Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Recyklační dílna Zdrojovna spojila síly s autonomním sociálním centrem Klinika. Vznikl tím freeshop, tedy obchod, "kde nakoupíte zdarma", který otevře na konci září právě v jeho prostorách na pražském Žižkově. Přinést do freeshopu nepotřebné věci a naopak si z něj odnést věci v bytě chybějící bude moci široká veřejnost.
Teploty šplhající vysoko nad 30° C snáší špatně nejeden člověk. A podobně na tom jsou i zvířata. Voda na zahnání žízně nebo osvěžující koupel může být zejména ve městech pro divoká zvířata nedosažitelná. Trpět vedry a žízní mohou ale i domácí mazlíčci a hospodářská zvířata.
Cestování, to není jen tak. Člověk se musí někam přesunout, často si na cestu pořídit i nějaké nové věci. Pohonné hmoty se pálí, elektroměr se točí doma i na novém místě. Dá se něco takového vůbec považovat za ekologicky šetrné? Popravdě, nejvíc „eko“ je asi opravdu zůstat doma. Ať už se ale nakonec i přesto vydáme do světa, vždy to můžeme udělat k přírodě o něco ohleduplněji.
Možná to znáte, doma je vedro k zalknutí, vyvětrat se nedá. Jedním řešením může být pořízení klimatizace, ale ne každý do ní chce investovat, ne každý ji má kam dát. Pak může nastoupit domácí kutil a klimatizaci si za pár stovek vyrobit z plastových kýblů, několika trubek a větráku. Zdrojem chladu je led, který vyrobí každý mrazák za pár hodin.
Už uplynul více než rok od chvíle, kdy jsme si doma v kuchyni ubytovali malou žížalí populaci. Od té doby jsme si s nimi užili trochu starostí i radosti. A té bylo víc. Věřili byste třeba, že večer, kdy se všechno zklidní, můžete žížaly poslouchat, jak vesele "chroupou"?
Předpokládejme, že jste rodiče nebo jinak pečujete o děti a chtěli byste své svěřence přístupnou formou seznámit s životním prostředím, ochranou přírody, prostě s ekologickou problematikou. Můžete si pomoci knihou na ekologické téma. Pokud zadáte do vyhledávače, nebude jich zrovna přehršel, a ne všechny se také ukrývají pod hlavičkou eko.
Máte vůz na CNG a plánujete svou dovolenou? Přinášíme několik rad a tipů, které se mohou cestou do Chorvatska, Itálie, Francie nebo Španělska hodit.
Pokud potřebujete uvařit vodu, pak nejúspornější a nejrychlejší způsob je použít rychlovarnou konvici. Psali jsme o tom v článku, který se hlavně věnoval sklokeramickým a indukčním deskám. Náš čtenář Zdeněk Beran nás upozornil na zajímavou věc: většina rychlovarných konvic má kromě maximálního množství vody také předepsané množství minimální. A to zpravidla bývá 0,5 litru. Jenže co když si chcete uvařit jen jedno malý kafíčko?
Každý rok přijímají záchranné stanice pro živočichy tisíce nalezených zvířat. Zhruba polovinu z nich tvoří mláďata. Ne vždycky ale lidé při nalezení mláděte v přírodě zareagují správně. Podle Zuzany Pokorné ze Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy panuje mezi lidmi co se týká mláďat stále velká neznalost. Někdy by lidé malému zvířeti měli pomoci – a nepomůžou. Jindy je tomu naopak.
Tento článek píšu z pozice otce, který během čtyř let získal poměrně slušnou praxi v přebalování svých dětí. Z pozice otce, který dává přednost látkovým plenám, protože se mu příčí používat věci na jedno použití. A také z pozice otce, který si nepotřebuje dokazovat, že to jde, i když to už nejde.
|
|