Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Možná i vy patříte mezi smolné houbaře, kteří v lese nikdy nic nenajdou. Nemusíte věšet hlavu. Choďte do lesa dál, jen se místo hub zaměřte na odpadky. „Určitě nepřijdete domů s prázdnou,“ říká Jiří Kolář, který takto „houbařit“ začal loni.
Myšlenka prodeje potravin bez obalů není žádná revoluce, ale návrat něčeho, co tu dříve bylo, jen se to v dnešní uspěchané době kamsi vytratilo.
„Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák. Ani on kvalitu vody ze své studny nikdy moc neřešil, ostatně kromě balené vody jiná alternativa v místě dostupná není. Rozbor vody si Novákovi nechali udělat až v době, kdy na chatu začali jezdit i se svými malými dětmi. A tehdy také začali přemýšlet, jak se o studnu a vodu v ní starat.
Na chatě nemáme kanalizaci, septik ani žumpu, takže vodu po mytí nádobí, praní prádla a po koupání lijeme ven do trávy. Vadí voda se saponáty, pracím prostředkem nebo mýdlem naší zahradě?
Jste šikovní a umíte ledacos opravit? Nebo naopak někoho takového zoufale sháníte, protože si se zašitím kalhot, renovací nábytku nebo výměnou rozbitého displeje u mobilního telefonu sami neporadíte? Právě pro vás vytvořila skupina mladých lidí komunitní web na podporu opravování rozbitých výrobků. Jmenuje se opravarna.cz a právě startuje.
Chránit se před slunečními paprsky můžeme nejen opalovacími krémy. Ochránit svou pokožku před spálením můžeme ve velké míře i svým pouhým chováním a oblékáním. Jen na to za horkých letních dní často zapomínáme.
Možná patříte mezi lidi, kterým chlorovaná voda v prefabrikovaných domácích bazénech zrovna nevoní. Pak dejte přednost osvěžení v čistém přírodním jezírku. Na jeho údržbu nepotřebujete žádnou chemii, protože o čištění se postará příroda. Báječné je, že si přírodní koupací jezírko můžete vybudovat na zahradě svépomocí. Je to docela snadné.
Právě vybíráte myčku nádobí a chtěli byste tu nejvíc úspornou a pokud možno s nějakýma ekofunkcemi? A vysiluje vás probírat se stovkami modelů, které jsou si často podobné jako vejce vejci a zpravidla mají naprosto nezapamatovatelné názvy typu W89x103QWERTY? Nabízíme pomoc. Oslovili jsme výrobce myček s jednoduchým požadavkem: ukažte nám model z vaší nabídky, který je podle vás nejvíc eko. A tady jsou výsledky.
Liják, který se přežene nad naším domem nebo chalupou, může být velice prospěšný. Samozřejmě za předpokladu, že zrovna nevyplaví sklep, nezničí úrodu nebo hýčkané záhony květin. Dešťová voda se totiž výborně hodí pro použití na zahradě, ale i v domácnosti. Díky ní ušetříte nemalé peníze za vodu z vodovodu a ještě prospějete přírodě. Pokud máte možnost u svého domu či chaty jímat dešťovou vodu do sudů nebo podzemních zásobníků, rozhodně to dělejte.
Při úklidu koupelny se můžete setkat s mastnotou, zbytky mýdla, kapkami vody a vápenatými usazeninami. Test MF DNES prověřil celkem 14 klasických prostředků a pro zajímavost nechal otestovat i čisticí prostředek našich babiček: obyčejný ocet. A podle závěru testu zvítězil ve třech zkouškách ze čtyř.
|
|