Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
RNDr. Jiří Hanzlíček: Zastavme šílené návrhy Evropské komise25.1.2008
Evropská komise předložila členským státům návrh na radikální snížení emisí skleníkových plynů o 20 procent a souběžné zvýšení podílu obnovitelných zdrojů včetně přidávání podílů biopaliv do pohonných hmot. ČR by měla zvýšit podíl obnovitelných zdrojů z dnešních 4 procent (nikoliv ze 6 jak udávají media) na 13 procent. To vše do roku 2020. Významnou barierou pro dosažení souhlasných představ naší vlády je například v ČR výměra zemědělské půdy.
![]() Martin Mach: Re: Několik poznámek k článku Ekologicky šetrné zmatení9.1.2008
Pavel Růžička z MŽP ve svém komentáři k článku z tištěného Ekolistu "Ekologicky šetrné zmatení" (a který je dostupný i na serveru Ekolist.cz pod názvem "Může ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek mást spotřebitele?") píše, že si neodpustí několik následných poznámek. Mě nezbývá, než na ně jako autor článku reagovat.
![]() Radek Gajdoš: Klima a jaderná energie: V současné době je v podstatě nemorální jadernou energii nevyužívat2.1.2008
Lidstvo ke svému rozvoji potřebuje energii a za rozvojem civilizace vždy stála a bude stát schopnost člověka spoutat přírodní síly a nahradit práci svalů. Občas si život usnadňujeme přespříliš a jsme potom obézní a nemocní. Nechci se pouštět do příliš filozofických úvah, faktem však je, že převážná většina lidstva chce žít v pohodlí a bezpečí a posbírat nějaké zajímavé zážitky, např. z umění, sportu nebo cestování. Vše ovšem něco stojí – peníze, čas, energii. Čas je rovněž důležitá potřeba, chceme všechno a hned! Člověk má také zakódované přirozené obavy z něčeho, co jej přesahuje, co si uvědomuje, že neovládá. Vždy byly a budou povodně, hurikány, zemětřesení a požáry, úmorná horka a třeskuté zimy. Dnes existuje mezi vědci téměř shoda, že svou touhou po blahobytu nevratně ničíme atmosféru Země, že globální rychlé oteplení přinese sucha, povodně, hurikány a zaplavení přímořských oblastí. Scházejí se kvůli tomu světové konference, politici se předhánějí ve stanovování ambiciózních cílů snížení emisí skleníkových plynů. Dovoluji si prezentovat dva dle mého zásadní grafy sestavené Mezinárodní energetickou agenturou. První ukazuje nárůst výroby elektrické energie a druhý nárůst emisí CO2.
![]() Dalibor Stráský: Klima a jaderná energie: Jádro nevyřeší problém klimatických změn2.1.2008
Co všechno už měla jaderná energie spasit …
Mgr. Věra Petrová: Tajemný pan GaVex - otevřený dopis panu ministru zemědělství ČR Mgr. Petru Gandalovičovi (č.II)2.1.2008
Vážený pane ministře!
Upozorňuji Vás, že zaměstnáváte na svém ministerstvu za peníze daňových poplatníků naprosto nekompetentního pracovníka, který zneužívá hlavičkový papír MZe s Vaším jménem, píše na něj v tzv. „ichformě“, tedy v první osobě jednotného čísla (chce patrně vyvolat dojem, že jde o Vaši odpověď), podepisuje se „v.z.“ a podpis je nečitelný. První písmeno by mohlo být „V“. Nazvala jsem jej pracovně GaVexem; dostali jsem od něj už dva dopisy a nějak jejich pisatele označit musím. ![]() RNDr. Jiří Hanzlíček: Otazníky nad klimatickou konferencí18.12.2007
Konferenci o klimatických změnách na Bali provázela nesourodá výměna názorů zúčastněných 190 zemí. Snaha prosadit základní závazek ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 až o 40 procent oproti roku 1990 byl již od počátku problematický. Jeho dlouhodobé splnění pro vyspělé státy by znamenalo nepředstavitelné vysoké ekonomické náklady, přičemž nikdo dnes nemůže zaručit alespoň částečnou efektivitu záměru. Princip předběžné opatrnosti je diskutabilní, neboť neexistuje shodný názor vědců na činitele způsobující možné klimatické změny. Je potřebné zohlednit i rozšířený názor, že radikální požadavky jsou založeny na neoponované a neustále proklamované jednostranné vědecké studii. Nikdo se proto nemůže divit kladeným podmínkám a nesouhlasu velkých průmyslových kolosů USA, Kanady, Japonska, Indie, Číny i Brazílie. Bez jejich účasti a skutečného aktivního zapojení jde o pouhé mlácení prázdné slámy.
![]() Petr Harnoc: Karel Havel - Svaz dopravy13.12.2007
|
reklama |