Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Adin Vyhlídka: Další smrtící objekt30.7.2007
Jakub Kašpar: Samotná biologická odbouratelnost nestačí24.7.2007
MF DNES spolu se serverem Ekolist.cz připravily zajímavý test prostředků na mytí nádobí – jedním z jeho výsledků je i poznatek (pozitivní pro české vody i pro zákazníka), že všechny testované prostředky jsou snadno biologicky odbouratelné. Článek ovšem poněkud nešťastně vyznívá tak, jako by to znamenalo, že vlastně nemá smysl hledat ty, které mají skutečnou ekoznačku – například Ekologicky šetrný výrobek (EŠV), protože je to vlastně jedno, neb ekologické jsou všechny.
![]() Ing. Rudolf Kunzmann, CSc: Parkovací kriminalitu lze zastavit!24.7.2007
V současné době dosahuje parkovací kriminalita (vykrádání vozidel a zcizování vozidel) jak ve vjezdových parkovacích domech, tak na veřejných parkovištích obecně takového rozsahu, že se stává přímo i mezinárodní ostudou měst v ČR. Zejména poblíž hotelů kde jsou ubytováni cizinci. Zamezit a likvidovat především tuto parkovací kriminalitu lze razantně a jednoznačně. Nikoli však opětovnou stavbou Vjezdových parkovacích domů (VPD), kam má běžně přístup kdokoli, tedy kromě řidičů i zloději.VPD zlodějnu totiž přímo umožňují. Mimo to tyto VPD jsou drahé, s dlouhou dobou výstavby, zabírají zbytečně velkou plochu, jsou nehlídané a neuhlídatelné, a navíc při ukládání a vyjímání vozidel jsou v činnosti motory, které produkují zbytečné exhalace (Při parkování a výjezdu vozidla se spotřebuje na vozidlo 0,3 l benzinu. To např. pro obrat 1500 vozidel za den představuje 450 l benzinu. Z 1 l benzinu vzniká 11,7kg exhalací, což v našem případě představuje 5.265kg exhalací za den, z nichž velká část je karcinogenních! Z 1litru nafty vzniká 36,6kg exhalací. Při mocném bodovém soustředění emisí u VPD a velkých parkovišť zapříčiňují kontaminované emise 6x vyšší výskyt rakoviny.).
![]() Colin J. Campbell, Václav Cílek, Martin Kašík: Protokol o ubývání ropných zásob13.7.2007
Tento protokol byl navržen v roce 2003 na konferenci o ropném zlomu v Pio Manzu a diskutován o dva roky později na další podobné konferenci v Rimini. Je znám pod několika jmény (např. Rimini Protocol nebo Oil Depletion Protocol - viz řada internetových odkazů). Jeho podstata je následující: snižující se zásoby ropy způsobí mezinárodní napětí a možná i války o ropu. Pokud se chceme vyhnout chaosu, je zapotřebí provést celosvětovou inventuru ropných zásob. Všechny státy musí realisticky a kontrolovatelně deklarovat výši zásob a roční těžbu ropy. Tím zjistíme, na kolik let nám ropy ještě zbývá, a můžeme se snažit tuto dobu pomocí úsporných a náhradních opatření dále prodloužit a posléze ropu nahradit novými zdroji a technologiemi. Na základě realisticky stanoveného množství vytěžitelné ropy je možné stanovit spotřební kvóty pro jednotlivé země, které budou naftu pomocí přídělového hospodaření dál distribuovat národním odběratelům. Protokol tedy předpokládá jakousi ropnou obdobu Světové agentury pro jadernou energii, ale v mocensky silnějším postavení. Představuje sice řešení, jak se vyhnout ropným konfliktům, ale předpokládá dvě obtížně uskutečnitelné záležitosti: 1) konsensus mezi zastánci volného trhu a plánovaného centrálního hospodářství, 2) konsensus na mezinárodní úrovni podpořený možnostmi reálných sankcí vůči "zlobivým" státům. Protokol nejspíš není řešením ropného zlomu, ale právě jenom východiskem k další diskusi.
![]() Ivan Sommer: Odpadový pomník v Brně v městské části Královo Pole3.7.2007
Náhodný kolemjdoucí možná nabude pocit, že se setkal se zapomenutým čertem z Dalskabát, pohlédne-li na zastávkový stojan u křižovatky ulice Staňkovy a Rybníček oznamující datum sběru drobného chemického odpadu dne 18.4. 97. Letos tedy stojan oslavil přinejmenším 10 let své existence. Zapomenuté nápisy, reklamy apod. nejsou nic neobvyklého, ale v tomto případě lze vyvodit docela závažné závěry:
![]() Hanka Svobodová: "Chceme modrou, ne zelenou planetu" znamená podle vlády ODS, či zatopenou oceánem?2.7.2007
Před více než měsícem jsem do deníku Mladá fronta DNES posílala reakci na článek pana prezidenta Václava Klause Chceme modrou, ne zelenou planetu. Myslela jsem si, že může být slyšet i jiný názor, ale neodpověděli mi ... Své pochyby chci tedy sdělit Vám: Pan prezident je uznávaný ekonom u nás i ve světě a chytrý člověk, a tak by mě zajímalo, jak na své názory ohledně klimatické změny přišel a čím je má podložené. Bohužel jsem o jeho přednášce na VŠE nevěděla, a tak mi jako podklad pro následující řádky sloužil jen již zmíněný článek. I tak mám ale několik připomínek:
![]() Karel Srdečný: Kterak chrabří Češi zase jednou vydrbali s Rakušákama29.6.2007
České a rakouské spory okolo Temelína dospěly před časem až k dohodě z Melku. Schylovalo se totiž ke vstupu ČR do EU a Čechům hrozilo, že Rakousko použije své právo veta. Těžko říci, jak by to nakonec dopadlo, ale politici v Rakousku si nemohli dovolit takovou příležitost nevyužít – mlýn mele když je voda. Pro komisaře Verheugena by rakouské veto ČR byla nemilá blamáž, a tak se snažil obě strany dostat k jednacímu stolu. Povedlo se, lejstro nakonec všichni podepsali.
![]() Adin Vyhlídka: Milé překvapení u řeky Bečvy28.6.2007
Na Den země, 22.dubna jsem jako obvykle vyšel na lov beze zbraně po levém břehu Bečvy a nevěřil jsem vlastním očím. Na dvou místech naskládané modré pytle s odpadky, posbíranými v lužním lesíku a jeho okolí, mně zatím neznámou skupinou obyvatel planety Země, ale mám důvodné podezření na členy přerovské stanice BIOS.
![]() Adin Vyhlídka: "ÚPRAVA" břehu řeky Bečvy22.6.2007
Před zhruba čtyřmi týdny jsem oslovil několik osob, značkujících stromy a keře na levém břehu Bečvy v oblasti Přerov - Kozlovice, po dlouhá léta považovanou přerovskými obyvateli za odpočinkovou a rekreační zónu. Značení převažovalo v červené barvě, a proto jsem se představil i s průkazem ochrany přírody a vznesl dotaz, proč a ve jménu koho tak konají. Na dotaz, kdo z nich je dendrolog (znalec stromů), mně sdělili, že nikdo.
![]() |
komentáře nejnovější nejčtenější![]() Petr Daniš5.5.2025 Ulpívání na spalovacích motorech se Česku nevyplatí. 2. díl: O bezpečnosti a konkurenceschopnosti
Nejčtenější článkyreklama |