Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Každý rok zahynou v České republice po nárazu do prosklených ploch sta tisíce ptáků. Je dobře známo, jak nebezpečné jsou v tomto ohledu dlouhé prosklené protihlukové stěny, ale stejně „vražedná“ mohou být i okna a prosklené stěny na našich domech nebo sklenících. Většina ptáků přitom umírá zbytečně. Upozornit je na skleněnou překážku totiž není vůbec složité.
Veš dětská dělá lidstvu společnost už tisíce let a nehodlá se toho jen tak vzdát. I když člověk vyvíjí stále účinnější zbraně, na veš je krátký. A zatímco u některých druhů hmyzu obdivujeme jejich schopnost přizpůsobit se změnám prostředí, v případě vši tomu tak není. Otázka je, proč nejrůznější přípravky proti těmto parazitům neúčinkují a jak se těch potvor zbavit?
Jarní prázdniny jsou v plném proudu. A mnozí rodiče, jejichž ratolesti ještě volné dny čekají, si možná lámou hlavu, jak děti zabavit. Co podniknout za hezkého počasí? Kam vyrazit, když bude sníh? Nebo bláto? Jděte ven, a to v každém případě. Na webu www.jdeteven.cz snadno najdete tipy na venkovní aktivity s dětmi jakéhokoli věku.
Pamela Anderson si může zhluboka oddechnout. A s ní všichni spotřebitelé, kteří rádi používají kosmetiku, ale dělá se jim husí kůže z pomyšlení na kruté testování kosmetiky na zvířatech. Evropská komise ustála pokušení odložit platnost úplného zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Od března 2013 se na evropský trh nesmí dostat žádná nová kosmetika testovaná na zvířatech.
Kdy jste se naposledy dívali na noční oblohu? Že už si ani nevzpomínáte? Přitom stačí jen zaklonit hlavu a mít oči otevřené. Důvody pro pozorování hvězd navíc nemusí být jenom romantické, mohou být i čistě racionální. Například právě v těchto měsících se můžete zapojit do projektu GLOBE at Night mapujícího po celém světě světelné znečištění.
Chladné dny, které právě zažíváme, jsou jako stvořené k popíjení čaje. Ať je černý, zelený nebo bylinkový. Po jeho vypití nám ale kromě hřejivého pocitu na těle zbudou také čajové lístky v sáčku nebo v sítku. Ty putují nejčastěji do odpadkového koše, v lepším případě do kompostu. Použitý čajový sáček ale není nutné hned vyhazovat. Poté, co udělal dobře našim chuťovým buňkám, může prospět i našim očím a pleti nebo být užitečným pomocníkem v domácnosti i při zahradničení.
"Co mohu dělat s obálkami, které jsou uvnitř polstrované fólií s bublinkami?" zeptala se nás čtenářka. Dosud se snažila papír od plastu oddělit, což je kvůli nesnadnosti úkonu často frustrující činnost. Vyhazovat celou obálku do směsného odpadu ale přišlo čtenářce líto. Co tedy dělat s obálkami s bublinkovou fólií?
Každá maminka, která brouzdá po různých miminkovských či maminkovských diskuzních serverech a blozích, dříve nebo později narazí na jelení sliz. Nebo mýdlový sliz. Prostě na nastrouhané mýdlo smíchané se sodou a vodou. Je to prý účinný, ekologický a levný prací prostředek.
Silvestr je pár dní za námi a hlava i tělo by již mohly být vzpamatované z vítání nového roku. A hlava si možná vzpomíná na některá unáhlená předsevzetí, která padla pod vlivem bujarého veselí. Teď je čas na racionální revizi a přeformulování novoročních předsevzetí. Protože předsevzetí sama o sobě jsou dobrá. Jestli nemáte žádný nápad nebo představu, co byste mohli v novém roce ve svém chování a přístupech změnit, nabízíme trochu inspirace. Vyberte si podle své chuti. U jednotlivých tipů pak nabízíme i rady a návody, jak si s jejich naplněním poradit.
Vyplatí se ještě vůbec pořizovat solární elektrárnu? Kolik taková malá domácí elektrárna stojí a jaká je předpokládaná návratnost investice? Spočítali jsme výnosy modelové solární elektrárny.
|
|