Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Někteří lidé organizují party, kde si účastníci stylem "hrabárny" mění obnošené oblečení. Začaly nejprve formou dívčích dýchánků, kdy si s sebou slečny přinesly své oblečení, ze kterého buď vyrostly nebo ho již nechtěly nosit, a vyměňovaly si jej s kamarádkami. Když přehlédneme fakt, že je to jistý druh zábavy, mají tyto sešlosti i ekologický dopad. Akce snižují zátěž životního prostředí tím, že použité věci se nevyhodí, ale využívají se dál.

Od počátku června se na trh nesmí uvádět teploměry obsahující rtuť. Zákaz se týká i dalších měřicích zařízení se rtutí, jako jsou například tlakoměry, barometry, tonometry a teploměry určené k jinému užití, než pro určování tělesné teploty. 
„Naším cílem je, aby lidé hospodařili s přírodou a energetickými zdroji inteligentně, v rámci možností, které nám současné technologie dávají,“ říká Jakub Holovský, jeden ze zatím tříčlenného týmu projektu encyklopedie www.setrnebudovy.cz, o smyslu encyklopedie zaměřené na projektování a stavbu šetrných domů a jejich šetrného využívání. Provoz encyklopedie byla zahájen včera. 
V září zmizí z prodejen čiré i matné klasické 100 W žárovky. Každý další rok k prvnímu září pak skončí prodej čirých žárovek o výkonu 75 W, 60 W a 25 W. Evropská komise tak chce zavést úspornější zdroje světla. 
Certifikát FSC ( Forest Stewardship Council) obdržel tuzemský výrobce parket firma Magnum Parket. Informovalo o tom občanské sdružení FSC ČR, které českým zákazníkům zaručuje, že dřevěné výrobky pocházejí ze šetrně sociálně a ekologicky spravovaných lesů. Při jejich zpracování tak nedochází k devastaci přírodního bohatství a nejsou porušována lidská práva domorodých obyvatel či pracovní práva zaměstnanců. 
Podle Státního fondu životního prostředí není potřeba pro vyplnění žádosti mít poradce. Část žádosti si vyplní žadatel snadno sám, technickou část pak vyplní dodavatel nebo stavební inženýr, který projekt zpracovává. Míst, kde získat informace o programu Zelená úsporám je pak několik.

 Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc – nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a pentlí. Je těžké vybrat – zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Pokud bychom přidali i environmentální hledisko, získá celá věc zcela jiný nádech. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: jde přeci o kytky – součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou. 
 Jedna čtenářka se Zelené domácnosti svěřila se svou obavou, že u myček nádobí nemá možnost – na rozdíl od ručního mytí – ovlivnit kvalitu oplachu. A že mycí prostředky tak zůstávají na umytém nádobí a jsou pak pojídány spolu s potravinami v nich připravenými. „Zajímalo by mne, které prostředky jsou z tohoto pohledu nejméně rizikové a zda existují myčky nádobí, které disponují funkcemi nebo technologiemi, které se s tímto problémem dokážou vypořádat?“ ptá se čtenářka. Zelená domácnost přináší odpověď. 
Tento výrobek je recyklovatelný! Přátelský k životnímu prostředí! 100% přírodní! Podobných, na životní prostředí zaměřených reklamních upoutávek si už všimnul asi každý. Jak ale rozeznat, co je důvěryhodná informace a co je reklamní trik? Těžko. 
 Ze zkušenosti práce v záchranných stanicích víme, že za většinou příčin, pro které se zvířata do stanic dostávají, je přímo nebo nepřímo člověk. Odečteme-li tzv. „velké“ nebo hlavní důvody, tj. střety s dopravními prostředky a u ptáků úrazy na elektrovodech, zůstává velmi pestrá paleta případů, kterým lze mnohdy snadno předejít. Stačí být „jen“ ohleduplný a trochu předvídat. Samozřejmě je potřeba rizika znát. 
|
|