Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Od letošního 1. září začne platit zákaz využívání některých kotlů. Ideální čas na jejich výměnu je do konce srpna, jinak se domácnosti připraví o zajímavou podporu od státu. Těm, kteří kotel nevymění, naopak hrozí pokuta.
Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství se zasadily o omezení prodeje pyrotechniky a jejího používání. Novelu zákona připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Nově nebude možné používat pyrotechniku kategorie F3 a F2 kolem nemocnic, chovů zvířat a dalších míst. Hluk tak nebude stresovat děti, nemocné a důchodce či plašit hospodářská nebo domácí zvířata. Zároveň regulace zabrání i tomu, aby docházelo k častým poraněním a úrazům při používání pyrotechniky nebo k zakládání požárů v přírodě. Zároveň se zlepší kvalita ovzduší, na kterou má pyrotechnika negativní dopad.
Interaktivní mapa může pomoct Čechům si vyzkoušet zálohování PET lahví a plechovek v zahraničí při letní dovolené. Lidé v ní najdou, které země zálohují jaký typ obalů, výši zálohy a kde se dají PET lahve či další obaly vracet. Mapu vytvořila Iniciativa pro zálohování.
21.7.2024 | VALTICE
( ČTK)
Oblíbené i netradiční odrůdy rajčat a paprik vystavuje Národní zemědělské muzeum ve Valticích na Břeclavsku. Rostliny v květináčích si návštěvníci prohlédnou na nádvoří muzea, průběžně tam dozrávají plody mnoha různých tvarů, barev a velikostí. Výstava potrvá do konce srpna, oznámila mluvčí muzea Tereza Plavecká.
Ztrácíme spojení mezi jazykem a tím, co popisuje. Říkáme žába a ukazujeme na obrázek, je nehybná, má jeden odstín zelené a když se jí dotknete, nic se nestane. Trochu nuda, tohle slovo mne nezajímá, vyhodnocuje rozvíjející se nervová soustava předškolního dítěte, navyklá evolucí na to, že se kolem hýbe skoro všechno. Hlavně dítě.
Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehkém území.
V letních vedrech žízní nejen lidé a živočichové, ale i rostliny. Jak je v horkých letních dnech správně zalévat? Kdy zalít i keře a stromy? Pavel Matiska z Katedry zahradnictví FAPPZ ČZU popsal, co se v rostlinách za horka děje, na co si dát při zalévání pozor i to, čím nás mohou zmást.
Z opakovaně použitelných plastových lahví na pití pro děti unikají nebezpečné chemické látky. Vyplývá to z výzkumu kanadské McGillovy univerzity, který si nechala vypracovat nizozemská nevládní organizace Tegengif a na kterém se podílela také česká Arnika a nevládní organizace z Dánska, Lotyšska a Španělska.
Počty přijatých zvířat v 34 záchranných stanicích Národní sítě, koordinované Českým svazem ochránců přírody, každý den narůstají. Jedním z aktuálních důvodů příjmů handicapovaných zvířat je nepozornost při sečení, ořezávání keřů a stromů. Záchranné stanice evidují už 137 příjmů zvířat v souvislosti s těmito důvody.
Co myslíte, že je častější příčina úmrtí rostlin v nepřírodních podmínkách, tedy v interiéru, nebo v exteriéru v nádobách, na fasádách, na střechách apod.?
|
|