RozhovoryMusíme obnovovat přírodu nejen v rezervacích, ale i na poli u Ivančic, říká Eva Volfová2.12.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Téměř každý se dokáže ztotožnit s myšlenkou, že přírodu je potřeba chránit. Ukazuje se však, že přírodu nestačí chránit, ale je nutné ji už i obnovovat. Na tom se shodly členské státy Evropské unie a připravily návrh nařízení o obnově přírody (EU Nature Restoration Law). O tom, jak by to mělo vypadat, na jaké těžkosti u nás obnova přírody může narazit a jak si příroda může pomoci sama, jsme si povídali s Evou Volfovou, náměstkyní ministra životního prostředí.
Nevím, z jakých skutečných důvodů mě ministryně odvolala, říká bývalý šéf NP České Švýcarsko Pavel Benda8.11.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pavel Benda byl na konci září odvolán z funkce ředitele Národního parku České Švýcarsko. Tehdejší ministryně Anna Hubáčková odvolání zdůvodnila tím, že nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení během obrovského lesního požáru v národním parku. S Pavlem Bendou jsme hovořili o tom, jak své poměrně překvapivé odvolání chápe on. A jestli by zpětně dělal něco jinak.
Přírodě se jizvy po ohni zahojí a zvířata se postupně vrátí, říká Jan Andreska16.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stín Václava Klause končí a environmentalismus se stává mnohem víc přijímaný, říká filozof a psychoterapeut Bohuslav Binka12.9.2022 | BRNO
(Ekolist.cz)
Životní prostředí je pro mnoho z nás velkou hodnotou. Ale ne jedinou. A někdy se stane, že se dostaneme do konfliktu několika našich vnitřních hodnot, třeba ohledu na životní prostředí a na sebe. Jak s tím naložit? I o tom jsme si povídali s environmentálním etikem, filosofem a gestalt terapeutem Bohuslavem Binkou, který působí na Katedře environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Mongolsko má lesy, ale nemá lesnickou tradici. Snažíme se jim předat tu naši, říká Richard Slabý10.8.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mongolsko je obrovská země, s rozlohou 1,5 milionu kilometrů čtverečních je 18. největší na světě. Země stepí, pouští a pro někoho možná trochu překvapivě i lesů. A to lesů, které trápí problém, kvůli kterému tamní lesy poblíž lidských sídel, kde se pase, nezmlazují a který v českých zemích vyřešila Marie Terezie zákazem lesní pastvy. O lesnické rozvojové pomoci v Mongolsku jsme si povídali s lesníkem Richardem Slabým, který až do své penze působil v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL).
Proč se vůbec polní cesty asfaltují? Vysvětluje Jaroslava Kosejková ze Státního pozemkového úřadu25.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Do české venkovské krajiny neodmyslitelně patří polní cesta. Romantická představa dvou v trávě vyjetých kolejí, které se volně klikatí krajinou, je vytlačována asfaltovou realitou. O polních cestách, pozemkových úpravách, ale i o melioracích jsme si povídali s Jaroslavou Kosejkovou ze Státního pozemkového úřadu.
Hledali jsme, jak udělat rodinný výlet zajímavý i pro děti. Tak vznikl rokling, říká Petr Hurta15.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na počátku bylo jednoduché přání – zůstat v pohybu i v časech karantén a koronaviru. „Nemohli jsme cestovat, a tak jsme jako rodina začali více prozkoumávat naše krásné Valašsko,“ vypráví Petr Hurta, zakladatel roklingu. „A protože máme děti, tak před námi byla výzva, jak výlety udělat zajímavé i pro ně.“ A tak to všechno začalo. Objevili rokle. Část naší přírody, kde to i pro malé děti nikdy není nuda, vše doslova za rohem, pár minut od domu.
Pětina domácího ovoce a zeleniny, kterou Češi snědí, vůbec neprošla trhem, říká Jan Vávra o pěstování na zahrádkách10.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jsou privatizací veřejného prostoru, nebo naopak místem, které dokazuje, že je možné fungovat i mimo tržní ekonomiku? Zahrádkářské osady jsou v českých městech od 19. století. S rostoucí výstavbou jejich množství ale ubývá. O tom, jestli má smysl usilovat o jejich zachování, nebo by měly být nahrazeny parky, komunitními zahradami a byty, jsme si povídali s environmentálním sociologem Janem Vávrou, který se tématu zahrádkaření dlouhodobě věnuje.
Klimatická opatření by neměla uvrhávat lidi do větších problémů. Mají život naopak zkvalitnit, říká Zuzana Harmáčková13.5.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatická změna není jen o hromadění CO2 v atmosféře. Většina problémů, které ve spojitosti s klimatem řešíme, jsou společenského charakteru. Jak se změní naše podmínky pro život a jak bude náš život v rychle se měnícím klimatu vypadat? O tom, jak klimatická změna proměňuje společnost, jsme si povídali se Zuzanou Harmáčkovou, která se věnuje vědě o udržitelnosti.
Moderní skříně nic nevydrží, ale nábytek z 80. let nás ještě přežije, říká šéf nábytkové banky22.3.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Poptávka po použitém nábytku raketově vzrostla spolu s potřebou ubytovat lidi prchající z války na Ukrajině. Praha má v této situaci náskok, protože si před rokem zřídila Nábytkovou banku. Ta, coby pracoviště Centra sociálních služeb, přijímá nábytek od dárců a přerozděluje ho prostřednictvím sociálních pracovníků lidem, kteří nábytek potřebují, ale nemohou si dovolit koupit vlastní. Tak se nábytek dostane i k lidem z Ukrajiny, kterým pomáhají Úřady práce nebo kurátoři z městských částí. S vedoucím nábytkové banky Tomášem Valentou jsme si povídali o tom, po jakém nábytku je největší poptávka, jaký nábytek nejdéle vydrží i jaký nejkurióznější kousek přijali.
|
reklama |