Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jan Zeman: Ke světové klimatické konferenci COP 2922.12.2024
Tak jsme se jako Společnost pro trvale udržitelný život sešli dne 3. prosince 2024 se spřátelenými organizacemi na půdě Střediska Organizace spojených národů (OSN), abychom se poinformovali o 29. Světové klimatické konferenci COP 29, která se konala ve dnech 11. – 24. listopadu 2024 v ázerbájdžánském Baku. Totiž, velká média o COP 29 informovala zcela nedostatečně. Možná jsme se sešli si i trochu poplakat, protože konference COP 29 opět a nepřekvapivě nesplnila naše očekávání.
Jan Tůma: Čerpání Inovačního fondu ilustruje velký problém, který ČR má21.12.2024
Peníze, které státy vybírají za emisní povolenky, se musí použít na ochranu klimatu, výstavbu OZE, podporu dekarbonizace průmyslu, adaptace a podporu zranitelných domácností. Část povolenek financuje Inovační fond – z něj se platí podpora na hledání průlomových technologií pro dekarbonizaci sektorů, kde je to zatím těžké. Ocel, chemie, cement, keramika, sklo – to všechno je průmysl s hojným zastoupením v ČR. Takže je to fond jako stvořený pro nás a máme v něm hodně projektů, že? Akorát že vůbec.
Edvard Sequens: Hodnocení neexistujícího modulárního reaktoru v Temelíně? Ministerstvo by tuhle předčasnou hru mělo zastavit20.12.2024
Včera skončil stanovený termín pro zasílání vyjádření k hodnocení dopadů na životní prostředí záměru firmy ČEZ „Nový jaderný zdroj SMR v lokalitě Temelín“ v procesu EIA, který vede Ministerstvo životního prostředí. Předložené podklady hovoří o jaderném bloku s jedním nebo dvěma reaktory o celkovém výkonu do 500 MWe, není vůbec jasné, jaká z technologií se posuzuje, přičemž vývoj žádné ještě nebyl dokončen. Calla ve svém vyjádření z těchto důvodů požádala, aby Ministerstvo životního prostředí proces hodnocení záměru zastavilo.
Martin Marek: Zkorumpovaný strážce ochrany přírody – trampská mafie na Kokořínsku odhalena19.12.2024
Ivo Krajc: Konec bedlových řízků a sójových párků. Vláda plánuje zakázat desítky názvů vegetariánských jídel19.12.2024
Houbový řízek nebo květákový karbanátek si nejspíš už brzy v restauracích neobjednáte. Ministerstvo zemědělství zveřejnilo plánovanou novelu vyhlášky o požadavcích na maso a masné výrobky, která by zakázala označení jako burger, řízek, párek, klobása nebo steak používat v souvislosti s nemasitými pokrmy. Vyhláška tak může znamenat konec těchto tradičních a zavedených pojmenování rostlinných jídel.
Jan Mikeš: Ekologie 90. let a malešická spalovna19.12.2024
Když měl 1. prosince 1994, tedy přesně před
třiceti lety, nově nastupující pražský primátor za ODS Jan Koukal vyčíst „čtyři základní
oblasti, které ovlivňují každodenní život každého občana města pražského“, hned na
prvním místě „naprosto samozřejmě“ uvedl,
že „lidé potřebují dýchat, tudíž se budeme
zabývat životním prostředím“. Potřeba
ochrany životního prostředí tehdy v Praze
nebyla výhradní záležitostí ochranářských
spolků, neziskových organizací a menšinových politických stran, ba právě naopak.
Všechny relevantní strany politického spektra se předháněly v tom, kdo se nabídne
s lepším řešením ekologických problémů.
Jiří Dlouhý: Jak jsme zakládali STUŽ18.12.2024
Založení Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) je nerozlučně spjaté s osobností Josefa Vavrouška. Již před rokem 1989 se Josef aktivně zapojoval do práce v různých iniciativách, především se koncem 80. let aktivně účastnil práce Ekologické sekce Biologické společnosti při ČSAV a později v roce 1989 spoluzaložil Kruh nezávislé inteligence.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíreklama |