní lidé.
Půjde o místa s náplavy, kteří se přijedou rekreovat a kouř od souseda je rozpálí do
ruda. Ze souseda bude nepřítel a naopak. Vždy je možnost mít i dva zdroje tepla
a revidovat pouze jeden. Pokud se nic nestane , tak použiji to, co je výhodnější.
V kotli přece nesmím topit a má být nefunkční, ale musí být i odstraněn z kotelny?
Kolik stačí ke zprovoznění? Napojit na komín, otevřít ventil a zatopit. Pokud nejsem
příjemcem dotace na nový kotel, tak nemusím dokládat ani likvidaci toho starého.
Pokud netopím, tak nemám co revidovat a pouze riskuji, že na to doplatím jinak při
požáru, či otravě. Před sto léty nikdo nic nerevidoval a komíny si lidé vymetali
sami(mnozí dodnes). Chudý chalupník si kominíka nemohl dovolit pozvat a už vůbec
kamnáře. A co černé kuchyně a "kurloki" bez komínů, kde kouř odcházel netěsnou
střechou. Všechny ty "povinné" revize nejsou ani tak o starosti státu o občany,
ale starost o zaměstnanost topenářů, kominíků, projektantů a revizních techniků.
Bohužel ty termíny jsou utopické z kapacitních důvodů všech jmenovaných a to
mají neuspokojení zákazníci příští zimu zmrznout? Tak na to jsem zvědav !!!
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.2.2022 00:00
A je to stále stejné.
Lidi se diví, remcají - a v příštích volbách zase volí strany a politiky, kteří poslouchají bruselské environmentalistické aktivisty a jejich nesmysly a radostně je aplikují v Česku.

Kdo chce kam ...
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.2.2022 00:51
Je vám doufám jasné, že tady se "vaří žába"?
Teď jsou na řadě ošklivé kouřící kotle na pevná paliva, pak to budou jakékoli spotřebiče na jakékoli pevné palivo, pak všechna uhlíková paliva ...

---
A jednou budou prarodiče vyprávět vnoučatům, že bývaly doby, kdy i v zimě bývalo doma teplo nejen v domácnostech těch nejbohatších.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.2.2022 18:12 Reaguje na Viktor Šedivý
Já pamatuji doby, kdy jsme u nás topili v 1 kamnech a v ložnici do rána občas mrzlo. A to jsme nebyli žádná sociálka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2022 13:01 Reaguje na Viktor Šedivý
Už i já vykládám vnoučatům, že do rána byl čerstvě napadený sníh černý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2022 13:05 Reaguje na Viktor Šedivý
Vaří se už od středověku. Napřed zakázali kadit na veřejnosti a na ulicích, pak vylívat splašky z oken, pak pěstovat prasata ve městě ve vnitrobloku, pak lít ropné deriváty do řek, pak se musely odsířit elektrárny a namontovat filtry na kouřící dýzly atd. atd. atd.atd. a já se jako vařený cítím výrazně lépe, naž za studena.
Odpovědět
lP

lesník Peda

19.2.2022 20:41
Odpovědět
SR

Szwarc Radovan

20.2.2022 15:34
Tady je velký kšeft pro výrobce a hlavně firmy které montují kotle a TPL čerpadla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2022 13:02 Reaguje na Szwarc Radovan
Není. Kotlů se mění průběžně něurékom a těch špinavců, kteří si to fakt předělají, bude minimum.
Odpovědět

20.2.2022 22:31
Jsem zvědavý jak to dopadne, nevěřím že někdo uposlechne knížecí rady od pana Staši.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.2.2022 07:12
Samozřejmě je to celé o kšeftu, na druhou stranu je hodně lidí, kteří v kotli toho starého typu neuměli topit a nenaučili se to za celý život. Ono topit správně v kotli je docela kumšt. Velkým nešvarem je, když si někdo kotel předimenzuje a tak místo 12-16 kW se montovaly běžně 25-32 kW kotle, které se pak musely logicky škrtit se věemi důsledky. A pokud se k tomu přidal nevyhovující průměr komína, tak na zakouřené vesnice (města) bylo zaděláno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.2.2022 08:44 Reaguje na pavel peregrin
Z uhlí jde čoud vždycky, když se špatně topí, je to jen horší, to ještě lítají saze.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.2.2022 10:24 Reaguje na pavel peregrin
Ono kotel a kotel je rozdíl a palivo a palivo taky. Míval jsem
celolitinový kotel EMKA bohumínských ŽDB určený ke spalování
černého uhlí a nebo koksu. Kdysi byl koks pouze na výjimku pro
lidi se zdravotními problémy a černé uhlí bylo omezeno přídělem.
Bez přídělu byly uhelné kaly a tak na Ostravsku bylo běžné jimi
topit. Muselo se to s nimi umět, bylo to sice levné, ale velmi
pracné. Nakonec jsem si vyběhal kvůli rodičům koks a to bylo jiné
kafe. Toho jsem naložil plný kotel, nechal nažhavit a pak seřídil
přívod vzduchu tak, že žhnul a nehořel plamenem. Nad komínem se
pouze tetelil horký vzduch a kouř žádný. Kouř a zápach z dehtu
zůstal i s dehtem v koksovně a jejím okolí. Cena byla ale proti
uhlí a zvláště kalům velká, ale mi to jako tehdejšímu ekologovi
nevadilo, protože jsem ho považoval tehdy za nejekologičtější
palivo. Plyn tu nebyl zaveden, elektřina měla slabé rozvodné sítě
a dříví bylo třeba co dvě hodiny přikládat. U šestnáctihodinových
směn byl koks ideální, protože na jedno přiložení plného kotle
hořel i 24 hodin. Pak přišel plyn, ale i přes jeho postupné zdražování jsem přešel na plyn opět jako ekolog a dům bez dotací zateplil už v době, kdy jsem byl exotem, proč to dělám. Dnes vidím všechnu tu marnost být EKO za své a nespoléhat se pouze na dotace. Ostatní čmoudilové čmoudili dalších třicet let a nyní mají o level lepší vytápění za dotace. Tomu se říká pro dobrotu na žebrotu. Spočítat zpětně, o kolik jsem byl k okolí šetrnější proti nim ,
tak bych ty dotace měl dostat zpětně a třikrát vyšší. Dnes jsem "potrestán" za zateplení úměrné tehdejší době, které je dnes podle norem už nevyhovující a plynovým kotlem při jehož náhradě za nový nemám nárok na dotaci, protože topím sice neekonomicky, ale stále "ekologicky"! To je ten paradox a navíc to nucení starých lidí s vyhlídkou pár měsíců života instalovat nové topení je sociální hnus. Je to stresuje a opravdu mnozí nevědí, jak budou od září topit.
Jinak ta potřeba naddimenzovaných kotlů je často pouze proto, že
lidé domy zateplili, okna vyměnili za plastová a kotel zůstal
původní. Pak se snaží všemožně jeho výkon snížit. Já to u té
EMKY udělal vložením šamotových cihel do 7 článkového kotle
a tak zmenšil spalovací prostor o jednu třetinu bez dalších
úprav. Dnes i krbová kamna na dřevo mám 20 let doplněna akumulací tepla pomocí magnezitových cihel z elektrických akumulačních
kamen ze šrotu. Ty cihly akumulují teplo i tři hodiny po vyhasnutí ohně a dnes jsou běžným, ale drahým doplňkem několika typů kamen.
Přitom mne nestály nic a slouží už 20 let.
Odpovědět
va

vaber

23.2.2022 09:10
je pravda ,že hodně lidí topí ve starých kotlích špatně a pro zajištění dobrého spalování je třeba ke kotli často chodit a otvírat vzduchy jak je potřeba
zákaz je bič na chudé lidi a kšeft pro podnikatele
a navíc, bude se spalovat více dříví a to brzy dojde ,
změna topení je výhodná jen pro ty kde se zavedl plyn a měli v plánu změnit topení na plyn
spalování dříví není čisté a vytváří se dehet a ten ,pokud topíme na vysokou teplotu, se neusazuje v kotli, ale vylítá do ovzduší,
pokud jde o CO2 ,vzniká stejně jak při spalování uhlí
jak čisté je spalování pelet ,tam se přidává nějaké pojivo
Odpovědět
Ma

Maia

26.3.2022 17:54
Děkuju všem, co sem přidali příspěvek jak topit levně, vidím, že to jde, protože já topím za celou 1 dřívější školu.
V roce 2016 se mi stal těžký úraz pravé ruky, topit šlo bídně, ale můj Dakonek mě rozuměl, na noc jsem ho naložila, kombinace uhlí a dřeva, ráno prohrabala, vynesla popel, to taky nebyla sranda, přiložila loučky, pár polínek a jelo se dál. Syn ho sem tam vymetl a byla to pohoda. Pak jsem se dostala do mašinérie automatických kotlů, díky ruce, ani ne na ozdobu, jsem doufala, že to bude paráda, s kotlíkovou dotací, (nebudu muset nikoho o nic prosit) o kterou byl kotel samozřejmě dražší, mi to půjde samo. Přednostně jako ID po odklepnutí dotace, byl kotel postaven a v roce 2019 se začalo v listopadu topit. Ale.. čistit kotel se musí v klidovém režimu stejně často, jako dřív můj Dakon, cca po 10 dnech, seřízení je úžasný problém, syn nastaví termostat, aby kotel od 23 do 5 hodin topil na 18 stupňů, nastavení vydrží 2 dny a pak zase v noci fajruje jako blázen. Je jedno, jestli seřídíme kotel nebo termostat, kotýlek si dělá co chce, přes den je tu odpoledne zima, že si přitápím plynovou bombou a v noci se tu nedá spát. Několik rad od výrobce nemělo efekt. Spotřeba uhlí je 80q, kde nato vzít? Zatím to platil se skřípěním zubů syn, ale začal stavět, takže kdo to zaplatí příští zimu, to ví Bůh. Co kotel máme, zvedla se neuvěřitelně spotřeba elektřiny, platíme měsíčně 2880Kč a k tomu bych si z ID měla odkládat na uhlí, abych tu nezmrzla. Kotle se zbavit 5 let nemohu a pokud se ho zbavím, musím přejít na čistější energii, což už je momentálně tepené čerpadlo a to netuším, jak a za co bych to měla udělat. A navíc vše hlásit odboru poskytujícímu kotlíkové dotace. Kotel splácím už 4 roky, tušila jsem, že to nebude levné,tak jsem chtěla mít peníze připravené. Takže 3012 splátka kotle, 2880 elektrická energie a pak podle ceny 32-35 tisíc na topení. Jak tohle řešit? Nerozumím tomu, jsem šťastná, když syn pomůže, protože jinak je to hrůza. Ještě název toho nenažraného kluka Kovarson Gekon. Když jsem si ho dle rady organizace, co mi ho prodala a sestavila, prohlížela na netu, na stránkách stálo, jak je to úsporný model, s nádobou na uhlí velkou snad na skoro 100 kilo uhlí vydrží až 10 dní topit. Teď už to na stránkách nestojí, protože v těchto teplých zimách vydrží nádoba na 3 dny a to někdy stěží. A teď veškeré orgány společné s tímto šmelinařením poraďte co dělat? Já to tedy netuším. A věřím, že nejsem sama.
Odpovědět
MP

Mark Pear

7.4.2022 14:31 Reaguje na Maia
Dobry den.
Draha Maio, kotel o kterem pisete provozuji take. Ve verzi 20kw.
Spotreba rodinneho domu 200m2 je cca 50-60q.
To ale mame od 17-22st vsude. Nezatepleny se starymi okny.
Vas kotel by potreboval spravne nastavit.
Omezit teplotu v mistnostech kde to neni potreba.
A celkove se uskromnit. Nevim jake pouzivate spotrebice, ale skoro 3tis za elektriku je extrem.
Kdyz jsem v dome bydlel sam, za zimu jsem protopil 35q uhli (obyvak 22st) elektrina 1300kc mesicne.
Pokud by jste potrebovala poradit s nastavenim kotle, kontaktujte me na mark.pear@seznam.cz
Nepracuji pro firmu Kovarson.
Odpovědět
ZK

Zan K.

24.4.2022 10:36
Zařídit, aby bylo dobré spalování snad jde u každého kotle i topeniště. Spíše jde o to, co spalujeme. A v tom nám nepomohou ani sebelepší a nejnovější kotle....
Odpovědět
KP

Kamil Pavlík

15.4.2023 14:54
Dobrý den,
často dostávám dotazy ohledně výměny kotlů k 1.9.2024.
Původní termín byl 1.9.2022, který byl vládou posunut.
Vytvořil jsem pro Vás tabulku, ve které najdete nejpoužívanější kotle v ČR a jejich záměny, které splňují požadavky ekodesignu dle ČSN EN 303–5.
Odkaz na tabulku s emisními třídami starých kotlů uvádím tady: http://www.tadykoupimkotel.cz/?p=p_34&sName=Emisn%ED-t%F8%EDdy-kotl%F9

Pěkný víkend přeje
Kamil Pavlík


Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist