Zprávy / Evropa
6.8.2017 01:55 | PRAHA
( ČTK)
 Turecko si vybralo konsorcium pod vedením německé strojírenské společnosti Siemens, aby na jeho území postavilo větrnou elektrárnu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard Kč). Ankara tím zřetelně dala najevo, že hodlá byznys držet odděleně od diplomatických sporů, s nimiž se nyní obě členské země Severoatlantické alianci potýkají. Uvedla to agentura Reuters. 
4.8.2017 08:32 | PRAHA
( ČTK)
 Většina z přibližně 1500 švýcarských ledovců do konce století roztaje. Zabránit tomu už nemůže ani případné okamžité ukončení produkce skleníkových plynů, napsal s odvoláním na vědce švýcarský list Tages Anzeiger. Mizení ledovců zmenšuje zásoby pitné vody a zvyšuje riziko přírodních katastrof. 
2.8.2017 08:00 | BERLÍN
( ČTK)
 O budoucnosti dieselových vozů budou dnes v Berlíně jednat zástupci německé vlády a domácích automobilek. Takzvaný dieselový summit, jak se mu v Německu přezdívá, by mohl přinést dohodu na softwarových úpravách milionů starších naftových aut, které by měly vést ke snížení množství škodlivých emisí. Kritikům ale takový krok nestačí a požadují ze strany skandály zatížených automobilek dalekosáhlejší kroky. 
 Zoologická zahrada Beauval ve středozápadní Francii s napětím očekává narození dvojčat pandy velké. Na svět by měla mláďata přijít už za několik dnů. Na porod budou dohlížet i dva čínští odborníci. 
 Ornitolog a specialista na severské dravé ptáky Kurt Burnham varuje před drastickými dopady klimatických změn na populace dravých ptáků v Grónsku. V žurnálu The Atlantic popisuje, jak oteplení dramaticky rozšiřuje stávající areál sokolů stěhovavých, kteří pak z tradičních hnízdišť vytlačují rarohy lovecké. 
31.7.2017 14:09 | PRAHA
( ČTK)
 V Česku se loni vyrobilo 350.000 jízdních kol, stejně jako o rok dříve. Země je 11. největším producentem běžných kol v EU a na ČR připadá tříprocentní podíl evropské výroby kol. Prodeje bicyklů včetně elektrokol v ČR klesly o devět procent na 350.000. Vyplývá to z aktuální zprávy The Association of the European Bicycle Industry. 
31.7.2017 12:34 | PRAHA
( ČTK)
 Polská vláda nehodlá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie. Oznámil to dnes ministr životního prostředí Jan Szyszko, podle něhož se kácí jen v zájmu ochrany lesa. V Bruselu podle něj neznají přírodní zákony. 
31.7.2017 08:00 | PRAHA
( ČTK)
 Soudní dvůr Evropské unie v pátěk v předběžném opatření nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu dřeva v Bělověžském pralese na východě země. Už v dubnu Varšavu požádala o ukončení kácení stromů v chráněné lokalitě Evropská komise, která následně podala na Polsko žalobu u Soudního dvora, informovala agentura Reuters. 
 Šestileté úsilí mezinárodního týmu botaniků a rostlinných ekologů vyústilo v první komplexní publikaci popisující světovou nepůvodní a invazní květenu. Autorský kolektiv vedený Petrem Pyškem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích publikoval v časopise Preslia rozsáhlou studii, která představuje globální zákonitosti geografického rozšíření naturalizovaných flór. Vůbec nejrozšířenější invazní rostlinou je středoamerický keř libora proměnlivá, která působí problémy ve více než třetině světa. Příkladem vodní rostliny s obdobnými důsledky je třeba tokozelka, známý vodní hyacint. 
26.7.2017 14:10 | PRAHA
( ČTK)
 Změny v klimatu a užívání krajiny mohou do roku 2050 významně proměnit výskyt ryb v řekách. Ztratí možná desítky kilometrů vhodného prostředí, a různé druhy ryb se přitom nedokážou přemístit na jiná místa. Vyplývá to ze studie vědců z České zemědělské univerzity v Praze (ČUZ) a z Leibnizova institutu pro vodní ekologii a sladkovodní rybářství, jejíž závěry publikoval vědecký časopis Global Change Biology. 
26.7.2017 08:49 | PRAHA
( ČTK)
 Britská vláda chce od roku 2040 zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem. O deset let později by měly být všechny vozy na britských silnicích plně elektrizovány, oznámil dnes ministr životního prostředí Michael Gove. Opatření se bude týkat i hybridních aut vybavených jak elektrickým, tak benzinovým či naftovým motorem. 
26.7.2017 08:10 | PRAHA
( ČTK)
 Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje omezit glutamáty v potravinách. Za bezpečné považuje 30 miligramů těchto látek na zlepšení chuti na kilogram tělesné váhy denně. V EU je teď povoleno přidat až deset gramů na kilogram potraviny. Informaci o doporučení EFSA na webu uvedl Státní zdravotní ústav. Na evropské trhu je asi 900.000 druhů potravin, glutamáty obsahuje 3,3 procenta z nich. Jídlu dodávají "lahodnou masovou chuť". 
25.7.2017 00:57 | PRAHA
( ČTK)
 Vatikán začal v pondělí kvůli dlouhotrvajícímu suchu utahovat kohoutky a do stovky kašen města, včetně dvou barokních fontán od Carla Maderna na náměstí Svatého Petra, nepoteče voda, napsala agentura AP s odkazem na Vatikánský rozhlas. Rozhlasová stanice městského státu dále uvedla, že rozhodnutí souvisí i s učením papeže Františka o ochraně životního prostředí. 

Velká Británie se hrdě počítá mezi země, které podporují nejrůznější soběstačná a udržitelná řešení. Jedním z nich jsou i široce koncipovaná opatření přijatá pro podporu biopaliv, v širším slova smyslu pak pro pěstování energeticky zhodnotitelné biomasy. Vědci z University v Manchesteru ale nyní na základě své zprávy doporučují stávající formu podpory přehodnotit. Zdaleka ne každé biopalivo totiž přírodě prospívá. 
23.7.2017 08:46 | PRAHA
( ČTK)
 Mnohé pařížské ulice se během červnové vlny veder proměnily v bazény, ze stovek požárních hydrantů se staly městské gejzíry. Paříž se však snaží najít bezpečnější způsoby, jak od extrémního horka ulevit svým obyvatelům a zároveň při tom neplýtvat vodou, napsal francouzský deník Le Monde. 
23.7.2017 01:39 | PRAHA
( ČTK)
 Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit přírodu, protože končí v odpadních jámách a v oceánech. Zjistila to nová studie amerických vědců publikovaná v časopise Science Advances. Veškerý tento odpad by dokázal pokrýt celou Argentinu, což je osmá největší země světa. Hmotnost těchto plastů odpovídá zhruba miliardě slonů nebo 25.000 budovám newyorské Empire State Building. 
22.7.2017 17:25 | PRAHA
( ČTK)
 Zákaz naftových automobilů v evropských městech by ničemu neprospěl a pouze by podkopal schopnost výrobců investovat do vývoje bezemisních vozů. Uvedla to eurokomisařka Elžbieta Bieńkowská v dopise ministrům dopravy zemí EU, který dnes získala agentura Reuters. Úřady by se nyní podle komisařky měly zaměřit na to, aby automobilky u dieselových vozů důsledně dodržovaly limity emisí oxidů dusíku. 
 V říjnu letošního roku bude u severovýchodního Skotska uvedena do provozu největší plovoucí větrná farma na světě, jenž vzniká v Norsku ve spolupráci společnosti Statoil s firmou Siemens Gamesa. Celkové náklady na projekt s názvem Hywind jsou přibližně 235 milionů eur (asi 6 miliard Kč). V těchto dnech se ve vodách norského fjordu Stord spouštějí na hladinu větrné elektrárny, které se následně vydávají na plavbu Severním mořem do cíle, který se nachází 25 kilometrů od pobřeží skotského Peterheadu ve vodách hlubokých mezi 90 a 120 m. Informovala o tom společnost Siemens. 
 Vyzvednout děti ze školky, větší nákup nebo vyzvednutí balíku z pošty, to jsou pro většinu lidí důvody, proč usednout do auta. Jde to ale i jinak. Ve Vídni nabízejí tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně. 
 Evropské policejní organizaci Europol se v součinnosti s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) podařilo zajistit 122 tun zakázaných pesticidů. Akce pod názvem Silver Axe II se odehrála v 16 členských zemích EU a byla rozšířeným pokračováním akce Silver Axe I, která se ve spolupráci sedmi členských zemí EU konala v roce 2015. Informovala o tom včera Česká asociace ochrany rostlin. 
 Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodi Greenpeace pod nizozemskou vlajkou v Barentsově moři v roce 2013 zaplatit přibližně 5,5 milionu eur (přes 143 milionů korun). Oznámil to včera stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu, který už v roce 2015 rozhodl, že Rusko musí Nizozemsko za zabavení lodi při protestu ekologických aktivistů u ruské těžební plošiny odškodnit, protože porušilo Úmluvu OSN o mořském právu. Moskva se odmítla procesu účastnit; tvrdí, že využila svých práv, když zadržela loď v oblasti, v níž má exkluzivní hospodářská práva. 
 Lehce bulvární titulek v ničem nelže: Tým z University College London (UCL) skutečně hloubí na území Norfolku podivné jámy, a podle starých map na často dost strašidelných místech. Z těchto výkopů pak vyzvedává desítky až stovky let pohřbené druhy, kteří mají ještě dost vůle k životu. Ve hře není černá magie, ale neobvyklý projekt revitalizace krajiny. Inspirovat se studií uveřejněnou v žurnálu Biological Conservation se ostatně můžeme i u nás. Informuje o tom server New Scientist. 
 Případný zákaz automobilů se spalovacím motorem by v Německu ohrozil existenci více než 600.000 pracovních míst. Odhadl to včera mnichovský institut Ifo, který k této problematice vypracoval studii. Loni na podzim se v německých médiích na základě nezávazné rezoluce Spolkové rady objevily zprávy, že spolkové země nebudou od roku 2030 schvalovat auta s benzinovým ani naftovým motorem. 
 Na části anglické řeky Temže začalo tradiční sčítání labutí. Královský pověřenec bude v následujících pěti dnech se svým týmem na lodi křižovat řeku a zjišťovat početní stavy těchto vodních ptáků, kteří podle tradice patří panovníkovi. 
17.7.2017 07:35 | PRAHA
( ČTK)
 Největší světovou databanku semen zkoumají norští umělci Jorn Knutsen a Einar Sneve Martinussen. Jejich pohled na to, jak jsou uchovávány statisíce semen rostlin z celého světa, mohou on-line vidět taktéž zájemci odkudkoli na světě. Projekt je součástí výstavy Big Bang Data, která se koná v pražském centru DOX a která se věnuje fenoménu informační exploze. 
16.7.2017 01:06 | BRUSEL
( ČTK)
 Evropská komise vyzvala Českou republiku a Slovinsko k plné implementaci směrnice o ochraně zvířat využívaných pro vědecké účely. Česká republika dosud nepřevedla do národního práva odpovídajícím způsobem například zásadu nahrazení živých zvířat při laboratorních pokusech, pokud je to možné, informovala ve čtvrtek Evropská komise. 
15.7.2017 09:20 | PRAHA
( ČTK)
 Pařížskou klimatickou dohodu proti globálnímu oteplování Sněmovna v září s největší pravděpodobností schválí. Zahraniční výbor i výbor pro životní prostředí tento týden souhlas s ratifikací dohody doporučily. V dolní komoře se projednávání smlouvy, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů, protahuje. Do výborů ji poslanci postoupili až na pátý pokus. 
14.7.2017 08:48 | BRUSEL
( ČTK)
 Evropská komise (EK) včera požádala Českou republiku a další čtyři země EU, aby předložily své vnitrostátní programy pro nakládaní s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem. Komise to uvedla v tiskové zprávě a připomněla, že státy měly své programy oznámit do 23. srpna roku 2015. Česká republika podle ministerstva průmyslu a obchodu zdržení vysvětluje citlivostí a komplikovaností procesu a nutností překládat všechny podklady do dalších jazyků kvůli zainteresovanosti okolních států. 
14.7.2017 08:20 | BRUSEL
( ČTK)
 Evropská komise vyzvala k okamžitému zastavení těžby dřeva v Bělověžském pralese v Polsku. Komise včera oznámila, že se rozhodla podat k Soudnímu dvoru EU na Polsko žalobu kvůli nárůstu těžby dřeva v lokalitě, která je chráněná v rámci sítě Natura 2000. 
13.7.2017 07:30 | BUDAPEŠŤ
( ČTK)
 Jedinečná veterinární nemocnice na východě Maďarska zachraňuje životy volně žijících ptáků. Je mezi nimi mnoho těch, kteří utrpěli těžká zranění během dlouhého putování do Afriky, kam odlétají před drsnými zimami na severu Evropy. Klinika, jak uvedla agentura Reuters, se nachází v nejstarším maďarském národním parku Hortobágy, zapsaném v seznamu světového dědictví UNESCO. 
|
5. července 2025 (sobota) 10:45 - 15:00
Oslava světového dne surikat
(Festivaly a slavnosti, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
|