Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Mobilů je hodně. Věcí s nálepkou „eko“ je také hodně. A co z toho plyne? Ano! Existují už i „eko“ mobily. I když není vlastně úplně jasné, jak je poznat. Přinášíme letmý průlet světem mobilů, které se prezentují jako eko, nebo které byly jako eko vyhodnocené. 
 Moje babička měla kdysi pračku, která uměla jen tři věci: vyprat, vyvařit a někdy vyždímat. Dnešní pračky mají tolik čudlíků, že by se s tím dal řídit letový provoz nad Evropou. Já jsem pokus proniknout do tajů všech těch tlačítek, koleček, páček a symbolů vzdal hned po rozbalení pračky. A celá léta jsem používal jen jedno nastavení. To jste ale houby ekolog, řekl mi nedávno jeden výrobce praček. Prací programy a nastavení pračky nejsou pro srandu králíkům! 
 Vzbudit „ekologickým" názvem dojem, že je nějaká činnost nebo zboží šetrné k přírodě i tělu, je v dnešní době častý trend. Stačí minimum přírodního materiálu nebo možnost recyklace a předpony bio a eko rostou jako houby po dešti. U cohousingu to ale bylo přesně naopak – způsob bydlení založený na dobrých sousedských vztazích na principu trvale udržitelného rozvoje fungoval dřív, než se k němu cohousingové komunity oficiálně přihlásily.

 Taky doma zakopáváte o věci, které už nepotřebujete, které už pravděpodobně nikdo nekoupí, ale vám je líto je vyhodit, protože jsou pořád funkční? A co je třeba darovat? Můžete tím někomu jinému udělat radost, sobě ulehčit a ještě být šetrný k životnímu prostředí. 
 Lidé odjakživa toužili zaznamenávat své myšlenky, sny, plány i vzpomínky. Nejprve k tomu sloužily hliněné tabulky, pak lidé objevili papyrus, papír a později převratný vynález v podobě knihtisku. S trochou zjednodušení lze říci, že o co větší pokrok každá nová technologie přinesla, o to větší zátěž pro přírodu. Platí to i pro poslední výkřik techniky – elektronické čtečky? Nebo jsou revoluční i v tom, že jsou ekologičtější než klasické knihy a časopisy? 
 Odborníci varují před nadměrným rybolovem a upozorňují, že hrozí kolaps většiny rybích populací. Odpovědí jim může být certifikace rybářských společností a výrobků pocházejících z udržitelného rybolovu. Ale i ta se stává terčem kritiky vědců. 
 Milovníci banánů si toho možná už všimli. Banány značky Chiquita mají na sobě ekoznačku – zelené logo s žabičkou. Česká republika je první zemí v rámci střední a východní Evropy a desátou na světě, kde Chiquita logo se žabkou představuje. 
 Přírody v našich městech ubývá. Netýká se to jen ulic a náměstí, ale i dětských hřišť. Podle propagátorů tzv. přírodních hřišť, ale i odborníků se nedostatek kontaktu s přírodou podepisuje na nepříznivém vývoji dětí. Snaží se proto prosadit taková hřiště, která dětem umožní rozvíjet jejich fantazii a schopnosti. I za cenu roztrhaných tepláků, holínek plných vody a trochy špíny za ušima.

 Každý motorista čas od času zjistí, že jeho plechový miláček by zasloužil trochu vody a mýdla. Ale pokud se s autem nevypraví do profesionální mycí linky a začne auto mýt přímo na ulici, na dvorku nebo na zahradě, dopouští se přestupku. Mýt auto takovým způsobem se totiž nesmí. 
 Každý dnes už ví, co znamená třídění odpadů. Stále se ale objevují nejasnosti s tím, zda sešlapávat plastové lahve, jestli vymývat kelímky od jogurtů a jestli patří starý talíř do skla. Sešlapávat, vymývat, nepatří. Podívejte se s námi na pár tipů, proč a jak třídit odpady lépe. 
|
|