Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ekologické prací prášky Qalt Excel a Ecover prošly s spolu s dalšími běžnými prostředky spotřebitelským testem časopisu dTest. Vítězem se stal prášek dm Denkmit, oba ekologické prostředky ale zůstaly pozadu. Překvapivé je to zejména u prášku Qalt Excel, který v minulosti opakovaně ve spotřebitelských testech obstál na výbornou.
Vánoční stromky, které se začínají odstrojovat na Tři krále, se dají využít pro výrobu tepla i elektrické energie. Ve Vídni jich tak zpracují na 600 tun, v Praze se počítá se 300 000 kusy. Pražské služby proto obyvatele hlavního města nabádají k tomu, aby vánoční stromky nedávali do popelnic nebo kontejnerů, ale odložili je vedle nich.
Už máte všechny vánoční dárky doma pod střechou? Pak už vám zbývá je jen zabalit. Mohlo by se vám hodit pár rad a tipů, jak to provést s ohledem k přírodě, ale stále hezky.
Dlouhé podzimní a zimní večery jsou jako stvořené k trávení času s rodinou a přáteli. Zpestřit si je můžete třeba stolní hrou. Šachy a Člověče, nezlob se jsou v tomto smyslu klasikou, na trhu se ale objevuje stále více nových tzv. moderních deskových her. Jejich pravidla různou měrou kombinují humor, náhodu a nutnost strategického myšlení tak, aby si na své přišli malí i velcí hráči. Často jsou také založeny na jednoduchém příběhu, který má za cíl člověka „vtáhnout do hry“. Ekolist.cz vám představí hry inspirované environmentálními tématy.
Vánoční stromek je neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Letos jsou opět k mání živé jedličky v květináči, které lze na jaře vysadit, a řezané vánoční stromky z Národního parku Krkonoše, které mají certifikát šetrného lesního hospodářství. Pořídit si můžete i stromek z některé české plantáže vánočních stromků. Kromě tipů na výběr stromků přinášíme i informace, jak se o stromek starat, aby dlouho vydržel.
Už je to zase tady. Doba nachlazení, rýmy a plných nosů. Čas kapesníků. Někdo si k zarudlému nosu přikládá látkový kapesník, jiní nedají dopustit na kapesníčky z papíru. Pokud ale oba druhy kapesníků poměříme co do zátěže životního prostředí, pak jasně vyhrává – světe div se – starý dobrý kapesník látkový.
Blíží se zima a s ní i sníh a led na chodnících. Majitelé domů sice již nemusí na přilehlých chodnících uklízet, je ale dobré se podívat na možnosti, čím lze posypat třeba cestu od domu k brance. Nebo jak vybavit své boty, aby neklouzaly.
Žijeme v éře elektronické komunikace, což ale neznamená, že nepotřebujeme propisky a pera. A je nasnadě, že i při nákupu a používání psacích potřeb lze dát najevo ohled na životní prostředí.
Domácí spotřebiče používáme denně a jen těžko bychom se bez nich ve svých domácnostech obešli. Někdy je ale používáme špatně a neefektivně. Stačí i jen špatné umístění lednice nebo nevhodné nastavení pračky a spotřebováváme energii zbytečně. Podívejme se na tipy od Sdružení pro efektivní využívání energie SEVEn, jak si s domácími spotřebiči poradit.
Cože, poplatek za historické elektrozařízení? Co to je? Možná i vás podobná otázka napadla při zkoumání účtenky za právě koupený elektrospotřebič. Jednoduše řečeno si tím zaplatíte, že se výrobci a prodejci postarají o staré elektrospotřebiče, které máte doma vy nebo jiní spotřebitelé. Takže vzít třeba starou televizi a vyhodit ji do lesa nemá vůbec žádný smysl. Její ekologická likvidace je už zaplacená. Přečtěte si, proč to tak je a kam můžete staré spotřebiče odvést k recyklaci. Zdarma.
|
|