Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Častější pobyt dětí v přírodě, kontakt se zvířaty, šetrný provoz nebo větší spolupráce s rodiči a veřejností. Tím se od běžných zařízení pro předškolní děti liší školky a dětské kluby, které se zapojily do projektu Školka blízká přírodě. Předškolákům chtějí co nejpřirozenější cestou ukázat například to, odkud se bere mléko, jablka na ovocný koláč nebo jak vypadá borová šiška.
Dvířka mrazáku zarostlá do krusty ledu jsou znamením, že jsme něco zanedbali. Pokud nemáte mrazák se systémem defrost, pak musíte na odmrazování myslet sami. Jednak na tom něco málo ušetříte na spotřebě elektrické energie, jednak budete moct udělat probírku toho, co v mrazáku či lednici vlastně skladujete za poklady.
Technické vybavení, funkce, uživatelské prostředí, to jsou běžně srovnávané vlastnosti při výběru chytrého telefonu. Do úvahy lze vzít i zcela jiný a trochu netradiční parametr – množství toxických chemikálií v mobilu. Podle aktuálního testu je nový iPhone 5 lepší než jeho konkurent Samsung Galaxy SIII. Na stupně vítězů to však nestačí.
Umýt špinavé nádobí umí každý. Umýt špinavé nádobí tak, aby bylo čisté a přitom se neplýtvalo vodou, energií, mycím prostředkem a navíc ani časem – to už je pane věda. A to je bez legrace. Na univerzitě v Bonnu získala Natalie Anna Fussová za výzkum správného ručního mytí nádobí doktorát. A to je taky bez legrace.
Čeká vás stěhování a už teď jste z toho ve stresu? Nejste jediní. Stres to je i pro životní prostředí. Musí se totiž vyrovnat jak se spáleným palivem a vypuštěnými emisemi, ale i množstvím odpadu, které při stěhování zpravidla vzniká. Je ale pár jednoduchým kroků, jak může stěhování proběhnout bez stresu.
Každý chce mít doma příjemné teplo a čerstvý vzduch. Zvláště v zimě. Jenže při našem pobytu doma se tu hromadí vydýchaný vzduch. Zpravidla se ho zbavujeme větráním. Tím však přicházíme i o drahocenné teplo. Není možné větrat a při tom nepřicházet o teplo? Je – pomocí rekuperační jednotky. Malý experiment ukazuje, že rekuperace funguje lépe, než větrání okny.
Nedá se nic dělat, škola je za dveřmi. Ať už se do ní žáčci či studenti těší nebo ne, stejně jim nezbude nic jiného, než svůj školní batoh opět naplnit školními potřebami a vydat se na cestu za vědomostmi. Zde je několik tipů, jak to učinit s co největším ohledem na životní prostředí.
Od 1. září letošního roku se na evropský trh nesmí dodávat žádné žárovky pro běžné osvětlování, které mají horší energetickou třídu než C. První omezení přišlo v září roku 2009, kdy se na trh přestaly dodávat žárovky o výkonu 100 W. Každý další rok z trhu zmizela další výkonová řada. Od tohoto září se na trh nesmí dodávat žádné čiré žárovky. Důvodem jejich odchodu je, že nesplňují Evropskou unií předepsanou energetickou náročnost. Čím ale máme svítit?
Občas to zažíváme snad všechny. Stojíme před plným šatníkem a přesto zoufale voláme: Nemám co na sebe! To je mi malé, to je mi velké, to už dávno vyšlo z módy... a naši partneři z toho šílí. V tu chvíli možná nastala ta pravá chvíle podívat se do jeho šatníku. Ne, nežertuji. Pánské košile jsou totiž jen dobře zamaskované dámské šaty.
Prázdniny a dovolené začínají. Ať už jedete na Šumavu, nebo do dalekých dálav, rozhodně si nezapomeňte s sebou vzít důležitou věc: knihu. Jestli nevíte jakou, pak vám nabízíme několik tipů na letní čtení. Výběr knih končí jedním titulem, který může zaujmout nejen vás, ale i vaše děti.
|
|