Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jan Skalík: ČEZ se nám snaží namluvit, že chceme jádro3.3.2010
Počátkem března 2010 byl agenturou JLM publikován výzkum týkající se postojů studentů ke klimatické změně a zdrojům. „Studenti v ČR vidí největší hrozbu v globálním oteplování“ zní titulek zprávy České tiskové kanceláře. Obavy ze změny klimatu vyjadřuje dle průzkumu 47 % mladých lidí. To zní vzhledem k výsledkům srovnávacího výzkumu Eurobarometru z listopadu 2009 věrohodně. Dle něj považuje 58 % Čechů změnu podnebí za velmi vážný problém a 36 % respondentů ji dokonce považuje za jeden z nejvážnějších globálních problémů.
Jiří Svoboda: O mém pokusu pochopit „inteligentní“ sítě2.3.2010
Článek reaguje na výzvy některých environmentálních organizací, aby ČEPS co nejrychleji začal budovat tzv. inteligentní sítě pro pružnou distribuci elektřiny z fotovoltaických elektráren. Je otázkou, zda dnes vůbec existuje okamžitě použitelné a technicky snadno realizovatelné řešení tohoto problému.
Tomáš Hodek: Otevřený dopis JUDr. Petru Petržílkovi, stínovému ministru životního prostředí ČSSD1.3.2010
Vážený pane doktore,
jsme upřímně překvapeni širokým zájmem o náš projekt Miss kompost, který byl odstartován článkem pana redaktora Jakuba Pokorného v MF Dnes. I Vy jste se o něm zmínil v tiskové zprávě ze dne 19. února 2010 a stejně jako on jste projekt spojil s čerpáním z evropských grantů a MŠMT. Toto spojení však neexistuje. MŠMT se na financování Miss kompost nikdy nepodílelo a Miss kompost nikdy nestála milióny. Obě tyto informace si můžete ověřit ve výročních zprávách, které zveřejňujeme na našich webových stránkách. Jiří Hanzlíček: Nová jaderná elektrárna na Ostravsku bude asi nezbytná1.3.2010
Dovolte mi jako jednomu z těch, kteří se již před deseti roky zabývali regulačními opatřeními ve smogových situacích vyjádřit svůj dnešní názor. Jedna z mnoha směrnic EU zpřísnila limity na hodnoty polétavého prachu v ovzduší. Polétavý prach, hygienicky závažná škodlivina, se dělí na hrubé částice odlučované elektrofiltry a drobné mikronové částice, pro které zatím není účinné technické řešení zachycování. Přes řadu upozorňování si ČR nevyjednala přes jisté dopady, žádné přechodné období. Je proto k diskusi, zda je lepší vydávat mediální paniku bez možnosti řešení nebo čekat pouze na to, až vše vítr rozfouká?
Jiří Svoboda: O zákonu 180/2005 a potřebě jeho pacifikace19.2.2010
Současná úprava Zákona 180/2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) způsobila obrovský rozmach instalací fotovoltaických elektráren v roce 2009 a další pokračování bude v roce 2010, pokud nebude přibržděno kvůli vážnému ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu přenosové soustavy.
Jiří Dlouhý: Stanovisko předsednictva Společnosti pro trvale udržitelný život ke zpochybňování podpory ekologické výchovy z fondů EU v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost19.2.2010
V uplynulých dnech jsme byli svědky několika nevybíravých útoků v tisku, především v MF Dnes, na financování ekologické výchovy z prostředků strukturálních fondů EU: Dle autorů útoků rozdával ministr Liška tyto prostředky na ekologickou výchovu (dále EV) přednostně členům Strany zelených a v nepřiměřeně vysokých částkách, takže se nedostává na stejně důležitá jiná výchovná a vzdělávací témata.
K této uměle vyvolané rádoby aféře považujeme za nutné se ohradit a vyjádřit naopak podporu jak bývalému ministru Liškovi, tak současné ministryni Kopicové v této záležitosti, a to z následujících důvodů: Roman Juriga: K pohádce o zlých Slunečnících a Větrnících a dobrých Temelínech a Prunéřovech17.2.2010
Stanoviska ČEPSu a ČEZu k obnovitelným zdrojům energie, o kterých informoval internetový server Novinky.cz a následně celá řada českých médií, jsou dlouhodobě známá. K tomu jenom tolik, že OZE tvoří v současnosti 4,5% (!) ceny energie pro konečného zákazníka. Výpadek energie z Temelína (a nebylo těch nečekaných výpadků až tak málo) je o 2000 MW.
Daniela Magersteinová: Energetické aktuality u nás a v Německu15.2.2010
ČR zaspala v modernizaci přenosových sítí
Již nějakou dobu je u nás v popředí zájmu debata týkající se nárůstu instalovaných výkonů obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných a slunečných elektráren. Olej do ohně přilil minulý týden provozovatel přenosové soustavy ČEPS, který oznámil odhodlání odstavovat výše zmíněné zdroje z provozu. Tuto akci si prý vyžaduje neutěšený stav v rámci naší přenosové soustavy, která není stavěna na velký nápor obnovitelných zdrojů energie. Ta je zjevně stavěna na velké centralizované zdroje a na to, abychom mohli jejím prostřednictvím proud vyvážet. Jan Zeman: Je nutné prolamovat územní limity těžby uhlí?12.2.2010
Dlouhodobý růst výroby a spotřeby elektrické energie se často i odborníky na energetiku uvádí jako zákonitost růstu ekonomiky a životní úrovně obyvatel. Přes určitý pokles výroby a spotřeby elektřiny v ČR v první polovině 90. let v důsledku transformace ekonomiky ČR, spojené s vysokým poklesem průmyslové a další výroby, hrubá výroba elektřiny v ČR ve sledovaných 45 letech výrazně rostla. Hrubou výrobu elektřiny v ČR v dlouhém časovém horizontu 1970-2009 ukazuje tabulka č. 1:
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |