Zprávy zelené domácnosti
4.8.2017 11:39 | PRAHA
( ČTK)
Spojenými státy se šíří "ekoúzkost". Onemocnění pojmenované v roce 2011 nedávno Americká psychologická asociace popsala jako bezmoc a strach vyvolaný sledováním pozvolných a zdánlivě nezvratných následků klimatických změn. Bojovat s nimi však může každý Američan. Kdyby všichni v jídelníčku hovězí maso nahradili fazolemi, USA by byly na nejlepší cestě ke splnění emisních cílů z roku 2009, napsal magazín The Atlantic.
25.7.2017 14:37 | BRNO
( ČTK)
Ústavní soud (ÚS) ponechal úředníkům pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. Zamítl návrh pravicových poslanců na zrušení části zákona o ochraně ovzduší. Poslanci v kontrolách spatřují vážný zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Podle jejich právníka Zdeňka Koudelky ÚS dál přednost zájmu státní moci před soukromím lidí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nález přivítal, kontroly jsou podle něj funkční nástroj ochrany ovzduší.
Některé opalovací krémy obsahují látku ethylhexyl metoxycinamát (EHMC). Ultrafialového záření ji přeměňuje na látku, která může poškozovat DNA buněk člověka. S tímto zásadním zjištěním přišli odborníci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) Masarykovy univerzity. Uvedli také, že především v opalovacích krémech se látka postupně přestává používat. Svá zjištění publikovali ve vědeckém časopise Science of the Total Environment.
Více než 85 evropských lokalit ke koupání, u kterých se sleduje kvalita vody, splnilo v roce 2016 nejpřísnější normy pro „výbornou“ kvalitu vody. Informovala o tom Evropská agentura pro životní prostředí.
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) odhalili v českých obchodech bižuterii s nadlimitním obsahem těžkých kovů. Pomohl jim k tomu nový přístroj - rentgenový spektrometr, který od letošního roku začali využívat. Podle inspektorů představuje každý šestý bižuterní výrobek zdravotní rizika kvůli obsahu škodlivých těžkých kovů.
Dříve byly plastové hračky vyráběny z primárních zdrojů a problém se škodlivými látkami u nich (kromě výrobků z PVC) nebyl. Čím dál víc se pro výrobu hraček a jiných výrobků používají recyklované plasty například z výpočetní techniky, které obsahují škodlivé látky jako jsou bromované zpomalovače hoření (BFR). "Samozřejmě není důvod, aby v Rubikově kostce byly zpomalovače hoření. V hračkách jsou jen proto, že je povoleno plasty s obsahem těchto látek recyklovat,“ říká Jindřich Petrlík z Arniky, vedoucí programu Toxické látky a odpady. Arnika včera zveřejnila výsledky mezinárodní studie zaměřené na obsah škodlivých látek v hračkách a výrobcích. Škodlivé látky jsou i ve výrobcích koupených v Česku.
Zpomalovače hoření, které se přidávají do nábytku, koberců, elektroniky a dalšího vybavení domácností, mají podle pilotní studie nechtěné dopady na malé děti. Ovlivňují jejich sociální chování k horšímu, zjistili vědci z Oregonské státní univerzity.
17.3.2017 09:01 | PRAHA
( ČTK)
Vitamín B podle experimentu mezinárodního vědeckého týmu dokáže částečně ochránit před onemocněními způsobenými znečištěným vzduchem. Ačkoli výsledky studie jsou povzbudivé, vědci upozorňují, že experimentu se zúčastnilo jen deset lidí. K docílení větší věrohodnosti bude proto zapotřebí ho opakovat ve větším rozsahu, informoval zpravodajský web BBC.
15.3.2017 12:14 | PRAHA
( ČTK)
Odborníci z České stomatologické komory (ČSK) připraví doporučení, jaký materiál na zubní výplně by měl být v budoucnu používán místo amalgámu, jehož používání Evropský parlament (EP) omezil. Stomatologové se shodují v tom, že lepší materiál než amalgám v současnosti neexistuje. Takzvané bílé výplně mají podle nich nižší životnost a nepoužívají se tak dlouhou dobu, aby byl dostatečně prozkoumán jejich vliv na zdraví. Novinářům to dnes řekli zástupci komory.
Jednoduchá řešení s sebou často přinášejí netušené komplikace. Chvályhodná snaha snížit vlastní zátěž na životní prostředí přechodem z běžné stravy s podílem živočišných bílkovin na náhražky v podobě nemasité sóji má přinejmenším rozporuplné výsledky. Zvýšená potřeba produkovat sójové boby totiž vede k přímo fatální devastaci pralesů a savan v celé Jižní Americe. Zůstat u masité stravy ale také není řešení, sója se ve velké míře používá jako krmivo pro hospodářská zvířata.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|