Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 V posledních dubnových dnech se uskuteční po celém Česku desítky výměnných akcí, tzv. swapů. Cílem organizátorů je vrátit do používání již vyrobené věci, které nám v současné době leží ladem ve skříních, šuplíkách, knihovnách, kumbálech nebo garážích. Swap festival se koná od 24. do 30. dubna 2025.

 Volné dny a příjemné teploty o velikonočních svátcích se sluncem nad hlavou doslova zvou na výlet. Proč ne. Vzhledem k mimořádnému suchu a lokálnímu větru je ale potřeba předcházet požárům a dodržovat lesní zákon. Takže neodhazovat v lese sirky a nedopalky cigaret, nerozdělávat tam oheň a nechat v batohu i přenosné vařiče. Nejčastější příčinou lesních požárů totiž bývá lidská nedbalost.

 Nejen při jarním úklidu si mnoho z nás povzdechne
nad tím, odkud se jenom všechny
ty věci doma vzaly. Odpověď ale dobře
známe: přinesli jsme je sem my sami nebo
naši blízcí. V obchodě vypadaly tak prakticky,
zdobně a lákavě. A nyní nám spíš zabírají
místo ve skříňkách nebo na ně padá
prach. A už tak užitečně a atraktivně dávno
nepůsobí. 
 Zahrada – místo klidu, harmonie a nekonečné
pohody. Nebo to tak aspoň tvrdí
všechny ty lifestyle magazíny s fotkami dokonale
udržovaných trávníků, záhonků, které
vypadají jako z botanické zahrady, a usmívajícími
se zahradníky, kteří očividně nikdy
nezjistili, co znamená bolest v kříži a ústřel
obratle. Ve skutečnosti bývá očista zahrady
epickou výzvou: každý záhon skrývá více
plevele než zeleniny, kompost smrdí jako
mrtvola a sousedova kočka se očividně rozhodla,
že vaše čerstvě zkypřená půda je to
pravé místo pro její opakovanou každodenní
potřebu. Takže ano, očista zahrady – to je
ta pravá cesta k osvícení. Pokud to tedy se
zdravým rozumem přežijete. 
 Výskyt sršně asijské - invazního druhu nebezpečného pro včelstva a volně žijící hmyz, byl před necelými dvěma lety poprvé potvrzen také v České republice. Od té doby byla u nás zaznamenána již na čtyřech místech a počet hlášení o jejím výskytu v Evropě roste. Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zahájila systematický monitoring zaměřený na její včasný odchyt.

 Možná během jarního úklidu, nebo kdykoli jindy, při smýčení a vyklízení svých domácností narazíte i na nějaký ten vysloužilý drobný elektrospotřebič. Co s ním? Do sběrného dvoru zrovna cestu nemáte, kontejnery na elektroodpad nepotkáváte. Právě pro tento případ spustily společnosti REMA a Balíkovna službu Rebalík.

 Každý den produkujeme digitální odpad - staré e-maily, nepotřebné soubory, zapomenuté aplikace a zbytečné duplikáty fotografií a videí. Možná si to neuvědomujeme, ale i tento digitální nepořádek spotřebovává energii a přispívá k emisím CO2. Internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují ročně až 900 milionů tun CO2, což odpovídá produkci velké průmyslové země.

 Zimní počasí vystřídaly v posledních týdnech příjemně teplé jarní dny, a spolu s nimi se k nám začínají vracet i čápi bílí. Obsazených je již 92 čapích hnízd a ornitologové očekávají, že teplé a slunečné počasí přiláká co nevidět i další navrátilce. Česká společnost ornitologická (ČSO) vyzývá veřejnost ke sledování jejich hnízdění. Mapu čapích hnízd lze nalézt na stránce www.birdlife.cz/capi.

 Asociace renovátorů tonerů z.s. ve spolupráci s Magistrátem Hlavního města Prahy v rámci projektu Šetřipřírodu.cz sbírá na vybraných pražských sběrných dvorech použité tonerové a inkoustové tiskové kazety pro jejich následné ekologické zpracování renovátory. Stále větší podíl kazet nelze nijak zpracovat a zamořují životní prostředí. 
 Jsou krásné, barevné a neokoukané. Do zahrad a na záhony se u nás vysazuje tisíce druhů a kultivarů nepůvodních rostlin. Malá část těchto druhů rostlin však zplaňuje a může se stát v přírodě invazním druhem, upozorňují odborníci z České zemědělské univerzity v Praze. Pro milovníky květinových záhonů proto připravili Katalog problematických nepůvodních druhů rostlin, kde najdou nejen seznam těchto rizikových druhů, ale i alternativy k nim.

|
|