Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Eva Tylová: Kdo se staví proti zálohování a jaké má pohnutky?11.11.2024
Reaguji na článek zastupitelky hl. m. Prahy Lucie Kubesy, který uvádí řadu mylných výkladů a dojmů, neuvádí zdroje, proto bych ho ráda uvedla na pravou míru.
Jan Staněk: EU zavedla na čínské elektromobily cla. Bude to k něčemu dobré?11.11.2024
Zavedení cla na automobily vyráběné v Číně je zdůvodňováno několika způsoby. Jedním z těch hlavních je odvolávání se na spravedlivé tržní principy s ohledem na čínské subvence do oblasti elektromobility. Mezi lety 2009 a 2012 jsem v Číně s rodinou žil a pracoval tam pro českou technologickou firmu. Díky tomu vnímám současnou situaci v hlubších souvislostech. V té době jsem se také začal o čisté energie intenzivně zajímat, protože vidět v čínském průmyslovém městě modrou oblohu přes znečištěné ovzduší bylo téměř nemožné.
Jan Krčmář: Hospodářský výbor neodmítl návrhy na škrty v podpoře obnovitelných zdrojů. Zahraniční investoři už připravují žaloby na ochranu investic10.11.2024
Středeční bouřlivé jednání Hospodářského výboru k zásadním pozměňovacím návrhům retroaktivně upravujících podporu tisícům zdrojům obnovitelné energie skončilo bez stanoviska a rozhodovat se tak bude až během třetího čtení. Zejména opoziční poslanci, ale i zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Solární asociace upozornili na řadu faktických nedostatků i na fakt, že pozměňovací návrhy jsou v rozporu s tuzemským i evropským právem. Ministerstvo financí ani Ministerstvo průmyslu a obchodu zjevně nedokázalo poslance a poslankyně z Hospodářského výboru přesvědčit, že navržené škrty jsou v souladu s principy právního státu a bez budoucího rizika pro stát v podobě žalob. Na možné ohrožení investic již reagovali investoři z Německa, Rakouska a Švýcarska oznámením o přípravě žaloby na ochranu investic.
Lucie Kubesa: Nechci, aby Praha byla poslední9.11.2024
Hlavní město je spolu s Ústeckým krajem na pomyslném chvostu žebříčku mezi kraji v třídění odpadů. Debaty o povinném zálohování nápojových obalů vyvolávají hodně emocí, protože ministr Hladík a jeho příznivci používají argumenty, které jsou nepravdivé. Místo nastavování pravidel pro hospodaření s odpady v České republice, které musíme mít s koncem skládkování v roce 2035 vyřešené, se snaží přihrát kšeft se surovinou nápojářům, a jinak nic. K publikovanému textu Evy Tylové si dovolím jednu poznámku. Stačí si pročíst diskusi pod článkem, a musí být každému jasné, že v České republice není tři čtvrtiny obyvatelstva nakloněno zálohování. Navzdory odkazům, kde všude funguje. O tom v jak brutálním střetu zájmů Eva Tylová je, ponechám rozhodnutí na vedení města a předsedovi Dozorčí rady Pražské služby a.s., protože autorka textu je členkou dozorčí rady městské firmy, a neměla by poškozovat její zájmy. Což podle mého názoru zveřejněným textem činí.
Pavla Benettová: K novele Zákona o myslivosti…. Už zase? Ano8.11.2024
V souvislosti s připravovanou novelou Zákona o myslivosti jsme jakožto ochránci volně žijící zvěře zareagovali vydanou Deklarací zastání se srnčí zvěře. Text Deklarace pomáhali tvořit jak akademici, tak myslivci a ochranáři, protože každý měl k tomuto tématu co říci.
Romana Šonková: Králíci v klecích po celé Evropě zažívají frustraci a utrpení. Co všechno odhalila nová investigace?7.11.2024
Nedávno zveřejněná investigace mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) odhaluje nesmírné utrpení přibližně 70 milionů králíků, kteří jsou stále vězněni v klecích na farmách po celé Evropě. Znovu se tak potvrzuje naléhavá potřeba, aby Evropská komise splnila svůj slib, že klecové chovy ukončí.
Martin Rexa: Popírá Agrární komora klimatickou změnu?6.11.2024
Když jsem si pročítal připomínky státem zřizované Agrární komory (AK) k aktualizaci Strategie Ministerstva zemědělství do roku 2030, skutečně jsem nemohl věřit svým očím. Při čtení dalších řádků je potřeba si uvědomit, že se zde nejedná o nějaký politický veřejný souboj, ale jde o odborné připomínky hlavní zemědělské organizace u nás. Posuďte sami.
Eva Tylová: Převálcuje odpadářská lobby chuť veřejnosti zálohovat PET lahve a plechovky?5.11.2024
Češi mají velkou chuť zálohovat PET lahve i plechovky, jak potvrzují opakovaně průzkumy, naposledy průzkum IPSOS to je 76%. (1) Všem nám vadí všude přítomné odhozené PETky či plechovky. Zálohování si přejí i ekologové. Důvodem je ztráta cenného materiálu PET a hliníku. Ale možná se to nepodaří změnit. Ministerstvo životního prostředí sice připravilo zákon, který by zálohování zavedl, zákon již schválila i vláda (2), ale hlavní boj o zálohování se svede v Parlamentu. Proti zálohování brojí odpadářské firmy, kterým klesnou zisky, za rukojmí si vzaly obce.
Lucie Kubesa: Čí zájmy hájí ministr Hladík? Díl II.5.11.2024
Nebudu říkat, že jsme to říkali, ale my jsme to v rámci možností říkali, protože existuje spousta nepřímých důkazů o tom, že novela z pera ministra životního prostředí Petra Hladíka mířící k povinnému zálohování nápojových obalů, tedy petek a plechovek, vůbec nesměřuje k ochraně životního prostředí, „aby se v přírodě neválely petky a plechovky“, jak s oblibou pan ministr říkává. Když jsme se pustili s předsedou senátního klubu ODS a TOP09 Zdeňkem Nytrou do bitky proti schválení novely ve vládě, nebyli jsme vyslyšeni. A to i přes to, že nás v tom odporu podporovali další senátoři a poslanci.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíVladimír Hanzal3.12.2024 Zkušenosti s redukcí počtu spárkaté zvěře v našich honitbách po téměř čtyřiceti letech
Jan Freidinger2.12.2024 Ropný průmysl slaví. Plastovou úmluvu zatím zablokovaly Rusko a Saúdská Arábie
reklama |