Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Olej ve friťáku je už potřeba vyměnit. Jenže kam s tím starým? Nejjednodušší je ho spláchnout. Co se zbytkem ředidla a barvy? Šup s tím do záchodu. A kam s dámskou vložkou nebo použitým kondomem? Není nic snazšího, než hodit do záchodu, zmáčknout splachovadlo a je po problému. Jenže nejjednodušší řešení nebývají vždycky ta nejlepší!
Budete letos topit dřevem v kamnech, kotli nebo krbu? Hledáte složitě informace o tom, jaké dřevo je pro vytápění nejlepší, kolik stojí, kolik ho nakoupit, kde a jak ho skladovat? Vše jsme zjistili za vás a přinášíme cenné rady pro začátečníky i pokročilé.
V leckteré domácnosti už běžně nejdeme úsporné spotřebiče, úsporné zářivky a další vymoženosti šetřící elektrickou energii. Ekologicky zaměřený spotřebitel ale může chtít víc: napájet své spotřebiče zelenou energií. Podívejte se, kdo zelenou energii u nás nabízí a co se za jejich produkty vlastně skrývá.
K environmentálně šetrnému chování bývají většinou nabádány rodiny a domácnosti. Jenže neméně času trávíme v práci. Proč tedy nemyslet na životní prostředí i tam? Tím spíš, že velká část z nás pracuje v kanceláři, kde se podmínky od domácností v mnohém moc neliší. A vytvoření tzv. „šetrného úřadu“ může být podle oslovených organizací i zajímavou výzvou.
Hlavní výhoda osvětlení LED (z anglického light-emitting diode - světlo vyzařující dioda) je nízká spotřeba proudu. Hlavní nevýhoda pro domácí použití je vysoká pořizovací cena. Na místě je tedy otázka, zda má smysl pořídit si domů diodové osvětlení namísto normálních žárovek. A jaké jsou vůbec možnosti diod.
Mrtvé stromy či jejich torza, útočiště mnoha druhů hmyzu, se v současné obhospodařované krajině staly vzácností. Naštěstí se i brouci dokáží spokojit se šidítkem – tzv. broukovištěm. To si při troše šikovnosti můžete postavit sami i na vlastní zahradě. A těšit se pak z přítomnosti podivuhodných sousedů.
Mobilů je hodně. Věcí s nálepkou „eko“ je také hodně. A co z toho plyne? Ano! Existují už i „eko“ mobily. I když není vlastně úplně jasné, jak je poznat. Přinášíme letmý průlet světem mobilů, které se prezentují jako eko, nebo které byly jako eko vyhodnocené.
Moje babička měla kdysi pračku, která uměla jen tři věci: vyprat, vyvařit a někdy vyždímat. Dnešní pračky mají tolik čudlíků, že by se s tím dal řídit letový provoz nad Evropou. Já jsem pokus proniknout do tajů všech těch tlačítek, koleček, páček a symbolů vzdal hned po rozbalení pračky. A celá léta jsem používal jen jedno nastavení. To jste ale houby ekolog, řekl mi nedávno jeden výrobce praček. Prací programy a nastavení pračky nejsou pro srandu králíkům!
Vzbudit „ekologickým" názvem dojem, že je nějaká činnost nebo zboží šetrné k přírodě i tělu, je v dnešní době častý trend. Stačí minimum přírodního materiálu nebo možnost recyklace a předpony bio a eko rostou jako houby po dešti. U cohousingu to ale bylo přesně naopak – způsob bydlení založený na dobrých sousedských vztazích na principu trvale udržitelného rozvoje fungoval dřív, než se k němu cohousingové komunity oficiálně přihlásily.
Taky doma zakopáváte o věci, které už nepotřebujete, které už pravděpodobně nikdo nekoupí, ale vám je líto je vyhodit, protože jsou pořád funkční? A co je třeba darovat? Můžete tím někomu jinému udělat radost, sobě ulehčit a ještě být šetrný k životnímu prostředí.
|
|