ČlánkyDvě dávky realismu pro uhlíkový rozpočet6.1.2023 | Vojtěch Novotný
Kolik počítačového času je zapotřebí k výpočtu modelů, které jsou nutné k tomu, aby se země zavázala k uhlíkové neutralitě do roku 2050? Možná si myslíte, že vůbec žádný, vzhledem k tomu, jak nedostatečné údaje máme o cestách, které vedou k mnoha takovým odvážným závazkům. Knihy Václava Smila a Billa Gatese poskytují střízlivá hodnocení našich možností snižování emisí uhlíku v reálném světě. Nejedná se o optimistické čtení.
Jaderná komedie21.12.2022 | Julie Hvižďová
Vytrvalí je triptych dokumentárních filmů vznikající v koprodukci s ČT, který se věnuje přetrvávajícím společenským problémům. První díl Pod povrchem vznikl v roce 2021 v režii Josefa Heřmánka a soutěžil na 48. Ročníku festivalu Ekofilm v kategorii středoevropských filmů. Problémem české společnosti je v jeho objektivu hlubinné úložiště jaderného odpadu a ambivalentní vztah české společnosti k jádru.
Řeka. Film, kterému zajímavé téma proteče mezi prsty23.9.2022 | Zdeňka Kováříková
V létě plném zpráv o vysychajících řekách byl v Česku uveden australský dokumentární snímek
Řeka. Režiséři Jennifer Peedom a Joseph Nizeti vytvořili snímek poskládaný z působivých záběrů řek po celém světě, podkreslený hudbou hranou Australským komorním orchestrem. Filmaři se na řeku pokusili podívat jako na fenomén typu voda nebo oheň a dostat se k obecnému významu řek na planetě Zemi.
Pěstujme město jako zahradu, která sebe sama obnovuje12.7.2022 | Zdeňka Kováříková
Města v sobě mají něco stimulujícího. Podporují tvořivost. A to nejen ve vývoji technologií a výzkumu nových léků, ale i v tom, jak žít šetrně, pěstovat si potraviny a hospodařit s vodou. Tato kreativita se přičítá blízkosti lidí a služeb. Za těmi se do města vrátil i Toby Hemenway, autor knihy Ekosystémy měst budoucnosti. Po letech na venkově zjistil, že vlastně nežije příliš šetrně, přestože pracuje z domova a na velké zahradě si vypěstuje velkou část jídla. A touha snížit ekologickou stopu ho dovedla zpět do města.
Šetrnost napříč kontinenty, vychází nová kniha o přístupu k životu29.4.2022 | Markéta Wernerová
Téma šetrnosti v časech války na Ukrajině, zvyšování cen zboží a klimatické nejistoty rezonuje ve veřejném prostoru. Za zdánlivě prostou a univerzálně platnou myšlenkou se však skrývá svět plný paradoxů. Mezinárodní tým odborníků představuje v knize Thrift and Its Paradoxes: From Domestic to Political Economy pestrost vnímání a praktikování šetrnosti v různých koutech světa.
Prométheus v plamenech. Drama o chybách lidských i technických19.1.2022 | Martin Mach Ondřej
Recenze se obvykle píší na knihy nově vydané. Někdy ale stojí za to podívat se i na knihy, které vyšly už dávno. Mně se shodou okolností během vánočních svátků dostala do ruky kniha Prométheus v plamenech. Je z roku 1975 a je to fikce o olbřímí katastrofě v jaderné elektrárně Prométheus. Čtení je to strhující a vřele doporučuji půjčit si ji v knihovně či koupit v antikvariátu.
Třicet let zkušeností lesníka Vladislava Ferkla jako naděje pro české lesy17.12.2021 | Zdeňka Kováříková
|
BásněSetkání všedního dne14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži, slyšel jsem národního umělce, jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži. Přehled knih a filmůMojmír Vlašín: Další příhody ochránce přírodyrok vydání: 2023
Viktorie Hanišová: Beton a hlínarok vydání: 2021
Omar el Karib: Ostrov Soccirok vydání: 2020
Danišovi, Justina a Petr: Svobodná hra. Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné dětirok vydání: 2020
Svobodová, Maria Mia: Solfánci a Sluneční královnarok vydání: 2020
Blahušová, Anita: Zahrada žije – zahradničíme s dětmirok vydání: 2018
|
články z kulturyJak vznikal dům, který není připojený k inženýrským sítím. Recenze knihy Český soběstačný dům17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
Nemáme to v rukou: Antropocennosti. Průvodce světem antropocénu6.9.2024 | Karel Stibral
reklama |