Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Na českém trhu se na začátku roku objevily další notebooky honosící se unijní ekoznačkou Květina a certifikátem Ekologicky šetrný výrobek. V oboru výpočetní techniky sice nejsou uvedené ekoznačky nijak rozšířené, ale svou ohleduplnost k životnímu prostředí inzeruje leckterý výrobce. 
Každý z nás nějakou měrou zatěžuje klimatický systém Země. Někdo více, někdo méně. Pokud si někdo chce udělat alespoň rámcovou představu o tom, jak moc zatěžuje životní prostředí, může využít některou z „kalkulaček“, které jsou dostupné na internetu. Kalkulačky se liší tím, jaká data musí uživatel zadat, i tím, jaký výsledek pak dostane. 
Čerstvou zeleninu a ovoce nemusíme nakupovat už jen v supermarketech. Otevírá se cesta nově vznikajících farmářských tržišť nebo forma přímého kontaktu přes nově vzniklé webové stránky www.najdisisvehofarmare.cz. 
 Blíží se 14. únor. Den, kdy muži vyrážejí do květinářství koupit pro svou ženu květinu. Pokud by některý z nich chtěl koupit květiny s ekologickým certifikátem či značkou Fair Trade, pak v obchodě nepochodí. Může se však stát, že zakoupí některou z mála květin na našem trhu, které takový certifikát mají. Nebude o tom ale vědět.

Některé dvorky a části pozemků kolem domů jsou vyasfaltované, vybetonované nebo vydlážděné. Voda, která na tyto plochy naprší či nasněží, je sváděna do kanalizace, kde bez užitku mizí. Zahrádku a trávník pak lidé zalévají vodou z vodovodu. Příručka „ Jak hospodařit s dešťovou vodou na soukromém pozemku“, kterou vydal Ústav pro ekopolitiku, radí, jak tento koloběh vody změnit. 
 Dnešní spotřebiče jsou mnohem úspornější, než spotřebiče vyrobené třeba před deseti lety. Jejich provozní spotřeba přestává být jediným problémem a pozornost se nově přesouvá i k energii spotřebované v režimu stand by. Trend je totiž takový, že v domácnostech narůstá nejen celkový počet spotřebičů, ale počet spotřebičů, které spotřebovávají elektrickou energii, aniž by dělaly cokoliv užitečného. Novotou je stand by režim u spotřebičů, u kterých by to člověk nečekal. 
K slušnému chování patří nenechávat po sobě nepořádek. Slušný turista si z lesa odnese své odpadky, slušný pejskař po svém čtyřnohém miláčkovy jeho výkaly z chodníku také uklidí. Co ale může dělat slušný motorista, když po jeho autě zbudou na zemi skvrny od oleje? Může je také uklidit.

 Je tomu skoro přesně rok, co se na Zelenou domácnost obrátil Vít Kouřil ze Sedmé generace. Zajímal se o environmentální dopady plastových a papírových obalů pro časopisy. Odpověď jsme tehdy neznali. Celou odpověď neznáme ani teď. Máme sice k dispozici výsledky bakalářské práce na toto téma, ta ale nedá odpověď úplnou. 
 Mezi zahrádkáři jsou v poslední době doslova hitem tzv. IBC kontejnery. Tisícilitrové plastové nádoby v pozinkované kleci využívají zahrádkáři nejčastěji jako nádrže pro závlahovou vodu. Cena nových kontejnerů je poměrně vysoká, je však možné sehnat i podstatně levnější použité kontejnery. Mostecké ekocentrum upozorňuje zahrádkáře na nebezpečí, kterému se vystavují při použití neodborně vyčištěných kontejnerů, které se používají, mimo jiné, na přepravu a skladování nebezpečných látek. 
Nokia je jednička v ekologickém přístupu při výrobě svého zboží. Těsně ji dohání společnost Samsung a Sony Ericsson. Firma Nintendo zůstává dlouhodobě na posledním místě. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnila organizace Greenpeace.

|
|