Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Občas to zažíváme snad všechny. Stojíme před plným šatníkem a přesto zoufale voláme: Nemám co na sebe! To je mi malé, to je mi velké, to už dávno vyšlo z módy... a naši partneři z toho šílí. V tu chvíli možná nastala ta pravá chvíle podívat se do jeho šatníku. Ne, nežertuji. Pánské košile jsou totiž jen dobře zamaskované dámské šaty.
Slunečné počasí láká k vodě. Budete-li na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. K dispozici jsou na internetu i informace o kvalitě vod v některých z nich.
Vařič 21. století je na světě! Narodil se v USA, využívá principu přeměny tepla na elektřinu a potěší vás hned dvakrát. Uvaříte na něm večeři a zároveň vám dobije mobil. Geniální zařízení pro trampy, které se obejde bez plynové bomby.
Prázdniny a dovolené začínají. Ať už jedete na Šumavu, nebo do dalekých dálav, rozhodně si nezapomeňte s sebou vzít důležitou věc: knihu. Jestli nevíte jakou, pak vám nabízíme několik tipů na letní čtení. Výběr knih končí jedním titulem, který může zaujmout nejen vás, ale i vaše děti.
Do redakce nám přišla pozvánka na kurz hospodárné jízdy. Bylo mou povinnosti pozvánku přijmout a jít jim vysvětlit alespoň základy toho, jak se jezdí autem. Konec konců, hned po té, co jsem dostal řidičák, se ze mne stal mistr světa za volantem. Jako z každého Čecha. Hop hop hop.
Sedí vaše děti non-stop u počítače a do lesa se dostanou, jenom když potřebují se svým tankem projet na nové bojiště virtuální střílečky? Můžete je zkusit vylákat na výlet, kam sice nemá smysl brát notebook, ale chytrý telefon se vaší ratolesti hodit bude. Pomůže přečíst černobíle kropenaté čtverečky, které můžete cestou najít. Nebude to asi tak explozivně napínavé jako on-line pařba počítačové hry, ale o poznání interaktivnější než klasické informační cedule to je.
Česká fauna je pro člověka prakticky bez nebezpečí (což rozhodně neplatí naopak). Vedle zmije a rozzuřeného divočáka figuruje v našem podvědomí jako nebezpečný tvor také sršeň. Jsou naše obavy z tohoto hmyzu oprávněné? A jak se vypořádat s tím, když si sršni udělají hnízdo u vás doma?
Stále více domů se staví v tzv. pasivním standardu, tedy s parametry, které zaručují nízkou spotřebu energie na vytápění a komfortní vnitřní prostředí. Odborníci i stavebníci mohou dnes už snadno získat většinu odpovědí na otázky typu „jak pasivní dům postavit“. Nabízí se ale i další otázky. Jednou z nich je energetická náročnost výstavby, respektive vliv vlastní stavby na životní prostředí. Toho si je vědoma i část investorů a projektantů. Proto se u pasivních domů setkáme se solárními systémy pro ohřev vody, s využíváním dešťové vody, s kořenovými čističkami a jinými ekologicky přínosnými řešeními, ačkoli nejsou „povinné“ pro dosažení pasivního standardu.
Při svých cestách za čerstvými potravinami a zdravou výživou možná už brzy narazíte na čerstvou šťávu z mladé pšenice. Říká se jí wheatgrass a je to oblíbený nápoj v západní Evropě nebo u protinožců. Teď dorazil i do českých restaurací a domácností. Vypěstovat si mladou pšenku a „stočit“ si z ní panáka totiž můžete i sami doma. Potřebujete jen pořádný mlýnek.
Představte si zahradu, kde není potřeba žádná chemie a nevzniká v ní žádný odpad. Hned pod okny domku rostou bylinky, nedaleko je trávník k lenošení, pro děti skrývá zahrada „bahniště“. Odlehlé kouty zahrady jsou ponechány divočině. Právě takové mohou být složky pěkné přírodní zahrady.
|
|