António Guterres: Klimatická akce: volba, kterou můžeme a musíme uskutečnit
Zvedání mořské hladiny je v tomto regionu na čtyřnásobku celosvětového průměru. Samotná existence několika pacifických ostrovních států je ohrožena. Oceány se potýkají se závažnými problémy. Od blednutí korálů a ztráty biodiverzity až po zamoření plasty. Extrémní projevy počasí jsou stále častější a ohrožují životy i živobytí.
Nikde jsem neviděl tak vážné dopady klimatické změny jako na Tuvalu, vzdáleném státu na korálovém ostrově, kde nejvyšší bod stoupá do výšky pouhých pěti metrů nad hladinu moře. Navštívil jsem rodinu, která žije ve stavu permanentních obav ze zaplavení neúprosně a krok po kroku se zvedajícím oceánem.
Nemohl jsem si nevšimnout vřelosti místních lidí a jejich oddanosti zemi, způsobu života a kultury. Tamní komunity ke klimatické změně nepřispěly téměř ničím. Přesto ale doslova bojují o přežití kvůli těm, kteří vypouštějí ohromné množství emisí.
V Tuvalu jsem se setkal s dětmi, které se bojí o budoucnost a spoléhají se na mou generaci, aby ji zajistila. Jako generální tajemník OSN svádím mnoho bitev. Jako dědeček ale považuji boj proti klimatické změně za zápas svého života.
Nenechme se zmást: nejde jen o Tuvalu, malé ostrovy nebo Pacifik. V sázce je celá planeta. To, co se děje tam, je jen příznakem toho, co se chystá na zbytek z nás. Lidé po celém světě začínají pociťovat dopady klimatické krize. A bude se to dál zhoršovat.
Bohužel zatím nevyhráváme. Pokud chceme přežít, musíme najít politické odhodlání zavést dalekosáhlá transformativní opatření. Musíme uznat morální sílu tichomořských národů, tahounů v závodě s klimatickou krizí. Musíme nalézt udržitelná řešení, investovat do obnovitelných energií a posílit odolnost a schopnost se adaptovat.
Je zásadní, abychom dokázali naplnit cíle stanovené díky vědeckému poznání: dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 a do konce století udržet globální oteplení do 1,5 stupně Celsia.
Mé poselství vládám států světa je jasné. Zaprvé, přesuňme daňovou zátěž z platů na uhlíkové emise. Daně by měly v prvé řadě mířit na znečištění, ne na lidi. Zadruhé, přestaňme dotovat fosilní paliva. Peníze daňových poplatníků nesmí být používány k umocnění hurikánů, vln sucha a tepla nebo tání ledovců. Zatřetí, zastavme do roku 2020 výstavbu nových uhelných elektráren. Potřebujeme zelenou ekonomiku, ne šedivou.
Musí přijít hluboká a rychlá změna toho, jak podnikáme, obchodujeme, vyrábíme energii, stavíme města a produkujeme jídlo. Poslední desetiletí ukázalo, že potřebné nástroje k odvrácení klimatické krize máme. Můžeme tak zachránit životy a majetek, dýchat lepší vzduch, zajistit vodu pro všechny a ochránit biodiverzitu. Ve srovnání s „business as usual“ může klimatická akce do roku 2030 zajistit ekonomický přínos v hodnotě 26 bilionů dolarů. Jedná se tedy i o ekonomicky výhodnou investici.
V září uspořádám v sídle OSN v New Yorku summit pro klimatickou akci s cílem mobilizovat politickou vůli a urychlit snahy o naplnění cílů z Pařížské dohody z roku 2015. Žádám světové lídry, aby přijeli nejen s proslovy, ale i plány, jak transformovat energetický a dopravní sektor, průmysl a zemědělství. Žádám je o splnění závazků ohledně financování klimatických opatření. Ne ze štědrosti, ale z vlastního osvíceného zájmu.
Urgentní klimatická akce je volbou. Můžeme – a musíme – ji uskutečnit. Jak lidé v Tuvalu již dávno vědí: jejich záchranou zachráníme nás všechny.
Přečtěte si také |
Bedřich Moldan: Neodmítejme uhlíkovou neutralitureklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
Jan Šimůnek
3.7.2019 07:12Tuvalu bude muset zapracovat na ochraně pobřeží před splachováním vlnami a na výstavbě nějakých útočišť v případě bouří. To, že jsou tropické atoly v Tichém oceánu zcela běžně zaplavovány v průběhu bouří tak, že z vody trčí pouze vrcholky palem, ověšené domorodci, popisovali cestovatelé už někdy v předminulém století. Takže na tom Tuvalu se neděje nic, co by tu už nebylo.
Karel Zvářal
3.7.2019 07:37 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
3.7.2019 12:49 Reaguje na Karel ZvářalProblémy mohou dělat akorát velké bouře, které jsou schopny vyvolat místní vzedmutí hladiny, případně obrovské vlny, vystupující nad obvyklou úroveň vrcholků vln.
Případně je docela možné, že Tuvalu klesá na základě tektonických pohybů zemské (oceánské) kůry, což je u atolů vcelku běžný jev (vlastně vznik +- kruhového atolu se vysvětluje tak, že korály rostou okolo ostrova a ten postupně klesá)
Ladislav Metelka
3.7.2019 13:54 Reaguje na Jan ŠimůnekHladina vody je vlastně ekvipotenciální plocha...
Ladislav Metelka
3.7.2019 14:50 Reaguje naJiří Svoboda
3.7.2019 15:31 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.7.2019 15:42 Reaguje na Jiří SvobodaBavíme se o reálném oceánu, i s oceánickými proudy, transportem vody vlivem větru apod. Vidíte to moc zjednodušeně.
Jiří Svoboda
3.7.2019 16:45 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.7.2019 18:05 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
3.7.2019 18:12 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
6.7.2019 18:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
3.7.2019 16:51 Reaguje naJiří Svoboda
4.7.2019 10:55 Reaguje naAle to je zase ta U trubice s jediným propojením u dna U (o které jsem psal panu Metelkovi jako reakci na jeho příspěvek), zajišťující shodnost tlaků v tomto nejnižším místě pro obě ramena U trubice a vedoucí k vyšší hladině v rameni s nižší hustotou kapaliny. Co se ale stane, pokud ramena propojíte mnoha vodorovnými trubicemi podél celé výšky vodních sloupců, jak je to v oceánu: hladina se rychle vyrovná a nejvyšší vrstva kapaliny bude mít tlak odpovídající tlaku atmosféry. Potom začne voda v systému pomalu cirkulovat, aby se těžší kapalina dostala veškerá ke dnu.
Jan Šimůnek
3.7.2019 18:10 Reaguje naLadislav Metelka
4.7.2019 08:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
4.7.2019 11:05 Reaguje na Ladislav MetelkaSamozřejmě dynamické jevy tu jsou. U ústí vodnaté řeky bude jistě hladina výše než uprostřed oceánu.
Ladislav Metelka
4.7.2019 12:50 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
6.7.2019 18:45 Reaguje na Ladislav MetelkaJak ale toto souvisí s diskutovaným problémem, z toho jsem jelen.
Jan Šimůnek
7.7.2019 13:54 Reaguje na Ladislav MetelkaJan Šimůnek
5.7.2019 08:22 Reaguje na Ladislav MetelkaNa tento jev, konec konců, v roce 2002 dojela Praha, protože podcenili rychlost šíření povodňové vlny Vltavskou kaskádou, a navíc se na Slapech sešla velká voda z horního toku Vltavy a z Malše (které by se při toku povodňových vln původními koryty minuly o pár hodin).
Karel Zvářal
3.7.2019 14:27Lukas B.
3.7.2019 22:19a map je zatím plný internet. i těch geologicky populárně naučných.