Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem.
27.10.2010 | VÍDEŇ
(Ekolist/ČTK)
Před blížícími se Dušičkami začal vídeňský magistrát na svých stránkách nabádat pozůstalé k ekologickému chování. Podle vídeňské ekologické poradny Die Umwelt Beratung by totiž lidé neměli zapomínat na to, že ozdoby na hroby se po čase musejí zlikvidovat. Měli by proto na hřbitovech ke vzpomínce na své zesnulé blízké používat jen to, co se dá úplně zkompostovat.
Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, informuje brněnský Ekologický institut Veronica. A k pití vody z vodovodu láká i prostřednictvím videa.
„Odvodnění krajiny není důsledek změn klimatu, ale jedna z jejich příčin,“ říká Lucie Vančurová, která v Ekocentru Koniklec vede projekt Pusťte si domů dešťovou vodu. Ten má lidem představit možnosti, jak ve svých domech a bytech využívat dešťovou vodu. Vybraným zájemcům ekocentrum navrhne řešení, jak dešťovou vodu využít.
Český svaz ochránců přírody eviduje každý den minimálně jeden případ, kdy se člověk ve svém obydlí setká s netopýry. Někdy se v bytě ocitne jeden, někdy až několik desítek netopýrů a lidé postrádají informace, jak se zachovat, aby těmto zákonem chráněným živočichům neublížili.
Z obchodů pomalu mizí klasické žárovky, v roce 2012 se zcela přestanou prodávat. Alternativ k žárovkám je řada, ale jejich kvalita či použitelnost je různá. Spotřebitelům by ode dneška měly s výběrem pomoci nové informace, které výrobci budou muset uvádět na obalech zdrojů světla nebo na energetickém štítku.
Mezi řadou internetových vyhledávačů lze nalézt i několik hlásících se k environmentálním myšlenkám. Díky vyhledávači Ecosia může prý průměrný uživatel internetu ochránit okolo 2 000 m2 tropického pralesa ročně. Google se naopak zaměřil na výzkum v oblasti odlesňování a alternativních zdrojů energie.
Ekologická organizace Greenpeace v červenci představila „ekologické“ písmo Absolut Green, které má uspořit až 30 % toneru či inkoustu při tisku dokumentu. Podle odborníků na písma a tisk je to nesmysl. Výpočet také ukázal, že mnohem úspornějším písmem než Absolut Green je obyčejný Times New Roman. Organizace Greenpeace si je omezení svého písma vědoma a připravuje úsporný font typu Times New Roman.
Na pražské Ladronce se v pátek 25. června představil server Freshbedýnky.cz věnující se pravidelným dodáváním zeleniny a ovoce z ekologického zemědělství až do domu. Zmiňovaný server je jedním ze zhruba dvaceti podobně zaměřených obchodů v republice, které se zabývají prodejem prostřednictvím tzv. bedýnek.
|
|