Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Pan – říkejme mu třeba Novák – bydlí ve starém panelovém domě. Starými okny trochu profukuje, takže účet za teplo začíná být nepříjemně vysoký. Pan Novák se zaraduje, když se v domě začnou měnit stará okna za nová a dům je opatřen silnou vrstvou izolace. Už není potřeba tolik topit a okna těsní dokonale. Pan Novák ale časem zjistí, že se mu v bytě nějak špatně žije. Na oknech se sráží voda, a když se probudí, je unavený a bolí ho hlava. Co teď?
Že státem dotované energetické poradny radí spotřebitelům, jak snížit spotřebu energie, asi nikoho moc nepřekvapí. Ale že něco velmi podobného dělají i energetické společnosti, to už trochu překvapivé je. Vždyť lidem radí, aby spotřebovávali méně produktu, který jim prodávají. Je to upřímná ochota pomoci spotřebiteli, nebo jenom sebepropagační snaha ukázat se v zelených barvách?
Brněnská Veronica připravila pro předvánoční čas několik inspirací, jak zvládnout vánoce trochu jinak než konzumně. Příznivce biozemědělství potěší vánoční ozdoby z biočokolády od firmy Heinz Food. A pro ty, co by na vánoce chtěli vrátit svobodu kaprovi, máme radu: nedělejte to.
Po několik let mohli lidé využívat služeb Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Mohli se zde poradit, konzultovat své záměry nebo získat informace v oblasti vytápění, zateplování a úspor energií. Využít mohli jak přímé návštěvy ve středisku, tak internetové stránky www.i-ekis.cz. Jenom za rok 2007 poskytlo 45 středisek EKIS na 7500 konzultací. S počátkem roku 2008 však činnost EKIS na pár měsíců ustala – už se ale zase rozjela znovu a od začátku října funguje i internetová poradna.
Plánujete zateplit dům, koupit čistírnu odpadních vod, tepelné čerpadlo nebo solární panely, a nemáte na to dost peněz? Raiffeisen stavební spořitelna vám dá úvěr a v rámci své ekologické kampaně sjedná konzultaci s odborníky a ke všemu pomůže získat slevu. Wüstenrot nabízí úvěry na financování oprav, rekonstrukcí a modernizací bytových domů ve spojení s programem Panel.
MF DNES upozornila na výsledky německého spotřebitelského časopisu TEST. Podle výsledků obsahují držadla, sedadla nebo pláště kol toxické látky.
Hledáte informace o životním prostředí a rady, jak vést „zelený“ život? Zadejte si do prohlížeče green.wikia.com.
Říká se, lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat. Říkají to ale jen lidé, kteří nikdy pořádně nevyhořeli. Čtenářka Alžběta Kocmanová nám nedávno napsala, že jí vyhořel jeden pokoj a že má nyní všechny stěny pokoje od sazí. Ptala se, zda při hoření nemohly vzniknout nějaké nebezpečné látky, které by v pokoji zůstaly, a jak by měla postupovat, aby byl byt zase v pořádku.
Občanské sdružení Arnika nechalo otestovat 8 náhodně vybraných pomůcek pro školáky – ořezávátko, gumu, obal na pastelky, obal na žákovskou knížku, desky na abecedu a tři penály. Všechny měly společné to, že byly z PVC (polyvinylchloridu). Arnika zjistila, že všechny obsahují nebezpečná změkčovadla, tzv. ftaláty.
|
|