Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
"Co mohu dělat s obálkami, které jsou uvnitř polstrované fólií s bublinkami?" zeptala se nás čtenářka. Dosud se snažila papír od plastu oddělit, což je kvůli nesnadnosti úkonu často frustrující činnost. Vyhazovat celou obálku do směsného odpadu ale přišlo čtenářce líto. Co tedy dělat s obálkami s bublinkovou fólií?
Každá maminka, která brouzdá po různých miminkovských či maminkovských diskuzních serverech a blozích, dříve nebo později narazí na jelení sliz. Nebo mýdlový sliz. Prostě na nastrouhané mýdlo smíchané se sodou a vodou. Je to prý účinný, ekologický a levný prací prostředek.
Silvestr je pár dní za námi a hlava i tělo by již mohly být vzpamatované z vítání nového roku. A hlava si možná vzpomíná na některá unáhlená předsevzetí, která padla pod vlivem bujarého veselí. Teď je čas na racionální revizi a přeformulování novoročních předsevzetí. Protože předsevzetí sama o sobě jsou dobrá. Jestli nemáte žádný nápad nebo představu, co byste mohli v novém roce ve svém chování a přístupech změnit, nabízíme trochu inspirace. Vyberte si podle své chuti. U jednotlivých tipů pak nabízíme i rady a návody, jak si s jejich naplněním poradit.
Vyplatí se ještě vůbec pořizovat solární elektrárnu? Kolik taková malá domácí elektrárna stojí a jaká je předpokládaná návratnost investice? Spočítali jsme výnosy modelové solární elektrárny.
Pokud jste ještě své vánoční dárky nezabalili a na balení se nijak netěšíte, pak nezoufejte. Nemusíte se trápit s trhajícím se papírem a neposlušnou lepící páskou nebo na poslední chvíli shánět dárkové tašky. K balení dárků můžete přistoupit originálně a zkusit zabalit dárky do šátků technikou furoshiki. Toto umění spočívající ve skládání, vázání a točení látky pochází z Japonska a pro svůj environmentální rozměr získává stále více příznivců po celém světě. A základy zvládne každý.
Možná už víte, kam pojedete oslavit vánoční svátky a už i chystáte lyže na lednovou lyžovačku s celou rodinou. Máme pro vás tip, jak trochu ušetřit. Pokud u vás doma nikdo nezůstane, přenastavte si termostat. Nemusíte přeci topit v prázdném bytě.
V obchodě vám to neprozradí, ale dnes už nepotřebujete nejvýkonnější počítač, co je na trhu. Klidně můžete žít a pracovat s počítačem, který je i několik let starý. Díky moderním prohlížečům a webovým aplikacím nemá smysl odepisovat staré počítače pouze pro jejich věk, tak jak to bylo běžné dříve. Jen je potřeba starý počítač udržet v kondici. Nabízíme proto deset tipů a triků, které vám pomohou udržet starý počítač dostatečně rychlý.
Zahrádky a zahrádkáři se pomalu ukládají k zimnímu spánku. Pokud byste ale rádi příští rok založili komunitní zahradu, pak na jaro nečekejte. Do začátku sezóny bude třeba sehnat vhodný pozemek a další nadšené lidi, abyste na zahradničení nebyli sami.
Zima dorazila i do nížin a lidé do oken a na balkóny přidělávají krmítka pro ptáčky. Začíná období přikrmování ptáků a tak je nejvyšší čas si připomenout, co mají naši ptáci nejraději a co do krmítek nepatří.
Zatímco v západních zemích jsou ekopohřby in, u nás se o přírodní hřbitovy, ekologické rakve a vliv pohřbu na životní prostředí lidé příliš nazajímají. Jak Ekolistu sdělila pracovnice Sdružení pohřebnictví, jediný, kdo se na to ptá, jsou tak dvakrát do roka novináři.
|
|