ČlánkyTam, kde teče Doubravka1.3.2001 | Lucie Domonkošová
Každý člověk má na světě místo, kde se cítí dobře, a které má rád. Často se na něj vrací, zjišťuje informace a někdy o něm dokonce napíše i knihu. Takovým způsobem vznikla kniha Marie Hruškové "Tam, kde teče Doubravka". Jak už napovídá sám název, autorka popisuje krajinu Podoubraví. Pod názvem Doubravka sice na mapě žádnou řeku nenajdete, avšak místní obyvatelé řece, která se oficiálně jmenuje Doubrava, neřeknou jinak než zdrobnělinou.
Žena v éře globalizace1.2.2001 | Hynek Kalvoda
"V mezinárodní honbě za co nejlevnější výrobou se ´globalizovaná žena´ spotřebovává jako přírodní surovina" (str. 203). Touto jedinou větou by se mohl zjednodušeně shrnout obsah celé knihy Globalizovaná žena. Byla by to však škoda, protože kniha přináší mnoho příkladů porušovaní morálních principů nejen vzhledem k ženě, ale i vůči všem lidem a přírodě. Je mimo jiné zajímavou výpovědí o stavu morálky dnešního světa.
Globalizace rozděluje1.1.2001 | Lucie Domonkošová
Dětská očka živé lépe vidí než lhostejné zraky velkých lidí1.12.2000 | Jaroslava Korejtková
Autorka, paní Ela Formanová - Táborská, je učitelka a milovnice přírody. Celý život zasvětila svým dvěma láskám: dětem a přírodě (je členka Českého svazu ochránců přírody, Dětí Země, Přátel přírody a Společnosti přátel přírody). Mimo jiné se aktivně zasazuje o záchranu starých vzrostlých stromů a prosazuje výsadbu nových, o které pak dále pečuje. Pěstuje jilmy (ohrožený druh stromu) ze semen a přesazuje nebo pomáhá při přesazování vzrostlých semenáčů.
Žijeme na předělu?1.11.2000 | Jakub Kašpar
Brněnské nakladatelství Doplněk vydalo ve spolupráci s Hnutím DUHA knihu etika Milana Valacha, přednášejícího na Masarykově univerzitě v Brně, "Svět na předělu". Po sociologických analýzách současnosti z pera Jana Kellera či filozofickém eseji Josefa Šmajse tak ke čtenářům míří další české (moravské) zamyšlení nad stavem společnosti (a velmi ambiciózně - také euro-americké kultury).
Kuchařka pro vedoucí1.10.2000 | Lucie Domonkošová
Prázdniny skončily a s nimi i letní tábory. Správní táboroví vedoucí už však přemýšlí nad tím, kde objevit nové hry pro příští celotáborovou hru. Jedním ze zdrojů by mohla být nová kniha Jiřího Choura s příznačným názvem "Receptář her". Jde o soubor her a návodů, které lze použít samostatně, nebo jako součást etapových her.
Jak si stojí český venkov?1.9.2000 | Lucie Domonkošová
Krajina českého venkova byla před rokem 1989 silně devastována. Extenzivní hospodářství a bezohledné využívání zanechalo na její tváři mnoho jizev. Dnes je venkovská krajina vážně ohrožena, ať již vylidňováním venkova, či dopady zemědělské činnosti. Vyvstává tedy nutnost krajinu chránit. O této problematice pojednává kniha "Téma pro 21. století - Kulturní krajina (aneb proč ji chránit?)". Je sborníkem textů o obnově a ochraně krajiny, která vznikla tvořivým zásahem člověka. Třiatřicet autorů (například Ivan Dejmal, Jan Piňos, Daniel Vondrouš...) se snaží vysvětlit čtenáři pojem kulturní krajina a nutnost její ochrany.
|
BásněSetkání všedního dne14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži, slyšel jsem národního umělce, jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži. Přehled knih a filmůMojmír Vlašín: Další příhody ochránce přírodyrok vydání: 2023
Viktorie Hanišová: Beton a hlínarok vydání: 2021
Omar el Karib: Ostrov Soccirok vydání: 2020
Danišovi, Justina a Petr: Svobodná hra. Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné dětirok vydání: 2020
Svobodová, Maria Mia: Solfánci a Sluneční královnarok vydání: 2020
Blahušová, Anita: Zahrada žije – zahradničíme s dětmirok vydání: 2018
|
články z kulturyNemáme to v rukou: Antropocennosti. Průvodce světem antropocénu6.9.2024 | Karel Stibral
Válka se Zemí: Zamyšlení nad dokumentárním filmem Josefa Šmajse20.8.2024 | Jana Létalová
reklama |