Názory a komentáře
Pokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
14.1.2021
 Mohutné davy turistů nejsou v naší přírodě nic nového. Už František Horečka popisuje ve sborníku Kniha o památném Radhošti (1931) zástupy tisíců poutníků směřujících na slavný beskydský vrchol u příležitosti svátků a slavností. 
13.1.2021
 Česká republika už není země klima-skeptiků. Podle průzkumu CVVM je 89 % respondentů přesvědčeno, že člověk pravděpodobně nebo určitě přispívá ke změně klimatu. Naprostá většina veřejnosti nezpochybňuje, že se klima planety mění a více než polovina se o problém zajímá. Přesvědčovat veřejnost tedy už asi nemusíme.

12.1.2021
 Pocit laického čtenáře z dalšího článku Lukáše Čížka o lesnickém způsobu hospodaření v oblasti Soutoku bych odhadnul na všeobecný zmar. Kdybych o této problematice nic nevěděl, či měl všechny informace pouze z předvybraných sociálních sítí, propadnul bych naprosté skepsi a pocitu, že na Soutoku dělají lesníci dlouhodobě všechno špatně a nikdo a nic, ani pan Čížek, s nimi nepohne a je kupodivu, že navzdory všemu je tato oblast stále zachována a stále stojí za „ochranu“….

12.1.2021
 Vítám výběr správce slovenského zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky. Slovenské Ministerstvo životního prostředí jeho založením pověřilo 5. ledna 2021 konsorcium čtyř sdružení zastupujících výrobce nealko nápojů, výrobce piva i obchodníky. Tento významný krok přibližuje Slovensko plné cirkularitě nápojových obalů od ledna 2022. České úřady se k podobnému kroku zatím nemají. 
11.1.2021
 Začněme optimisticky. Koncem listopadu médii proběhla informace o tom, že „ Státní lesníci se dohodli s ochranou přírody na dalším hospodaření“ na Soutoku. Zpráva je to podstatná a velmi dobrá. Dohoda mezi Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Lesy ČR skutečně může být přelomová. Lesy akceptovaly požadavky ochranářů na úpravu hospodaření v lužních lesích. Slíbily je zahrnout do lesního hospodářského plánu (LHP), dokumentu, který na deset let určuje pravidla hospodaření. Jde o zásadní průlom, který je nezbytným krokem k realizaci péče, jakou Soutok potřebuje. Skvělé, potlesk si zaslouží obě strany. Jenže... 
10.1.2021
 Otázka v nadpisu není důležitá, i když na ni také dojde. Rád bych upozornil, že v meteorologii a klimatologii (velmi příbuzné obory) existuje ustálené názvosloví, doporučené metody, jasné výsledky, ale i pravděpodobnostní modely a nejistoty. Nejsou to úplně jednoduché obory a docela jim škodí, když se někdo snaží být "tvůrčí" a vymýšlí si vlastní interpretace bez znalosti podstaty. V klimatologii jde například o srovnávání klimatických scénářů s předpovědí počasí nebo o posuzování antropogenního vlivu na změnu klimatu s použitím změn proběhlých na matičce Zemi před tisící i miliony lety.

9.1.2021
 Rok 2020 se asi každému z nás zapíše do paměti jako vybočující z řady let předchozích. Ne pro každého to však musí primárně být jen rok zavřených restaurací, zrušených letů nebo povinných roušek. 
8.1.2021
 Jednou z významných chyb strategického myšlení je, když podceníme nebo přímo opomeneme krizové scénáře možného vývoje. Může se nám pak snadno stát, že nedosáhneme vytčeného cíle a k tomu ještě utrpíme ztrátu, na kterou jsme se vlastní chybou nepřipravili.

7.1.2021
 Zelené střechy se stávají stále módnější záležitostí i díky poměrně vysoké dotační podpoře státu. Bližší rozbor ale ukazuje, že zelené střechy jsou spíše produktem greenwashingu a úspěšného lobbingu jejich dodavatelů než racionálního environmentalismu.

|
|